پیروزی امام زمان(عج) ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۴۰ بازدید

چگونه ممکن است حضرت صاحب الزمان با سیصد و سیزده نفر دنیا را مسخر کند؟ آیا غلبه آن حضرت به طور اعجاز و خرق عادت است یا علل و عوامل ظاهری نیز غلبه و پیروزی آن جناب را ممکن می سازد؟

بر حسب روایات و احادیث شریفه، وقتی حضرت صاحب الامر(ع) ظاهر می شوند، نخست سیصد و سیزده نفر از خواص اصحاب آن حضرت در مکه معظمه حاضر به خدمتش می گردند و وقتی عدة اصحاب و اجتماع کنندگان به ده هزار نفر رسید از مکه خارج می شوند. (رجوع شود به منتخب الاثر، ب 5، ف 7، ص 475 و 476)و اما غلبة آن حضرت و حکومت جهانی اسلام، ممکن است بطور اعجاز و خرق عادت انجام یابد و ممکن است با فراهم شدن اسباب و علل ظاهری باشد و ممکن است به هر دو نوع واقع شود، چنانکه پیشرفت و غلبة پیغمبر اکرم(ص) و قوای اسلام به هردو نوع بود.اما بطور اعجاز و خرق عادت، محتاج به توضیح نیست که حصول چنین غلبة مطلق برای آن حضرت، به خواست خداوند، امری است ممکن و معقول، و با وعده های صریح و بشارتهای حتمی که در قرآن مجید و احادیث متواتر داده شده، بدون شبهه حاصل خواهد شد، و خداوند به مصداق آیة: «کَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلیلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً کَثیرةً بِاِذْنِ اللهِ» بقره، آیة 249 [چه بسیارند گروه اندکی که به اذن خداوند، بر گروه بسیاری چیرگی می یابند.]آن حضرت، اصحابش و عموم بندگان شایسته خدا را بر تمام ملل، غالب و حاکم و وارث و مالک ارض قرار می دهد.
و از لحاظ اسباب و علل ظاهری هم اگر موضوع را برررسی کنیم، حصول چنین فتح و غلبه و تشکیل آن حکومت الهی ممکن و عملی خواهد بود؛ زیرا آن حضرت در موقعی ظهور می کند که اوضاع و احوال اجتماعی، اخلاقی و سیاسی کاملاً مساعد باشد.
امامت و مهدویت ج 3 - پاسخ ده پرسش،آیةالله لطف الله صافی گلپایگانی

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.