پشیمانى بعد خواستگارى ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۹۴ بازدید

دخترى هستم ۲۲ساله که هر خواستگارى که برایم مى آید بعد از این که جواب منفى از طرف آنها یا از طرف خودم داده مى شود بعد از آن دچار افسردگى و نگرانى مى شوم که چرا من در جلسه خواستگارى این حرف را زدم و یا چرا این حرف را نگفتم و حالت بغض و گریه به هم دست مى دهد و احساس مى کنم که شاید این بهترین بود که از دستش دادم و تا چندین ماه بعد به او فکر مى کنم و حرف هایى که به او زدم و دلبسته او مى شوم و نمى توانم فراموشش کنم، خواهش مى کنم که مرا یارى بفرمایید. دیگر از این اخلاق خودم خسته شده ام.

شما براى این که بتوانید بر این افکار مزاحم غلبه کرده و این مرحله حساس از زندگى را به خوبى پشت سر گذارید لازم است به نکاتى که خدمتتان عرض مى شود توجه نمایید:1. شما هنوز جوان بوده و فرصت هاى فراونى براى ازدواج خواهید داشت، لذا نباید براى آنچه که گذشته حسرت بخورید. بلکه باید با درایت و درست اندیشیدن لحظاتى را که در آن هستید دریابید. همواره این روایت منسوب به امام على علیه السلامرا به خاطر داشته باشید که فرمودند: «گذشته از دست رفته و آینده هنوز نیامده، پس باید فرصت هایى را که بین دو نیستى هستند، غنیمت شمرد»[1] ، لذا از فرصت هایى که دارید نهایت استفاده را در جهت افزایش توانمندى هاى خود و شرکت در فعالیت هاى اجتماعى البته با رعایت حدود شرعى، بنمایید و سعى کنید شادابى و نشاط را در خود ایجاد کنید. اینکار در روحیه شما تأثیر داشته همچنین زمینه هاى بیشترى را براى ازدواج شما فراهم مى کند.
2. رفتارهاى ما نشات گرفته از افکار ما مى باشد. هر فکر و اندیشه اى که داشته باشیم به همان صورت نیز عمل خواهیم کرد. این افسردگى و نگرانى شما نیز ناشى از افکار یا به عبارتى شناخت هاى شماست. در روانشناسى از این افکار اشتباه به خطاهاى شناختى تعبیر مى شود. این اندیشه و شناخت که همه باید شما را دوست داشته و مورد پسند همگان باشید، یکى از خطاهاى شناختى است. اگر شما این شناخت غلط را اصلاح کردید دیگر با شنیدن جواب منفى از طرف خواستگارانتان دچار افسردگى و نگرانى نمى شوید.
3. براى این که در جلسه خواستگارى تمام حرف هایتان را زده و چیزى از قلم نیندازید لازم است، قبل از جلسه خواستگارى تمام آنچه را که مى خواهید در جلسه مطرح کنید یادداشت کرده و بر روى کاغذ بیاورید. حتى مى توانید این کاغذ را در جلسه خواستگارى همراه خود داشته باشید تا چیزى از قلم نیفتد.[2]
4. نکته مهم دیگرى که لازم است به آن توجه داشته باشید، عدم وسواس زیاد در مورد خواستگاران است. این انتظار که حتما همسر آینده شما باید تمام ملاک هاى شما را داشته باشد درست نیست. بلکه باید با در نظر گرفتن موقعیت خود و ملاک هاى اصلى ازدواج اقدام کنید. اگر کسى پیدا شد که ملاک هاى اصلى مثل تدین و دیندارى، اخلاق خوب، هم کفوى فکرى، فرهنگى و اقتصادى را دارا بود سخت گیرى نکرده و به او جواب مثبت دهید.
5. از قرار گرفتن در تنهایى باید پرهیز نمود، سعى کنید بیشتر در جمع حضور داشته و به هیچ وجه خود را از دیگران جدا نکنید و در انزوا قرار نگیرید. این کار هم در روحیه شما تأثیر داشته و هم باعث مى شود که زمینه ازدواج شما بیشتر فراهم گردد.
6. از بیکارى باید دورى کرده و همواره خود را به کارى مشغول نمایید. زیرا بیکارى همان طور که در روانشناسى به آن اشاره شده باعث به وجود آمدن بسیارى از مشکلات روانى مى باشد. سعى کنید علایق خود را شناخته و با رشد آنها توانمندى هایتان را افزایش دهید.
7. اهتمام بیشتر به واجبات دینى و ترک گناه نقش بسیار زیادى در سلامت روان دارد. با توکل به خداوند و توسل به اولیاى الهى از خداوند بخواهید که هر چه زودتر مشکل حل شود.
8. در پایان امیدواریم که با انجام توصیه هاى بالا بتواید این نگرانى ها را از خود دور کرده و با درایت و درست اندیشیدن آینده روشن همراه با سعادت و خوشبختى را براى خود رقم بزنید.
پاورقی:
1- شیخ عباس قمى، الکنیه والالقاب، ج 2، ص 328، نجف: الحیدریه.
شعر از شرف الدین موصلى:
مافات مضى و ما سیأتیک فاین قم فاغتنم الفرصة بین العدمین
2- براى آگاهى از سؤالاتى که بهتر است در جلسه خواستگارى مطرح شود، به کتاب هایى که در این زمینه نوشته شده مراجعه نمایید مانند: گذر از پیچ و خم هاى خواستگارى، آستان قدس رضوى.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.