وقوع نشانه های ظهور ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ - ۲۳۸ بازدید

سلام علیکم
باتشکرازشمابخاطرمطالب خوبتون
لطفا درمورد اینکه پیامبر اکرم (ص) فرمود: هنگامی که سنت را ترک کنید، بدعت ظاهر می شود، در چنین زمانی منتظر باد سرخ، خسف، مسخ و غلبه دشمن باشید.
توضیح بیشتری بفرمایید.

بسیاری از علائم ظهور و آخرالزمان اتفاق افتاده است و ما در مرحله مهمی از تاریخ بشریت قرار داریم. علامت‌های غیر حتمی اگر چه تعداد زیادی از آنها به وقوع پیوسته و از نظر فلسفی حتمی و ضروری تلقی می شود ولی هنگامی که از آنها خبر داده می شده حتمیت آن مشخص نشده است از این رو غیر حتمی نامیده شده‌اند . علاماتی که هنوز واقع نشده، و یا محتمل الوقوع است و اعلام به حتمیت آن نشده و احتمال تغییر و تبدیل در آنچه اراده خداوند به آن تعلّق گرفته می‌روند . بعضی از این حوادث مشروط به وجود شرطی است که اگر شرایط آن محقق شود موجود می‌شود و خداوند تعالی داناتر است به آن چیز‌هایی که باید بشود.
روایات حاکى از این است که انقلاب و حرکت ظهور حضرت مهدى عجل الله تعالی فرجه بعد از فراهم شدن مقدمات و آمادگى هاى منطقه اى و جهانى حکومت خویش را تأسیس و سرانجام در آن پیروز مى گردند.
زمان ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه براى هیچ کس حتى شخص امام عجل الله تعالی فرجه نیز معلوم نیست و جزء مواردى است که فقط علمش نزد خداوند متعال است و در این معنا روایات متعددى داریم،
بنابراین کسى حق ندارد، زمانى براى حضور حضرت تعیین کند، اما متأسفانه هر از گاهى شایعاتى از این دست با استناد دروغ به برخى افراد موجه درست مى شود. مهم شناخت وظیفه است؛ ما چه بکنیم که بتوانیم به وظیفه خود در زمان غیبت عمل کنیم؟ و چه بکنیم به نزدیک تر شدن زمان ظهور امام کمک کرده باشیم؟ و چه بکنیم که اگر امام در زمان ما ظهور کرد، ما نیز جزء یاران و یاوران آن حضرت باشیم؟ روایات ما وظیفه در زمان غیبت را معین فرموده اند، انتظار فرج و انتظار منجى. این انتظار حتما باید با ورع و عفت و صلاح همراه باشد. درروایات از انتظار فرج به عنوان برترین عبادت مؤمن در زمان غیبت نام برده شده است، (کمال الدین و تمام النقة، شیخ صدوق، صص 647 - 644، والشیعة والرجعه، محمدرضا الطیسى النجفى، ج 1،صص 200 و 201، دارالکتب الاسلامیه).
روشن است که تا زمینه قیام و ظهور آماده نشود، ظهور حضرت نیز میسر نیست و روایات ما به این نکته نیز اشاره دارند. این زمینه اولاً با کردارهاى درست و به جا و خداپسندانه شیعیان و همپیمانى آنها در ایفاى وظیفه الهى خود و ثانیا با دعاى فراوان - از ته قلب و باخلوص نیت - حاصل مى شود، (صحیفه المهدى، جواد قیدى اصفهانى، دفتر انتشارات اسلامى، ص 350 و 351).
براى مطالعه در زمینه ظهور امام زمان و نشانه های آن به کتابهاى زیر مراجعه کنید:
1- ظهور نور، على سعادت پرور، نشر تشیع
2- علائم ظهور امام زمان(عج)، محمد حسین همدانى، انتشارات صحفى
3- نشانه هاى ظهور، سادات مدنى، نشر منیر
4- از ولادت تا ظهور، کاظم قزوینى، ترجمه: فریدونى، نشر آفاق
5- از ولادت تا ظهور، کربى، انتشارات الهادى
6- کتابنامه امام زمان، محمدپور
7- یکصد پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان، رجالى تهرانى
8- ترجمه منتخب الاثر ، آیت اللّه صافى
9- مهدی موعود، ترجمه ج 52 بحارالانوار، علامه مجلسی، ترجمه علی دوانی، دارالکتب الاسلامیه
10- وابستگى جهان به امام زمان، لطف اللّه صافى
11- امام زمان در گفتار دیگران ، على دوانى
12- علائم ظهور، محمد على علمى

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید