نمایش تصاویر بی حجاب ۱۳۹۶/۰۸/۲۶ - ۱۰۲۱ بازدید

بسیاری از زنان جامعه با پوششهای بسیار زننده مثل ساپورت و ... و آرایش غلیظ هستند که از اینها تصاویر زیادی هم موجود است
همچنین پسران و آقایانی که خود را شبیه زنان میکنند و حتی رژلب و آرایش و ... هم دارند.
در فضای مجازی یکی از کارهایی که انجام میشود این است که عکس اینها را بصورت یک کلیپ تصویری در آورده و صوتی مذهبی که باعث تلنگر شود هم ضمیمه آن میکنند و منتشر میکنند .
خب این هدف خوبی است و برای کار فرهنگی است اما برخی ایراد میگیرند و میگویند این تصاویر از پوشش های افتضاح و فرهنگ ضاله غربی هست یا انتقادهای شبیه این که هم بخاطر پوشش افتضاح آنها و هم اثرات منفی آنها باید تصاویر را تار کرد و نباید واضح منتشر کرد وگرنه اشاعه منکر میشود یا اثرات سوء آن غلبه دارد بر اثرات مثبت آن .
لطفا بفرمایید باید چه کار کرد تصاویر را تار کرد یا میتوان تصاویر زنان با لباسهای بدن نما و آرایش و ... را بدون حتی سانسور حداقلی منتشر کرد
تشکر

کلیپ های روشنگرانه وتاثیرگذار بسیاری دراین موضوع در فضای مجازی وشبکه های اجتماعی منتشر شده ست،که برخی از این کلیپها تصاویر بی حجابی وبسیار زننده را به صورت واضح وبرخی نیز بصورت تار وغیر واضح به تصویر کشیده شده ست.پرسشگر گرامی بایستی و بهتر این می باشد این تصاویر بصورت غیر واضح وتار و... به نمایش گذاشته شود مشاهده تصاویر و فیلم‌های برهنه و نیمه برهنه و غیراخلاقی در صورتی که موجب تحریک شده و شهوت‌ انگیز باشند، طبق نظر همه فقها و علمای دینی حرام است. گرچه نگاه کردن به فیلم ها و تصاویر، حکم نگاه کردن به اجنبى را ندارد و در صورتى که از روى شهوت و ریبه نباشد و مفسده اى هم بر آن مترتب نشود، شرعاً اشکال ندارد. ولى با توجه به اینکه دیدن تصویر برهنه اى که شهوت برانگیز است، غالباً از روى شهوت بوده و به همین دلیل مقدمه ارتکاب گناه مى باشد، بنا بر این دیدن آنها حرام است.( اجوبه الاستفتائات، س 1183)
درادامه مطالبی درمورد حکم فقهی و حکمت حرام بودن نگاه به نامحرم را خدمت شما ارائه مینماییم.
الف)نگاه شهوت آلود یا حتی نگاهی که احتمال بدهیم باعث طغیان شهوت و مفسده جنسی باشد به هر زن یا مرد ، مسلمان یا غیر مسلمان ،کودک یا بزرگ، محرم یا نامحرم ، باپوشش یا بدون پوشش مطلقا حرام است ب)نگاه بدون ریبه و شهوت جنسی به غیر از صورت و دودست زن نامحرم حرام است. ج)نگاه بدون ریبه و شهوت جنسی به مواضعی از بدن زنان غیر مسلمان که غالبا نمی پوشانند در صورتی که مستلزم مفسده جنسی نباشد اشکالی ندارد.(توضیح المسائل مراجع) حکمت حکم : از نظر علم و تجربه ثابت است که یکی از عوامل اصلی و ناخودآگاه تحریک و ترشح غدد و هورمونهای جنسی ،نگاه است.نگاه به نامحرم هرچند اگر بدون قصد تلذذ باشد عمل طبیعی و غریزی خود را انجام می دهد و زمینه تحریک شهوت انسان را در زمان نگاه یا بعد از آن ایجاد می کند. تحریک غریزه جنسی به گونه نامشروع نیز آثار شوم و نکبت بار فراوانی بر ابعاد مختلف انسان و جامعه بشری ایجاد می نماید. اسراف ،انحراف و هدر رفتن نیروهای فکری ، اجتماعی و معنوی انسان، زمینه سازی سردی روابط خانوادگی (شخصی که نگاه خود را کنترل نمی کند با یک همسر ارضا نمی شود)، حالت حسرت و ناکامی، از دست دادن آرامش روانی ، میل به گناه (لواط، زنا ، استمناء و....) و بالاخره گرایش به گناهان مختلف از جمله آثار سوء نگاه حرام است که در عرصه زندگی فردی ،خانوادگی و اجتماع ظاهر می گردد. در ادامه به برخی از این حکمت ها در آموزه های قران و اهل بیت علیهم السلام اشاره می نماییم. 1.قران کریم در آیه 30 و 31 سوره نور بعد از اینکه به مسلمانان امر می کند که از نگاه به نامحرم بپرهیزند مسئله پاکدامنی را مطرح می نماید. این نشان دهنده ان است که پاکدامنی انسان ارتباط مستقیم با حفظ نگاه حرام دارد. «قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُم ؛به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگیرند، و عفاف خود را حفظ کنند.» «وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُن ؛و به آنان با ایمان بگو چشمهاى خود را (از نگاه هوس آلود) فروگیرند، و دامان خویش را حفظ کنند» 2.امام علی علیه السلام می فرماید چشم پیش قراول دل ،جلودار فتنه ،دام شیطان و نگاه حرام سبب کاشتن بذر شهوت و نهال گناه(زناو لواط و استمناءو ...) است. نگاه به نامحرم باعث سختی زندگی و زیادی حسرت و افسوس است. کنترل نگاه سبب بازشدن چشم بر شگفتی های خلقت ،زیادی حکمت و علم،آسایش روان،امان از هلاکت و گناه و بازدارنده خواهش های نفس است. و هر که نگاهش پاک شود صفاتش نیکو می گردد. 3. امام رضا علیه السلام در پاسخ یکی از یارانشان در این موضوع فرمودند: نگاه کردن به نامحرم به این علت حرام شده است که باعث تحریک به فساد و ارتکاب اعمال حرام و ناشایست می شود. 4. حکمت های معنوی: پیامبر مکرم اسلام صلوات الله علیه:هرکه چشم خود را از حرام پرکند خداوند در روز قیامت چشم او را از آتش پرگرداند. پیامبر مکرم اسلام از قول پروردگار خود؛نگاه به نامحرم از تیرهای زهر آلود ابلیس است .هر که از ترس من آن را ترک کند در عوضش ایمانی به او دهم که حلاوت آن را در دل خویش بیابد. پیامبر مکرم اسلام صلوات الله علیه:هیچ مسلمانی نیست که نگاهش به زنی بیفتد و چشم خود را پایین اندازد مگر اینکه خدای متعال به او توفیق عبادتی دهد که شیرینی آن را در دل خویش بیابد.[1] [1] .همه روایات از میزان الحکمه،محمدمحمدی ری شهری. ماده النظر.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید