نماز بر طبق عادت -حضور قلب در نماز ۱۳۹۰/۱۰/۱۱ - ۱۲۲۸ بازدید

نماز برای من مثل عادت شده و احساس میکنم که هیچ تاثیری بر روی من ندارد برای نماز اثرگذار چه کار کنم؟

هر چیزی که ارزش آن برای انسان معلوم نباشد ، اهمیت آن نیز کمرنگ می شود . نماز نیز چنان جایگاه عظیمی در دین انسان دارد که عدم شناخت ان باعث می شود انسان عادی و راحت از کنار نماز عبور کند.همانطور که می بینیم اولیائ الهی همه همّت خود را در زندگی صرف می کردند تا یک نماز خوب و مقبول بخوانند.به طور خلاصه همین قدر باید بدانیم ، نماز وسیله پرواز انسان برای قیامت و همه قیمت و حقیقت او را تشکیل می دهد ، و ملاک و معیار سنجش دیگر کارهای اوست.خداوند متعال در مورد اثر نماز؛ درقران می فرماید « نماز ، از هر کار زشت و خلاف ؛ باز می دارد ». و نیز متقابلا هر کار زشت و خلافی ، انسان را از نماز باز می دارد . یعنی در واقع روح و اثر نماز را بر می دارد .
بنابر این مراقبت در کارهای روزانه ، ارتباط مستقیمی با خود نماز دارد چرا که قرار است لحظاتی در نماز در پیشگاه خدا صادق باشیم . پس حرف های در نماز نباید منافاتی با رفتار بیرون از نماز داشته باشد و همانطور که طهارت ظاهری – مثل وضو و عدم نجاست بدن – شرط صحّت نماز است ، طهارت باطنی ، یعنی دوری از خباثت گناه و رذایل ، نیز شرط قبولی و تأثیر نماز است.
نکته بعدی درعادی نشدن نماز و نماز با أثرخواندن، إهتمام شدید و دقت در آداب و شرایط نماز خصوصا اول وقت خواندن آن است که می توانید به رساله مراجع و کتب مربوطه مراجعه بفرمایید.
به نشانی akhlagh. Porsemani .ir/term31- - در مورد حضور قلب در نماز ، مراجعه کنید .

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید