مفهوم جنگ نرم-تفاوت پروژه و فرایند-تفاوت پروژه و پروسه ۱۳۸۹/۰۷/۱۰ - ۱۱۲۳۰ بازدید

جنگ نرم یک پروژه هست یا یک فرآیند یا یک جریان ؟

الف . پروژه (Project) نوعی فعالیت هدایت شده و برنامه ریزی شده از سوی انسان است مانند پروژه سد سازی، پروژه تحقیق و نگارش یک دایره المعارف تا پروژه جهانی سازی . فرهنگ آکسفورد پروژه را چنین تعریف می‌کند «طرحی برای انجام کاری» ویژگی پروژه این است که پروژه‌ها در برگیرنده فعالیت‌هایی هستند که باید در زمانی معین و با هزینه و کیفیتی معین اجرا بشوند. و بیش‌تر یک بار انجام می‌شوند و به پایان می‌رسند. هر چند گاهی نیز پروژه به دسته فعالیت‌هایی گفته می‌شود که بایستی در فاصله‌های تاریخی ویژه تکرار شوند.ب . فرایند ، جریان ، پروسه ( process) که به پویش ، فراگرد ، روند ، سیر و مراحل نیز ترجمه شده ، بیانگر مجموعه ای از پدیده های در حال تطور است . در جامعه شناسی به معنای یک رشته فعالیتهای اجتماعی است که چگونگی پیوستگی آنها از روی مشاهدات تجربی ، به دقت و به تفصیل روشن شده باشد و در سیاست به معنای دگرگونیها و جنبشهای سیاسی به کار می رود .( علی آقا بخشی ، مینو افشاری راد ، فرهنگ علوم سیاسی ، تهران: چاپار ، 1383، ص 545) بنابر این ، پروسه فرآیندی طبیعی است که معمولاً دست بشر در آن دخالت ندارد مانند پروسه حرکت تاریخ، گردش زمین به دور خورشید، حرکت اجزای درون اتمی و...
بر این اساس با توجه به اینکه جنگ نرم به عنوان روش و راهکاری برای مقابله با تهدیداتی که منافع ملی آمریکا را به خطر انداخته است ، از سوی صاحبنظران سیاسی این کشور ، طراحی و پی ریزی شده است ، آنرا باید پروژه ای برای مقابله و برخورد با تهدیدات بین المللی این کشور ارزیابی نمود .
به طور خاص جنگ نرم بعد از شروع جنگ سرد و در اوج آن یعنی در دهه 1970 با مشارکت اساتید برجسته علوم سیاسی و علوم ارتباطات از جمله جوزف نای، هارولد لاسول، جان کالینز، اعضای برجسته آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)و فرماندهان ارشد پنتاگون با تاسیس مرکزی تحت عنوان «کمیته خطر جاری» طراحی ، تدوین وعملیاتی شد که مهمترین هدف آن بمباران تبلیغاتی علیه بلوک شرق و به ویژه شوروی بود که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این کمیته به «کمیته صلح جاری» تغییر کرده و همچنان فعال است و کانون تهاجمات روانی آن جهان اسلام و به ویژه جمهوری اسلامی ایران و هواداران منطقه ای آن از جمله حزب اله، حماس و کشورهای دوست ایران می باشد.
از آنجا که کشور ما به دلیل برخورداری از فرهنگ و تمدن کهن ایرانی- اسلامی، اصالت نژادی، وسعت سرزمین،اقتدار سیاسی، نفوذ منطقه ای و بین المللی، منابع طبیعی، سرمایه اجتماعی، یکپارچگی وانسجام ملی و مهمتر از همه برخورداری از فرهنگ ناب دینی توانسته است الگویی مترقی و مناسبی برای کشورهای اسلامی بوده و عامل مهمی در بیداری و خیزش ملت های اسلامی منطقه باشد و با فرهنگ خویش ، فرهنگ غرب و نظام سرمایه داری را به چالش کشیده وبا مشکلات جدی روبرو نموده است . نظام استکباری غرب و در رأس آن آمریکا تلاش نموده است که با هر وسیله ممکن جلوی پیشرفت و موفقیت انقلاب اسلامی را بگیرد و در این راستا از هیچ گونه ترفندی فرو گذار ننموده است از تحمیل جنگ بر علیه نظام اسلامی و تحریم های بین المللی گرفته تا تهاجم فرهنگی و تبلیغات گسترده برعلیه انقلاب اسلامی که در قالب جنگ نرم در حال انجام است . برای مطالعه بیشتر مراجعه شود به ؛ داود رنجبران ، جنگ نرم ،تهران: ساحل اندیشه ، 1388، حمید ضیایی پرور ، جنگ نرم ، تهران: موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر ، 1383، حسن واعظی ، استعمار فرانو ، قم: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره ، 1386، جنگ نرم، حسین عبدی ، تهران: نشر معارف، 1388

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید