کیفیت نماز شب -نام بردن چهل مؤمن ۱۳۹۱/۰۵/۱۴ - ۵۸۷۲۸ بازدید

سلام خسته نباشید میخاستم یه سوال درباره خواندن نمازشب بپرسم اولا چطور باید بخونیم دومااینکه برای اون نام بردن ۴۰ تا مومن باید چیکارکنیم منظورم اینه که باید اسم ۴۰تا مومن از کجابیاریم؟اسم کی رو ببریم؟لطفا راهنمایی کنید...

در پاسخ به مطالبی توجه کنید .
1. کیفیت نماز شب به طور اختصار: نماز شب مجموعا یازده رکعت است که ده رکعت آن به صورت پنج نماز دو رکعتی مانند نماز صبح خوانده می شود. هشت رکعت اول را به نیت نافله شب می خوانند و دو رکعت بعد را به نیت نماز (شفع ) و یک رکعت آن را به نیت نماز (وتر). افضل آن است که نماز شب به هنگام سحر خوانده شود و هنگام سحر عبارت است از یک سوم آخر شب و هر قدر به صبح نزدیک تر باشد افضل خواهد بودلذا قدری قبل از اذان صبح می توان نماز شب را خواند.
2. طلب مغفرت براى چهل مؤمن و یا سیصد مرتبه «العفو» و ... همه از آداب نماز شب محسوب مى شوند که مستحب است در قنوت نماز وطر گفته شود. و اگر در هر کدام از این ها کمتر و یا بیشتر شد, اشکالى نداردیعنی اگر چهل نفر مؤمن را نمى توانید بشمارید، یا سراغ ندارید می توانید به صورت کلى بگوید «اللهم اغفر للمؤمنین والمؤمنات؛ خدایا ببخش همه مؤمنین و مؤمنات را» که این گونه انجام دادن کفایت مى کند؛ زیرا که طلب مغفرت براى چهل مؤمن و یا سیصد مرتبه «العفو» و ... همه از آداب نماز شب محسوب مى شوند نه از اصل آن؛ مقصود از چهل مؤمن نیز چهل مسلمان است نه مؤمن کامل، و اگر کمتر و یا بیشتر شد اشکالى ندارد. همچنین علاوه بر این می توانید هر دعای دیگری که خواستید برای خود و یا برای دیگران بکنید.
3. منظور از مومن روشن است و شما می توانید چهل مومن از بین اصحاب پیامبر ص و ائمه ع و یا علما و شهدا و اساتید و مربیان الهی و یا اقوام و دوستان خود انتخاب کنید و لازم نیست حتما تعداد انها به 40 نفر برسد .

نظرات

میهمان
تفاوت بین مومن با مسلمان را در نظر نگرفته اید
میهمان
طبق گفته های شما در قنوت نماز وتر یا باید سیصد مرتبه العفو گفت یا چهل مؤمن را دعا کرد، درسته؟
میهمان
اسم ۴۰ مؤمن مورد نظر را چگونه بیاوریم
پرسمان
سلام علیکم، طلب مغفرت براى چهل مؤمن و یا سیصد مرتبه «العفو» و ... همه از آداب نماز شب محسوب مى شوند که مستحب است در قنوت نماز وتر گفته شود. و اگر در هر کدام از این ها کمتر و یا بیشتر شد, اشکالى ندارد یعنی اگر چهل نفر مؤمن را نمى توانید بشمارید، یا سراغ ندارید می توانید به صورت کلى بگوید «اللهم اغفر للمؤمنین والمؤمنات؛ خدایا ببخش همه مؤمنین و مؤمنات را» که این گونه انجام دادن کفایت مى کند؛ زیرا که طلب مغفرت براى چهل مؤمن و یا سیصد مرتبه «العفو» و ... همه از آداب نماز شب محسوب مى شوند نه از اصل آن؛ مقصود از چهل مؤمن نیز چهل مسلمان – چه زنده و چه مرده – است نه مؤمن کامل، گر چه اگر این چهل نفر از علماء و صلحاء باشند بهتر است.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید