کیفیت نماز شب -دعای چهل مؤمن ۱۳۹۱/۰۲/۲۷ - ۴۶۵۲۲ بازدید

با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات
۱- لطفاً خصوصیات یک نماز شب با کیفیت را بفرمایید.ضمناً ؛ اگر منبع خاصی را جهت مطالعه در این زمینه راهنمایی نمایید مزید تشکر است
۲- بهتر است چه کسانی را به عنوان ۴۰ مؤمن دعا کنیم؟آیا میتوان افراد حی را نیز در این میان دعا کرد؟

نماز شب آداب فراوانى دارد ولى بد نیست ساده ترین صورت آن را در اینجا بیاوریم تا عاشقان این عمل روحانى بتوانند بهره بیشتر گیرند؛ نماز شب بطور کاملا ساده یازده رکعت است که به ترتیب ذیل به سه بخش تقسیم مى شود:
الف- چهار نماز دو رکعتى که مجموعا هشت رکعت مى شود و نامش نافله شب است.
ب- یک نماز دو رکعتى که نامش نافله شفع است.
ج- نماز یک رکعتى که نامش نافله وتر است، و طرز انجام این نمازها درست همانند نماز صبح مى باشد، ولى اذان و اقامه ندارند و قنوت وتر را هر چه طولانى تر کنند بهتر است.
وقت نماز شب از نصف شب تا هنگام فجر دوم یعنی وقت نماز صبح ادامه دارد و در این فاصله هر وقت بخوانند اشکال ندارد گرچه گفته اند هر چه به نماز صبح یعنی فجر نزدیک باشد بهتر است و برای جوان ها و کسانی که می ترسند خواب بمانند می توانند آخر شب قبل از خواب نماز شب را بخوانند بلی اگر ان هم ممکن نشد می توانند در بین روز هر وقت توانستند قضای آن را بخوانند.
افضل آن است که نماز شب به هنگام سحر خوانده شود و هنگام سحر عبارت است از یک سوم آخر شب و هر قدر به صبح نزدیک تر باشد افضل خواهد بود. البته می تواند به همین مقدار بسنده کند و به مثل نماز صبح این یازده رکعت را به جا آورد ولکن عاشقان و سالکان طریق دوست هیچ گاه به این مقدار بسنده نمیکنند و مستحبات آن را هم به جا می آورند. چون ذکر تمام مستحبات مقدور نیست به بیان مستحبات 3 رکعت آخر نماز شب (نماز شفع و وتر) اکتفا می کنیم . در نماز شفع در رکعت اول حمد و سوره ناس و در رکعت دوم حمد و سوره فلق بخواند و بعد از فراغ از نماز شفع خواندن دعای «الهی تعرض لک فی هذا اللیل المتعرضون ...» مستحب است که در مفاتیح در اعمال شب نیمه شعبان مذکور است؛ و بعد نماز وتر را شروع می کند و بعد از حمد سه مرتبه سوره توحید و سوره های ناس و فلق هر کدام یک مرتبه می خواند و قنوت می گیرد و هر دعایی که دوست دارد می خواند و مستحب است که انسان در قنوت آن از خوف خدا گریه کند و اگر گریه اش نیاید تباکی کند، یعنی انسان حالت گریه را به خود بگیرد و مستحب است که دعا برای برادران مؤمن خود کند و مستحب است که چهل نفر را نام ببرد که کسی که برای چهل مؤمن دعا کند دعایش مستجاب می شود و سزاوار است که هفتاد مرتبه «استغفرالله و اتوب الیه» بگوید و سزاوار است که دست چپ را به دعا بلند کند و استغفار را به دست راست بشمارد و بعد از استغفار از حضرت رسول (ص ) روایت شده که هفت مرتبه می خوانده است «هذا مقام العائذ بک من النار» و حضرت امام سجاد(ع ) در نماز وتر سیصد مرتبه «العفو» می گفته است.
اصل نماز شب همان یازده رکعت است و قنوت از آداب نماز مى باشد و حتى در نمازهاى واجب نیز مستحب است. بنابراین اگر کسى آن را به جا آورد فضیلت آن را درک کرده و اگر به جا نیاورد، به نماز شب او نقصى وارد نشده است.
طلب مغفرت براى چهل مؤمن و یا سیصد مرتبه «العفو» و ... همه از آداب نماز شب محسوب مى شوند که مستحب است در قنوت نماز وتر گفته شود. و اگر در هر کدام از این ها کمتر و یا بیشتر شد, اشکالى ندارد یعنی اگر چهل نفر مؤمن را نمى توانید بشمارید، یا سراغ ندارید می توانید به صورت کلى بگوید «اللهم اغفر للمؤمنین والمؤمنات؛ خدایا ببخش همه مؤمنین و مؤمنات را» که این گونه انجام دادن کفایت مى کند؛ زیرا که طلب مغفرت براى چهل مؤمن و یا سیصد مرتبه «العفو» و ... همه از آداب نماز شب محسوب مى شوند نه از اصل آن؛ مقصود از چهل مؤمن نیز چهل مسلمان – چه زنده و چه مرده – است نه مؤمن کامل، گر چه اگر این چهل نفر از علماء و صلحاء باشند بهتر است. همچنین علاوه بر این می توانید هر دعای دیگری که خواستید برای خود و یا برای دیگران بکنید.
در باره نماز شب و آداب و گیفیت ان کتاب های زیاد نوشته شده است . کتاب شمع سحر تالیف سید احمد فهری در این رابطه کتاب مناسبی است. همچنین می توانید برای اطلاع از آداب و مستحبات نماز شب به کتاب مفاتیح الجنان مراجعه نمائید.
انشاء الله ما را نیز در نماز نیمه شب خود دعا فرمائید.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید