کیفیت خواندن فاتحه -مراسم فاتحه -زیارت اهل قبور ۱۳۹۰/۰۸/۲۹ - ۴۵۴۲۰ بازدید

فاتحه رو دقیقا چطوری می فرستند؟

در پاسخ به نکات ذیل توجه کنید :
1- فاتحه خواندن همان خواندن قران کریم به قصد شادی روح میت و بهره مندی او از برکات قران و گشایش در کار او در عالم برزخ است .
2- در میان سوره های قران که به قصد بهره مندی اموات خوانده می شود سوره فاتحه الکتاب( حمد) دارای آثار وبرکاتی است که در روایت برآنها تاکید شده و در راستای بهره مندی روح اموات بیشتر این سوره خوانده می شود ولی ثواب و برکات خواندن قران اختصاصی به آن ندارد و خواندن هر سوره و آیه و به خصوص سوره قدر و توحید و یا یس نیز مورد توصیه است امام چون نوعا سوره حمد خوانده می شود به خواندن قران بر اموات فاتحه خواندن می گویند .
3- خواندن قران و فاتحه و هدیه دادن به اموات مورد سفارش اولیای دین مانند حضرت صادق –ع- بوده است و در روایات متعددی سفارش به فرستادن این هدیه معنوی برای اموات شده است .
از روایات و شواهد تاریخی استفاده می شود که خواندن قران کریم برای شادی و بهره بردن اموات از همان آغاز اسلام و در صدر آن معمول بوده است و اختصاص به زمان خاصی ندارد . مثلا از جمله سفارشات حضرت زهرا-ع –به امیر مومنان –ع- در آستانه رحلت و شهادت این بود که امیر مومنان –ع- بعد از دفن آن حضرت کنار قبرش بماند و برای او قران بخواند
نکته:
هنگام هدیه دادن فاتحه الکتاب برای اموات و قبل و بعد آن دعاهای متعددی خوانده می شود . دعایی که معمولا در این زمان خوانده می شود این دعا است :
اللهم اغفر للمومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات الاحیاء منهم والاموات تابع بیننا و بینهم بالخیرات انک مجیب الدعوات انک علی کل شیء قدیر .
**********
در کامل الزیاره از حضرت صادق علیه السلام روایت شده که فرمود مردگان را چون پیش از طلوع آفتاب زیارت کنید مى شنوند و جواب مى دهند شما را و اگر بعد از طلوع آفتاب زیارت کنید مى شنوند و جواب نمى دهند و در دعوات راوندى حدیثى مرویست از حضرت رسول صلى الله علیه و آله در کراهت زیارت اموات درشب چنانچه فرمود حضرت به ابوذر ((وَلاتَزُرْهُمْ اَحْیاناً بِالّلَیْلِ))
از بهترین مواقع زیارت بعد از ظهر روز پنجشنبه تا غروب است و همچنین است روز دوشنبه زیرا در روایت است که فاطمه(ع) بعد از وفات پدر بزرگوارش هفته ای دو روز یعنی روز دوشنبه و رو پنجشنبه به زیارت شهدا می رفت و صبح شنبه و صبح جمعه قبل از طلوع آفتاب هم فضیلت دارد.
اما زیارت اهل قبور در شب کراهت دارد زیرا در حدیث است که ارواح شب ها؛جمع میشوند در وادی اسلام و توجه خصوصی به قبر آنان خوش آیندش نیست پس بهتر آن است که اگر انسان در شب عبورش در قبرستان افتاد؛فاتحه و زیارت عمومی بخواند ورد شود.
و مکروه است ماندن بر سر قبر غیر پیغمبر و امام خصوصا در شب مگر برای غرض صحیحی مثل تلاوت قرآن؛
حضور در قبرستان در شب ،ممکن است عواقبی برای عقل انسان داشته باشدودچار توهماتی بشود که سبب پیدایش اختلالاتی گردد.
آداب زیارت اهل قبور
1-مستحب است در نزد قبر میت خواندن سوره حمد و ناس و فلق و توحید و آیه الکرسی هر کدام سه مرتبه و سوره قدر هفت مرتبه
2-از رسول خدا –ص- چنین نقل شده است : هر که بر قبرستان عبور کند و 11 مرتبه سوره توحید را بخواند و ثوابش را به اموات آن قبرستان هدیه کند به تعداد آن مردگان اجر و پاداش می یابد .
3-در روایات معتبر آمده است که اگر کسی به نزد قبر برادر مومن خود برود و رو به قبله دستش را بر روی قبر بگذارد و 11 مرتبه سوره قدر را بخواند از ترس بزرگ روز قیامت در امان خواهد بود . و در روایت دیگر دیگر آمده که خداوند او و صاحب قبر هر دو را بیامرزد .
4-در روایت آمده که حضرت باقر –ع- نزد قبر یکی از شیعیان ایستادند و این دعا را خواندند : اللهم ارحم غربته و صل وحدته و آنس وحشته و آمن روعته و اسکن الیه من رحمتک ما یستغنی بها عن رحمه من سواک و الحقه بمن کان یتولاه
5- طبق روایاتی که از حضرات معصومین (ع ) وارد شده است زیارت اهل قبور موئمنین در روزهای دوشنبه و پنج شنبه و جمعه مستحب مؤکد است و سنت پیامبر و سیره اهل بیت (ع ) نیز چنین بوده است و فعل معصوم نیز برای ما حجت است و در روایتی از رسول خدا(ص ) آمده است که حضرت فرمود: ((هدیه بفرستید برای مردگان خود)) پس سوال شد چیست هدیه مرده ها؟ فرمود: صدقه و دعا. و فرمود ارواح مؤمنین هر جمعه به آسمان دنیا مقابل خانه ها و منزل های خود فریاد می کنند هر یک از ایشان به آواز حزین با گریه ای اهل من و اولاد من ای پدر من و مادر من و خویشان من مهربانی کنید بر ما...)). برای آگاهی بیشتر ر.ک : 1- مفاتیح الجنان , مرحوم حاج شیخ عباس قمی، قسمت قبور زیارت مؤمنین , ص 1014 2- اصول کافی , ج 3, باب 13 از ابواب المزار 3- کامل الزیارات , ابن قولویه , ص 320 4- وسائل الشیعه , ج 3, باب 55, ص 223, انتشارات آل البیت
*********
برای پرسشهای قرآنیمراجعه کنید به:
http://quran.porsemani.ir/

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید