عضویت در احزاب سیاسی ۱۳۹۱/۰۱/۲۴ - ۸۷۰۱ بازدید

نحوه عضویت در احزاب سیاسی و انجام فعالیت های حزبی و سیاسی به چه صورت است؟

در رابطه با شرایط و نحوه عضویت در احزاب و تشکلهای سیاسی در ماده 25 متن جدید قانون احزاب آمده است: ماده 25 - شرایط عضویت در تشکل‌های سیاسی:الف) داشتن حداقل 18 سال تمام ب) تابعیت ایران ج) التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران د) سایر شرایط مصرح در اساسنامه و مرامنامه حزبی که فرد متقاضی عضویت در آن است.
در ماده 24 این قانون نیز آمده است:
اشخاص زیر نمی‌توانند عضو تشکل‌ها و احزاب سیاسی شوند:
الف) دارندگان پیشینه کیفری مؤثر و محکومین به محرومیت از حقوق اجتماعی به حکم قطعی دادگاه
ب) مدیران و عناصر مؤثر در تحکیم رژیم سابق و نزدیکان درجه اول آنها، فراماسون‌ها، وابستگان، اعضا و همکاران گروه‌های معاند و محارب نظام و گروه‌هایی که علیه نظام جمهوری اسلامی فعالیت داشته یا دارند.
ج) قضات شاغل در امور قضایی و کارکنان وزارتخانه‌های اطلاعات، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و همچنین پرسنل نیروهای نظامی و انتظامی و سایر افرادی که طبق قوانین عضویت در احزاب و تشکل‌های سیاسی برای آنها ممنوع است.
تبصره 1: سربازان در دوران خدمت نظام وظیفه
د) اقدام‌کنندگان علیه امنیت کشور اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... و مظنونین به جاسوسی حسب تشخیص مراجع ذی‌صلاح.
ه‍) متجاهرین به فسق و فجور، مشهورین به فساد، معتادان و قاچاقچیان مواد مخدر.
و) اعضای مؤثر احزاب منحله تا پنج سال پس از تاریخ انحلال.
ز) افرادی که تحت پیگرد قضایی قرار دارند تا وقتی که رأی دادگاه بر تبرئه آن صادر گردد.
نحوۀ عضویت نیز در اغلب تشکل های سیاسی به این صورت است که پس از درخواست حضوری و تکمیل فرم عضویت توسط داوطلب، موضوع در شورای گزینش مطرح شده و تصمیم گیری می شود.
همچنین در دانشگاهها فعالیتهای سیاسی و فرهنگی دانشجویان در قالب آیین نامه های فعالیت های دانشجویی مصوب وزارت علوم عمل می شود . و فعالیت سیاسی پس از دریافت مجوز از هیات نظارت بر فعالیت های دانشجویان در دانشگاه ارائه صورت می گیرد.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید