صد سلام-صد لعن ۱۳۸۷/۰۶/۲۰ - ۴۳۳۴ بازدید

در اکثر هیئت های مذهبی، زیارت عاشورا را برخلاف دستور قرائت آن که صد لعن و صد سلام دارد، خوانده و می گویند به نیت صد بار، یک بارمی گوییم و یا نهایتا پس از یک سلامی (یا لعنی) که می فرستند، می گویند: «تسعا و تسعین مرة». آیا اینجور خلاصه خواندن برگرفته از عمل معصوم(ع) یا علماء است؟ آیا صحیح است؟

در پا ورقی کتاب شفاء الصدور ص110 که شرح زیارت عاشورا است روایتی را به نقل از برخی علما به حضرت عسگری علیه السلام نسبت می دهد که آن حضرت میفرمایند هر گاه به جای صد مرتبه لعن فردی بگوید اللهم العنهم جمیعا تسعاوتسعین مره کفایت می کند وهمچنین به جای صد مرتبه سلام بگوید السلام علی الحسین ..... تسا وتسعین مره کفایت از صد مرتبه می کند , از این روایت دو گونه برداشت شده یکی این که پس از اتمام لعن وسلام فرد بگوید تسعا وتسعین مره همان گونه که نوشته اید در هیئتهای مذهبی گفته می شود احتمال دیگری که در روایت مطرح است این است که نود ونه بار فرد قسمت اخر یعنی الله العنهم جمیعا را در فقره لعن والسلام علی الحسین را تا اخر در فقره سلام بگوید . در هر صورت حتی اگر این روایت هم نبود به امید درک ثواب به جهت ضیق وقت یک بار گفتن آن هم ثواب واثر خود را دارد واگر یک عملی به تمام وکمال درک نمی شود از بخشی از آن نباید چشم پوشی کرد .

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید