شب قدر در روایات-امام علی(ع) و شب قدر ۱۳۸۷/۰۹/۱۴ - ۱۱۲۴ بازدید

در دعای شب ۲۷ رمضان آن شب را شب قدر معرفی نموده و اکثریت به اتفاق مسلمین شب ۲۷ را شب قدر می دانند ولی تشیع حتی امروز عمدتا بر این باورند که احیا برای امام علی است و شب ضربت، شهادت و سوم را شب قدر می دانند و علت بر اساس کدامین روایت و سند است؟

همان طورى که از واژه «قدر» به دست میآید شب قدر؛ یعنى، شب سرنوشت و مقدرات. در اصول کافى از امام باقر(ع) نقل شده است که آن حضرت در جواب معناى آیه «انا انزلناه فى لیلة مبارکة» فرموده: «بله شب قدر که همه ساله در ماه رمضان و در دهه آخر آن، تجدید مى شود، شبى است که قرآن جز در آن شب نازل نشده و آن شبى است که خداى تعالى درباره اش فرموده است: «فیها یفرق کل امر حکیم؛ ما قرآن را در شب مبارک (قدر) نازل کردیم. در آن شب هر امرى با حکمت متعین و ممتاز مى گردد»، (دخان، آیه 4). آن گاه فرمود: آن شب هر حادثه اى که باید در طول آن سال واقع گردد، تقدیر مى شود؛ چه خیر و چه شر؛ چه طاعت و چه معصیت و چه فرزندى که قرار است متولد شود و یا اجلى که بنا است فرا رسد و یا رزقى که قرار است برسد و...»، (ترجمه المیزان، ج 2، ص 771). شب قدر در بین سایر شب هاى سال ممتاز و از فضیلت خاصى برخوردار است. مشهور و معروف در روایات این است که شب قدر، شب بیست و یکم یا بیست و سوم است. در روایتى از امام صادق(ع) آمده است که: «شب قدر شب بیست و یکم یا بیست و سوم است». حتى هنگامى که راوى اصرار کرد کدام یک از این دو شب است. گفت: اگر من نتوانم هر دو شب را عبادت کنم، کدام یک را انتخاب نمایم؟ امام(ع) تعیین نفرمود وافزود: «ما ایسر لیلتین فیما تطلب ؛ چه آسان است دو شب براى آنچه مى خواهى». ولى در روایات متعددى که از طریق اهل بیت(ع) رسیده،بیشتر روى شب و بیست و سوم تکیه شده است. در برخى روایات هر سه شب (نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم) به عنوان شب قدر معرفى شده است. در روایتى از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمود: «التقدیر فى لیلة القدر تسعة عشر و الابرام فى لیلة احدى و عشرین والامضاء فى لیلة ثلاث و عشرین؛ تقدیر مقدرات در شب نوزدهم و تحکیم آن در شب بیست و یکم و امضا در شب بیست و سوم است» که بدین ترتیب بین روایات جمع مى شود»، (تفسیر نمونه، با کمى تصرف در عبارت و نیز ر.ک: ترجمه تفسیر المیزان، ذیل سوره «قدر»، ج 27، ص 188)

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید