دیر رسیدن به جماعت-اتصال به جماعت ۱۳۸۹/۰۳/۰۷ - ۱۲۸۶۹۳ بازدید

وقتی دیر می رسیم به نماز جماعت چه باید بکنیم؟

[کامل از کد171964]
اگر در رکعت اول تا رکوع امام رسیدید تکبیره الاحرام گفته و نماز را با امام تمام می کنید واگر در رکعت دوم در حال حمد و سوره امام یا در رکوع اقتدا کردید همراه امام به رکوع و سجده بروید و در حال تشهد امام نیم خیز بنشینید و تشهد بخوانید و همراه امام بلند شوید ، امام تسبیحات می خواند و شما آهسته حمد وسوره و با امام به رکوع و سجده بروید و شما تشهد می خوانید و بلند می شوید تسبیحات را یک مرتبه گفته و همراه امام به رکوع و سجده می روید ، امام تشهد می خواند و شما می توانید قصد فرادا کرده بلند شوید و رکعت بعد را خودتان بخوانید . و اگر در رکعت دوم که حمد و سوره می خوانید پس از تمام شدن حمد ، امام به رکوع رفته باشد خواندن سوره برای شما واجب نیست و در رکوع به امام ملحق شوید اگر در رکعت سوم امام رسیدید صبر کنید تا امام به رکوع برود و در رکوع اقتدا کنید و به رکوع بروید و سپس به سجده برویدو در رکعت بعد حمد و سوره و ادامه نماز و قبل از سلام امام، برخیزید و دو رکعت دیگر را فرادا بخوانید.
اگر در رکعت چهارم رسیدید در رکوع اقتدا کرده در تشهد نیم خیز و قبل از سلام نیت فرادا می کنید و بقیه نماز را خودتان بخوانید.
[پایان کد انتخابی]
[پایان کد انتخابی]

نظرات

میهمان
روزه دار قصد کرده تا ظهر به وطن خود برگردد ولی تصادف میکند حکم روزه و نمازش چیست؟
پرسمان
سلام علیکم، اگر تا اذان ظهر به وطن نرسد مسافر می باشد و روزه صحیح نیست.
میهمان
کامل و دقیق!
میهمان
ممنون از اطلاعات خوبتون...
میهمان
سلام من آیلار هستم مرسی به من کمک کردین
میهمان
توی رکعت چهارم وقتی امام تشهد میخونه چرا ما باید نیم خیز بمونیم؟ از همونجا نیت فرادا نمیشه کرد؟ مثل حالتی که رکعت دوم اقتدا میکنیم و در رکعت چهارم امام قصد فرادا کنیم همونطور که داخل متن نوشته شده :"امام تشهد می خواند و شما می توانید قصد فرادا کرده بلند شوید"
میهمان
باسلام زمانیکه امام درنمازسه رکعتی یاچهاررکعتی درحال خواندن حمدوسوره دومی باشد و به نمازرسیدی تکلیف چیست ؟نحوه خواندن نمازچطوره؟چطوربایداقتداکرد؟
پرسمان
سلام علیکم، اگر در رکعت دوم اقتدا کردید، مستحب است قنوت را (به خاطر پیروی از امام جماعت) همراه با امام بخوانید و در حال تشهد امام، به حالت تجافی (نیم خیز نشستن) بنشیند و تشهد را با امام بخوانید و وقتی امام مشغول رکعت سوم شد، شما حمد و سوره را مى خوانید، و اگر به رکوع امام نمی رسید لازم نیست سوره را بخوانید بلکه با امام به رکوع و سجود می روید تشهد خود را می خوانید و خود را در قرائت تسبیحات اربعه به امام می رسانید و در رکعت سوم باز بنابر احتیاط به صورت تجافی می نشینید تا امام سلام دهد، بعد برمی خیزید و رکعت چهارم خود را می خوانید.
میهمان
اگر رکعت دوم رسیدی قنوت رو بخونی یانه با رکعت دوم خودت قنوت بخونی تکلیف قنوت جی هست
پرسمان
سلام علیکم، قنوت مستحب است و در جماعت با امام جماعت همراهی کنید و در رکعت بعدی هم اگر زمان داشتید قنوت را بخوانید.
میهمان
آیا در رکعت دوم که به جماعت می رسی در تشهد که حالت نیم خیز باید بیستی ایا همان به حالت تشهد بنشینی اشکال دارد یا ندارد ؟
پرسمان
سلام علیکم، به احتیاط واجب باید حالت تجافی بنشینید

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید