دولت احمدی نژاد ۱۳۹۲/۰۲/۱۴ - ۶۷۰ بازدید

آیا کشورایران درزمان رئیس جمهوری آقای احمدی نژاد بیش از۸سال عقب افتاد؟

هر چند وجود برخی از مشکلات اقتصادی از جمله تورم , گرانی و نوسانات قیمت ها بر اقدامات دولت سایه افکنده است , اما هر گونه ارزیابی منطقی و منصفانه از وضعیت سیاسی , اقتصادی کشور باید با توجه به مجموعه اقدامات و نقاط مثبت و نقاط منفی در کشور باشد بدون نادیده گرفتن اقدامات انجام شده و بزرگ نمایی مشکلات و نقاط ضعف باشد . با مقایسه وضعیت کشور پیش از دولت آقای احمدی نژاد و اقدامات انجام شده در این دولت می توان ارزیابی صحیحی از وضعیت کشور داشت . مامعتقدیم با وجود برخی مشکلات و نارساییها در وضعیت کشور به ویژه در مورد مسائل اقتصادی اما در مجموع روند حرکت کشور روندی مثبت و رو به رشد بوده است.از نظر اقتصادی با وجود مشکلاتی همچون تورم و گرانی و نوسانات قیمت ها که بیشتر ناشی از ضعف مدیریت ها و برنامه ریزی مناسب و منطقی است هر چند تحریم ها نیز در این زمینه تأثیر گذار بوده است , اما شاهد پیشرفت در این عرصه هستیم که به نمونه هایی اشاره می کنیم .در بخش خدمات ؛ جمعیت تحت پوشش شبکه آب شهری در ابتدای دولت نهم (سال 84) در حالی 98 درصد بوده است که در ابتدای دولت دهم این میزان به 9/98 درصد و در پایان سال گذشته به 99 درصد رسیده است. جمعیت روستایی برخوردار از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی (بالای 20 خانوار) در ابتدای دولت نهم 65 درصد بود که در در پایان سال گذشته به 75 درصد رسیده است.در دولت نهم (از ابتدای نیمه دوم سال 1384 تا پایان نیمه نخست سال 1388) تعداد 17 سد ملی با ظرفیت مخزن شش میلیارد و 211 میلیون مترمکعب و آب قابل تنظیم سه میلیارد و 423 میلیون مترمکعب و در دولت دهم نیز (از ابتدای نیمه دوم سال 88 تاکنون) تعداد 18 سد ملی با ظرفیت مخزن سه میلیارد و 766 میلیون مترمکعب و آب قابل تنظیم یک میلیارد و 185 میلیون مترمکعب به بهره برداری رسیده است.
رشد تعداد مشترکان برق از 19 میلیون و 652 هزار واحد مشترک به 26 میلیون و 228 هزار مشترک و افزایش تعداد روستاهای برقدار از 49 هزار و 399 روستا به 53 هزار و 517 روستا، نیز نشان می دهد که 100 درصد جمعیت شهری و روستایی بالایی 20 خانوار از نعمت برق بهره مند هستند و همه جای ایران زمین با نعمت برق روشن شده است
میزان انرژی تولیدی نیروگاه های کشور نیز از سالانه 178 هزار و 72 هزار مگاوات ساعت به 240 هزار مگاوات ساعت افزایش یافته است.
از نظر ظرفیت نصب شده ایران در رتبه شانزدهم کشورهای جهان و ظرفیت نامی نیروگاه ها در رتبه نخست کشورهای منطقه قرار دارد.
دربخش مسکن و راه سازی شاهد تحول چشمگیری در کشور بودیم که در نوع خود قابل توجه است که راه اندازی مسکن های مهر در مناطق مختلف کشور در سطح گسترده و چندین برابر شدن راههای کشور و افزایش ناوگان حمل و نقل کشور از این جمله است .
در بخش صنعت؛ با توجه به سهم 52 درصدی خدمات، خرید و فروش، بازرگانی و ... از تولید ناخالص داخلی، سهم صنایع و معادن از تولید ناخالص داخلی به قیمت سال پایه 1376 در 20 سال گذشته از 7/11 درصد در سال 1368 به 5/21 درصد در سالهای 1387 و 1388 افزایش یافته و تقریبا دو برابر شده است و سهم صنعت از تولید ناخالص داخلی حدود یک چهارم تولید کل اقتصاد است.
تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت سال پایه 1376 از رقم 19 هزار میلیارد تومان در سال 1368 به 52 هزار میلیارد تومان در سالهای 87 و 88 رسیده و دو نیم برابر شده است.
مقایسه رشد بخش صنعت و معدن با رشد تولید ناخالص داخلی کشور نشان می‌دهد که نرخ رشد صنعت و معدن 5/2 تا 4 درصد به طور متوسط بالاتر از نرخ رشد اقتصاد کشور بوده است.
در برنامه چهارم 88- 1384 نرخ رشد اقتصاد تحت تاثیر افزایش شدید قیمت نفت و مخارج دولت و اعتبارات بانکی به طور متوسط به 4/6 درصد رسید و رشد اقتصاددر سالهای 1384 تا 1386 به ترتیب 9/6، 6/6 و 7/6 درصد بود. رشد بخش صنعت نیز در این سه سال به ترتیب 3/13، 9/10 و 4/8 درصد بوده است.
رشد صنعت به 9/10 درصد در سال 85 و 4/8 درصد در سال 86 رسید که حدود 2 تا 4 درصد بالاتر از نرخ رشد اقتصادی بوده است .
رقم سرمایه گذاری کلی کشور در سالهای 1381 تا 1386 به ترتیب 12182، 13497، 14636، 16495، 16984 و 18102 میلیارد تومان بوده است و در شش ماهه اول سال 87 نیز حدود 9400 میلیارد تومان گزارش شده است. این ارقام نسبت به تولید ناخالص داخلی به قیمت بازار در سال 86 نشان می‌دهد که 4/36 درصد تولید ناخالص داخلی به قیمت بازار در بخش سرمایه گذاری صرف شده که سهم دولت 59640 و بخش خصوصی 12138 میلیارد تومان بوده است.یعنی 67 درصد سرمایه گذاری‌ها را بخش خصوصی و 33 درصد را دولت انجام می‌دهد.(khabarfarsi.com/ext/1034944/)
در زمینه پزشکی در چند سال اخیر شاهد رشد فزاینده ای هستیم در سالهای اخیر محققان ایرانی توانستند با تلاش بسیار در بخش داروسازی، داروهایی که را که در سالهای اولیه انقلاب به طور کامل از خارج از کشور وارد می شدند را در داخل تولید کنند. اما نکته مهم تر در تولیدات دارویی این بود که برخی از داروهای مورد نیاز بیماران به فناوریهای پیچیده نیاز داشت که تنها با فراهم شدن بستر تحقیقاتی آن امکان دستیابی به آن فراهم شد.
تولید داروی کنترل بیماری ایدز IMOD توسط محققان ایرانی , “سینوکس” داروی ایرانی برای درمان ام اس , تولید اسورال و تبدیل ایران به دومین تولید کننده داروی خوراکی تالاسمی , تولید آلواسکین؛ دستاورد بزرگ محققان ایرانی برای درمان سوختگی , “آنژی پارس” تولید داروی گیاهی زخم پای دیابتی در کشور , تولید داروی گاما ایمونکس و پیوستن ایران به جمع سه کشورتولید کننده , دستیابی ایران به دانش تولید فرآورده های نوترکیب دارویی در مقیاس صنعتی و....(www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934)
در بخش علم و فناوری شاهد پیشرفت ها و سرعت چشمگیری در این زمینه هستیم به گونه ای که بر اساس آمار های جهانی رشد علمی کشورمان چند برابر میزان رشد علمی جهان می باشد و بر اساس آمار پایگاه علمی تامسون رویترز(ISI) و بررسی تعداد مقالات نمایه شده در این پایگاه معتبر جهانی، ایران در فناوری نانو، رتبه هشتم، انرژی های نو، رتبه دوازدهم، فناوری اطلاعات، رتبه سیزدهم، آب، رتبه چهاردهم، سلول‌های بنیادی، هجدهم، میکروالکترونیک، بیستم و زیست فناوری رتبه سی و دوم دنیا را در سال 2011 کسب کرده است.(www.iranmodares.com/news-index.php?ID=1665)
بنابر این روند کشور در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد رو به رشد بوده است و نباید با تکیه بر مشکلات اقتصادی موجود و نادیده گرفتن اقدامات انجام شده , وضعیت کشور را تاریک دانست و نسبت به هشت سال گذشته عقب افتاده تلقی نمود .مقام معظم رهبری در تحلیل وضعیت کشور فرمودند: « در سال 91 پیشرفتهائی صورت گرفت که در مقایسه‌ی با سالهای قبل هم، سال 91 یک سال برجسته‌ای است. کارهای زیربنائیِ انبوهی صورت گرفت؛ در زمینه‌ی راه، در زمینه‌ی انرژی، در زمینه‌ی کشف منابع جدید نفت، در زمینه‌ی کشف منابع جدید اورانیوم، در زمینه‌ی ایجاد و توسعه‌ی نیروگاه و پالایشگاه و ده‌ها کار صنعتی بزرگ؛ که اینها همه زیرساختهای اقتصادی آینده‌ی کشور است. بله، ما اگر چنانچه این زیرساختها را از قبل فراهم کرده بودیم، تحریم دشمن همین مقدار اثر منفی را هم که کرد، نمی کرد. این کارها را ما انجام دادیم و توانستیم پابه‌پای دشمنی و تحریم دشمنان، در جهت مثبت جلو برویم. کارهای بزرگی انجام گرفت؛ یک قلم، پیشرفتهای بزرگ علمی در طول سال 91 است. در زمینه‌ی علم و فنّاوری کارهائی شد که حقیقتاً چشم‌پُرکن و برای انسانی که معتقد به آینده‌ی کشور است، خرسندکننده و خوشحال‌کننده است. یعنی همین سالی که خواستند بر ملت ایران سخت بگیرند، جوانان عزیز ما، دانشمندان ما ماهواره‌ی ناهید را به فضا فرستادند؛ کاوشگر پیشگام را با موجود زنده به فضا فرستادند؛ جنگنده‌ی فوق پیشرفته ساخته شد. اهمیت هر کدام از اینها به قدری است که جا دارد یک ملت برای هر یک از اینها اظهار خوشحالی و خرسندی کند، برایش سرود بسازند، جشنواره درست کنند. کارها چون متراکم است، درست تبلیغ نمی شود و خبررسانیِ کاملی هم انجام نمی گیرد. وقتی که این موجود زنده به فضا فرستاده شد و سالم برگشت، آنقدر این قضیه برای دانشمندان دنیا و ناظران بین المللی تعجب‌آور بود که اول انکار کردند؛ ولی بعد که دیدند چاره‌ای نیست و حقایق و نشانه‌های درستی و واقعیت را مشاهده کردند، مجبور شدند که قبول کنند.
در حوزه‌ی سلامت و مهندسی پزشکی کارهای بزرگی انجام گرفت که مربوط به سلامت مردم است. در زمینه‌ی زیست‌فنّاوری در منطقه اول شدیم. کارهای تخصصی برجسته‌ای در این زمینه انجام گرفت و اقلام متعدد داروئی بر این اساس تولید شد. این همان سالی است که بر ملت ایران سخت گرفتند، برای اینکه او را از زندگی و از همه‌ی فرآورده‌های استعداد بشری محروم کنند. در همین سال، در حوزه‌ی نانوفنّاوری ــ که یک انقلاب در زمینه‌ی فنّاوری و صنعت است ــ رتبه‌ی اول را در منطقه پیدا کردیم. در همین سال، در چندین حوزه‌ی علمیِ مهم، مقام اول تولید علم در منطقه بودیم. در رکوردهای علم و تولید علمی، در انتشار مقالات علمی، در سرعت پیشرفت علمی، در سهم کشور در تولیدات علمیِ کل جهان، شاهد پیشرفت بودیم. در مسابقات علمیِ فنّاورانه‌ی دانشجویان، کشور نسبت به سال گذشته سی و یک درصد رشد داشت. در سال 91، تعداد دانشجو به قدری افزایش پیدا کرد که بیست و پنج برابر اول انقلاب، ما امسال دانشجو داریم. بیست و پنج برابر اول انقلاب، دانشجویان در کشور مشغول تحصیل هستند. اینها پیشرفتهای عظیم ملت ایران است. در حوزه‌ی آب، در حوزه‌ی محیط زیست، در سلولهای بنیادی، در انرژی‌های نو، در گیاهان داروئی، در انرژی هسته‌ای، کشور توانست به پیشرفتهای بزرگی دست پیدا کند. اینها همه مربوط به آن سالی است که دشمنان ملت ایران همه‌ی تلاش خود را بسیج کردند تا ملت ایران را از کار بیندازند.(پایگاه اطلاع رسانی دفتر بیانات در حرم مطهر رضوی , 1/1/92)
و آخرین خبر اینکه؛
بر اساس گزارش بانک جهانی از اقتصاد ایران، ایران دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه شد/ هدفمندی دارای آثار مثبت است
ایران دومین اقتصاد بزرگ در خاورمیانه و منطقه شمال آفریقا(MENA) را با تولید ناخالص داخلی ۴۸۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲(پس از عربستان سعودی) و جمعیت ۷۸ میلیون نفری(بعد از مصر) دارد.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی ، ایران دومین اقتصاد بزرگ در خاورمیانه و منطقه شمال آفریقا (MENA) با تولید ناخالص داخلی 484 میلیارد دلار در سال 2012 (پس از عربستان سعودی) و جمعیت 78 میلیون نفری (بعد از مصر) قرار دارد.
ایران توسط بخش بزرگ نفتی، بخش کشاورزی و خدمات خصوصی کوچک و حضور قابل توجه دولت در کارخانه‌ها و امور مالی شناخته می‌شود.
در سال 2010، بخش خدمات 55 درصد و پس از آن صنعت 22 درصد، کشاورزی 14 درصد و نفت و گاز 9 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده‌اند.
ایران رتبه دوم ذخایر گاز طبیعی و رتبه سوم ذخایر نفت جهان را دارا است.
ایران با تولید 4 میلیون بشکه نفت به طور متوسط در روز طی سالهای اخیر دومین تولیدکننده بزرگ نفت OPEC به شمار می‌رود. درآمدهای حاصل از صادرات نفت و گاز حدود 60 درصد درآمدهای دولت را در سال 2011-2012تشکیل داده و منبع اصلی ارز خارجی ایران است، بنابراین، درآمدهای دولت و GDP کل ذاتاً نوسان پذیر هستند و تحت تأثیر نوسان قیمت‌های بین‌المللی این کالاها (نفت و گاز) علیرغم وجود صندوق ذخیره ارزی و صندوق جدید التأسیس توسعه ملی قرار دارند (2011/12).
مقامات ایرانی (دولت) استراتژی جامع اصلاحات بازار محور را که در سند چشم انداز 20 ساله و برنامه پنجم پنج ساله توسعه (15-2011) منعکس شده است، را اتخاذ کردند.
با این حال، دولت هنوز هم با دارا بودن شرکت‌های بزرگ دولتی و شبه دولتی که تا حدودی بر بخش‌های تولیدی و تجاری تسلط دارند، نقش کلیدی در اقتصاد ایفا می‌کند.
دولت برنامه بزرگ خصوصی سازی را در سال 15-2010 در برنامه 5 ساله با هدف خصوصی سازی 20 درصد از شرکتهای دولتی در هر سال در دست دارد.
با این حال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و دیگر شرکت‌های نیمه دولتی، سهام شرکتهای دولتی را که در بازار سهام به سرمایه گذاران خصوصی از طریق برنامه خصوصی سازی دولت ارائه شده است را خریداری کرده‌اند.
بخش مالی نیز تحت تسلط بانک‌های دولتی قرار دارد. رتبه کسب و کار در ایران در سال 2012 در میان 144 کشور در رتبه‌های پایین منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارد.
فقط الجزایر، عراق و جیبوتی رتبه‌های پایین تر را در خاورمیانه و شمال آفریقا داشته‌اند.
با این حال مقامات، استراتژِی جامعی را در چشم انداز 20 ساله و برنامه 5 ساله پنجم توسعه برای اطمینان از اجرای اصلاحات بازار محور تعیین نمودند.
دولت ایران اصلاحات عمده‌‍‌ای را در سیستم یارانه غیرمستقیم خود آغاز کرده است که در صورت موفقیت، به طور قابل توجهی بهره‌وری هزینه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی را بهبود می‌دهد.
در سال 2007/ 2008 ، میزان کل یارانه‌ها 27 درصد از تولید ناخالص داخلی (حدود 77،2 میلیارد دلار) برآورد شد.
دولت برنامه انتقال مستقیم پول نقد در مقابل افزایش قابل ملاحظه در قیمت فرآورده‌های نفتی، آب، برق، نان و سایر محصولات را انتخاب نمود.
با این حال، کشمکش‌های سیاسی بین دولت و مجلس و همچنین مشکلات اقتصادی به دلیل تحریم ها، اجرای مرحله دوم برنامه اصلاحات را به تعویق انداخت.
رشد اقتصادی در سال 10/2009 به 4 درصد افزایش یافت، این درحالی است که تورم به واسطه سیاستهای اقتصادی احتیاطی به 10 درصد کاهش یافت و مازاد مالی را درپی داشت.
تاثیر اولیه حذف یارانه‌های قابل توجه انرژی و مواد غذایی در دسامبر 2010 بر عملکرد اقتصادی ایران به دلیل سیاست‌های محتاطانه اولیه کلان اقتصادی و برنامه انتقال پول نقد قابل توجه دولت به خانواده بازدارنده نبوده است.
با این حال، تحریم های سخت‌گیرانه تر اقتصادی بین المللی، به ویژه تحریم نفت خام ایران توسط اتحادیه اروپا از ماه ژوئیه، منجر به کاهش شدید صادرات نفت شد.
تحت تاثیر تحریم‌های اخیر، اقتصاد ایران در سال 2012 منقبض شد.
افزایش در قیمت نهاده ها (وارداتی) به دلیل قیمتهای انرژی بالاتر و کاهش ارزش بهای شدید ریال(بازار آزاد) نیز مانع رشد بخش صنعتی غیرنفتی ایران شد.
پول جاری 80 درصد از ارزش خود را در مقابل دلار طی ماه مارس 2012 تا مارس 2013 از دست داد و احتمال کاهش بیشتر آن هم وجود دارد.
برای نمونه صنعت بزرگ داروی ایران با مشکل واردات مواد اولیه ضروری روبرو است، به علاوه به نظر می‌رسد ورشکستگی شرکت‌ها رو به افزایش است و این در حالی است که برخی از کارخانه ها فقط با نصف ظرفیت خود به فعالیت ادامه می‌دهند.
چشم انداز میان مدت رشد اقتصادی به دلیل اثر تحریم‌های اقتصادی سخت‌تر اخیر که انتظار می‌رود، درآمدهای صادرات نفت را کاهش دهد و بازسازی شرکتها را مشکل سازد، منفی است. سرعت تعدیل اقتصاد به قیمتهای بالاتر انرژی بعد از اصلاح یارانه ها به توانایی شرکت ها در جبران هزینه افزایش یافته نهاده‌ها بستگی دارد. به خصوص اصلاح یارانه ها می تواند منجر به رشد اقتصادی کاربر شود و بیکاری را در بلندمدت کاهش دهد.
به هر حال، انتظار می‌رود تحریم‌های سخت‌تر اقتصادی، بازسازی شرکت‌ها را به دلیل کاهش دسترسی به بازارهای خارجی، نهاده‌ها و تکنولوژی کارای انرژی با تاخیر مواجه کند، به علاوه ، افزایش تورم از سال 2011، به ویژه افزایش اخیر در تورم وارداتی به دلیل کاهش ارزش ریال، در حال خنثی نمودن کارایی بالقوه میان مدت حاصل از اصلاح یارانه ها است. کنترل تورم نیازمند اتخاذ سیاستهای پولی و مالی کاملا هماهنگ است.
در حالی که چنین سیاستهایی در سالهای اخیر محتاطانه بوده است، کاهش ارزش بهای ریال به دلیل اعلام تحریم‌های بین المللی سخت گیرانه تر ممکن است، انتظارات تورمی که خود منجر به تورم بالاتر می‌شود، را به همراه داشته باشد.
نرخ تورم رسمی در سال 2012 معادل 28.7 درصد برآورد شد، اما به نظر می‌رسد داده های رسمی تورم واقعی را کمتر ارائه می کنند.
شاخص های اجتماعی کشور با توجه به استانداردهای منطقه ای نسبتا بالا است.
اکثر شاخص های توسعه انسانی به طور محسوسی به دلیل تلاش های دولت جهت افزایش دسترسی به آموزش و بهداشت بهبود یافته است.
تقریبا تمام کودکان گروه سنی مربوطه در مدارس ابتدایی در سال 2009 وارد دوره آموزشی شدند و ثبت نام در مدارس متوسطه از 66 درصد در سال 1995 به 84 درصد در سال 2009 افزایش یافته است. در نتیجه، نرخ با سوادی جوانان از 77 درصد در سال 1995 به بیش از 99 درصد در سال 2009 رسید و این نرخ برای دختران بطور قابل توجهی افزایش یافت.
ایران در شرایط خوبی جهت دستیابی به اهداف توسعه هزاره مرتبط با حذف نابرابری جنسیتی قرار دارد.
در طول این سالها نقش زنان ایرانی در اقتصاد به طور فزاینده افزایش یافته است، هر چند نرخ مشارکت و نرخ اشتغال زنان محدود باقی مانده است.
شاخص‌های بهداشت ایران نیز طی بیست سال گذشته بطور قابل توجهی بهبود یافته است.
نرخ مرگ و میر کودکان زیر پنج سال به طور پیوسته از 65 نفر (به ازای هر 1000 نفر) در سال 1990 به 27 نفر در سال 2009 کاهش یافته است.
به طور مشابه، نسبت مرگ و میر مادران در هر 100 هزار تولد زنده از 150 نفر به 30 نفر در مدت مشابه کاهش یافته است. در نتیجه، شاخص های بهداشتی معمولا بالاتر از میانگین منطقه ای هستند. این موفقیت ناشی از ارائه موثر مراقبت‌های بهداشتی اولیه است که تقریبا نتایج مراقبت های بهداشتی را در مناطق شهری و روستایی در تعادل نگه داشته است.
ایران در برنامه پنج ساله پنجم توسعه طی سالهای 2015-2011 بر سیاستهای اجتماعی تمرکز می‌کند.
(http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920211001317)

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید