دعا و توسل برای فرج ۱۳۹۹/۰۸/۰۹ - ۱۱۱۵ بازدید

بسمه تعالی. آیا دعای فرج برای من و عزیزانم که شک داریم یا نمیدانیم شیعه یا محب امام زمان ارواحنا فداه هستیم یا نیستیم با این وجود مایه ی خشنودی خداست؟ مرجع تقلید آیت الله خامنه ای

اولویت شرعی دعا برای فرج از تصریحات دینی و تکالیف شرعی است. دعا برای فرج نوعی از الزام عرفی متشرعین به شمار آمده و قابل اعتنا و اعتبار است. نشان ایمان به وجود مقدس آن حضرت روحی له الفدا ست. نشانی از توجه خاص آن وجود بی همتا و نازنین عجل الله تعالی فرجه الشریف به شخصی است که دعا میخواند. نشان عاقبت بخیری ، یاد آن حضرت بودن است. دعای برای فرج به نوعی جلوگیری از ظلم بر تمام عالم نمودن و دست ظالم و لو خودش را از ظلم کوتاه نمودن و خوشایند است.یکی از کارهایی که در زمان غیبت کبری امام زمان علیه السلام خیلی زیاد به انجام آن سفارش شدیم دعا کردن برای سلامتی و تعجیل در ظهور امام زمان علیه السلام است. اصل دعا براى حضرت - بخصوص فرج امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف - اطاعت از امر خداوند و پیروى از رسول اکرم و اهل بیت علیهم السلام است. «دعا» براى آن حضرت داراى آثار و حکمت هایى است ؛ از جمله:
۱. نشانه علاقه و محبّت قلبى به آن حضرت است و در نتیجه موجب تقویت ایمان و یقین است.
2. گشایش و فرج مؤمنان در آن است ؛ چنان که خود آن حضرت در نامه اى مرقوم داشتند: «براى تعجیل در ظهورم دعا کنید که ظهور من، به نفع شما و موجب فرج و گشایش امور شما خواهد بود» کمال الدین، ج 3، ص 685...
۳. فزونى نعمت، یکى از آثار دعا براى آن حضرت است ؛ زیرا شکر نعمت هاى الهى - به خصوص نعمت امامت ولایت آن حضرت - موجب افزونى نعمت است. علاوه بر اینکه شکر واقعى، موجب فاصله گیرى از گناه و تقرّب به خداوند است و این در جلب نعمت هاى الهى مؤثّر است. مسلّم است که دعا براى امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف موجب احترام و بزرگداشت آن حضرت و توجّه بسیار و دائمى به او و اداى شکر نعمت وجود آن حضرت است.
4. دعا، اظهار تجدید عهد و پیمان با آن حضرت است و محتواى پیمان با او، دین دارى، شریعت محورى و تصمیم قلبى بر اطاعت امر امام علیه السلام و یارى رساندن او با نثار جان و مال است.
۵. سبب زنده نگه داشتن یاد امام غایب در دل منتظران است. زنده نگه داشتن مسئله امامت، از امور بسیار ضرورى و مورد تصدیق عقل و شرع است و دعا براى امام زمان علیه السلام ، در راستاى همین مهم قابل ارزیابى است .
۶. اداى حقوق بسیارى که آن حضرت بر ما دارد، دعاهاى ما داراى این فایده است که بعضى از حقوق او را ادا کنیم ر.ک: کافى، ج 2، ص 172 ؛ بحارالانوار، ج 72، ص 226..
7. دعا براى آن حضرت، این فایده را هم دارد که خود آن حضرت نیز براى یارى دهنده و دعا کننده اش دعا مى کند . ر ک: مهج الدعوات، ص 302. ؛ زیرا این دستور دینى ما است که قطعاً مورد عمل او قرار دارد.
8. از دیگر فواید دعا، عبادتی مقبول و موجب تقرّب دعا کننده به خداوند متعال است ؛ زیرا ائمه اطهار علیهم السلام وسیله هاى تقرّب و وصول الى اللَّه هستند.
9. از دیگر آثار دعا براى حضرت ولى عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف نورانیت قلب دعا کننده و کسب نور از آن خورشید فروزان الهى است. اشراق نور امام علیه السلام بر قلب مؤمن، درخشنده تر از خورشید نور افشان است کافى، ج 1، ص 194..

(ر.ک: منتخب میزان الحکمه، روایت شماره 2101)
خود حضرت حق ما را مأمور به دعا کردن نموده است و برای این دعا تأثیر قائل شده است. ما موظف به دعای در جهت تعجیل فرج آن بزرگوار می باشیم. و دعای ما می تواند در مجموعه علل ظهور مؤثر باشد.

نظرات

میهمان

شوهرم ازم میخواد باهش یه بار مشروب بخورم است حرام است با شوهر خود
پرسمان
سلام علیکم، از شوهر در امر حرام اطاعت نکنید و سعی کنید او را از حرام بازدارید .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید