خودکشی ۱۳۹۳/۰۲/۲۴ - ۲۸۸۲۴ بازدید

سلام،اگر برای کسی که خودکشی کرده خیرات دهیم و قرآن بخوانیم مورد قبول قرار میگیرد؟چگونه میتوان برایش طلب مغفرت کرد؟

خیرات وخواندن قرآن قطعا برای افراد مؤثر است ، سخن در این است که هر خیراتی تاثیر خودش را دارد وباهم مساوی نیستند وثانیا ممکن است که گناه شخص به قدری عظیم باشد که مدتها باید به واسطه گناهی که کرده عذاب ببیند تا از این گناه پاک شود ، ولی در هر صورت اعمال خیر قطعا به بنده گناهکار می رسد، سعی کنید طلب مغفرت را برای اوبعد از صدقات بزرگتر وعمل خیر مهم تر، داشته باشید!
توجهتان را به امور زیر جلب می کنم :
1ـ خودکشی از منظر دین (سوره نساء / 29و30)
خداوند متعال می فرماید: « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْباطِلِ إِلاَّ أَنْ تَکُونَ تِجارَةً عَنْ تَراضٍ مِنْکُمْ وَ لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ إِنَّ اللَّهَ کانَ بِکُمْ رَحیماً - وَ مَنْ یَفْعَلْ ذلِکَ عُدْواناً وَ ظُلْماً فَسَوْفَ نُصْلیهِ ناراً وَ کانَ ذلِکَ عَلَى اللَّهِ یَسیراً - إِنْ تَجْتَنِبُوا کَبائِرَ ما تُنْهَوْنَ عَنْهُ نُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَیِّئاتِکُمْ وَ نُدْخِلْکُمْ مُدْخَلاً کَریماً- اى کسانى که ایمان آورده اید! اموال یکدیگر را به باطل(و از طرق نامشروع) نخورید مگر اینکه تجارتى با رضایت شما انجام گیرد. و خودکشى نکنید! خداوند نسبت به شما مهربان است.- و هر کس این عمل را از روى تجاوز و ستم انجام دهد، بزودى او را در آتشى وارد خواهیم ساخت؛ و این کار براى خدا آسان است- اگر از گناهان بزرگى که از آن نهى مى شوید پرهیز کنید، گناهان کوچک شما را مى پوشانیم؛ و شما را در جایگاه خوبى وارد مى سازیم.»
از آین آیات استفاده می شود که خودکشی از روی ظلم ،گناه کبیره است و مرتکب آن حتماً وارد جهنّم خواهد شد. (البته آنجا که خودکشی برای دفاع ازاصل دین یا یک صدمه مهمّ به اسلام و مسلمین باشد ، مصداق ظلم نخواهد بود.وگناه نیست)
پس آنکه خود را به خیال باطل برای رهایی از مشکلات زندگی به قتل عمد می رساند ، به یقین ظالم است و ورود او در جهنّم یقینی است. چرا که اوّلاً قتل عمد نموده ، و قاتل وارد بهشت نمی شود مگر اینکه توبه کند. لکن آنکه خودکشی می کند دیگر فرصت توبه هم نخواهد داشت. ثانیاً کسی که خودکشی می کند ، سوء ظنّ به خدا دارد ؛ و قبول نکرده که مشکلات زندگی ـ به هر دلیل که پیش آمده باشد ـ امتحان الهی است وبرای رشد دادن خود شخص است. ثالثاً چنین کسی ناامیداز فضل خدا و مشکل گشایی اواست ؛ و نا امیدی از خدا، از گناهان بزرگ می باشد ؛ واز گناهانی است که راه شفاعت را می بندد.
2ـ آیا کسی که خودکشی می کند امید شفاعت برای او هست؟
خداوند متعال فرمود: « مِنْ أَجْلِ ذلِکَ کَتَبْنا عَلى بَنی إِسْرائیلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمیعا ـ به همین جهت، بر بنى اسرائیل مقرّر داشتیم که هر کس، انسانى را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روى زمین بکشد، چنان است که گویى همه انسانها را کشته » (المائدة:32)
شکّ نیست که خودکشی از مصادیق قتل نفس می باشد. لذا آنکه خودکشی می کند مانند کسی است که تمام مردم را از آدم تا روز قیامت کشته است. حال تصوّر فرمایید که با گناهی به این بزرگی امید به شفاعت تا چه اندازه خواهد بود.
امام صادق ـ علیه السّلام ـ نیز فرمودند: « هر کس خود را عمداً بکشد، پس او در آتش جهنم تا ابد خواهد بود.» (وسایل الشیعه، ج 29، ص 24)
همچنین خداوند متعال فرمود: « وَ مَنْ یَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فیها وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَ لَعَنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذاباً عَظیماً ــــ و هر کس، فرد باایمانى را از روى عمد به قتل برساند، مجازاتِ او دوزخ است؛ در حالى که جاودانه در آن مى ماند؛ و خداوند بر او غضب مى کند؛ و او را از رحمتش دور مى سازد؛ و عذاب عظیمى براى او آماده ساخته است.» (النساء:93)
منظور از مؤمن از منظر اهل بیت (ع) شیعه است. حال اگر فرض کنیم که فرد خودکشی کننده شیعه است ، طبق این آیه در جهنّم ابدی خواهد بود. البته حقیقت آن است که خودکشی کننده ، اگر چه اسماً شیعه باشد ، رسما شیعه نیست. چون طبق روایات ، شیعه محال است خودکشی کند.لذا شخص ابتدا از محبّت اهل بیت (ع) بیرون می رود و آنگاه خودکشی می کند.
از امام باقر ـ علیه السّلام ـ روایت شده است: « ان المؤمن بتلی بکل بلیة و یموت بکل میتة الا انه لا یقتل نفسه ــــ همانا ممکن است مؤمن به هر بلایی مبتلا شود و به هر (نوع) مرگی بمیرد امّا هیچ گاه خود را نمی‌کشد.» (همان)
از این آیات و روایات استشمام می شود که فرد خودکشی کننده وارد بهشت نمی شود. لذا مورد شفاعت به معنای خاصّ کلمه واقع نخواهد شد. چون شفاعت در حقیقت ظهور اخروی ارتباط با شافع است در دنیا. و آنکه در دنیا با اهل بیت (ع) ارتباط قلبی داشته باشد دست به خودکشی نمی زند.
3ـ آیا برای کسی که خودکشی نموده ، امید نجات از جهنّم نیست؟
در برخی روایات وارد شده شیعیانی که گناهان بزرگی چون قتل کرده اند ، اگر چه شفاعت نمی شوند ؛ امّا بعد از برهه ای عذاب ، از جهنّم خلاص می گردند ولی وارد بهشت نیز نمی شوند ؛ بلکه بین بهشت و جهنّم اسکان داده می شوند. این جایگاه از منظر اهل بهشت ، جهنّم است و از منظر اهل جهنّم ، بهشت می نماید. لذا این گونه نیست که برخی اعتقادات و اعمال درست فرد خودکشی کننده بی پاسخ بماند.بلکه او حتماً پاداش آنها را خواهد گرفت ؛ لکن نه در بهشت ؛ بلکه در مادون آن. « قَالَ عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ فِی تَفْسِیرِهِ سُئِلَ الْعَالِمُ (ع) عَنْ مُؤْمِنِی الْجِنِّ یَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ فَقَالَ لَا وَ لَکِنْ لِلَّهِ حَظَائِرُ بَیْنَ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ یَکُونُ فِیهَا مُؤْمِنُو الْجِنِّ وَ فُسَّاقُ الشِّیعَة. ــ از امام معصوم (ع) پرسیده شد که آیا مومنان جنّ به بهشت می روند ؛ فرمودند: نه ؛ ولی برای خدا جایگاههایی است بین بهشت و جهنّم که مومنان جنّ و فسّاق شیعیان در آن خواهند بود.»(بحار الأنوار ؛ج 60 ؛ص 291 )
پس امید نجات از جهنّم برای فرد خودکشی کننده وجود دارد ؛ و این را می توان درجه ای از شفاعت دانست ؛ لکن نه آن شفاعت خاصّ که شخص را بهشتی می کند. لذا اگر همین شخص که خودکشی نموده ، خودکشی نمی کرد ، امید بود که با شفاعت بهشتی شود.
4ـ آیا حقیقتاً با خودکشی می توان از مشکلات زندگی رها شد؟
باید دانست که مشکلات برای آدمی ؛ و برای رشد دادن اواست. لذا فرمود: « لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی کَبَدٍ ـ به یقین ما انسان را در رنج آفریدیم» (البلد/4). اگر بنا بود کسی زجر نبیند آن انبیاء و ائمه (ع) بودند ؛ امّا ملاحظه می فرمایید که سختترین مصائب را ایشان کشیده اند. کیست که چون زینب کبری (س) خروارها مصیبت بر سرش ریخته باشد؟ امّا آن بانوی شگفتی ساز در متن آنها مصائب خردکننده ، با این که نای بلند شدن نداشت ، نماز شبش ترک نشد ؛ اگر چه آن را نشسته خواند. حضرتش چون در مجلس ابن زیاد وارد گشت چنان با صلابت و استوار بود که ابن زیاد پرسید: کیست این زن متکبّر؟ گفتند: زینب دختر علی است. گفت: آیا دیدی که چگونه خداوند عزیزانت را ذلیل نمود؟ حضرت فرمودند: « ما رأیت الّا جمیلاً ــ من جز زیبا هیچ ندیدم » ؛ یعنی من در متن مصیبتها خدای جمیل را ملاقات نمودم که با اسم الجمیل تجلّی کرده بود.
اولیای خدا مصائب را توجّه خدا به خود می دانند. چون مصائب و سختی ها یا برای رشد دادن است یا برای این است که گناهان انسان پاک گردد یا برای این است که انسان تنبیه شود و توبه کند ؛ « إن البلاء لِلظالم أدب وللمؤمن امتحان و لِلأنبیاء درجه و لأولیاء کرامهٌ ــــ بلا برای ظالم ادب نمودن است ، برای مومن ، امتحان می باشد ، و برای انبیاء درجه و برای اولیاء کرامت است.» (مستدرک الوسائل ـ ج3ـ ص438) ؛ خداوند متعال می فرماید:« وَ إِذِ ابْتَلى إِبْراهیمَ رَبُّهُ بِکَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّی جاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَ مِنْ ذُرِّیَّتی قالَ لا یَنالُ عَهْدِی الظَّالِمین ــــ (به خاطر آورید) هنگامى که خداوند، ابراهیم را با بلایای گوناگونی آزمود ؛ و او به خوبى از عهده این آزمایشها برآمد. خداوند به او فرمود: « من تو را امام و پیشواى مردم قرار دادم.» ابراهیم عرض کرد: «از دودمان من(نیز امامانى قرار بده!)» خداوند فرمود: «پیمان من، به ستمکاران نمى رسد» » (البقرة:124).
آقا سیّد علی قاضی استاد عرفان آیةالله بهجت مستأجر بود و صاحبخانه اثاث منزلش را ریخته بود وسط کوچه. آن بزرگوار در حالی که بشّاش بود می فرمود: « خدا خیال کرده ما هم آدمیم » ؛ یعنی خدا آدمها را سختی می دهد ؛ و گویا خدا ما را هم آدم حساب کرده که به ما سختی می دهد.
با توجّه به مطالب فوق به راحتی متوجّه می شوید که پندار خودکشی ، باطل و از القائات شیطان می باشد. چون فرد خودکشی کننده نه تنها از مشکلی رها نمی شود بلکه بعد از مرگ ، تازه مشکلات اصلی اش آغاز می گردد. چون:
اوّلاً هنگام مرگ ـ که به ظاهر چند ثانیه طول می کشد ـ او را چنان با خشنونت قبض می کنند که تصوّرش نیز از عهده ی قوّه ی خیال ما خارج می باشد. چون چنین شخصی نا امید از رحمت خداست ؛ لذا هنگام مرگ رحمت خدا را نخواهد دید ؛ بلکه با ملائک غضب مواجه خواهد شد.
ثانیاً چون هیچ روشنایی در پیش روی خود نمی دید ، لذا هنگام ورود در برزخ ، در ظلمت خواهد بود ؛ و از این ناحیه فشار قبر عظیمی را احساس خواهد کرد.( توجّه شود: مراد از قبر همان برزخ است. )
ثالثاً هنگام سوال قبر نه خدایی می شناسد نه پیامبری و نه امامی و نه کتابی. چون کسی که خودکشی می کند ، از همه ی اینها روی گردانده و غیر مومن از دنیا رفته است. لذا از جانب نکیرین (ع) نیز عذاب سختی را تحمّل خواهد نمود.
رابعاً تمام طول برزخ را در عذاب است تا قیامت برپا گردد.
خامساً در محشر نیز در صف مومنان نخواهد بود ؛ و تمام مصائب قیامت را تحمّل خواهد کرد.
سادساً بعد از حساب محشر نیز راهی جهنّم خواهد بود تا روزی که از آنجا نجات یافته به وادی بین بهشت و جهنّم وارد شود. پس آنکه خیال می کند با خودکشی کردن از مشکلات نجات می یابد ، سخت در جهل به سر می برد.
ذکر پاره ای روایات در مورد مشکلات:
امام صادق (ع) خطاب به سدیر صیرفی فرمودند: « إِذَا أَحَبَّ عَبْداً غَتَّهُ بِالْبَلَاءِ غَتّاً وَ إِنَّا وَ إِیَّاکُمْ یَا سَدِیرُ لَنُصْبِحُ بِهِ وَ نُمْسِی ـ چون خدا بنده اى را دوست بدارد او را به یکباره در بلا فرو برد. و اى سدیر! ما و شماها با بلا صبح و شب می کنیم.» و فرمودند: « إِنَّ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عِبَاداً فِی الْأَرْضِ مِنْ خَالِصِ عِبَادِهِ مَا یُنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ تُحْفَةً إِلَى الْأَرْضِ إِلَّا صَرَفَهَا عَنْهُمْ إِلَى غَیْرِهِمْ وَ لَا بَلِیَّةً إِلَّا صَرَفَهَا إِلَیْهِم ــ خدا عزّ وجلّ را در روى زمین بنده هایی پاک و خالص است که ازآسمان تحفه ای به زمین فرود نیاید جز که خدا آن را از آن بندگان بگرداند به دیگرى، وبلایی نیاید جز اینکه آن را به سوى ایشان بگرداند.» (بحار الأنوار ، ج 64 ،ص 207و208)
رسول خدا (صلّى اللَّه علیه و اله) فرمودند: « إِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ خَیْراً ابْتَلَاهُم ــ چون خدا بر قومی خیری خواهد آنان را در بلا افکند. » همچنین فرمودند:« لَا یَزَالُ الْبَلَاءُ فِی الْمُؤْمِنِ وَ الْمُؤْمِنَةِ فِی جَسَدِهِ وَ مَالِهِ وَ وُلْدِهِ حَتَّى یَلْقَى اللَّهَ وَ مَا عَلَیْهِ مِنْ خَطِیئَة ـ مصیبت و گرفتارى همواره گریبان مرد و زن مؤمن را مى گیرد و آنها در مال و یا بدن خود نقصان مشاهده مى کنند و یا فرزندان خود را از دست مى دهند و اینها براى این است که هر گاه در محضر پروردگار حاضر شدند گناهى نداشته باشند» « لَا تَکُونُ مُؤْمِناً حَتَّى تَعُدَّ الْبَلَاءَ نِعْمَةً وَ الرَّخَاءَ مِحْنَةً لِأَنَّ بَلَاءَ الدُّنْیَا نِعْمَةٌ فِی الْآخِرَةِ وَ رَخَاءَ الدُّنْیَا مِحْنَةٌ فِی الْآخِرَة ـــــ مؤمن باید بلاء را نعمت بداند، و نعمت را بلاء زیرا گرفتارى دنیا نعمت آخرت مى آورد و نعمت دنیا مصائب و گرفتارى ها را در آخرت مى آورد » و امام صادق علیه السّلام فرمودند: « إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى لَیَتَعَاهَدُ الْمُؤْمِنَ بِالْبَلَاءِ إِمَّا بِمَرَضٍ فِی جَسَدِهِ أَوْ بِمُصِیبَةٍ فِی أَهْلٍ أَوْ مَالٍ أَوْ مُصِیبَةٍ مِنْ مَصَائِبِ الدُّنْیَا لِیَأْجُرَهُ عَلَیْهَا ـ خداوند متعال مؤمن را به مصیبت و بلاء گرفتار مى کند و او را به بیمارى در بدن» و فرمودند: « إِنَّ فِی الْجَنَّةِ لَمَنْزِلَةً لَا یَبْلُغُهَا الْعَبْدُ إِلَّا بِبَلَاءٍ فِی جَسَدِه ــ در بهشت مقامى هست که هیچ کس به آن جایگاه نمى رسد مگراینکه در بدن خود ناراحتى و گرفتارى داشته باشد.»(بحارالأنوار،ج 64، ص 236و237)
خودکشی حرام واز گناهان کبیره است هر چند فرد مقید به رعایت واجبات و ترک محرمات هم باشد واگر کسی مرتکب شد در صورتی که قبل از آن فرصت توبه پیدا نکرده در آخرت عذاب دردناکی در انتظارش می باشد در روایتی از پیامبر بزرگوار اسلام(ص) نقل شده هرکس خودش را در دنیا با هر وسیله بکشد روز قیامت با همان وسیله عذاب می شود درحدیث دیگری از امام صادق(ع) نقل شده هر که عمدا خودکشی کند در آتش دوزخ جاودانه خواهد بود در روایت سوم از امام باقر(ع) می خوانیم مؤمن به هر بلایی گرفتاری می شود و با هر مرگی ممکن است بمیرد ولی خودکشی نمی کند(میزان الحکمه، ج 10، ص 4775 احادیث 1623 به بعد)

نظرات

میهمان
بِسمِ اللهِ الرّحمنِ الرّحیم
سلام خسته نباشیدیه ادم موءمن که پیش نمازهم بودوسیدبودومن بهشون ایمان داشتم وازرفته اندبرای بنده استخاره امام زمان عج گرفتندکه نیت کردم عاقبتم به خیرمیشه خوب بیادعاقبتم به خیرنمیشه بدبیادبد اومدحالانمیدونم چیکارکنم
پرسمان
سلام علیکم، راه رسیدن به عاقبت به خیری انجام واجبات وترک محرمات است، واستخاره برای ان معنا ندارد لذا به ان اعتنا نکنید.
میهمان
با سلام و احترام.اگه کسی به پیامبر و ائمه اعتقاد نداشته باشه و حتی استغفرالله اهانت کنه و بچه‌ها شو بر این عقیده بزرگ کنه و اونا هم بی دینی رو به بچه‌ها شون القا کنند،بعد مرگ اون فرد میشه براش قرآن و فاتحه خواند؟خودش که اصلا نماز خوان نبود،فرزندانش هم همینطور،به نوعی حلال خدا رو حرام و حرام خدا رو حلال می‌کرده و میکنند،ایا فاتحه و قرآن بهش میرسه؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. مطابق روایاتی که در این زمینه وارد شده هدیه ثواب اعمال به اموات می رسد و از آن بهره مند می شوند. موفق باشید.
میهمان
سلام من محمد هستم ۲۱ سالمه و یک خواهر ۱۸ ساله دارم که خیلی روش حساسم. پدرمادرم منو بیشتر از اون دوست دارن و اون از ارزش پایینی توی خانواده برخوردار هست. یک روز سرد زمستونی فاطمه با بابام دعواش شد و بعد از نیم ساعت از خونه زد بیرون که گفتیم احتمالا رفته بشینه توی پارک سر کوچه. اما انگار اینطور نبود و زنگ هامونو جواب نمیداد.فاطمه ساعت ۱ شب شد اما خونه نیومد!!! خیلی نگران شدیم که دیگه گوشیش هم خاموش شد و صبح یه پیام به تلگرام من اومد که فاطمه غرق در خون افتاده تو بیابون بعدم یه نوتیفکشن از گوشی خود فاطمه فرستاده شد.
نمیدونید چی‌به سرم اومد دنیا روی سرم خراب شد.
تا خودم و رسوندم به اون آدرس مردم و زنده شدم.
ولی کاش میمیردم و همچین صحنه ای نمی‌دیدم.
خواهر بی چارم و بی آبرو کرده بودن اونم با یه تیزی شیشه که پیدا کرده بود خودشو کشته بود...
کمرم شکست انگار داشتم جون میدادم.
به پلیس زنگ زدم اومدن برای بررسی پزشک قانونی گفت خواهر برای اینکه نبینه چطوری داره بی آبرو میشه قبل اون که بلایی سرش بیارن خودشو کشته اما اون وحشیا رو‌ گرفتن و به جرمشون اعتراف کردن اصلا نفهمیده بودن که خواهرم دست ب اینکار زده وقتی که به خودشون اومدن برای من آدرس فرستادن که جسد خواهرم و پیدا کنم... خلاصه که خیلی مواظب باشید😔
دو ساله خواهرم مرده پدر مادرم از عذاب وجدان دووم نیوردن و بعد چند وقت سکته کردن مردن...
الآنم اتفاقی کانالتونو دیدم گفتم اینو بگم شاید تلنگری بشه بهتون که به دخترتون ظلم نکنید گناه دارن هرچی بهشون فشار بیارید بیشتر ازتون دور میشن پس باهاشون رفیق باشین... سلام. من این متن رو تو یه کانالی دیدم. خیلی دلم سوخت. خواستم بدونم این دختره هم ممکنه بره تو جهنم یا خدا میبخشتش؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. خودکشی گناه کبیره است و عذاب دارد، اما ممکن است در یک شرایط خاصی کسی به خاطر حفظ خودش از گناه مجبور به این کار شود و خدای متعال او را که از روی ایمان و حفظ پاکدامنی خود چنین گناهی مرتکب شده مورد عفو و بخشش قرار دهد. موفق باشید.
میهمان
سلام. خودکشی اگر به خاطر انجام اتفاق ناگوار ناشی از تجاوز جنسی باشد و وجود پس از این عمل او احساس ناخشایندی بکند و ترس از آبرو و عذاب وجدان این ننگی که بریشانیش نشسته و قادر به تحملش نیست چگونست آیا خدا برای رهایی او از این بلا حساب دیگری باز می کند و چگونه میتوان واقعاا یک عمر به این گناه و وجدان معذب زندگی کند؟ ایا زندگی برایش سخت و جهنم روحی نیست؟ برای فرد خودکشی کننده چه باید کرد؟ لطفا سوالات منرا هر چند کوتاه جواب بدهید؟
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی ،
۱ . خودکشی در هر صورت حرام و گناه کبیره است و آثار و عواقب بدی را به دنبال دارد.
۲ . هرچند تجاوز جنسی آثار روحی بسیار بدی را به دنبال دارد ، اما با استمداد و توکل بر خداوند و رجوع به مشاور می توان تاحد زیادی این دردهای روحی و روانی را کاهش داد .
۳ . طلب مغفرت برای کسی که خودکشی کرده :
این کار [طلب مغفرت و خواندن فاتحه ، نماز و قرآن برای کسی که خودکشی کرده ]، فی نفسه ( به خودی خود ) اشکالی ندارد.
[آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات ، ص ۳۲۱ ،س ۱۴۵۷ ، ناشر : فقه روز ، سال چاپ ۱۳۹۶]
دربارۀ گناه خودکشی، هر چند گناه بسیار بزرگی است، امّا در مورد شخص مسلمان و مؤمنی که بر اثر ضعف ایمان، به این وسیله از دنیا رفته است، قابلیت دعا و طلب آمرزش را از دست نداده است و می توان برای او اعمال خیری که برای سایر مردگان خود از قبیل دعا و قرآن و صدقه و اطعام و… انجام می دهیم، انجام داد و قطعاً این اعمال در آرامش روح او و در تخفیف عذاب و در نهایت نجات وی مؤثر خواهد بود ان شاء الله.
علاوه بر این که گرچه همه انسان ها حتی انسان های مؤمن و متقی، بی نیاز از عفو و بخشش و مغفرت الاهی نیستند، اما اصولاً طلب آمرزش و مغفرت برای افراد آلوده و گناهکار است و اینان هستند که به عفو و بخشش و مغفرت الاهی بیشتر از همه نیاز دارند؛ بنابراین فرزندان و نزدیکان چنین افرادی باید همواره برای این نیازمندان واقعی دعا و طلب آمرزش کنند.
خودکشی، امری حرام و از گناهان بزرگ است. تنها گناهی است که بعد از آن هیچ گاه انسان فرصت توبه و پشیمانی از آن و بازگشت دوباره را نخواهد داشت.
خودکشی، کشتن یک انسان است. قرآن در آیات مختلف این مسئله را با اهمیت فوق العاده اى ذکر کرده است؛ تا آن جا که قتل بى دلیل یک انسان را همانند کشتن تمام مردم روى زمین معرفى مى کند: «مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِى الأَرْضِ فَکَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمِیْعاً؛ (مائده (۵)، آیه ۳۲.) آن کس که انسانى را بدون این که قاتل باشد و یا در زمین فساد کند بکشد، گویا همه مردم را کشته است. از این جهت، فرقی میان خود انسان یا شخص دیگر نیست.
امام صادق (ع) در باره عاقبت خود کشی می فرمایند: «هر کس خود کشی کند، برای همیشه در آتش جهنم می ماند(کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج ۷ص۴۵)
البته اگر فردی دست به خودکشی می زند، به گونه‌ای باشد که اصلاً متوجه کاری که انجام می‌دهد نیست و در آن حال خیر و صلاح و سود و زیان خود را تشخیص نمی‌دهد و کارش از روی جنون و خارج از مدار عقل و اختیار باشد، تکلیفی ندارد، چون محور تکالیف، عقلی است و گناهی بر او نمی‌باشد.
شخصی که دست به خودکشی می زند، و بداند چه می کند، هر چند هیچ گاه در شرایط عادی و متعادل به آن روی نمی آورد، با این همه، خودکشی در اسلام این مسئله با توجه به شرایط سختی که انسان دست به انجام آن می زند، گناهی بزرگ و غیر قابل جبران دانسته شده است.
بنابراین، اقدام به خودکشی از گناهان کبیره است. شخصی که خودکشی کرده است، چون با این عمل فرصت توبه را نیز از دست داده، برای این گناه دچار عذاب الهی می شود.
اما بدان معنا نیست فردی که خودکشی می نماید، در آتش خلود داشته باشد؛ زیرا اگرچه فرد مرتکب شونده اهل دوزخ می شود، اما بالاخره انواع خیرات از جمله صدقات که به نیت او داده می شود، در تخفیف مجازاتش بی تأثیر نخواهد بود. امید نجات از عذاب ابدی برای او وجود دارد. خصوصا که وی در نامه عمل خود خیرات فراوانی نیز داشته باشد.
برای اموات از جمله کسی که خودکشی نموده، بهترین عمل این است که انسان برای آنان از خدای مهربان طلب عفو و مغفرت کند. از خداوند بخواهد رحمت و بخشش و نعمت‌هایش را بر آنان نازل نماید و برای آن ها صدقه بدهد.
میهمان
سلام...من خانمی ۲۷ ساله هستم.شیعه.
من دختری را در گذشته میشناسم که به دلیل فشار والدین برای ازدواج با فردی که به آن علاقه نداشت ، خودکشی کرد. با این که این فرد هیچ نقشی در زندگی من نداشته اما یک بار که با او دیدار کردم با خوشرویی با من رفتار کرد و من نسبت به آن احساس دین میکنم.به خاطر لبخند و مهربانی که بمن داشت. چه اعمال و خیراتی بیشتر به دادش میرسد؟ یا عملی وجود دارد که من انجام بدم تا کاملا بخشیده شود؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. خودکشی گناهی نابخشودنی است اما شما هر هدیه ای که به او بدهید انشاالله باعث گشایش برای او می شود. ثواب برخی اعمال و عبادات خود را به او هدیه دهید. موفق باشید.
میهمان
سلام وقت بخیر یه دختر ۱۸ ساله خودکشی کرده الان تو کما هست که چشماش باز و کمی هوشیار در این موقیعیت اگه توبه کنه خدا توبشو قبول میکنه آیا؟
پرسمان
سلام علیکم، ۱ . به طور کلی توبه از گناه از نظر عقل و شرع فورا واجب است و نباید در این کار درنگ و سستی کرد .
۲ . البته پروردگار غفّار و رئوف در هر سن و سالى توبه بندگان را با اشتیاق فراوان مى پذیرد و آنان را مورد رحمت خویش قرار مى دهد.در این باره پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله مى فرماید: «اگر کسى یک سال قبل از مرگش توبه کند، خداوند مى پذیرد، سپس فرمود: یک سال زیاد است، اگر یک ماه قبل از مرگش، توبه کند، پذیرفته مى شود، بعد فرمود: این مقدار هم زیاد است، اگر یک هفته در این دنیا فرصت ماندن داشته باشد و توبه کند، پذیرفته مى شود، باز فرمود: آن هم زیاد است، کس که یک روز قبل از مرگش توبه کند خداوند مى پذیرد، سپس از آن هم فراتر رفته، فرمود: کسى که یک ساعت قبل از مرگش پشیمان شود، خداوند توبه اش را مى پذیرد، در پایان فرمود: یک ساعت هم زیاد است! قبل از آن که جانش به گلو رسد (آخرین لحظه حیات و در حال اختیار) توبه کند، خداوند مى پذیرد». [حاجى نورى، مستدرک وسایل، ج ۱۲، ص ۱۴۵، ح ۵.]
میهمان
اگه زیر سن تکلیف باشیم و خودکشی کنیم بهشتی میشیم یا جهنمی؟
پرسمان
سلام علیکم، ۱. خود کشی از گناهان بزرگ است و موجب عذاب و گرفتاری در اتش جهنم است .
۲. فردی که به سن تکلیف نرسیده اما اهل تشخیص و تمییز است نز در صورت خود کشی مشمول عذاب جهنم است .
میهمان
با سلام.. میخواستم بدونم تکلیف کارهای خیر بزرگ شخص خودکشی کرده پس از مرگ (ازاد شدن) چه میشود؟ دوما اگر در دنیا حق بزرگی از شخص خودکشی کرده ضایع شده باشد و او پس از مرگ از ان شخص یا اشخاص که به او ظلم کرده اند بگذرد.. ایا خدا هم در عوض از گناه خودکشی او میگذرد؟ ممنون
پرسمان
سلام علیکم، ۱. خداوند عادل مطلق است و هیچ کار خیر و نیکی را بی پاداش نمی گذارد.
۲. چون خود کشی از گناهان بزرگ است و کیفر الهی را به دنبال دارد اعمال خیر این فرد می تواند در تخفیف کیفر او موثر باشد .
۳. گذشت این فرد از ظلم دیگران در گذشتن خداوند از او بی تاثیر نیست و می تواند موجب سبک شدن کیفر و یا بخشش او گردد.
میهمان
با سلام.. فرمودین برای گناهان عادی است نه خودکشی! منظورتون رو متوجه نشدم.. در ضمن به نظر من شرایط زندگی هر شخصی مختص خدش هست .. مثل یک شخص روزی گنجشکی یا شخص بیمار میگرنی که سال ها مصیبت کشیده.. پس نمیتوان حتی در یک گناه مساوی بین دو نفر با شرایط متفاوت.. حکم یکسان پیشبینی کرد.. البته به شما حق میدهم.. چون اگر مطلبی از بخشش گناهی مثل خودکشی درج کنید و شخصی به استناد صحبت شم خودکشی کند.. مرتکب جرم شده اید.. مگر میشود خداوند اعمال خیر بنده خودکشی کرده را حساب نکند.. شاید در دنیا از شخصی حقی بزرگ از وی ضایع شده باشد و او با گذشت از این حق از گناه خودکشی بخشیده شود.. ببخش تا خداون هم ترا ببخشد. والسلام
پرسمان
سلام علیکم، سوال شما مبهم است منظور شما چی هست وچه سوالی باید جواب داده شود
میهمان
با سلام.. در کتاب گنج های معنوی یا داروخانه معنوی به فلم اقی رضا جاهد امده است که اگر کسی نماز امام علی (ع) را بخواند و دعای ذکر شده را بعد از نماز بخواند گناهان گذشته و اینده او بخشیده میشود. (البته به عقیده من بجز حق الناس) حال اگر خواننده نماز امام علی ع سال ها بعد خودکشی کرده باشد گناه او بخشیده میشود؟ با تشکر
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. منظور روایت گناهان عادی است نه خودکشی.
میهمان
سلام امشب کلی مطلب در مورد غسل میت و خاطرات غسال ها خوندم.من تو زندگیم سختی کشیدم از صفر شروع کردم و تمام تلاشم رو کردم در این راه به ادمهای دیگه کمک کنم.ظلم نکردم ولی ظلم دیدم حق نخوردم ولی حقمو خوردن .حالا به زیر صفر رسیدم کاملا نا امید.خدارو صدازدم داد زدم ازش خواستم که یه نشونه ای چیزی بهم نشون بده که بدونم فراموشم نکرده که اینکارو کرد.بله نشانش ادم درستی بود که امروز خیلی اتفاقی دیدم و هم صحبت شدیم.چقدر شیوا و رسا پیامش رو به من رسوند.این اقارو و حرفهایی که به من زد رو من قبلا در خواب صبح دیده و شنیده بودم..!الهی الهی من ازت ممنونم که این نشونه رو فرستادی دلم روشن شد نور امید تو قلبم زنده شد.وقتی با خدا دوست باشی هر لحظه به یادش باشی چه اهمیتی داره این دنیا باشی یا اون دنیا؟؟من ادم گناهکاریم در حق خودم خیلی ظلم کردم.ادم بعد از هر اتفاقی که براش پیش میاد عمدی یا غیر عمدی اگر توبه کرد و اشکش به خاطر اون کار اشتباه در اومد تمومه توبش پذیرفته شده.اینو خدادوست داره.خدارو از خودتون بدونید نه جدا.کی شماره روساخته کی به شما عقل و فهم و درک داده.سوال من اینه ایا از سازنده خودتون وحشت دارید ایا فکر میکنید در حقتون بعد از مرگ و بعد از اینکه دستتون از این دنیا کوتاه شد در حقتون کم میزاره نامردی میکنه فراموشتون میکنه؟؟؟اینطور رفتارو افکار مخصوص جنس یکسری از ادمهاست که خودشون رفتار درستی در این دنیا ندارن به هیچ ادمی اعتماد ندارن موقع مرگ هم میترسن گیر نکیر و منکر بیفتن با اعمال شاقه که البته درست فکر میکنن.حق خودتون رو بگیرید ولی پاتون رو از گلیمتون درازتر نکنید.حتی شده از حق خودتون وقتی دیدید نمیشه بگذرید این بهتره تا اینکه برای بدست اوردن همون حق دچار یک گناه دیگه بشید.بگذرید خیلی راحت هم بگذرید.اگر مالی دارید اول به اشنایان گرفتار خودتون بعد به دیگران کمک کنید که همه بتونن حداقل ها رو داشته باشن.اینها رو ثبت میکنن و بدرد میخوره.از خداوند ارامش میخوام برای خودم برای همه .چه تو این دنیا چه تو اون دنیا.مهربانا هر موقع وقتش شد فرشته خودت رو بفرست تا با هم خدمت برسیم.فقط اونقدر فرصت بده اخرین توبه رو هم بکنم که شرمندت نشم.یا الله
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی؛یاس و ناامیدی از حربه های شیطان یکی از مسائلی که پس از انجام گناه ممکن است فرد با آن مواجه باشد، احساس پلیدی و ناپاکی است که به شدت به آن مشغولیت ذهنی پیدا کرده و به مرور زمان دچار یک وسواس فکری می شوند، به گونه ای که خود را در افکار و تصاویر ناپاکی غرق می بینند و در اثر این احساس ناپاکی و پلیدی، دست به اقدامات بی فایده و بعضا خطرناک می زنند، در حالی که اینگونه نیست و خدای مهربان هرگز نظام این عالم را به گونه ای قرار نداده است و خود نیز اینگونه برخورد نمی کند که فردی به دلیل انجام یک گناه تا ابد دچار ناپاکی و عذاب گردد، بلکه اگر فردی به گناهی آلوده گردد، و پس از آن توبه حقیقی نماید، مانند فردی است که گناه نکرده است پیامبر خدا (صلی الله علیه و اله)می فرماید : «التائب من الذنب کمن لا ذنب له- توبه کننده از گناه همانند کسی است که گناهی نکرده است» (بحار ج ۲ ص ۱۵۴) و حتی خدای مهربان گناهان او را تبدیل به ثواب کرده و در نامه اعمال او ثبت می نماید. یکی از مسائلی که در چنین شرایطی ممکن است برای فرد پیش آید، یاس و ناامیدی می باشد، که این از حربه های اصلی شیطان بوده، به گونه ای که به شدت در دل فرد وسوسه می کند و آینده را در نظر او سیاه و تاریک جلوه می دهد. در چنین وضعیتی فرد باید بداند، درست است که گرفتار گناه بزرگی شده و صحیح است که در وضعیت بغرنجی به سر می برد، اما چنین فردی در آخر دنیا و در انتهای راه نیست، بلکه تا انسان زنده است، امکان جبران گذشته، پیشرفت، و حرکت به سوی سعادت را دارد و هیچ وقت و هیچ وضعیتی برای رشد و تعالی دیر نیست. پس در هیچ حالتی نباید از توبه و بخشش گناهان و رحمت الهی ناامید شد، چرا که گناه ناامیدی از خداوند حتی از قتل انسان نیز بزرگتر است. اگر انسان هر روز گناه کند و توبه خود را بشکند و باز واقعا پشیمان شود و توبه نماید، توبه او پذیرفتنی است و نباید از رحمت خداوند ناامید گردد.
میهمان
سلام، پسر جوانی در فامیل داشتیم که بر اثر افسردگی خودکشی کرد و زمانی که میخواست خودشو نجات بده دیگه نتونست و تو کما رفت و فوت کرد، الان در خواب بستگان آمده و گفته مرا به آنطرف راه نمیدهند و نمیتوانم دراز بمشم و استراحت کنم فقط باید بشینم و منتظر بمانم، با دعاهای دیگران و قرآن آیا راهی برای رهایی از این وضعیت دارد
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. بنابر روایاتی که در این باب داریم خیراتی که ثواب آن به اموات هدیه می شود به ایشان می رسد و تاثیر مثبت دارد. موفق باشید.
میهمان
سلام.ایا کسی که خود کشی میکند فرصت توبه برای چند ثانیه را داشته باشد بخشیده میشود؟بنده میخوام خودکشی کنم و شنیده ام اگر کسی توبه کند هنگام خودکشی بخشیده میشود؟لطفا سوال اینجانب را سریعتر بدهید .تشکر.
پرسمان
سلام علیکم، خودکشی به نص صریح قرآن کاری حرام و از گناهان کبیره است که وعده عذاب و خلود در آتش جهنم تا ابد به آن داده شده است؛ افرادی که خودکشی می کنند و با خودکشی مرگشان فرا می رسد، در حقیقت فرصت توبه و جبران گناه پیدا نمی کنند و شاید همین مسئله سبب جهنمی شدن و خلود در آتش برای ابد می شود.
البته اگر کسی خودکشی کند و جان سالم به در ببرد و آنگاه پشیمان گردد و توبه نمایید؛ طبیعتاً توبه او همچون گناهان دیگر پذیرفته خواهد شد، اما وقتی جان از بدنش خارج شود و بمیرد؛ وجودی ندارد تا توبه او پذیرفته شود؛ بنابراین آنچه شنیده اید حقیقت ندارد و درست نیست.
اگر شما در زندگی از مشکلی رنج می برید و چاره کار را خودکشی می دانید؛ بهتر است قبل از هر اقدامی در عاقبت راهی که انتخاب کرده اید خوب بیندیشید، شاید راه بهتر و مطمئن تری برای حل مشکلات وجود داشته باشد و شما از آن غافل باشید. یادتان باشد:
«بن بستی وجود ندارد؛ یا راهی خواهیم یافت و یا راهی خواهیم ساخت».

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید