حضور در قبرستان-زیارت قبور-دعا برای اموات ۱۳۸۸/۰۱/۳۰ - ۵۸۸۸ بازدید

آیا در تعالیم دینی حضور بر مزار فرد از دنیا رفته توصیه شده است؟ اگر منظور، دعا کردن برای فرد متوفی باشد، مکان دعا مهم است؟ اینکه بر سر مزار فردی یا در مکانی غیر از مزار وی، برای او دعا کنیم، در رسیدن نتیجه مثبت این اعمال برای آن فرد تفاوتی دارد؟ لطفا قید بفرمایید که پاسخ از چه منابعی است.

بر اساس آیات و روایات، ارتباط خاصى میان «قبر برزخى» و «قبر خاکى»؛ یعنى، بین روح انسان در برزخ و بدن مادى او در قبر خاکى وجود دارد. این ارتباط، در اصل از ارتباط روح و بدن مادى - که در طول زندگى دنیوى با یکدیگر نوعى اتحاد داشته اند - سرچشمه مى گیرد. ارتباط مزبور با قطع تعلق روح از بدن، پس از مرگ، به کلى از میان نمى رود؛ بلکه یک نوع ارتباط در حدّ پایین ترى میان روح برزخى و بدن مادى و خاکى وجود دارد. بر اساس همین ارتباط، میان قبر خاکى و قبر برزخى است که دستورات و احکام خاصى در باب قبر، تشییع جنازه، کفن و دفن، حرمت قبر، استحباب زیارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت بر سر قبور و نظایر آنها، در شریعت اسلامى وجود دارد. T
}زیارت اهل قبور


ارتباط روح با قبر خاکى، موجب مى شود که بتوان از این طریق، بهتر با روح رابطه برقرار و به او توجّه کرد و نیز توجّه او را جلب نمود. بدین جهت در روایات، تأکید فراوانى بر زیارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت و تلاوت قرآن کریم بر سر قبرها شده است. این آداب در هر جایى، براى مردگان خوب است؛ ولى به دلیل ارتباط قبر برزخى با قبر خاکى، بر انجام دادن این آداب بر سر قبرها، تأکید بیشترى شده و از استحباب بیشترى برخوردار است. از طرفى ارواح نیز بر اساس این ارتباط با بدن مادى و قبر خود، از حضور مؤمنان مسرور و مبتهج مى شوند. امام صادق(ع) مى فرماید: «قسم به خداى متعال، مردگان رفتن شما را [بر سر قبورشان ]مى دانند و با حضور شما مسرور مى شوند و با شما اُنس مى گیرند و بهره مند مى گردند». وسائل الشیعه، ج 2، ص 878 و نیز در این باب نگا: عروج روح، ص 71-76.
اگر چه روح از بدن جدا شده و دچار محدودیت چشم نیست ولى تعلق قطع نشده است. از این رو رفتن سر قبر میت خاصیتى على حده دارد گذشته از اینکه حضور بر سر قبور اموات موجب تنبه انسان نیز مى گردد. حضور بر سر قبرها علاوه بر تنبه خود فرد ،سبب رحمت ومغفرت برای میت است. مهم ترین اثر دنیوى زیارت اهل قبور براى انسان، تذکّر مرگ و یادآورى این رخداد مهمّ است. این خود، موجب باز داشتن انسان از بازى هاى دنیوى، نگا: نهج البلاغه، ترجمه سید جعفر شهیدى، خطبه 84، ص 66. مانع دست زدن به کارهاى زشت و ناروا، همان، خطبه 99، ص 92. باعث انجام دادن اعمال و کردار نیک، همان، کلمات قصار، 31، ص 364. سبب بى رغبتى و کم خشنودى از دنیا همان، کلمات قصار 349، ص 423. و زمینه ساز عبرت آموزى است. همان، خطبه 221، ص 252. رو به گورستان دمى خامش نشین آن خموشان سخنگو را ببین لیک اگر یک رنگ بینى خاکشان نیست یکسان حالت چالاکشان شحم و لحم زندگان یکسان بودآن یکى غمگین، دگر شادان بود تو چه دانى تا ننوشى قالشان ز آنکه پنهان است بر تو حالشان بشنوى از قال هاى و هوى راکى ببینى حالت صد توى را مثنوى، دفتر 3، ابیات 4764 - 4768.
خواندن فاتحه در خانه درست است؛ ولى رفتن بر سر قبر فضیلت و پاداش بیشترى دارد؛ زیرا: اولا، براساس برخى از روایات هنگام آمدن نزدیکان میت به زیارت او، روحش در قبر حاضر مى شود و با دیدن آنها شادمان مى گردد. ثانیا، رفتن در قبرستان و دیدن عاقبت دنیاى فانى، بسیار درس آموز و عبرت آفرین است. از همین رو در متون دینى، تأکید بسیارى بر این امر رفته و پاداش بزرگى نیز براى زیارت کننده قبور مؤمنین بیان شده است.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید