حذف زبان انگلیسی؟ ۱۳۹۷/۰۷/۱۳ - ۳۱۵۲ بازدید

سلام با توجه به آنکه همکنون زبان علمی دنیا زبان انگلیسی است و آشنایی با این زبان برای ارتقای سطح علمی کشور بسیار لازم است چرا مسئولین آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران با ادعای مخالفت مقام معظم ولایت فقیه با آموزش زبان خارجی در مدارس آن درس را حذف کرده آمد؟؟! لطفا به این مسئله رسیدگی بفرمایید.

پرسشگر گرامی، اینکه گفته می شود یا در فضای مجازی وشبکه های اجتماعی بطور گسترده منتشر میشود که مقام معظم رهبری با یادگیری زبان انگلیسی مخالف اند، کاملا کذب و دروغ ست. لازم بذکر است طبق گفته مسئولان اموزش وپرورش جهت تقویت زبان فارسی، یادگیری زبان انگلیسی درمدارس ابتدایی حذف شده ست. درهمین زمینه مهدی نوید ادهم دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در دیماه96گفت: با هدف تقویت زبان فارسی؛ تدریس زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی دولتی و غیر دولتی در ساعات رسمی یا غیررسمی ممنوع است و در صورت مشاهده برخورد خواهد شد.
متأسفانه دیده می‌شود در برخی دبستان‌ها کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی به عنوان کلاس‌های فوق برنامه دایر می‌کنند و برای تشکیل این کلاس‌ها از اولیای دانش آموزان شهریه می‌گیرند که این تخلف است.برنامه آموزش و پرورش در دوره ابتدایی تقویت زبان فارسی و فرهنگ ایرانی اسلامی دانش آموزان است و آموزش زبان‌های خارجی در دوره ابتدایی به هیچ عنوان توصیه نشده است و آموزش این زبان از دوره اول دبیرستان قابل اجراست.( http://www.iribnews.ir/fa/news/1979279/ممنوعیت-تدریس-زبان-انگلیسی-در-مدارس-ابتدایی) آیا رهبر انقلاب مخالف آموزش زبان انگلیسی هستند؟
رهبر انقلاب حتی برای این که شائبه تعطیلی آموزش زبان انگلیسی در جامعه، رسانه های داخلی و به ویژه خارجی پیش نیاید، خودشان تأکید می کنند که این سخن به معنای تعطیل کردن آموزش زبان انگلیسی نیست.
"متأسفانه در برخی مواقع به‌جای ترویج زبان فارسی، زبان انگلیسی ترویج می‌شود و اکنون کار به جایی رسیده است که آموزش زبان انگلیسی به مهد کودک‌ها کشیده شده است"؛ در این جمله و سخن آیا نشانی از مخالف با آموزش زبان انگلیسی دیده می شود؟ اما نظام رسانه ای سطله این سخن را دستاویز خود قرار داده و اینگونه در رسانه های رسمی، غیر رسمی و شبکه های اجتماعی خود منتشر کرده است که رهبر انقلاب مخالف آموزش زبان انگلیسی در مدارس است.
نخست به عین سخن حضرت آیت الله خامنه ای توجه کنید آنگاه میتوان قضاوت کرد که آیا چنین چیزی گفته شده است یا نه؟!
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار معلمان به مناسبت روز معلم (13/2/95)با اشاره به قدمت برنامه‌ فرهنگی استعمار، گفتند: «متفکران غربی بارها گفته‌اند که به‌جای کشورگشایی‌های استعماریِ قرن نوزدهم، بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش، تزریق فکر و فرهنگ خود به نسل جوان کشورها و تربیت زبدگان و نخبگانی است که همچون سربازان نظام سلطه عمل خواهند کرد.»
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه حریف ما چنین برنامه‌ای برای نسل آینده‌ی کشورمان دارد، لزوم ترویج فکر و فرهنگ و زبان بومی را خاطرنشان کردند و گفتند: « من همین‌جا این حرفی را که گاهی هم گفته‌ام به مسئولین آموزش‌وپرورش [تکرار میکنم‌]؛ شاید به مسئولین محترم فعلی نگفته باشم امّا قبلها مکرّر گفته‌ام؛ این اصرار بر ترویج زبان انگلیسی در کشور ما یک کار ناسالم است. بله، زبان خارجی را باید بلد بود امّا زبان خارجی که فقط انگلیسی نیست، زبان‌های دیگر مثل اسپانیولی، فرانسه، آلمانی و کشورهای شرقی هم زبان علم‌اند.»/متأسفانه در برخی مواقع به‌جای ترویج زبان فارسی، زبان انگلیسی ترویج می‌شود و اکنون کار به جایی رسیده است که آموزش زبان انگلیسی به مهد کودک‌ها کشیده شده است.»
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرشان کردند: این موضوع به‌معنای مخالفت با یادگیری زبان خارجی نیست بلکه بحث اصلی، ترویج فرهنگ بیگانه در کشور و در میان کودکان، نوجوانان و جوانان است.
ایشان با تأکید بر اینکه کشورهای دیگر برای مقابله با ترویج زبان و فرهنگ بیگانه برنامه دارند، گفتند: «متأسفانه در کشور ما برای مقابله با این موضوع برنامه‌ی خاصی وجود ندارد و میدان را برای گسترش فرهنگ بیگانه باز گذاشته‌ایم.»
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ایجاد انواع موانع و سختی‌ها برای ترویج زبان فارسی در برخی از کشورهای غربی، افزودند: در شرایطی که آنها اجازه‌ی ترویج زبان فارسی را نمی‌دهند، ما زبان و فرهنگ آنها را ترویج می‌کنیم، آیا این کار واقعاً عقلانی است؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: «این سخنان به‌معنای تعطیل کردن آموزش زبان انگلیسی در مدارس نیست، بلکه بحث اصلی این است که بدانیم با چه حریفی مواجه هستیم و طرف مقابل چه برنامه‌ریزی‌های دقیقی برای تأثیرگذاری بر نسل آینده‌ی کشور دارد. رهبر انقلاب حتی برای این که شائبه تعطیلی آموزش زبان انگلیسی در جامعه، رسانه های داخلی و به ویژه خارجی پیش نیاید، خودشان تأکید می کنند که این سخن به معنای تعطیل کردن آموزش زبان انگلیسی نیست. با این حال باز هم رسانه های خارجی و شبکه های مجازی در تکمیل بی اخلاقی های رسانه ای خود سخن رهبر انقلاب را به گونه ای دیگر جلوه می دهند.
این سخنان روشن، آگاه کننده و هشدار دهنده به مخالفت با آموزش زبان انگلیسی تعبیر شده است و در برخی شبکه های اجتماعی هم مخاطبان داخلی که با یک خبر تحریف شده روبرو شده بودند، باورشان شده که رهبر معظم انقلاب اسلامی با آموزش زبان انگلیسی مخالف هستند. در حالی که به هیچ عنوان اینگونه نیست.
در همان روز دیدار معلمان با ایشان، رهبر انقلاب درباره فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و رعایت اخلاق و انصاف در استفاده از شبکه های فضای مجازی هم سخن گفتند. که نمونه بارز آن را می توان در تحریف و قلب سخن رهبر معظم انقلاب به خوبی دید.
قلب واقعیت در یک خبر بی اخلاقی و بی انصافی است در حالی که موضوع و اشاره رهبر معظم انقلاب نه تنها تعطیل کردن آموزش زبان انگلیسی نبوده است، بلکه تأکید بر تقویت زبان مادری در ایران و گسترش آن در دیگر کشورها با ایجاد کرسی زبان فارسی است.
این که آموزش زبان انگلیسی با خود فرهنگ غربی - آمریکایی را که برای سلطه طراحی شده وارد فرهنگ بومی هر کشور دیگری می کند که شکی نیست و حتی نگاه کوتاه و گذرا به کتاب های آموزشی زبان انگلیسی هم در همین راستا تهیه شده است و هر آنچه در آن وجود دارد برگرفته از فرهنگی است که در کشور مبدأ آن را آماده کرده و به کشور مقصد رسانده اند.
اما همین کشورهایی که برنامه های ویژه برای ترویج زبان انگلیسی در ایران و دیگر کشورها تدارک دیده اند، برای برگزاری یک کرسی آموزش زبان و ادبیات فارسی در ایران با ده ها مانع روبرو می شود. بسیاری از علاقه مندان زبان فارسی از کشورهای دیگر از جمله اروپایی برای فرا گیری زبان و ادبیات فارسی به ایران آمده و در این رشته تحصیل کرده اند که اگر اجازه راه اندازی کرسی زبان و ادبیات فارسی برای آنها در دانشگاه هایشان مهیا می شد آسان تر آن را فرا می گرفتند. حتی برای سفر علاقه مندان به ایران برای فراگیری زبان فارسی هم از سوی دستگاه های فرهنگی و سیاسی آن کشور، مانع تراشی می شود.
اکنون زبان های علمی و فرهنگی دنیا تنها زبان انگلیسی نیست بلکه اگر از لحاظ علمی و صنعتی بخواهیم به آن برسیم زبان آلمانی در زمینه علم و صنعت به عنوان کشوری پیشرفته، به آن کم توجهی شده، حتی این کشور در اروپا از فرهنگ و ادبیات بالاتری برخوردار است.
اگر از لحاظ فراگیری و گستردگی هم مقایسه شود زبان انگلیسی از زبان اسپانیایی بسیار پایین تر است، اکنون بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین به زبان اسپانیایی صحبت می کنند و جمعیت چند میلیونی را در بر می گیرند. اما آموزش آن بسیار کمتر از آموزش زبان انگلیسی در ایران است. ضمن این که آموزش و فراگیری زبان های بیگانه باید بر اساس نیاز و کاربردی بودن آن باشد. (http://www.mizanonline.com/fa/news/169407/آیا-رهبر-انقلاب-مخالف-آموزش-زبان-انگلیسی-هستند)

نظرات

میهمان
خیلی هم خوبه . دست هر ۵۷ نفر درد نکنه . خیلی ممنون

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید