تنهاراه رسیدن به خدانمازخواندن ۱۳۹۲/۰۸/۰۱ - ۶۱۷ بازدید

چرا تنها راه رسیدن به خدا نمازخواندن است؟

امام صادق (ع) می فرمایند: إِنَّ أَوَّلَ مَا یُحَاسَبُ عَلَیْهِ الْعَبْدُ الصَّلَاةُ، فَإِذَا قُبِلَتْ قُبِلَ سَائِرُ عَمَلِهِ [وَ إِذَا رُدَّتْ عَلَیْهِ، رُدَّ عَلَیْهِ سَائِرُ عَمَلِهِ ]. اولین چیزی از بنده که مورد حساب واقع می شود، نماز است، پس اگر قبول واقع شد سایر اعمال نیز قبول واقع می شود و اگر رد شد، سایر اعمال نیز ردّ خواهد شد.   الأصول الستة عشر (ط - دار الحدیث) / 322 / کتاب حسین بن عثمان بن شریک ..... ص : 317.) دوست گرامی؛ تنها راه رسیدن به خداوند نماز نیست، بلکه تمام خیرات (کارهای خیر) انسان را به خداوند می رساند. اما قبولی تمام آنان در گرو قبولی و مؤثر واقع شدن نماز است. و این تنها به دلیل اهمیت و جایگاه بالایی است که نماز از آن برخوردار است.
نماز ستون دین و مهم ترین و با ارزش ترین عبادت ها است که اگر در درگاه خداوند پذیرفته شود، عبادت هاى دیگر نیز قبول مى شود و اگر پذیرفته نشود، اعمال دیگر نیز ارزش نخواهد داشت. «اَحَبُّ الْاَعْمالِ اِلَى اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ الصَّلاةُ وَ هِىَ آخِرُ وَصایا الْاَنْبِیاء»: (کافى، ج 3 ). از این رو ترک آن، از بزرگ ترین گناهان کبیره است. پیامبر(ص) فرمود: «کسى که به نماز اهمیت ندهد و آن را سبک بشمارد، سزاوار عذاب آخرت است».
بنابراین این عبارت بیانگر این مهم است، تنها عملی که نشان دهنده پیوند انسان با خداوند می باشد نماز است. چرا که سایر عبادات مثل روزه، صدقه و بسیاری دیگر از عبادات انسان مخفی بوده و تنها عبادتی که بیانگر رابطه و پیوند هر روزه انسان با خداوند است، نماز می باشد که نشانگر بنده بودن انسان است.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید