انگشترهای متعدددر دست ۱۳۹۳/۰۲/۰۱ - ۴۴۹۵ بازدید

با سلام و عرض تحیت و احترام
بنده ۵ انگشتر دارم ( ۲ انگشتر عقیق ، یک یاقوت ، یک فیروزه و یک حدید چینی ) ، روایتی را در جایی دیدم که مولای متقیان حضرت امیرالمومنین (ع) ، چهار انگشتر ( عقیق ، یاقوت ، فیروزه و حدید ) در چهار انگشت دست راست داشتند و بنده حقیر نیز با تاسی به ایشان ، چهار انگشتر را در چهار انگشت دست راست ( به غیر از انگشت شست ) قرار داده ام . سوال بنده این است که :
۱- آیا جایز است که انگشتر پنجم را در یکی از انگشتان دست چپ بگذارم ؟
۲- آیا این مطلب صحیح است که انگشتر حدید را در هنگام نماز به دست کردن ، مکروه است ؟ اگر صحیح است ، دلیل کراهت آن چیست ؟
با تشکر

با سلام و سپاس از ارتباط شما با این مرکز
1. منقولست که امام علی (ع) چها رانگشتر در دست می کردند . انگشتر یاقوت برای شرافت و زینتش . فیروزه برای نصرت و یاری اش . حدید برای قوتش و عقیق برای حرز و دفع دشمنان و بلا ها.
منبع : حلیه المتقین . علامه مجلسی . انتشارات پیمان . چاپ ششم . 1382 . صفحات 28 تا 32
2. کراهت نماز خواندن با انگشتری حدید مربوط به انگشتری است که رکاب ان آهنی باشد و و نماز خواندن با انگشتر آهنی و به قول مشهور با انگشتر منقوش به تصویر حیوان یا انسان مکروه است .
جواهر الکلام ج۸، ص۲۶۴   ؛     الحدائق الناضرة ج۷، ص۱۴۹
3. علت کراهت به درستی برای ما روشن نیست .
4. مؤکّد است برای مردان و زنان انگشتر در دست راست کردن و در بعضى احادیث تجویز فرموده اند که در دست چپ بکنند امّا اگر نقش شریفى یا نگین شریفى داشته باشد باید که در وقت استنجا بیرون آورد.
حلیه المتّقین - علاّمه محمّد باقر مجلسی رحمه الله

 
 
 

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید