انس با روح مؤمنان-آثار زیارت اهل قبور -زیارت اهل قبور ۱۳۹۱/۰۶/۱۳ - ۲۷۵۸ بازدید

ایا اینکه میگویند انسان با رفتن بر سر قبور مومنین روح اموات با او انس می گیرد این انس گرفتن چه فایده ای برای مادارد ایا انها میتوانند گره ازمشکل فعلی ما باز کنند

در پاسخ به نکاتی توجه کنید .
1. رفتن بر سر قبور اموات و زیارت اهل قبور علاوه بر گشایش در کار اموات و تخفیف عذاب از انها مستلزم اجر و ثواب و برکات زیادی برای زندگان است .
2. براساس برخى از روایات هنگام آمدن نزدیکان میت به زیارت او، روحش در قبر حاضر مى شود و با دیدن آنها شادمان مى گردد. ثانیا، رفتن در قبرستان و دیدن عاقبت دنیاى فانى، بسیار درس آموز و عبرت آفرین است. از همین رو در متون دینى، تأکید بسیارى بر این امر رفته و پاداش بزرگى نیز براى زیارت کننده قبور مؤمنین بیان شده است. از این رو رفتن سر قبر میت خاصیتى على حده دارد گذشته از اینکه حضور بر سر قبور اموات موجب تنبه انسان نیز مى گردد. حضور بر سر قبرها علاوه بر تنبه خود فرد ،سبب رحمت ومغفرت برای میت است.
در روایتی از امام صادق علیه السلام پیرامون زیارت اهل قبور آمده که چون در بین قبرها هستی یازده مرتبه سوره «قل هو الله» را قرا ئت کن وثوابش رابه روح آنان هدیه نما,زیرا کسی که این عمل را به جای آورد خداوند به عدد همه مردگان ثواب وپاداش به او عنایت فرماید.
خواندن سوره حمد (فاتحه الکتاب) و خواندن 7 مرتبه «انا انزلناه فی لیله القدر» بر طبق گفته روایات، آثار مطلوب و مفیدی در حال اموات و گشایش در حال آنها دارد. به طور کلی خواندن قرآن کریم برای اموات و به نیت آنها و هر کار خیرى که انجام دهید و ثوابش را به روح میت هدیه بکنید، براى او مفید است؛ چه ذکر و قرآن و نماز مستحبى و طلب مغفرت باشد، و چه صدقه.
ب. بدون شک دعای اموات در حق ما تاثیر فروانی دارد و سفارش شده که هنگام گرفتاری بر سر قبر پدر و مادر خود بروید و از آنها گشایش و فرج بخواهید زیرا دعای آنها گره گشا و بر طرف کننده گرفتاری و مشکلات است .
از روایات استفاده می شود که دعای اموات در مورد زنده ها موثر و مفید است و در تغییر وضع زندگی دنیا و آخرت انها نقش دارد .
در برخی روایات آمده است که اگر فرزندان پس از مرگ والدین آنها را فراموش کنند مورد عاق والدین قرار می گیرند و اگر به یاد انها باشند مورد توجه و لطف انها واقع می شوند و آنها از فرزند خود راضی و خشنود می شوند و این عاق کردن و یا راضی بودن در وضعیت زندگی فرزندان تاثیر بسزایی دارد .

نظرات

میهمان
عالی بود

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید