ارشاد همسر نسبت به نماز ۱۳۹۱/۰۵/۰۹ - ۱۲۵۲ بازدید

سوالی که من داشتم این است که اولا شوهرم خیلی سریع نمازمیخواند وحمدوسوره نمازهایی راهم که بایدبلندبخواند آهسته میخواند چطوراوراراهنمایی کنم وثانیابرای اینکه شوهرم را به سمت کارهای مستحبی دعوت کنم اولیت باکدام است تسبیحات حضرت زهرا و یا قرآن خواندن؟

خانم محترمه!اولا:سعی کنید که شوهرتان راتشویق به رفتن به مسجد کنید وحداقل درآغاز کار،خود شما نیز همراه او بروید ، خصوصا به مسجدی که امام جماعت فاضل ومتقی دارد، خوشرو وخوش برخورد است ، وبرای مردم صحبت می کند .ثانیا :اگرشوهرتان نماز راصحیح، ولی تند ! می خواند مانعی ندارد ثالثا : میانه خود باشوهرتان را بسیار خوب وصمیمی کنید، (که باید این چنین باشد والا ،اصلا بااو از در نصیحت وارد نشوید) سعی کنید که :کلا غیر مستقیم بااو سخن بگویید ومستقیم راجع به نماز تند خواندنش ویا امور معنوی دیگر،از زبان خودتان بااو تکلم نکنید بلکه اگر واقعا شما را قبول دارد برای او احادیث اخلاقی بخوانید مانند این حدیث : رسول گرامی (ص) می‌فرمایند: من و خدای عظیم‌الشأن سه چیز را بسیار دوست می‌داریم:
1) انجام تکالیف دینی را، یعنی درست عمل کردن.
2) فروتنی در برابر خدا و مردم و حرف حساب را پذیرفتن.
3) نیکی به مردم برای رضای خدا.
بعد رسول‌الله (ص) می‌فرمایند: سه چیز نشانهٔ احمقی مردم است:
1) دنیا را شوخی گرفتن و مردم را از راه حق دور کردن.
2) سرگرمی‌های نادرست مانند غیبت و بیهوده‌گویی.
3) تندی، خشونت برای غیر خدا.
رابعا : تسبیح حضرت زهرا علیه السلام خیلی کارسازومؤثر است ، به گونه زیبا وصحیحی اورا دعوت به انجام این ذکر بکنید ، مثلا، در حضور او برای کسی ثواب آن تسبیح را برای او بگویید.
وخامسا : واجباتش را، مرحله به مرحله وبا برنامه ریزی واز طریق صحیح ومؤثر ، به او تعلیم دهید وتا این کار تمام نشده به مستحبات وتعلیم به آنها نپردازید .
وسادسا : به او مهر ورزی کنید وهمسری خوب وامین ووفادار ومطیع اوباشید تا سخن شما تاثیر خوب وبلند مدتی را روی او بگذارد .
وسابعا :درمورد احکام نمازو آهسته خواندنش درجاییکه باید بلند بخواند ؛ اگر گاهی به مسجد بروید ،مسلما احکام و مسائل دینی اش را از امام جماعت ومسجدی ها خواهد آموخت . موفق باشید .

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید