آگاهی اموات -اطلاع اموات از زندگان ۱۳۹۰/۰۸/۲۱ - ۳۰۴۲ بازدید

آیا اموات میدانند چه کسانی برایشان هدیه می فرستند ؟ و چه کنیم که اموات به خوابمان آیند ؟

در پاسخ به توضیحاتی توجه کنید :
الف ) از روایات متعددی استفاده می شود که اموات از اوضاع دنیا و خوشاوندان و اهل منزل و سایر امور اگاهی دارند و بنا بر این از کسی که باری انها هدایایی مانند خیرات و قرائت قران و فاتحه و مانند ان فرستاده حتما آگاهی دارند .
روایاتى بیانگر این مطلبند که ارواح، پس از مرگ، اهل و بستگان خود را مشاهده مى کنند.مانند:
1- ... عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ إِنَّ الْمُؤْمِنَ لَیَزُورُ أَهْلَهُ فَیَرَى مَا یُحِبُّ وَ یُسْتَرُ عَنْهُ مَا یَکْرَهُ وَ إِنَّ الْکَافِرَ لَیَزُورُ أَهْلَهُ فَیَرَى مَا یَکْرَهُ وَ یُسْتَرُ عَنْهُ مَا یُحِبُّ قَالَ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَزُورُ کُلَّ جُمْعَةٍ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَزُورُ عَلَى قَدْرِ عَمَلِهِ
« مومن نزدیکان خود را [پس از مرگ] دیدار مى کند [اما در این دیدار] آن چه را که دوست مى دارد، مى بیند و آن چه که ناخوش مى دارد از وى پنهان مى شود. کافر هم نزدیکان خود را دیدار مى کند؛ ولى آن چه را ناخوش دارد مى بیند و آن چه دوست مى دارد از وى پنهان داشته مى شود. برخى در هر جمعه و بعضى به اندازه عمل خود، آنان را دیدار مى کنند .»
2- عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ مَا مِنْ مُؤْمِنٍ وَ لَا کَافِرٍ إِلَّا وَ هُوَ یَأْتِی أَهْلَهُ عِنْدَ زَوَالِ الشَّمْسِ فَإِذَا رَأَى أَهْلَهُ یَعْمَلُونَ بِالصَّالِحَاتِ حَمِدَ اللَّهَ عَلَى ذَلِکَ وَ إِذَا رَأَى الْکَافِرُ أَهْلَهُ یَعْمَلُونَ بِالصَّالِحَاتِ کَانَتْ عَلَیْهِ حَسْرَةً
از امام صادق علیه السلام است ،فرمود:« هر مومن ویا کافری (پس از مرگ) هنگام غروب خورشید به نزد اهل وعیال خود می رود، پس اگر مومن باشد و ببیندکه ایشان اعمال صالحه انجام می دهند ، خدارا شکر می کند ، واگر کافر باشد ، حسرت می خورد.»
3- عَنْ إِسْحَاقَ بْنِ عَمَّارٍ عَنْ أَبِی الْحَسَنِ الْأَوَّلِ ع قَالَ سَأَلْتُهُ عَنِ الْمَیِّتِ یَزُورُ أَهْلَهُ قَالَ نَعَمْ
راوی از امام علیه السلام سوال می کند ، آیا میت می تواند اهلش را زیارت کند؟ پاسخ می دهند بله.
آدرس روایات : کافی ج : 3 ص : 230 ، بَابُ أَنَّ الْمَیِّتَ یَزُورُ أَهْلَه
ب)در کتاب ‹‹فلاح السائل›› سید بن طاوس و ‹‹مصباح›› شیخ طوسى جهت دیدن اموات در خواب آمده است که: شخص با طهارت (وضو یا غسل) به سمت راست بدنش بخوابد و تسبیح حضرت فاطمه زهرا(س) را بگوید و بعد از آن بگوید: اللهم انت الحى الذى لایوصف و الایمان یعرف منه منک بدت الاشیاء و الیک تعود فما اقبل منها کنت ملجأه و منجاه و ما ادبر منها لم یکن له ملجأ و لامنجاء منک الا الیک فاسئلک بلا اله الا انت و اسئلک بسم الله الرحمن الرحیم و بحق حبیبک محمد(ص) سید النبیین و بحق على خیر الوصیین و بحق فاطمه سیدة نساء العالمین و بحق الحسن و الحسین الذین جعلتهما سیدى شباب اهل الجنة علیهم اجمعین السلام ان تصلى على محمد و اهل بیته و ان ترینى میتى فى الحال التى هو فیها .
مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان از کفعمی صاحب مصباح و محدث فیض , صاحب کتاب خلاصه الاذکار نقل می کند که هر کس خواسته باشد در خواب ببیند یکی از پیامبران و امامان (ع) را یا یکی از مردمان یا والدین خود را, سوره ‹‹شمس›› و ‹‹لیل›› و ‹‹قدر›› و ‹‹قل یا ایها الکافرون›› و ‹‹اخلاص›› و ‹‹معوذتین›› بخواند و صد مرتبه سوره ‹‹اخلاص›› را بخواند و صد مرتبه بر پیامبر و آل او صلوات بفرستد و با وضو به جانب راست بخوابد. هر که اراده کرده انشاءالله در خواب خواهد دید و... . برای آگاهی بیشتر ر.ک : مفاتیح الجنان , خواص سور و آیات و اعمال وقت خوب.

نظرات

میهمان
سوال دارم
پرسمان
سلام علیکم، با آرزوی برطرف شدن مشکلتان. این سامانه متعلق به اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها است، و صرفا پاسخگوی سوالهای دینی، مشاوره ای و سیاسی دانشگاهیان است و هیچ مسوولیت اجرایی و ارتباطی با مسئولین کشوری ندارد. می توانید سوالات خود را در حیطه کاری این مرکز واضح و مشروح ارسال نمایید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید