خانه> اخلاق و عرفان >98


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8343042

بازدید سوالات:
2656534علامت قبولي توبه بازديد: 45641

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


مي خواستم بدانم كه از كجا مى توان فهميد كه خدا گناهان ما را بخشيده است؟
نخست بايد دانست صفحه دل آدمي آينه تجلي رحمت و غضب خداست و با رجوع به فطرت دروني و حالت قلبي خود مي توان از رضايت و عدم رضايت خدا با خبر شد به طوري که اگر آثاري از اصرار بر گناه در دل نمانده و پشيماني کامل وجود دارد معلوم مي شود که خداوند نيز آثاري از گناه را باقي نگذاشته است و توبه را پذيرفته است؛ چنان که گروهي از مردان خدمت حضرت موسي(ع) رسيدند و پرسيدند از کجا بدانيم خداوند از ما راضي است؟ حضرت موسي(ع) درخواست آنان را به خداوند منتقل کرد. خداوند فرمود: به بندگان من بگو: «بدانيد هرگاه از من راضي شديد من هم از شما راضي ام»(تحف العقول) .
آمرزش از طرف خداوند،درحقيقت ،نتيجه توبه از طرف عبد و پذيرش آن است .  
در بحث پذيرش توبه آنچه اهميت دارد وجود شرايط است . اگر كسي موفق شود  با شرايط كه به تعبير قرآن كريم ،همان توبه نصوح است، توبه نمايد. مسئله پذيرش و آمرزش از طرف خداوند قطعي خواهد بود.
عالمان اخلاقي با استفاده از منابع اسلامي فرموده اند: شخص توبه كننده ،حتي اگر پس از توبه نصوح ،به دلايلي دوباره به گناه آلوده گردد،و توبه نمايد، پذيرش و آمرزش الاهي را در پي خواهد داشت و اين فرايند تا هنگام مرگ ادامه خواهد داشت.

مهمترين شرايط توبه عبارت است از :
1. پشيماني و ندامت از صميم قلب و تصميم بر عدم ارتكاب دوباره .
2. استغفار و طلب بخشش.
3. تصميم قاطع بر جبران گذشته و اداي حقوق، خصوصا اگر حق الناس باشد.
در ادامه و به منظور توضيح بيشتر در اين زمينه به مطلبي از كتاب احياءالعلوم غزالي به نقل از كتاب ترجمه اخلاق شبر اشاره مي كنيم .
ابو حامد غزالى در كتاب احياء چنين مى گويد :  اگر معنى قبول را فهميده باشى شك نخواهى داشت كه هر توبه صحيحى پذيرفته و مقبول است.  كسانى كه به نور بصيرت مى بينند، و از انوار قرآن مدد مى گيرند، مى دانند كه هر قلب سليمى مقبول خدا و در آخرت در جوار او بهره مند از نعمت اوست، و آمادگى دارد كه با چشم خود به وجه اللّه بنگرد.  و مى دانند كه قلب در اصل، سليم آفريده شده است زيرا هر نوزادى با فطرت خدا پرستى آفريده مى شود امّا آن سلامت توسط كدورتى كه گرد و غبار گناهان بر آن ايجاد مى كنند از دست مى رود .  و مى دانند كه آتش ندامت اين كدورت و غبار را از بين مى برد و نور حسنه ظلمت سيئة را از بين مي برد .
ظلمت معاصى طاقت مقابله با نور حسنات را ندارد، همچنان كه ظلمت شب در مقابل نور روز، و همچنانكه كدورت چرك در مقابل سفيدى پاك كننده ها.
همانطور كه اگر انسان با لباسى كه در تن دارد دست به كارهاى پست بزند لباسش كثيف مى شود، و چون آن را با آب گرم و صابون بشويد پاكيزه مى شود، بكار بردن قلب در شهوات، آن را كثيف مى كند و چون آن را با آب اشك و حرارت ندامت بشويد پاكيزه و طاهر خواهد شد، و هر قلبى پاكيزه و طاهر شد مقبول است، مگر آن كه چرك، چنان در طول زمان متراكم شود كه در متن لباس نفوذ كند. كه در اين صورت صابون قادر به دفع و ازاله آن نيست. گناهان نيز اين چنينند كه چون بر قلب متراكم شوند، و لايه اى از پليدى تشكيل دهند، ديگر راه بازگشت و توبه وجود ندارد . (ترجمه اخلاق شبر، فصل پنجم، پذيرش توبه)
 گاهى انسان با زبان مى گويد توبه كردم ولى به لباسشويى مى ماند كه با زبان بگويد لباس را شستم و وارد عمل نشود، همانطور كه اين كلام لباس را تميز نمى كند و نمى تواند صفت موجود در آن را عوض كند، مگر ضد آن صفت را در آن ايجاد نمايد، "آن كلام هم باعث سفيدى قلب نمى شود".
قرآن مجيد مى فرمايد: «و هُو الّذِى يقْبل التّوبه عن عِبادِه» او كسي است كه توبه را از بندگان خود مي پذيرد.(شوري: 25).
و مى فرمايد: «غافِرِ الذّنْبِ وَ قابِلِ التَّوبِ» خداي متعال بخشنده گناهان و توبه پذير است(غافر: 3).
امام باقر عليه السلام به محمد بن مسلم چنين مى فرمايد: وقتى كه مؤمن توبه مى كند، گناهان قبل از توبه اش بخشيده مى شود، پس او بايد براى بعد از توبه عمل كند. ولى آگاه باشيد بخدا قسم اين مزيت فقط براى اهل ايمان است .
راوى مى گويد: عرض كردم اگر بعد از توبه و استغفار گناه كرد و آنگاه دوباره توبه نمود چه؟ فرمود: آيا گمان مى كنى اگر بنده مؤمن از گناه خود پشيمان شود و استغفار و توبه كند خدا توبه اش را نمى پذيرد؟ عرض كردم: او چندين بار اين كار را كرده، گناه مى كند سپس توبه و استغفار مى نمايد .
فرمود: هر گاه بنده با توبه و استغفار برگردد خدا با مغفرت و بخشش بر مى گردد، خدا بخشنده و مهربان است، توبه را مى پذيرد، و سيئات را مى بخشد .
امام صادق عليه السلام فرمود: گاهى انسان گناهى مى كند و خدا به خاطر آن گناه او را به بهشت مى برد .
عرض شد: آيا خدا به خاطر گناه او را به بهشت مى برد؟
 بله او گناهى مى كند ولى هميشه از آن گناه بيمناك، و بر نفس خود غضبناك است، خدا هم او را مى بخشد و داخل بهشت مى كند . البته بايد دانست توبه براى كسانى نيست كه تمام عمر بدى مى كنند تا زمانى كه يكى از آنها را مرگ فرا مى گيرد، در آن حال مى گويد: الان توبه كردم. (نساء، آيه 18).نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       حدحد : سلام من توبه کردم و خیلی حالم خوب شد عاشق پسریم و باهم قرار ازدواج داریم نماز قرانم ب راه و مستمر بود تا اینکه چند روز پیش ی از خدا بیخبر گولم زد و بهم تعرض کرد از اونموقع انگار دنیا رو سرم اواره حتی رو ندارم توبه کنم فقط گریه میکنم میگم غلط کردم دستم ب هیچ جا بند نیست و عذاب وجدان داره خفم میکنه

        : سلام دوستان هیچ وقت از رحمت خداوند نامید نباشین من خودم چند باری گناه کردم ودوباره توبه کردم ویقین دارم خداوند منو بخشیده چرا که خودش می فرماید: نبی عبادی انی انا الغفور الرحیم :بندگانم را اگاه کن که من بخشنده ی مهربانم ! لطفا توبه کنید ونامید نشوید هرچند که گناه شما خیلی بزگ باشد این شیطان است اول انسان رابه گناه وسوسه میکند وبعد از گناه انسان را ناامید از ببخشش خداوند می کند من نامید نشدم ونتیجه گرفتم شماهم نامید نباشد وشیطان را روسیاه کنید به امی خداوند به امید روزی که تمام مسلمین در بهشت وارد شوند وشیطان روساه باشد...

        : سلام دوستان هیچ وقت از رحمت خداوند نامید نباشین

        : سلام 😢😢من همش توبه می کنم و دوباره گناه خسته شدم با این متن حالم بهتره مرسی 😢😢

       تینا : سلام من تینام 28 سالمه.مجردم.تا این سنمم خیلی گناه انجام دادم خیلییی.اما بعدش توبه کردم.به خاطر گناهام دعاهام بالا نمیره.خدا گوش میده اما بی توجه از خواسته هام رد میشه حقم داره من بنده ی خوبی نبودم براش تا این سنم.میخوام ببخشه منو سرو سامان بگیرم تشکیل خانواده بدم اما نمیشه گسی پیشش آروم باشم قصدش جدی باشه نیست.نمیدونم چیکار کنم.برام دعا کنین.من نمیخوام بنده ی خطا کار باشم.حاجتمو بده خداجون بزار زندگی کنم منم.حتی شده یه روز لذت ببرم از زندگیم.میخوام آخر این ماه برم زیارت امام رضا ع ایشاله.یکم دلم روشنه میخوام فقط دعا کنم.امیدوارم آقا دست خالی بر نگردونه منو

       یه گناهکار دلشکسته. : سلام.خدا رو اول از همه شاکرم که منو بچه مسلمون به دنیا اورد و دوم از همه شاکرم که بچه شیعه هستم.من یه پسریم که نزدیک ۱۶،۱۷ سالمه.تک فرزندنو تو یه خونواده ایی بزرگ شدم که پدرومادرم و علاوه بر این دو عزیز عمه هام و دایی ام روم خیلی حساسند.هم به درسم خیلی توجه دارند و هم به کارام.همه فکر میکنند که من خیلی ادم پاکیم چون بهم توجه زیادی میشه به غیر از تعدادی که میگم چرا.من نزدیک به دو ،سه سالی میشه که سخت اسیر شهوت شدم.خیلی اسیر شهوتم.اگه راحت تر بگم خیلی تمایل به برقراری رابطه جنسی با همجنسم دارمو و این کارو به اندازه سنم انجام دادم.و هر روز با کوچک ترین چیزی تحریک میشمو شروع به خود ارضایی میکنم.شاید در روز دوبار یا سه بار این کارو انجام بدم.زندانی بودنم تو شهدت خیلی کار دستم داده.با چند نفر از نزدیکامون مثل پسرخالمو و شوهرعمم و پسرداییم در رابطه به این موصوع صحبتای نامشروعی کردم.یعنی میخواستم به طور غیر مستقیم ازشون درخواست برقراری رابطه کنم ولی نشدو سخت خجالت کشیدم.حتی این صحبتان خبرش به گوش پدرم رسیدو برام خیلی سخت تموم شد.به خاطر همبن بود که گفتم همه فکر میکنند من ادم پاکدلیم به غیر از چند نفر.یادمه دوسال پیش که خونمون کنار مسجد بود همش نمازمو میخوندم کم و بیش با اینکه هنوز بهم واجب نشده ولی الا اصلا نمازمو نمیخونم.اون موقع این گناها رو انجام میدادم ولی میرفتمو توبه میکردم ولی باز دوباره گرفتار شیطان میشدم.ولی الا نه.نمازمو اصلا نمیخونم.هر دفعه که از شهوت ارضا میشم پشیمون میشم از کارم.میرم غسل میکنم ولی باز دوباره تکرار میشه.من هر روز غسل توبه از گناهان میکنم.ولی نمیشه.دلم میخواد نماز بخونم ولی پاهام کشش نماز خوندنو نداره.نمیدونم چرا شاید از رو تنبلی باشه شاید هم از روی بیخیالی نمیدونم.ولی توی این غرق گناه بودنم زیارت عاشورا و حدیث کسا رو ول نکردم میخونم همش.به قران کریم قسم.به خداوندی خدا قسم که دلم میخواد برگرم.میخوام مثل اون روزا به خدا نزدیک بشم.دلم میخواد عبای پدربزرگمو بندازم رو دوشمو نماز بخونم.همش توی سایت های مختلف دعاهای بخشش گناهانو نگاه میکنم ولی نمیشه که نمیشه.ابروم تو خطره.میترسم تو خیابون راه برم یکی منو ببینه.خجالت میکشم.دلم میخواد مثل بقیه برای ائمه گریه کنم زار بزنم ولی نمیشه.دلم میشکنه ولی اشکم در نمیاد.امسال توی درسام خیلی ضربه خوردم.همش تو دلم استرسه الا هم که نزدیک عیده خیلی دلنگرانم نمیدونم چم شده.بعد هر گناهم از ابروم که نره میشینم یه گوشه و هی خدا خدا میکنم.بعد هر گناهم با پدر مادرم یه دعوای خیلی ناجور کردم.امسالم که همش دعوا و گناه بود .سال ۹۵ هم سال بدی برام بود هم سالی بود که توش خیلی گناه کردم خیلی.به حق جوون امام حسین به حق پهلوی شکسته فاطمه زهرا به حق دل سوخته زینب کبری به حق خون شهیدامون به حق خون شهیدای مدافع حرممون خدا همه مارو از اسیری شیطان در بیاره و من هم کمک کنه که دیگه گناهی مرتکب نشم.اول باید خودم بخوام.برام دعا کنید نمازمو بخونم.انشالله که خدا به ابروی اولاد پیمبر ابروی هیچکسمون و منو که توی خطر نریزه و حفظ کنه.امین. اللهم صل علی محمد و ال محد و عجل فرجهم.

       فاطمه : سلام دوستان هیچوقت از رحمت خدا نا امید نشوید خدا میگه اگ بندگان من میدانستند که چقدر برای بازگشتشان مشتاقم از شوق میمردند.همه آدما گناه میکنن.اشتباه کردن اشتباه نیست در اشتباه ماندن اشتباه استه

       ناشناس : سلام دوستان همه فامیل و آشنایان من رو به عنوان یه آدم با ایمان میشناسن ولی خودم چند سالی هست که ایمانم ضعیف شده ، باوجور اینکه همه چیز و میدونم ولی باز یه گناه رو انجام میدم ، خیلی سریع هم بعدش پشیمانی تمام وجودم و فرا میگیره و سریع توبه میکنم ولی باز هم مدتی بعد همون گناه رو مرتکب میشم و باز اون شرایط تکرار میشه از خودم خیلی بدم میاد با وجود اینکه میدونم دارم دل آقا امام زمان رو میشکنم ولی باز همون گناه رو انجام میدم. برام دعاکنید ایشاالله روزی برسه که هیچ کدوممون دل آقا امام زمان رو نشکونیم

       ناشناس : ماهمیشه بنده های خطاکاری بودیم وفقط در لحظه ی تنهایی ب یادش بودیم و طلب مغفرت میکردیم امیدوار م قبول کنه

       ف ز : سلام من گناه های زیادی کردم والآن تو شب قدر توبه کردم و هر کار کردم اشکم در نیومد خیلی حالم بد شد بغضم میگره ها ولی اشک از چشام نمی یاد

        : سلام.من چن بار توبه کردم ولی باز هم اون گناه رو انجام دادم ولی این دفعه دیگه تصمیمم جدی و میخوام توبه واقعی کنم.فکر می کنین علیرغم اینکه من چن بار اون گناه رو انجام دادم بازم خدا منو می بخشه?

       ستاره : من میخوام توبه. کنم اما با یه پسر دوستم هرکاری میکنم کات نمیکنه اگه من کات کنم محل کارمو بلده میترسم

       ترانه : سلام من دختری س17ساله ام سال گذشته گول یکی از پسرای فامیل خوردم و باهاش دوست شدم ولی هیچ موقع دلم راضی نبود اخرشم با یه تصمیم آنی بعد دو ماه کات کردم و توبه الان میترسم از اینکه آبروم بره ...خیلی نگرانم همش استرس دارم

       گل شب بو : ضمن اینکه منو برای گرفتن اعتراف به نام خداوند و قرار دادن کلام الله محید در دستانم قسم میده ک جز حقیقت چیزی نگم نمبدونم چی کار کنم تو رو خدا راهنماییم کنید من دوستش دارم و از طرفی توبه کردم الان یک ساله ک توبه کردم حتی قبل از آشنایی با او قسم دروغ هم خوردم اما به بعضی از موارد قسم های دروغم اعتراف کردم اما دیگه نمیتونم اون دو مورد دیگه رو بگم اما اون قسم میده منو تو رو خدا راهنماییم کنید ینی خدا دوس داره من همه آبرومو پیش اون ک یه بنده خدا هستش بریزم؟ آخه خدا خودش ستار العیوبه و میگه انسان نباید با اعتراف به گناه خودش رو ذلیل و خوار کنه تو رو خدا راهنماییم کنید دارم میمیرم

       گل شب بو : من دختر مجردم قبلا با چند پسر دوست بودم و اکنون با پسری آشنا شدم ک از من درخواست ازدواج کرده و درباره اینکه آیا قبلا با کسی رابطه نا مشروع داشتم یا نه پرسیده من همه موارد رو به اون توضیح دادم و آبروی خودم رو پیش بنده خدا بردم با توجه به اینکه خداوند میگه آبروی خودتون رو پیش بندگان خدا نریزید اما دیگه از یکی دو مورد دیگه گناهانم نمیتونم بگم اما اون اصرار داره ک بگم راهنماییم کنید

       ع- دلفی : سلام و خسته نباشید. آیا درست است می گویند: خدواند گناهان را از طریق بیماری ها میبخشد؟ یعنی فرد گناه کار را با بیماری مبتلا میکندکه کفاره ی گناهش بشه؟ من ۷ سال گذشت تا اینکه فهمیدم خود ارضایی گناه کبیره است. حالا که از آن توبه کردم احساس میکنم که با بیماری های عجیب و غریبی مواجه شدم!!

       علی : باسلام خدمت همه بچه ها نظرات رو خوندم.خیلیا با این که گناهانشون زیاده ناامیدن هستن ولی لطفوببخشش خدا بیشترازگناهان ماست.وطبق احادیث بزرگترین گناه ناامیدی از درگاه خدای مهربان است.اگه درون خودت احساس پوچی وحقارت ازگناه دیدی بدون بی شک خدابهت نظرلطف کرده وحتما استفاده کن.یه دوتا نظرهم برای توبه برای دوستان.سعی کنیدهروز حداقل هفتادمرتبه ذکراستغفاربگوید.واز نمازهای چهارده معصوم ونمازهای مستحبی غافل نشیدکه بخاطر عظمت اینهاوبه حرمت چهارده معصوم خدا ازگناهان درخواهدگذشت بدون شک.وتا میتوانید گره ازکار برادر دینی ات بازکنید.که خدا ارحم الراحمین است.التماس دعا ازهمگی وبه امیدلطف خداوندمهربان.یاعلی

       نازنین : سلام من قبلا بدون اینکه بدونم خودارضایی گناهه این کارو کردم بعد از فهمیدن گناه بودن تا یک سال انجام ندادم و بعد باز هم انجام دادم چند بار دعا کردم توبه کردم ولی شکوندم چی کار کنم رو ندارم توبه کنم بار اخر گفتم اخرین بارمه دلم راضی نمیشه که خدا توبمو قبول میکنه کمکم کنین
       پرسمان : دوست گرامي. باسلام و آرزوی موفقیتتان در ترک هرچه سریع تر و کامل، براي ترك خودارضايي به راهكارهايي كه در سايت آمده رجوع كنيد وقتي موفق به ترك شديد توبه كنيد حتما خداوند مي بشد شك نكنيد. موفق باشيد.

       م.غ : سلام فقط یه لحظه تصور کنید در حال انجام گناه مرگتون هم برسه اونوقت با چه رویی میخوایم بریم پیش خدا اگه همیشه فکر کنید که مرگتون نزدیکه اونوقت ترک گناه خیلی راحت میشه خیلی
       پرسمان : سلام و ممنون از درج نظر مفیدتون. موفق باشید.

       behroozianm... : خدایا میشه نگام کنی/راحت شه زندگیم/نگاتو ازم نگیر /میباشه زندگیم.

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها