خانه> اخلاق و عرفان >98


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
پيامدهاي خودارضايي...
قرص شب امتحان (تار...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
هولوكاست چيست؟
همجنسگرايي، علل و ...
گناهان كبيره
رابطه دختر و پسر
چشم چراني، آثار و ...
چگونه از ياران اما...
عجم، دشمن اهل بيت؟...
تقويت اراده در انج...
علامت قبولي توبه
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
اخلاق پيامبر (4) -...
نقش قرآن در زندگي ...
احكام نماز و روزه ...
شوخي هاي پيامبر
چه كنم گناه نكنم؟!
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
جلسه خواستگاري
...

گرايش دختران آمريك...
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
دفتر 30 پرسش ها و ...
جايگاه و ارزش نماز...
لیست کتب اداره مشا...
چرا جنگ را ادامه د...
اخلاق پيامبر(2)- م...
خاطره اي جالب از ز...
موي بلند و وضو
اخلاق پيامبر - توص...
امام خميني(ره) و غ...
تا باشگاه هسته اي

آمار سایت


تعداد مقالات:
2072

بازدید مقالات:
6408377

بازدید سوالات:
2580262علامت قبولي توبه بازديد: 29422

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


مي خواستم بدانم كه از كجا مى توان فهميد كه خدا گناهان ما را بخشيده است؟
نخست بايد دانست صفحه دل آدمي آينه تجلي رحمت و غضب خداست و با رجوع به فطرت دروني و حالت قلبي خود مي توان از رضايت و عدم رضايت خدا با خبر شد به طوري که اگر آثاري از اصرار بر گناه در دل نمانده و پشيماني کامل وجود دارد معلوم مي شود که خداوند نيز آثاري از گناه را باقي نگذاشته است و توبه را پذيرفته است؛ چنان که گروهي از مردان خدمت حضرت موسي(ع) رسيدند و پرسيدند از کجا بدانيم خداوند از ما راضي است؟ حضرت موسي(ع) درخواست آنان را به خداوند منتقل کرد. خداوند فرمود: به بندگان من بگو: «بدانيد هرگاه از من راضي شديد من هم از شما راضي ام»(تحف العقول) .
آمرزش از طرف خداوند،درحقيقت ،نتيجه توبه از طرف عبد و پذيرش آن است .  
در بحث پذيرش توبه آنچه اهميت دارد وجود شرايط است . اگر كسي موفق شود  با شرايط كه به تعبير قرآن كريم ،همان توبه نصوح است، توبه نمايد. مسئله پذيرش و آمرزش از طرف خداوند قطعي خواهد بود.
عالمان اخلاقي با استفاده از منابع اسلامي فرموده اند: شخص توبه كننده ،حتي اگر پس از توبه نصوح ،به دلايلي دوباره به گناه آلوده گردد،و توبه نمايد، پذيرش و آمرزش الاهي را در پي خواهد داشت و اين فرايند تا هنگام مرگ ادامه خواهد داشت.

مهمترين شرايط توبه عبارت است از :
1. پشيماني و ندامت از صميم قلب و تصميم بر عدم ارتكاب دوباره .
2. استغفار و طلب بخشش.
3. تصميم قاطع بر جبران گذشته و اداي حقوق، خصوصا اگر حق الناس باشد.
در ادامه و به منظور توضيح بيشتر در اين زمينه به مطلبي از كتاب احياءالعلوم غزالي به نقل از كتاب ترجمه اخلاق شبر اشاره مي كنيم .
ابو حامد غزالى در كتاب احياء چنين مى گويد :  اگر معنى قبول را فهميده باشى شك نخواهى داشت كه هر توبه صحيحى پذيرفته و مقبول است.  كسانى كه به نور بصيرت مى بينند، و از انوار قرآن مدد مى گيرند، مى دانند كه هر قلب سليمى مقبول خدا و در آخرت در جوار او بهره مند از نعمت اوست، و آمادگى دارد كه با چشم خود به وجه اللّه بنگرد.  و مى دانند كه قلب در اصل، سليم آفريده شده است زيرا هر نوزادى با فطرت خدا پرستى آفريده مى شود امّا آن سلامت توسط كدورتى كه گرد و غبار گناهان بر آن ايجاد مى كنند از دست مى رود .  و مى دانند كه آتش ندامت اين كدورت و غبار را از بين مى برد و نور حسنه ظلمت سيئة را از بين مي برد .
ظلمت معاصى طاقت مقابله با نور حسنات را ندارد، همچنان كه ظلمت شب در مقابل نور روز، و همچنانكه كدورت چرك در مقابل سفيدى پاك كننده ها.
همانطور كه اگر انسان با لباسى كه در تن دارد دست به كارهاى پست بزند لباسش كثيف مى شود، و چون آن را با آب گرم و صابون بشويد پاكيزه مى شود، بكار بردن قلب در شهوات، آن را كثيف مى كند و چون آن را با آب اشك و حرارت ندامت بشويد پاكيزه و طاهر خواهد شد، و هر قلبى پاكيزه و طاهر شد مقبول است، مگر آن كه چرك، چنان در طول زمان متراكم شود كه در متن لباس نفوذ كند. كه در اين صورت صابون قادر به دفع و ازاله آن نيست. گناهان نيز اين چنينند كه چون بر قلب متراكم شوند، و لايه اى از پليدى تشكيل دهند، ديگر راه بازگشت و توبه وجود ندارد . (ترجمه اخلاق شبر، فصل پنجم، پذيرش توبه)
 گاهى انسان با زبان مى گويد توبه كردم ولى به لباسشويى مى ماند كه با زبان بگويد لباس را شستم و وارد عمل نشود، همانطور كه اين كلام لباس را تميز نمى كند و نمى تواند صفت موجود در آن را عوض كند، مگر ضد آن صفت را در آن ايجاد نمايد، "آن كلام هم باعث سفيدى قلب نمى شود".
قرآن مجيد مى فرمايد: «و هُو الّذِى يقْبل التّوبه عن عِبادِه» او كسي است كه توبه را از بندگان خود مي پذيرد.(شوري: 25).
و مى فرمايد: «غافِرِ الذّنْبِ وَ قابِلِ التَّوبِ» خداي متعال بخشنده گناهان و توبه پذير است(غافر: 3).
امام باقر عليه السلام به محمد بن مسلم چنين مى فرمايد: وقتى كه مؤمن توبه مى كند، گناهان قبل از توبه اش بخشيده مى شود، پس او بايد براى بعد از توبه عمل كند. ولى آگاه باشيد بخدا قسم اين مزيت فقط براى اهل ايمان است .
راوى مى گويد: عرض كردم اگر بعد از توبه و استغفار گناه كرد و آنگاه دوباره توبه نمود چه؟ فرمود: آيا گمان مى كنى اگر بنده مؤمن از گناه خود پشيمان شود و استغفار و توبه كند خدا توبه اش را نمى پذيرد؟ عرض كردم: او چندين بار اين كار را كرده، گناه مى كند سپس توبه و استغفار مى نمايد .
فرمود: هر گاه بنده با توبه و استغفار برگردد خدا با مغفرت و بخشش بر مى گردد، خدا بخشنده و مهربان است، توبه را مى پذيرد، و سيئات را مى بخشد .
امام صادق عليه السلام فرمود: گاهى انسان گناهى مى كند و خدا به خاطر آن گناه او را به بهشت مى برد .
عرض شد: آيا خدا به خاطر گناه او را به بهشت مى برد؟
 بله او گناهى مى كند ولى هميشه از آن گناه بيمناك، و بر نفس خود غضبناك است، خدا هم او را مى بخشد و داخل بهشت مى كند . البته بايد دانست توبه براى كسانى نيست كه تمام عمر بدى مى كنند تا زمانى كه يكى از آنها را مرگ فرا مى گيرد، در آن حال مى گويد: الان توبه كردم. (نساء، آيه 18).نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       یه گناهکار دلشکسته. : سلام.خدا رو اول از همه شاکرم که منو بچه مسلمون به دنیا اورد و دوم از همه شاکرم که بچه شیعه هستم.من یه پسریم که نزدیک ۱۶،۱۷ سالمه.تک فرزندنو تو یه خونواده ایی بزرگ شدم که پدرومادرم و علاوه بر این دو عزیز عمه هام و دایی ام روم خیلی حساسند.هم به درسم خیلی توجه دارند و هم به کارام.همه فکر میکنند که من خیلی ادم پاکیم چون بهم توجه زیادی میشه به غیر از تعدادی که میگم چرا.من نزدیک به دو ،سه سالی میشه که سخت اسیر شهوت شدم.خیلی اسیر شهوتم.اگه راحت تر بگم خیلی تمایل به برقراری رابطه جنسی با همجنسم دارمو و این کارو به اندازه سنم انجام دادم.و هر روز با کوچک ترین چیزی تحریک میشمو شروع به خود ارضایی میکنم.شاید در روز دوبار یا سه بار این کارو انجام بدم.زندانی بودنم تو شهدت خیلی کار دستم داده.با چند نفر از نزدیکامون مثل پسرخالمو و شوهرعمم و پسرداییم در رابطه به این موصوع صحبتای نامشروعی کردم.یعنی میخواستم به طور غیر مستقیم ازشون درخواست برقراری رابطه کنم ولی نشدو سخت خجالت کشیدم.حتی این صحبتان خبرش به گوش پدرم رسیدو برام خیلی سخت تموم شد.به خاطر همبن بود که گفتم همه فکر میکنند من ادم پاکدلیم به غیر از چند نفر.یادمه دوسال پیش که خونمون کنار مسجد بود همش نمازمو میخوندم کم و بیش با اینکه هنوز بهم واجب نشده ولی الا اصلا نمازمو نمیخونم.اون موقع این گناها رو انجام میدادم ولی میرفتمو توبه میکردم ولی باز دوباره گرفتار شیطان میشدم.ولی الا نه.نمازمو اصلا نمیخونم.هر دفعه که از شهوت ارضا میشم پشیمون میشم از کارم.میرم غسل میکنم ولی باز دوباره تکرار میشه.من هر روز غسل توبه از گناهان میکنم.ولی نمیشه.دلم میخواد نماز بخونم ولی پاهام کشش نماز خوندنو نداره.نمیدونم چرا شاید از رو تنبلی باشه شاید هم از روی بیخیالی نمیدونم.ولی توی این غرق گناه بودنم زیارت عاشورا و حدیث کسا رو ول نکردم میخونم همش.به قران کریم قسم.به خداوندی خدا قسم که دلم میخواد برگرم.میخوام مثل اون روزا به خدا نزدیک بشم.دلم میخواد عبای پدربزرگمو بندازم رو دوشمو نماز بخونم.همش توی سایت های مختلف دعاهای بخشش گناهانو نگاه میکنم ولی نمیشه که نمیشه.ابروم تو خطره.میترسم تو خیابون راه برم یکی منو ببینه.خجالت میکشم.دلم میخواد مثل بقیه برای ائمه گریه کنم زار بزنم ولی نمیشه.دلم میشکنه ولی اشکم در نمیاد.امسال توی درسام خیلی ضربه خوردم.همش تو دلم استرسه الا هم که نزدیک عیده خیلی دلنگرانم نمیدونم چم شده.بعد هر گناهم از ابروم که نره میشینم یه گوشه و هی خدا خدا میکنم.بعد هر گناهم با پدر مادرم یه دعوای خیلی ناجور کردم.امسالم که همش دعوا و گناه بود .سال ۹۵ هم سال بدی برام بود هم سالی بود که توش خیلی گناه کردم خیلی.به حق جوون امام حسین به حق پهلوی شکسته فاطمه زهرا به حق دل سوخته زینب کبری به حق خون شهیدامون به حق خون شهیدای مدافع حرممون خدا همه مارو از اسیری شیطان در بیاره و من هم کمک کنه که دیگه گناهی مرتکب نشم.اول باید خودم بخوام.برام دعا کنید نمازمو بخونم.انشالله که خدا به ابروی اولاد پیمبر ابروی هیچکسمون و منو که توی خطر نریزه و حفظ کنه.امین. اللهم صل علی محمد و ال محد و عجل فرجهم.

       فاطمه : سلام دوستان هیچوقت از رحمت خدا نا امید نشوید خدا میگه اگ بندگان من میدانستند که چقدر برای بازگشتشان مشتاقم از شوق میمردند.همه آدما گناه میکنن.اشتباه کردن اشتباه نیست در اشتباه ماندن اشتباه استه

       ناشناس : سلام دوستان همه فامیل و آشنایان من رو به عنوان یه آدم با ایمان میشناسن ولی خودم چند سالی هست که ایمانم ضعیف شده ، باوجور اینکه همه چیز و میدونم ولی باز یه گناه رو انجام میدم ، خیلی سریع هم بعدش پشیمانی تمام وجودم و فرا میگیره و سریع توبه میکنم ولی باز هم مدتی بعد همون گناه رو مرتکب میشم و باز اون شرایط تکرار میشه از خودم خیلی بدم میاد با وجود اینکه میدونم دارم دل آقا امام زمان رو میشکنم ولی باز همون گناه رو انجام میدم. برام دعاکنید ایشاالله روزی برسه که هیچ کدوممون دل آقا امام زمان رو نشکونیم

       ناشناس : ماهمیشه بنده های خطاکاری بودیم وفقط در لحظه ی تنهایی ب یادش بودیم و طلب مغفرت میکردیم امیدوار م قبول کنه

       ف ز : سلام من گناه های زیادی کردم والآن تو شب قدر توبه کردم و هر کار کردم اشکم در نیومد خیلی حالم بد شد بغضم میگره ها ولی اشک از چشام نمی یاد

        : سلام.من چن بار توبه کردم ولی باز هم اون گناه رو انجام دادم ولی این دفعه دیگه تصمیمم جدی و میخوام توبه واقعی کنم.فکر می کنین علیرغم اینکه من چن بار اون گناه رو انجام دادم بازم خدا منو می بخشه?

       ستاره : من میخوام توبه. کنم اما با یه پسر دوستم هرکاری میکنم کات نمیکنه اگه من کات کنم محل کارمو بلده میترسم

       ترانه : سلام من دختری س17ساله ام سال گذشته گول یکی از پسرای فامیل خوردم و باهاش دوست شدم ولی هیچ موقع دلم راضی نبود اخرشم با یه تصمیم آنی بعد دو ماه کات کردم و توبه الان میترسم از اینکه آبروم بره ...خیلی نگرانم همش استرس دارم

       گل شب بو : ضمن اینکه منو برای گرفتن اعتراف به نام خداوند و قرار دادن کلام الله محید در دستانم قسم میده ک جز حقیقت چیزی نگم نمبدونم چی کار کنم تو رو خدا راهنماییم کنید من دوستش دارم و از طرفی توبه کردم الان یک ساله ک توبه کردم حتی قبل از آشنایی با او قسم دروغ هم خوردم اما به بعضی از موارد قسم های دروغم اعتراف کردم اما دیگه نمیتونم اون دو مورد دیگه رو بگم اما اون قسم میده منو تو رو خدا راهنماییم کنید ینی خدا دوس داره من همه آبرومو پیش اون ک یه بنده خدا هستش بریزم؟ آخه خدا خودش ستار العیوبه و میگه انسان نباید با اعتراف به گناه خودش رو ذلیل و خوار کنه تو رو خدا راهنماییم کنید دارم میمیرم

       گل شب بو : من دختر مجردم قبلا با چند پسر دوست بودم و اکنون با پسری آشنا شدم ک از من درخواست ازدواج کرده و درباره اینکه آیا قبلا با کسی رابطه نا مشروع داشتم یا نه پرسیده من همه موارد رو به اون توضیح دادم و آبروی خودم رو پیش بنده خدا بردم با توجه به اینکه خداوند میگه آبروی خودتون رو پیش بندگان خدا نریزید اما دیگه از یکی دو مورد دیگه گناهانم نمیتونم بگم اما اون اصرار داره ک بگم راهنماییم کنید

       ع- دلفی : سلام و خسته نباشید. آیا درست است می گویند: خدواند گناهان را از طریق بیماری ها میبخشد؟ یعنی فرد گناه کار را با بیماری مبتلا میکندکه کفاره ی گناهش بشه؟ من ۷ سال گذشت تا اینکه فهمیدم خود ارضایی گناه کبیره است. حالا که از آن توبه کردم احساس میکنم که با بیماری های عجیب و غریبی مواجه شدم!!

       علی : باسلام خدمت همه بچه ها نظرات رو خوندم.خیلیا با این که گناهانشون زیاده ناامیدن هستن ولی لطفوببخشش خدا بیشترازگناهان ماست.وطبق احادیث بزرگترین گناه ناامیدی از درگاه خدای مهربان است.اگه درون خودت احساس پوچی وحقارت ازگناه دیدی بدون بی شک خدابهت نظرلطف کرده وحتما استفاده کن.یه دوتا نظرهم برای توبه برای دوستان.سعی کنیدهروز حداقل هفتادمرتبه ذکراستغفاربگوید.واز نمازهای چهارده معصوم ونمازهای مستحبی غافل نشیدکه بخاطر عظمت اینهاوبه حرمت چهارده معصوم خدا ازگناهان درخواهدگذشت بدون شک.وتا میتوانید گره ازکار برادر دینی ات بازکنید.که خدا ارحم الراحمین است.التماس دعا ازهمگی وبه امیدلطف خداوندمهربان.یاعلی

       نازنین : سلام من قبلا بدون اینکه بدونم خودارضایی گناهه این کارو کردم بعد از فهمیدن گناه بودن تا یک سال انجام ندادم و بعد باز هم انجام دادم چند بار دعا کردم توبه کردم ولی شکوندم چی کار کنم رو ندارم توبه کنم بار اخر گفتم اخرین بارمه دلم راضی نمیشه که خدا توبمو قبول میکنه کمکم کنین
       پرسمان : دوست گرامي. باسلام و آرزوی موفقیتتان در ترک هرچه سریع تر و کامل، براي ترك خودارضايي به راهكارهايي كه در سايت آمده رجوع كنيد وقتي موفق به ترك شديد توبه كنيد حتما خداوند مي بشد شك نكنيد. موفق باشيد.

       م.غ : سلام فقط یه لحظه تصور کنید در حال انجام گناه مرگتون هم برسه اونوقت با چه رویی میخوایم بریم پیش خدا اگه همیشه فکر کنید که مرگتون نزدیکه اونوقت ترک گناه خیلی راحت میشه خیلی
       پرسمان : سلام و ممنون از درج نظر مفیدتون. موفق باشید.

       behroozianm... : خدایا میشه نگام کنی/راحت شه زندگیم/نگاتو ازم نگیر /میباشه زندگیم.

       behroozianm... : سلام من ایمانم خیلی قوی بود ولی الان دو سالی میشه که خیلی ضعیف شده.من خیلی ادم بدی هستم خیلی توبه کردم ولی باز شکستم دیگه روم نمیشه توبه کنم ارادم خیلی قوی بود ولی الان از بس ناامیدم ازینکه خدا دیگه نمیبخشه منو گناهامو ناخاسته تکرار میکنم عذاب وجدان از کناه دیونم میکنه اونقدری که نمیتونم متا بقیه زندگی کنم همش حس گناه ازارم میده خیلی دلم میخواد باز متل گذشته با ایمان باشم دلم میخوادتوبه واقعی و قلبی داشته باشم تورو خدا برام دعا کنید بتونم خسته شدم .خدایا بقران قسم خسته شدم دارم همه چیمو از دست میدم بخدا حاضرم خدا همه چیمو حتی سلامتیمو ازم بگیره ولی ایمانمو برگردونه اجازه و جرئت اینو بهم نده که من اینقد ناراحتش کنم.خدایا به امام حسینت به مهدیت قسمت میدم خودت کمکم کن بخدا بشیمونم بچه ها برام دعا کنید تورو خدا

       neda : درسته که میگن اگه حتی توبه هم که. کنیم اما بخاطر اون گناه چندسال در اون دنیا باید تاوانشو پس بدیم ؟
       پرسمان : دوست گرامي. اگر كسي واقعا از گناهي که داشته توبه کند، مورد بخشش قرار مي گيرد و در آخرت عذاب نخواهد شد. براي آشنايي با شرايط توبه به این نشانی از سایتمون مراجعه کنيد. http://akhlagh.porsemani.ir/term64 موفق باشيد.

       ماه بانو : من ماه بانو هستم خیلی وقته سوال خصوصی با کد پیگیری 723780 درج کردم ولی بهم جواب ندادید خواهش میکنم یه جوابی بهم بدید من منتظرم
       پرسمان : ظاهرا با کد دیگری هم سوالتان درج شده بود لذا سوالتان با این کد تکراری تلقی شده بود و بایگانی شده بود. به هر حال پاسختان به این شرح بوده: از ارتباط و حُسن اعتماد شما با «مجموعه پرسمان» صميمانه تشكر مي‌كنيم و خوشحاليم كه شما نيز به جمع «پرسماني‌ها» پيوسته‌ايد. شكي در اين نيست كه همه گناهان اعم از گناهان صغيره و كبيره نياز به توبه دارد چرا كه با وجود گناه، كسي به بهشت و رضوان الهي راه پيدا نمي‌كند بنابراين، توبه از گناهان يك ضرورت انكار ناپذير است. البته بايد توجه داشت كه بر اساس آموزه هاي ديني و تعاليم اسلامي، اگر فردي حقيقتاً از گناه خويش پشيمان شود و تصميم جدي بگيريد كه به آن گناه برنگردد، در اين صورت پذيرش توبه حتمي است، منتها مشروط به اين كه فرد تا وقت باقي است از گناهان ريز و درشت خود توبه كند و آن را جبران نمايد. هر انساني، در طول زندگي، همواره سعي بر طاعت و بندگي خدا دارد و مي‎كوشد از انجام كارهايي كه او را ناخشنود مي‎سازد، دوري كند. امّا چه مي‎توان كرد كه انسان‎ها در زندگي، دچار فراز و نشيب‎ها و لغزش‎هاي فراوان مي‎شوند. گاهي اين لغزش‎ها بر اثر وسوسه‎هاي نفساني، از درون آنها ناشي مي‎شود و گاهي خفاشان شب‎پرست، براي گمراه كردن انسان‎ها از ترفندهاي به ظاهر زيبا و فريبا استفاده مي‎كنند و دام‎هاي بسيار خطرناك براي آنها مي‎گسترند. متأسفانه گاهي اين ترفند‎ها و وسوسه‎هاي شيطاني، انسان‎ها را از مسير هدايت و انسانيت خارج كرده و به وادي ظلمت و گمراهي مي‎كشاند و هنگامي به خود مي‎آيند كه گناهان آنها را احاطه كرده‎اند. در اين‌جاست كه توبه، اين هدية خداي مهربان به انسان گنه‎كار، به فريادشان مي‎رسد و به آنها اميدي تازه مي‎بخشد و درهاي رحمت الهي را فرا روي آنها مي‎گشايد چرا كه خداوند در قرآن كريم وعده داده است كه گناهان را به هر مقدار كه باشد، مي‌بخشد. «إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً» (1)؛ «خدا همة گناهان را مى‏آمرزد». علاوه بر اين، خداوند در توصيف خود مي فرمايد: «وَ هُوَ الَّذي يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبادِهِ ِ وَ يَعْفُوا عَنِ السَّيِّئاتِ» (2)؛ «او كسي است كه توبه را از بندگان خود مي پذيرد و از گناهان در مى‏گذرد». توجه داشته باشيم كه گناهان ما هر چند زياد باشد و هر چند بار كه ما توبه كنيم و دوباره دچار گناه گرديم، در برابر كرم و لطف الهي قطره‌اي بيش محسوب نمي‌شود بنابراين، هيچ‌گاه نبايد از رحمت الهي نااميد شويم چرا كه با تحقق توبة حقيقي مي‌توان از تمام گناهان پاك شد و مانند فرزندي كه تازه از مادر متولد شده، زندگي تازه و پرنشاطي را از سر گرفت. پيامبر اعظم (صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) در اين زمينه مي‌فرمايند: «التّائبُ مِن الذَّنبِ كَمَـنْ لا ذَنْبَ لَهُ» (3)؛ «كسى كه از گناه توبه كند مانند كسى است كه گناهى نكرده است». اين را هم بدانيد، عذاب وجدان و احساس گناه اگر زمينه توبه و بازگشت را فراهم آورد تا به اين مقدار مطلوب و پسنديده است، اما عذاب وجدان و احساس گناه فزاينده مطلوب خداو دين نيست، بلكه زمينه نااميدي از خدا و انجام گناهان بيشتر است كه از سوي شيطان رجيم به بندگان القا مي شود، بنابراين شايسته است با اين قضيه كنار بياييد و با توبه دوباره به درگاه الهي، زمينه وسوسه شيطان را از وجودتان برچينيد. اين نكته را نيز بدانيد، اگر گناهي كه شما در گذشته مرتكب شده‌ايد، حق‌الناس نبوده باشد، لزومي به حلاليت طلبيدن و گفتن موضوع به ديگران نيست؛ بلكه صِرف توبه به درگاه الهي جهت بخشش گناه كافي است. البته در گناهاني كه مربوط به حق‌الناس است، حلاليت طلبيدن در موقعي است كه مفسده‌اي در پي نداشته باشد، ضمن اين كه در موقع حلاليت طلبيدن هم لزومي ندارد كه به اصل گناه اشاره شود، بلكه همين كه به صورت سربسته و كلي از خطاها و اشتباهات احتمالي حلاليت بطلبيد و يا خسارات‌هاي مالي طرف مقابل‌تان را جبران نماييد، كافي است. بايد توجه داشت، اعتراف و اقرار به گناه، خود گناه است؛ بنابراين افراد نبايد بي‌جهت به خاطر حلاليت طلبيدن يا امور ديگر پيش ديگران اعتراف و اقرار به گناه نمايند و ارزش و حرمت خويش را پايين بياورند. همواره موفق و كامروا باشيد. پي‌نوشت‌ها: 1. زمر(39)، آيه‌ 53. 2. شوري(42)، آيه 25. 3. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، ‏بحار الأنوار، بيروت‏: دار إحياء التراث العربي، ‏1403ق، ج6، ص41.

       ماه بانو : سلام من ... توبه کردم الان ... دوست دارم بدونم خدا توبه منو قبول کرده؟ البته من این موضوع را به کسی نمیتونم بگم و از کسی نمیتونم حلالیت بطلبم . خیلی از نظر روحی اوضاعم به هم ریخته است . کمکم کنید
       پرسمان : باتوجه به خصوصی بودن سوالتان، لازم است مشکلتان را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح کنید. تلاش ما، خدمتگذاران اداره مشاوره، همواره رعایت امانتداری در دریافت سوالها و ارسال پاسخ است. امیدواریم همراه خوبی برای شما در رسیدن به پاسخ سوالهایتان باشیم.

       بهار : سلام... منم میخوام توبه کنم.... و عواقبش رو با اینکه خیلی سخنه برام ولی می خوام بپردازم..... بدجدر از درون حالم بده و احساس پشیمونی می کنم... به امید موفقیت هممون در زندگی
       پرسمان : امیدواریم با عنایت خدا و عزم جزمتان، افتخار می کنیم در راه رسیدن به هدفتان ما را همراه خود بدانید. اگر سوالی یا ابهامی دارید به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها