خانه> دانشجو و تغذیه >970


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8335290

بازدید سوالات:
2656247نقش نوع تغذيه در تزکيه دل از ديدگاه اسلام بازديد: 3725

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


تغذيه و دانشجو  نقش نوع تغذيه در

نقش نوع تغذيه در تزکيه دل از ديدگاه اسلام
يکي ديگر از ابزارهاي شناخت، ابزار دل است، دل به اصطلاح عرفاني نه اصطلاح قرآني، تأثير تغذيه بر دل از اهميت زيادي برخوردار است، چون دل جايگاه عاطفه و انگيزه و احساس است، داراي لطافت بيشتري است و تأثير گذاري بر آن هم، از اهميت زيادي برخوردار است. قرآن مجيد در آيات متعدد به اين ابزار اشاره کرده و خاطرنشان ساخته است که انسان در پرتو تصفيه و تزکيه دل، مي‏تواند به آگاهي‏ها و راهنمايي‏هاي خاصي دست يابد. در صورتي که انسان تقواي الهي را به دست آورد، و خود را از ناپاکي‏ها به دور سازد و زمينه و لياقت درک حقايق را در خود به وجود آورده باشد، معلم او خدا خواهد بود، و خداوند او را تعليم خواهد داد. به عنوان مثال در آيه 29 سوره انفال مي‏فرمايند:
يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا وَيکَفِّرْ عَنْکُمْ سَيئَاتِکُمْ وَيغْفِرْ لَکُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ
اي کساني که ايمان آورده‏ايد اگر از خدا پروا داريد براي شما [نيروي] تشخيص [حق از باطل] قرار مي‏دهد و گناهانتان را از شما مي‏زدايد و شما را مي‏آمرزد و خدا داراي بخشش بزرگ است و يا در آيه ديگر مي‏فرمايند:
وَاتَّقُوا اللَّهَ وَيعَلِّمُکُمُ اللَّهُ وَاللَّهُ بِکُلِّ شَيءٍ عَلِيمٌ تقوا پيشه کنيد و خداوند به شما تعليم مي‏دهد و خداوند به همه چيز داناست. (بقره آيه 282)
تزکيه دل در سايه حلال الهي و پرهيز از حرام بوجود مي آيد، چشم دل زماني مي‏بيند که خود دل، زنده باشد و زنده بودن دل به خوراک و نوشاک اندک است، آن هم حلال و پاک، چنانکه پيامبر خدا صلي‏ الله ‏عليه‏ واله ‏و سلم مي‏فرمايند: دل‏ها را با فراواني خوراک و نوشاک نمي‏رانيد؛ زيرا دل به سان کشت است، اگر آب زيادي بدان رسانده شود، مي‏ميرد. (طبرسي، 1412، ج 1، ص 320) اميرالمؤمنين عليه السلام مي‏فرمايند: اگر شکم (حتي) از مباح پر شود، دل از يافتن راه درست کور مي‏گردد. (ري شهري، 1384، ج 2، ص 53)
در حديث معروف امام حسين عليه‏السلام در روز عاشورا آمده است که بعد از ايراد آن سخنان داغ و پر محتوا و گيرا در برابر لشکر لجوج و قساوتمند کوفه، هنگامي که ملاحظه کرد آن‏ها حاضر به سکوت و گوش دادن به سخنانش نيستند، فرمودند: آري! شما حاضر به شنيدن سخن حق نيستيد زيرا «ملئت بطونکم من الحرام فطبع الله علي قلوبکم» شکم‏هاي شما از غذاهاي حرام پر شده است، در نتيجه خداوند بر دل‏هاي شما مهر زده است و هرگز حقايق را درک نمي‏کنيد! (نجمي، 1364، ص 241)
تغذيه نقش مؤثري در دل دارد و باعث تقويت دل و روشن شدن آن مي‏شود و همچنين با تأثير گذاري در رفتارها، باعث اثر رواني مثبت يا منفي در حالات دروني انسان مي‏شود. بنابراين اگر توجه کافي بر تغذيه مناسب بر اساس روايات شود، مي‏تواند نقش مهمي در درک مسايل فرا حسي داشته باشد يا اينکه در صورت عدم توجه، باعث تيرگي دل شده و از درک حقايق و معرفت باطني دور مي‏ماند. تأثير تغذيه بر تهذيب نفس و اثرات آن در احاديث زيادي آمده است که به چند مورد اشاره مي‏شود.
1- تأثير ميوه‏ها بر دل از ديدگاه روايات
امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايند: سرکه دل را روشن مي‏کند. (ري شهري، 1384، ج 2، ص 305)
پيامبر خدا صلي‏الله‏عليه‏واله‏وسلم مي‏فرمايند: هرکس اناري را کامل بخورد خداوند قلب او را چهل شب نوراني مي‏گرداند.( همان منبع،ج2، ص309)
امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايند: مردي نزد پيامبر از سنگ دلي شکايت کرد به او فرمود، بر تو باد عدس، چرا که دل را نازک مي‏کند و اشک را شتاب مي‏دهد. (همان منبع، ج 2، ص 395)
امام علي عليه‏السلام مي‏فرمايند: گلابي قلب را جلا مي‏دهد و دردهاي درون را تسکين مي‏دهد. (همان منبع، ج 2، ص 451)
2- تأثير کم خوري در تزکيه دل از ديدگاه روايات
در مصباح الشريعه حديثي که به امام صادق عليه‏السلام منسوب است مي‏فرمايند: بسيار خفتن از نوشيدن بسيار، و بسيار نوشيدن، از سيري فراوان، زاده مي‏شود و اين دو، انسان را نسبت به فرمانبري از خدا سنگين مي‏کنند و دل را سخت تر از آن مي‏کنند که تفکّر و خضوع داشته باشد. (ري شهري، 1384، ج 2، ص 65)
پيامبر خدا صلي‏ الله ‏عليه‏ واله‏ وسلم مي‏فرمايند: دل، به هنگام تهي بودن درون، بار حکمت، برمي گيرد. (ري شهري، 1384، ج 2، ص 35)
پيامبر خدا صلي‏ الله ‏عليه‏ واله‏ وسلم مي‏فرمايد: اگر کسي خوراک خود را کم کند درونش از نور سرشار مي‏گردد (همان منبع، ج 2، ص 17)
همان طور که در روايات آمده است تغذيه نقش مؤثري در دل دارد و باعث تقويت دل و روشن شدن آن مي‏شود و همچنين با تأثير گذاري در رفتارها باعث اثر رواني مثبت يا منفي در حالات دروني انسان دارد و با توجه به اينکه دل نقش مهمي در جهت گيري عقل و فهم و درک انسان دارد از همين طريق بر ساير منابع شناختي هم تأثير مي‏گذارد. بنابراين اگر توجه کافي بر تغذيه مناسب بر اساس همين روايات شود مي‏تواند نقش مهمي در درک مسايل فرا حسي داشته باشد يا اينکه در صورت عدم توجه باعث تيرگي دل شده و از درک حقايق و معرفت باطني دور مي‏ماند.

منابع
طبرسي،رضي الدين حسن ابن فضل .(1412 ق). مكارم الاخلاق .قم . شريف رضي
محمدي ري شهري ، محمد.( 1384). دانش نامه احاديث پزشكي 1و2 . ( حسين صابري ،مترجم) . تهران: سازمان چاپ و نشر دارالحديث
نجمي، محمد صادق.(1364). سخنان حسين ابن علي از مدينه تا كربلا . قم: دفترانتشارات اسلامي وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميه
نويسنده : علي تقي زاده
 نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       تقی زاده : سلام در جواب کارشناس محترم باید عرض کنم که بحث در اینجا معرفت شناسی نیست بلکه تاثیر نوع غذا در وضعیت جسمی و روانی فرد است امروزه تاثیر مواد مخدر گیاهی و صنعتی بر کسی پوشیده نیست که چطور سیستم روانی انسان را بهم می ریزد یعنی اینها در جسم و روان انسان تاثیر گذارند.اشک چه از روی معرفت یا هرچیز دیگری باشد باید بدن انسان توان تولید این اشک را داشته باشد.همچنین تاثیر غذاها بر روحیه انسان آنقدر مهم است که غذاهایی که با فطرت انسانی ناسازگار است نهی شده است به طور مثال خوردن گوشت درندگان چون خوردن این گوشت باعث درنده خویی در انسان می شود در تاریخ هم هست که به گروه حسن صباح گوشت ببرسانان می دادند مثل گربه تا خاصیت این گوشت در انها اثر کند و در جنگ این چنین باشند. خانم معصومه باید عرض کنم که ملاک خوردن باید نیاز باشد اما امروزه براساس هوس غذا خورده می شود و اگر کسی براساس نیاز غذا بخورد باید سیستم بدن خود را بشناسد و نیازش را تشخیص دهد و براساس آن غذا بخورد .اکثر مردم دوست دارند غذای حجیم بخورند تا معده شان بادنکند ، احساس می کنند غذا نخورده اند به عنوان مثال اگر کسی در یک وعده 15 عدد بادام با 5 عدد خرما بخورد نیازش تامین می شود اما کسی این را به عنوان غذا نمی شناسد.همچنین علت مصرف غذا به کارکرد رفتار انسان هم بر می گردد ممکن است کسی چند روز نیاز به غذا نداشته باشد در این مورد به کتاب اشارات بوعلی سینا در نمط دهم مراجعه کنید. خانم رقیه جهت مطالعه می توانید به کتاب های استاد خدادادی با عنوان ارمغان سلامتی چهار جلد و تغذیه و تعلیم و تربیت که بنده نوشتم و از موسسه قرآنی بشیرقم 36616609 تهیه کنید.
       پرسمان : ضمن تشکر از شما بابت ابراز نظر و راهنمائیتان، ناچاریم تذکر دهیم درج نظر شریفتان دلیل بر تایید یا رد محتوای مورد معرفی شده نیست. موفق باشید.

       ناشناس : سلام چشمی که با خوردن عدس اشک بریزد ،بهتر است که اشک نریزد. اشک ریختن به شکل تحریک احساسات با اشک ریختن از روی معرفت خیلی فرق دارد . این شبیه طبل تو خالی است که هیچ در درون ندارد و فقط به 2 قطره اشک دلخوش است!!!!!!! مانده ام شما چرا چنین مطالبی را در سایت گذاشته و با استفاده از تنها یک حدیث در مورد اشک ریختن استدلال می نمایید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

       معصومه : سلام ممنون از توجه به این مطلب مهم. کاش درباره حد کم خوردن هم میگفتید، این که چه طور می شود کم خورد بی آن که آسیبی به سلامتی بدن برسد. تعادل مظلوم می شود گاهی.

       رضوان : سلام یهک سوال داشتم من سوالم رو در سایت نوشتم ولی نمیدونم چه جوری جواب رو میشه خوند راهنمایی کنید
       پرسمان : پس از درج سوال و مشخصات لازم و زدن دکمه ثبت سوال در صفحه ویژه طرح سوال، پیامی حاوی کد و رمز مربوط، نمایش داده می شود که می‌توانید با استفاده از آن پاسختان را در صفحه «پیگیری پاسخ» به نشانی http://porseman.org/q/qwich.aspx مشاهده نمایید. البته پاسخ پس از چند روز آماده می‌شود.

       farnoosh... : سلام . خیلی عالی بود تنها بدیش به کمی مطلبش بود.

       رقیه... : بازم راجع به تغذیه مطلب بزارین کتاب هم معرفی کنین

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها