خانه> دانشجو و تغذیه >948


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
پيامدهاي خودارضايي...
قرص شب امتحان (تار...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
هولوكاست چيست؟
همجنسگرايي، علل و ...
گناهان كبيره
رابطه دختر و پسر
چشم چراني، آثار و ...
چگونه از ياران اما...
عجم، دشمن اهل بيت؟...
تقويت اراده در انج...
علامت قبولي توبه
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
اخلاق پيامبر (4) -...
نقش قرآن در زندگي ...
احكام نماز و روزه ...
شوخي هاي پيامبر
چه كنم گناه نكنم؟!
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
جلسه خواستگاري
...

گرايش دختران آمريك...
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
دفتر 30 پرسش ها و ...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
لیست کتب اداره مشا...
اخلاق پيامبر(2)- م...
موي بلند و وضو
خاطره اي جالب از ز...
اخلاق پيامبر - توص...
امام خميني(ره) و غ...
تا باشگاه هسته اي

آمار سایت


تعداد مقالات:
2049

بازدید مقالات:
6313536

بازدید سوالات:
2573960تغذيه و دانشجو بازديد: 2337

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


يکي ديگر از ابزارهاي شناخت، ابزار دل است، دل به اصطلاح عرفاني نه اصطلاح قرآني، تأثير تغذيه بر دل از اهميت زيادي برخوردار است، چون دل جايگاه عاطفه و انگيزه و احساس است، داراي لطافت بيشتري است و تأثير گذاري بر آن هم، از اهميت زيادي برخوردار است. قرآن مجيد در آيات متعدد به اين ابزار اشاره کرده و خاطرنشان ساخته است که انسان در پرتو تصفيه و تزکيه دل، مي‏تواند به آگاهي‏ها و راهنمايي‏هاي خاصي دست يابد. در صورتي که انسان تقواي الهي را به دست آورد، و خود را از ناپاکي‏ها به دور سازد و زمينه و لياقت درک حقايق را در خود به وجود آورده باشد، معلم او خدا خواهد بود، و خداوند او را تعليم خواهد داد. به عنوان مثال در آيه 29 سوره انفال مي‏فرمايند:
يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يجْعَلْ لَکُمْ فُرْقَانًا وَيکَفِّرْ عَنْکُمْ سَيئَاتِکُمْ وَيغْفِرْ لَکُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ
اي کساني که ايمان آورده‏ايد اگر از خدا پروا داريد براي شما [نيروي] تشخيص [حق از باطل] قرار مي‏دهد و گناهانتان را از شما مي‏زدايد و شما را مي‏آمرزد و خدا داراي بخشش بزرگ است و يا در آيه ديگر مي‏فرمايند:
وَاتَّقُوا اللَّهَ وَيعَلِّمُکُمُ اللَّهُ وَاللَّهُ بِکُلِّ شَيءٍ عَلِيمٌ تقوا پيشه کنيد و خداوند به شما تعليم مي‏دهد و خداوند به همه چيز داناست. (بقره آيه 282)
تزکيه دل در سايه حلال الهي و پرهيز از حرام بوجود مي آيد، چشم دل زماني مي‏بيند که خود دل، زنده باشد و زنده بودن دل به خوراک و نوشاک اندک است، آن هم حلال و پاک، چنانکه پيامبر خدا صلي‏الله‏عليه‏واله‏وسلم مي‏فرمايند: دل‏ها را با فراواني خوراک و نوشاک نمي‏رانيد؛ زيرا دل به سان کشت است، اگر آب زيادي بدان رسانده شود، مي‏ميرد. (طبرسي، 1412، ج 1، ص 320) اميرالمؤمنين عليه السلام مي‏فرمايند: اگر شکم (حتي) از مباح پر شود، دل از يافتن راه درست کور مي‏گردد. (ري شهري، 1384، ج 2، ص 53)
در حديث معروف امام حسين عليه‏السلام در روز عاشورا آمده است که بعد از ايراد آن سخنان داغ و پر محتوا و گيرا در برابر لشکر لجوج و قساوتمند کوفه، هنگامي که ملاحظه کرد آن‏ها حاضر به سکوت و گوش دادن به سخنانش نيستند، فرمودند: آري! شما حاضر به شنيدن سخن حق نيستيد زيرا «ملئت بطونکم من الحرام فطبع الله علي قلوبکم» شکم‏هاي شما از غذاهاي حرام پر شده است، در نتيجه خداوند بر دل‏هاي شما مهر زده است و هرگز حقايق را درک نمي‏کنيد! (نجمي، 1364، ص 241)
تغذيه نقش مؤثري در دل دارد و باعث تقويت دل و روشن شدن آن مي‏شود و همچنين با تأثير گذاري در رفتارها، باعث اثر رواني مثبت يا منفي در حالات دروني انسان مي‏شود. بنابراين اگر توجه کافي بر تغذيه مناسب بر اساس روايات شود، مي‏تواند نقش مهمي در درک مسايل فرا حسي داشته باشد يا اينکه در صورت عدم توجه، باعث تيرگي دل شده و از درک حقايق و معرفت باطني دور مي‏ماند. تأثير تغذيه بر تهذيب نفس و اثرات آن در احاديث زيادي آمده است که به چند مورد اشاره مي‏شود.
1- تأثير ميوه‏ها بر دل از ديدگاه روايات
امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايند: سرکه دل را روشن مي‏کند. (ري شهري، 1384، ج 2، ص 305)
پيامبر خدا صلي‏الله‏عليه‏واله‏وسلم مي‏فرمايند: هرکس اناري را کامل بخورد خداوند قلب او را چهل شب نوراني مي‏گرداند.( همان منبع،ج2، ص309)
امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايند: مردي نزد پيامبر از سنگ دلي شکايت کرد به او فرمود، بر تو باد عدس، چرا که دل را نازک مي‏کند و اشک را شتاب مي‏دهد. (همان منبع، ج 2، ص 395)
امام علي عليه‏السلام مي‏فرمايند: گلابي قلب را جلا مي‏دهد و دردهاي درون را تسکين مي‏دهد. (همان منبع، ج 2، ص 451)
2- تأثير کم خوري در تزکيه دل از ديدگاه روايات
در مصباح الشريعه حديثي که به امام صادق عليه‏السلام منسوب است مي‏فرمايند: بسيار خفتن از نوشيدن بسيار، و بسيار نوشيدن، از سيري فراوان، زاده مي‏شود و اين دو، انسان را نسبت به فرمانبري از خدا سنگين مي‏کنند و دل را سخت تر از آن مي‏کنند که تفکّر و خضوع داشته باشد. (ري شهري، 1384، ج 2، ص 65)
پيامبر خدا صلي‏ الله ‏عليه‏ واله‏ وسلم مي‏فرمايند: دل، به هنگام تهي بودن درون، بار حکمت، برمي گيرد. (ري شهري، 1384، ج 2، ص 35)
پيامبر خدا صلي‏ الله ‏عليه‏ واله‏ وسلم مي‏فرمايد: اگر کسي خوراک خود را کم کند درونش از نور سرشار مي‏گردد (همان منبع، ج 2، ص 17)
همان طور که در روايات آمده است تغذيه نقش مؤثري در دل دارد و باعث تقويت دل و روشن شدن آن مي‏شود و همچنين با تأثير گذاري در رفتارها باعث اثر رواني مثبت يا منفي در حالات دروني انسان دارد و با توجه به اينکه دل نقش مهمي در جهت گيري عقل و فهم و درک انسان دارد از همين طريق بر ساير منابع شناختي هم تأثير مي‏گذارد. بنابراين اگر توجه کافي بر تغذيه مناسب بر اساس همين روايات شود مي‏تواند نقش مهمي در درک مسايل فرا حسي داشته باشد يا اينکه در صورت عدم توجه باعث تيرگي دل شده و از درک حقايق و معرفت باطني دور مي‏ماند.


منابع
طبرسي،رضي الدين حسن ابن فضل .(1412 ق). مكارم الاخلاق .قم . شريف رضي
محمدي ري شهري ، محمد.( 1384). دانش نامه احاديث پزشكي 1و2 . ( حسين صابري ،مترجم) . تهران: سازمان چاپ و نشر دارالحديث
نجمي، محمد صادق.(1364). سخنان حسين ابن علي از مدينه تا كربلا . قم: دفترانتشارات اسلامي وابسته به جامعه مدرسين حوزه علميهنظر شما راجع به اين مقاله

 

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها