خانه > دانشجو و تغذیه >945


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326تأثير تغذيه بر عقل بازديد: 2955

تأثير نوع تغذيه بر عقل از ديدگاه اسلام

عقل جايگاه مهمي در تعليمات ديني دارد و تاکيد زيادي بر آن شده است در قرآن خداوند همه را به تعقل دعوت مي‌کند و در احاديث هم، انسان به انديشيدن دعوت شده است. بر همين اساس براي رشد و تکامل عقل دستورات تغذيه‌ي زيادي داده شده است که هم به تأثيرات مثبت آن توجه شده است و هم به اثرات منفي آن اشاره شده است.

1- تأثير مثبت تغذيه بر عقل از ديدگاه معصومين عليهم‏ ‏السلام

در اين بخش به احاديثي که به تأثيرات مثبت تغذيه بر عقل اشاره شده است مي‌پردازيم.
پيامبر صلي‌الله‌عليه‌واله‌وسلم مي‌فرمايند: بر شما باد [خوردن] کدو؛ زيرا بر عقل مي‌افزايد و مغز را بزرگ مي‌کند.( ري شهري، 1384،ج2،ص 427)
پيامبر صلي‌الله‌عليه‌واله‌وسلم مي‌فرمايند: بر شما باد [خوردن] کرفس؛ زيرا اگر چيزي بر عقل بيفزايد، کرفس است . (همان منبع، ص 443)
امام رضا عليه‌السلام مي‌فرمايند: سرکه ذهن را استوار مي‌کند و بر خرد مي‌افزايد. (همان منبع، ص 307)
امام کاظم عليه‌السلام مي‌فرمايند: سُداب بر عقل مي‌افزايد . (همان منبع، ج1،ص 247)
پيامبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌واله‌وسلم مي‌فرمايند: بِه بخوريد؛ چرا که عقل را افزون مي‌کند. (همان منبع، ج 1، ص 251)
پيامبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌واله‌وسلم مي‌فرمايند: بر شما باد کندر؛ چرا که عقل را افزون مي‌کند و ذهن را ذکاوت مي‌دهد. (همان منبع، ج 1، ص 255)
امام صادق عليه‌السلام مي‌فرمايند: بوِِي خوش عقل را استوار مي‌کند. (مجلسي، 1404، ج 62، ص 275)
همان‌طوري که در احاديث آمده است تغذيه مي‌تواند در رشد و تکامل عقل نقش موثري داشته باشد. گاهي منظور از تغذيه، نوع خوراک است، مثل عسل خوردن، که نقش مهمي در انديشه و تفکر دارد؛ و گاهي مقدار خوردن، و گاهي زمان خوردن، است. با توجه به روايت‌هايي که ذکر شد فهميده مي شود که چه مستقيم، يا غير مستقيم تغذيه صحيح و استفاده مناسب از غذا باعث رشد فرايند عقلي شود. البته در اينجا قابل ذکر است که ما عقل را به عنوان عضوي از بدن و يا معادل مغز، در نظر نمي‌گيريم، که بگوييم، اگر فلان غذا خورده شود، باعث رشد فيزيکي آن خواهد شد، بلکه منظور اين است که در صورت خوردن اين نوع غذاها، يا رعايت کردن ميزان غذا، فرايندي در بدن انسان رخ مي‌دهد که باعث هوشياري بيشتر انسان مي‌شود. چنانچه اگر فردي ماست مصرف کند تأثير متابوليسم آن بر بدن اين است که سيستم اعصاب دچار اختلال شده و فرد احساس خواب آلودگي مي‌کند، در اين صورت عقل انسان هم از کار مي‌افتد. يعني فرايند ارتباط گيري انسان با ساير ابعاد وجودي‌اش قطع مي‌شود. بنابراين مغز و عقل يک معنا نمي‌دهد. بلکه مجموعه‌اي در نظر گرفته مي‌شود که کاملاً از هم متأثر مي‌شوند.

2- تأثير منفي نوع تغذيه بر عقل از ديدگاه قرآن
تغذيه، علاوه بر رشد عقل، اثر منفي هم بر عقل مي‌گذارد. چنانکه در صورت مصرف مشروبات الکلي، فرد مست شده و عقل از کار مي‌افتد و اين غفلت باعث هر نوع خطايي است. چنانکه قبلاً ذکر شد، بيشتر خلاف‌ها و جنايت‌ها نتيجه همين امراست. البته مصرف مشروبات، باعث تغييرات فيزيکي هم در مغز مي‌شود. همين طور ساير مواد مخدر و مشتقات آن‌ها نيز چنين خواصي دارند و بر همين اساس هست که خداوند دستور مي‌دهد در زمان شراب خواري به نماز نزديک نشويد.
يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلَاةَ وَأَنْتُمْ سُکَارَي حَتَّي تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ (نساء آيه 43)
اي کساني که ايمان آورده‌ايد! در حال مستي به نماز نزديک نشويد، تا بدانيد که چه مي‌گوييد .
يعني در حال مستي انسان توان درک واقعيت‌ها را ندارد؛ و اصلاً آگاهي نسبت به وضعيت خود ندارد؛ و چنين شخصي نمي‌داند که چه مي‌گويد. از ديگر عوارض مستي و خوردن مسکرات، اين است که زماني که عقل دچار اختلال مي‌شود، زمينه مساعدي براي هر نوع عملي به وجود مي‌آيد و شرايط جسمي و رواني فرد، به گونه‌اي به هم مي‌ريزد که زمينه براي دشمني و کينه ورزي ايجاد مي‌شود؛ و فرد چون توان درک زمان و مکان و شرايط، را ندارد و داده‌هاي صحيحي از سيستم حواس خود دريافت نمي‌کند؛ و عقل، درست نمي‌تواند تجزيه و تحليل کند؛ با وسوسه‌هاي شيطاني پايه‌هاي فتنه چيده مي‌شود و زمينه مساعدي براي دشمني به وجود مي‌آيد اين مطلب نيز در قرآن به مسلمان تذکر داده شده است.
يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ إِنَّمَا يرِيدُ الشَّيطَانُ أَنْ يوقِعَ بَينَکُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيسِرِ وَيصُدَّکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَعَنِ الصَّلَاةِ فَهَلْ أَنْتُمْ مُنْتَهُونَ (مائده آيات 90-91)
اي کساني که ايمان آورده‌ايد شراب و قمار و بت‌ها و تيرهاي قرعه پليدند [و] از عمل شيطانند پس از آن‌ها دوري گزينيد باشد که رستگار شويد (آيه 90)شيطان مي‌خواهد به وسيله شراب و قمار، در ميان شما عداوت و کينه ايجاد کند، و شما را از ياد خدا و از نماز بازدارد. آيا (با اين همه زيان و فساد، و با اين نهي اکيد) ، خودداري خواهيد کرد؟! (آيه 91)
بنابراين، از ديدگاه آيات و روايات، تغذيه علاوه بر تأثير مثبت بر عقل،تأثير منفي هم دارد و بر ماست که با توجه کامل و با استفاده از آيات و روايات از خواص مثبت تغذيه در رشد و تقويت عقل استفاده کنيم.
 

منابع
مجلسي ، محمد باقر.(1404 ق). بحار الانوار . لبنان . مؤسسه الوفاء بيروت
محمدي ري شهري ، محمد.( 1384). دانش نامه احاديث پزشكي 1و2 . ( حسين صابري ،مترجم) . تهران: سازمان چاپ و نشر دارالحديث

ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها