خانه > دانشجو و تغذیه >928


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326تغذيه و تعليم و تربيت بازديد: 3526

در دنياي امروز تغذيه صحيح بسيار مورد غفلت واقع شده است بطوري که هيچ گونه دستورالعمل تغذيه متناسب با سيستم آموزشي و براساس ديدگاههاي اسلامي و حکماي مسلمان، در محيط علمي و در مدارس و دانشگاه‌ها ارائه نمي شود. يکي از سوالات هميشگي من اين بوده است که آيا با هر تغذيه ي مي توان در کلاس درس حاضر شد؟ آيا تناسبي بين تغذيه در سالن‌هاي غذاخوري دانشگاهها با کلاس‌هاي درس وجود دارد؟ آيا مي‌توان هر جور غذايي را خورد و سر کلاس حاضر شد بدون اينکه مشکلي براي يادگيري و انديشه فرد به وجود آيد؟
آيا بين يک انديشمند مسلمان که غذاي او حلال و طيب است و يک انديشمند غير مسلمان تفاوتي وجود ندارد؟ و انديشه اين دو نفر به يک اندازه، در مسائل علمي و معرفتي غور مي‌کند؟ و اين نوع تغذيه ، تأثيري در دريافت‌هاي علمي و عملي اين‌ها ندارد؟ آيا استاد يا معلمي که قبل از سر کلاس چاي مي‌خورد با استادي که شربت عسل مي‌خورد فرقي ندارد؟
تعليم و تربيت و ياد دادن علم و فنون و مهارتها به نسل جديد همواره مورد توجه همگان بوده است. تعليم و تربيت انسان، كارى پر ارج و در عين حال، دشوار است و نتايج قطعى و نهايى آن نسبتاً دير آشكار مي‌شود. اهميت و ارزش تعليم و تربيت از آن جهت است كه آدميت آدميزاده به تربيت او بستگى دارد و اگر در شرايط مناسب پرورش يابد به خيل نيكان مى پيوندد و اگر تربيت وى مورد غفلت واقع شود چه بسا كه از حد حيوان نيز فروتر مى رود. وقت گيرى تعليم و تربيت نيز زايدة اين واقعيت است كه انسان ، موجودي بالقوه است و در آغاز زندگي جز به صورت انسان نيست و نه تنها زمان نسبتاً دراز طول مي كشد تا در پرتو تدابير تربيتي مناسب،آدمي خو شود بلكه آمادگي وى براى قبول لوازم انسان شدن و متعالي شدن نيز امرى تدريجي است.
نكته مهم در تعليم و تربيت و موفقيت اقدامات تربيتي در گرو وحدت عملي است كه بايد از آغاز تا پايان بين همه عوامل اجرايى موجود باشد و به همه جنبه هاي مختلف انساني و عوامل بوجود آورنده آن‌ها توجه لازم بشود و در فرايند تربيتي مورد نظر قرار گيرد .
در عالم خلقت، انسان تفاوت كاري با ساير موجودات دارد همه موجودات در حد كمال خود آفريده شده‌اند و بر اساس غريزه خود، در حد تكامل تعريف شده عمل مي كنند. اما انسان نيازمند تربيت است تا به جايگاه والاي خود در هستي، كه همان خليفه اللهي است برسد. انسان با داشتن اسباب و ضرورتهاي تكويني، مثل عقل و تفكر و فطرت و غرائز كه خداوند در اختيار او قرارداده است، نيازمند برنامه و قانون و تربيت و معلم و ... است و خداوند پيامبران را براى ارائه راه و روش تعليم و تربيت و تزكيه بشر گسيل داشته است، پس براى تكامل اختيارى و وصول به كمال الهى، تعليم و تربيت ضرورت دارد.
براى ايجاد وحدت عمل بين تمام عوامل موثر و موجود در تعليم و تربيت به منظور موفقيت در اقدامات تربيتي لازم است كه تمام جنبه هاي تعليم و تربيت و عوامل موجود در آن شناخته شده و به شيوه اي مناسب با آن‌ها برخورد شده و به كار گرفته شوند. و لذا در اين زمينه تحقيق و شناخت نقش تغذيه از ديدگاه اسلام و جايگاه آن در تعليم و تربيت، از ضرورت و اهميت خاصي برخوردار مي باشد. چنانچه مي توان گفت كه توجه به تغذيه، مقدم بر هر عمل تربيتي است چرا كه با تغذيه سلامتي جسم و به طبع آن سلامتي روان حاصل مي‌شود و در كنار تغذيه حلال و پاك و مطهر است كه انسان به بينش الهي مي رسد و نور معرفت در دل اش جاي مي گيرد بدون توجه به چنين مساله اي امكان تربيت بر اساس نظام معرفتي اسلام حاصل نخواهد شد.چنانکه خداوند در مورد درک و فهم قرآن مي‌فرمايد:
لَّا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ (واقعه آيه79) وجز پاکان نمى توانند به آن دست زنند [= دستيابند].
مسلما جز پاكان نمي‌توانند به پاكي دست يابند و فقط انسانهاي پاك مي‌تواند به معرفت قرآني دست يابند .يكي از مصداق‌هاي مهم پاكي غذاست و لازمه پاك بودن، خوردن غذاي حلال و پاك و طيّب است چنانكه خداوند در قرآن مي‌فرمايد:
يَا أَيُّهَا النَّاسُ كُلُواْ مِمَّا فِي الأَرْضِ حَلاَلاً طَيِّباً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ (بقره آيه 168)
اى مردم! از آنچه در زمين است، حلال و پاکيزه بخوريد! و از گام‌هاي شيطان، پيروى نکنيد! چه اينکه او، دشمن آشکار شماست!
يكي از مصداق‌هاي مهم آيه فوق، كه مي‌توانند به قرآن دست يابند و از شناخت آن بهره گيرند همانا اهل بيت (عليهم السلام) هستند. و اينکه چرا اين همه انسان‌ها قرآن را مي‌خوانند اما کمي از آن‌ها، آن را مي‌فهمند؟ و مانع درک آن‌ها چيست؟ چرا اهل بيت (عليهم السلام) به عمق آيات دست مي‌يابند و ديگران نمي‌توانند؟ چون خداوند آن‌ها را از هرگونه آلودگي پاك كرده و هم جنس خود قرآن شده‌اند. چنانكه در قرآن مي‌فرمايد:
إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا (احزاب آيه 33)
خداوند فقط مى خواهد پليدى و گناه را از شما اهل بيت دور کند و کاملاً شما را پاک سازد.
بنابراين شناخت و تحقيق در زمينه نقش تغذيه و غذاهاي مختلف در بهوجود آوردن رفتارهاي انساني مي‌تواند گام بسيار مهمي در سلامتي جسم و انديشه باشد و نگاه اسلام به غذاهاي مختلف و زمان مصرف و مقدار مصرف و چگونگي مصرف آن‌ها بستر را مهيا مي‌سازد و چارچوبي را بنا مي‌سازد كه ساير اصول تربيتي بر اساس آن چيده مي‌شوند. چنانچه نمي‌توان از انسان مست، رفتار شايسته انتظار داشت و جوياي انديشه ناب در وجود او بود.
در سلسله مقالات تغذيه و تربيت تلاش مي‌شود تا بر اساس آيات و روايت و بر اساس نظرات انديشمندان اسلامي جايگاه تغذيه در رفتارها و انديشه‌هاي بشري مورد بررسي قرار گيرد و چگونگي تغذيه مطلوب براي تربيت آرماني اسلام تبيين شود.

ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها