خانه > دانشجو و تغذیه >925


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326تغذیه حواس بازديد: 2958

يکي از وسائل و ابزارهاي شناخت براي انسان حواس است . انسان داراي حواس متعدد است حس باصره ، حس سامعه ، حس ذائقه ، . . . اگر فرض کنيم انسان فاقد همه حواس باشد فاقد همه شناخت‌ها خواهد بود جمله‌اي است که از قديم‌الايام معروف است و شايد از ارسطو باشد : «من فقد حسا فقد علما» هر کس که فاقد يک نوع حس باشد ، فاقد يک نوع شناخت است . اگر انسان کور مادرزاد به دنيا بيايد ، امکان ندارد که از يکي از رنگ‌ها ، شکل‌ها يا فاصله‌ها تصوري داشته باشد . با هر لفظي يا لغتي بخواهيد براي يک کور مادرزاد يک رنگ را تعريف کنيد و آن را به او بشناسانيد ، يا بخواهيد رنگ چيزي را براي او بيان کنيد ، براي شما امکان ندارد.(مطهري ،1367،ص38)
بدون شک براي ارتباط انسان با جهان خارج ابزاري لازم است که آن‌ها را ابزار شناخت مي‌خوانند، و مهم‌تر از همه چشم و گوش براي ديدن و شنيدن ، و زبان براي سؤال کردن است.حواس انسان نقش مهمي را در دريافت‌هاي مادي ما دارند چنانکه از روز اول ،ما چيزي را نمي‌دانستيم و از طريق گوش و چشم و عقل، شناخت ما آغاز مي‌شود. گوش و چشم به تنهايي هم قادر به شناختن نيستند. همان طوري که ملاصدرا اين ادراکات را ناقص تر و کمتر از آن مي‌شمرد، که ادراک ناميده شود. و براي انسان علم ايجاد کند. اين مرحله علائمي رمزگونه است، که تصوير کم‌رنگي را در مغز (و به تعبير قدما: حس مشترک) ايجاد مي‌کند. اين مرحله فقط نيمي از راه ادراک است و حسگرايان که صرف انعکاس در حواس را ادراک مي‌دانند در واقع به نيمه راه قناعت کرده‌اند و نبايد فرايند کامل ادراک را انکار کنند.
در قرآن نيز خداوند شناخت انسان را بعد از تولد چنين بيان مي‌کند که شما موقع تولد چيزي نمي‌دانستيد و ما گوش و چشم - به عنوان دو ابزار مهم حسي که بيشترين دريافت‌هاي مادي از طريق آن‌ها صورت مي‌گيرد- و عقل، براي شما قرار داديم تا به وسيله آن‌ها بشناسيد .
وَاللَّهُ أَخْرَجَكُمْ مِنْ بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ لَا تَعْلَمُونَ شَيئًا وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ(النحل/78)
و خداوند شما را از شکم‌هاي مادرانتان خارج نمود در حالي که هيچ چيز نمي‌دانستيد!» و براي شما، گوش و چشم و عقل قرار داد، تا شکرانه نعمت او را بجا آوريد!
امام صادق عليه‌السلام مي‌فرمايد: گوشت از گوشت مي‌رويد و هر کسي آن را چهل روز ترک کند ، خلق او بد مي‌شود. آن را بخوريد که بر توانايي چشم و گوش شما مي‌افزايد. (شيخ حر عاملي،1409 ق، ج17، ص26)
پيامبر خدا صلي الله عليه و اله و سلم : هر کس چهل روز گوشت نخورد، بدخوي مي‌شود.گوشت بخوريد؛چرا که بر شنوايي مي‌افزايد.(ري شهري،1384،ج2،ص129)
امام رضا عليه‌السلام:خوردن ترنج در هنگام شب، چشم را انحراف مي‌دهد و کژ چشمي مي آرد. (ري شهري،1384 ،ج 2 ،ص 183)
پيامبر خدا صلي الله عليه و اله و سلم مي‌فرمايد: قارچ، از گياهان بهشتي است و آبش براي چشم درد، سودمند است.(همان منبع ،ص 445)
مسند ابن حنبل: به نقل از محثمان- پيامبر خدا صلي الله عليه و اله و سلم ، در باره مُحرم اجازه داد (يا فرموده) که اگر چشم درد داشته باشد، مرهم گياه سبز بر چشم خويش بنهد.(همان منبع ،ج1،ص 293)
پيامبر خدا صلي الله عليه و اله و سلم مي‌فرمايد : به بخوريد و به همديگر هديه دهيد ،چرا که چشم را جلا مي‌دهد و دوستي را در دل مي‌روياند. و در جاي ديگر مي‌فرمايد:خوردن به، تيرگي چشم را از ميان مي‌برد.(همان منبع،ص 297)
پيامبر خدا صلي الله عليه و اله و سلم مي‌فرمايد:- درباره خواص خرماي برني- اين جبرئيل است که به من خبر مي‌دهد که در اين خرمايتان نه ويژگي است- و بر شنوايي و بينايي‌تان مي‌افزايد.(همان منبع ،ص 297)
پيامبر خدا صلي الله عليه و اله و سلم مي‌فرمايد:اگر به آباديي وبا زده ،در آمديد و از وباي آن ترسيديد، بر شما باد پياز، چرا که چشم را جلا مي‌دهد.. (همان منبع )
پيامبر خدا صلي الله عليه و اله و سلم مي‌فرمايد:گوشت، شنوايي و بينايي را افزون مي‌کند. (همان منبع،ص 299)
پيامبر خدا صلي الله عليه و اله و سلم مي‌فرمايد:بر شما باد کندر چرا که گرمازدگي را از قلب مي‌زدايد- و ديده را جلا مي‌دهد و فراموشي را از ميان مي‌برد. (همان منبع )
امام صادق عليه‌السلام فرمود:چهار چيز است که ديده را جلا مي‌دهد و سود دارد و زيان نمي‌آورد.درباره آن‌ها پرسيدند فرمود: آويشن و نمک که چون در برهم قرار گيرند....(ري شهري ،1384 ،ج 1،ص 387)
همان‌طوري که از احاديث فهميده مي‌شود يکي از عواملي که در حواس انسان تأثير دارد تغذيه مناسب است به طور کلي جسم انسان نياز به تغذيه دارد اما تناسب بين آنچه انسان نياز دارد و آنچه بايد مصرف کند بسيار اهميت دارد چنانکه کسي نيازهاي غذايي چشم را مصرف نکند دچار عوارض چشمي مي‌شود يا اگر چيزي مصرف کند که اختلالي در وضعيت چشم و گوش به وجود آيد مسلماً داده‌هاي اوليه حواس اهميت خودشان را از دست مي‌دهند و انسان دچار بيماري مي‌شود همان‌طوري که در بيماران رواني ديده مي‌شود، يا کساني که مشروبات الکلي مصرف مي‌کنند چيزي‌هايي مي‌بينند که براي ديگران ، واقعيت خارجي ندارد. يا افرادي که ال اس دي مصرف مي‌کنند، دچار توهم مي‌شوند و واقعيت‌هاي خارجي را درست درک نمي‌کنند. و اين توهم حتي به قيمت از دست دادن جانشان تمام مي‌شود.بنابراين تغذيه بستري است براي جسم ، تا باعث رشد و نمو آن شده تا اثر و کارايي بهتري داشته باشد. اگر يکي از حواس از کار بيافتند، به همان اندازه شناخت فرد هم دچار نقصان مي‌شود و در چنين شرايطي فرد درک کاملي از دنياي مادي خود نخواهد داشت .
منابع
1. محمدي ري شهري ، محمد.( 1384). دانش نامه احاديث پزشكي 1و2 . ( حسين صابري ،مترجم) . تهران: سازمان چاپ و نشر دارالحديث.
2. عاملي ، حر.(1404 ق) . وسائل الشيعه . قم : مؤسسه آل البيت.
3. مطهري، مرتضي.(1367). مسئله شناخت .قم : انتشارات صدرا.

ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها