خانه> پرونده روز >861


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
پيامدهاي خودارضايي...
قرص شب امتحان (تار...
نظرات مقاله «پيامد...
احضار روح با نعلبك...
هولوكاست چيست؟
همجنسگرايي، علل و ...
گناهان كبيره
رابطه دختر و پسر
چشم چراني، آثار و ...
چگونه از ياران اما...
عجم، دشمن اهل بيت؟...
تقويت اراده در انج...
علامت قبولي توبه
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
اخلاق پيامبر (4) -...
احكام نماز و روزه ...
نقش قرآن در زندگي ...
شوخي هاي پيامبر
چه كنم گناه نكنم؟!
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
جلسه خواستگاري
...

گرايش دختران آمريك...
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
دفتر 30 پرسش ها و ...
لیست کتب اداره مشا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
اخلاق پيامبر(2)- م...
خاطره اي جالب از ز...
موي بلند و وضو
اخلاق پيامبر - توص...
شيوه هاي کنترل نفس...
امام خميني(ره) و غ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2089

بازدید مقالات:
6483907

بازدید سوالات:
2584555احكام نماز و روزه اساتيد و دانشجويان بازديد: 25227

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


الف. اساتيد و دانشجويان، در صورتي كه با قصد اقامت ده روز يا بيشتر، در محل درس و تدريس يا خوابگاه مي‌مانند:

 • مراجع محترم تقليد: براي اين‌گونه افراد، نماز تمام و روزه صحيح است.
  ملاحظه1: در صورتی که تصميم جدّي بر ماندن ده روز گرفته باشند و حداقل بعد از خواندن یک نماز چهار رکعتی، به دلیلی، تصمیم برگشت به وطن يا مسافرت ديگر داشته باشند، نماز و روزه آنها تا زماني كه در محل اقامت هستند، کامل خواهد بود.
  ملاحظه2: محاسبه ده روز از ساعت رسیدن به محل اقامت و تصمیم به ماندن تا حداقل همان ساعت در روز یازدهم (معادل240ساعت) است. و اگر شب به محل اقامت رسیده باشند از صبح روز بعد تا غروب روز دهم محاسبه می شود.

 ب. اساتيد و دانشجويان، در صورتي كه كمتر از ده روز در محل درس و تدريس يا خوابگاه مي‌مانند:

 • امام خميني (ره): نماز شكسته است و روزه صحيح نيست. [مقلدان ايشان بايد با توجه به فتواي مرجع تقليد زنده خود در مسأله بقاء بر ميت، عمل كنند.]

 • آيت‌الله خامنه‌اي: ااساتید و دانشجویان بورسیه و مأمور به تحصیل كه داراي حقوق دريافتي مي‌باشند، اگر در کمتر از ده روز حداقل یک بار بین وطن و دانشگاه رفت و آمد داشته باشند، نمازشان در محل تحصيل و بين راه تمام و روزه شان صحیح است. اما سایر دانشجویان که در کمتر از ده روز رفت وآمد می‌کنند، بنابر احتیاط واجب نماز را جمع (هم تمام و هم شکسته) بخوانند همچنین روزه را در سفر بگیرند و در وطن نیز قضا کنند؛ [البته در اين احتياط واجب دانشجويان مي‌توانند به فتواي مجتهد ديگر كه داراي شرايط رجوع است و نماز را كامل و روزه را صحيح مي‌داند، عمل نمايند.]  (1/1)

 • آيات عظام بهجت (ره)، صافى، فاضل (ره) و نورى: اساتید و دانشجویان، اگر در کمتر از ده روز، حداقل یک بار، بین وطن و دانشگاه رفت و آمد داشته باشند و این وضعیت، تا مدتى ادامه داشته باشد [بنابرنظرآیات عظام صافی، نوری: سه ماه ؛ آیت‌الله بهجت: دو ماه ؛ آیت‌الله فاضل: یک ماه] كثيرالسفر محسوب مي‌شوند و نمازشان در محل تحصیل و بین راه تمام و روزه صحیح است. (2/1 و 3/1)

 • آيت‌الله مكارم:
  1. کسانى که یکی از سه حالت زیر را داشته باشند، كثيرالسفر محسوب مي‌شوند و نمازشان در محل تحصيل و بين راه تمام و روزه شان صحيح است. (4/1)
  الف. در هفته حداقل سه روز در رفت و آمد یا در محل تحصیل باشند و اين برنامه حداقل دو ماه ادامه داشته باشد؛
  ب. شنبه به محل تحصیل برود و پنجشنبه به وطن برگردد و این برنامه حداقل 45 روز ادامه داشته باشد؛
  ج. شنبه تا پنج‌شنبه (غیرازجمعه) هر روز در رفت و آمد باشند و اين برنامه حداقل 30 روز ادامه داشته باشد.

  2. كساني كه دو سال يا بيشتر و هر سال حدود سه ـ چهار ماه [اگر چه به طور پراكنده] در محل تحصيل يا تدريس و خوابگاه اقامت داشته باشند، آنجا در حكم وطن آنهاست و تا ادامه اين وضعيت همواره نمازشان كامل و روزه شان صحيح است. [در بين راه نماز شكسته است.] (4/1)

 • آيت‌الله سيستانى:
  1. كساني كه حداقل سه روز در هفته و يا ده روز در ماه [اگر چه به طور پراكنده] در رفت و آمد باشند و یا در محل تحصیل باشند و این برنامه براى مدتى [به طور مثال شش ماه در یک سال و یا حداقل سه ماه در چند سال تحصیلى] ادامه یابد، کثیرالسفر محسوب مى‏شوند و نمازشان در محل تحصیل و بین راه تمام و روزه‏شان صحیح است. (5/1)
  2. كساني كه سه سال يا بيشتر و هرسال حداقل 15 روز در ماه و يا 6 ماه در سال [اگر چه به طور پراكنده] در محل تحصيل و خوابگاه اقامت داشته باشند، آنجا در حكم وطن آنهاست و تا ادامه اين وضعيت همواره در محل تحصيل، نمازشان كامل و روزه شان صحيح است [در بين راه نماز شكسته است.]

***توجه 1***
احكام شروع سفر تحصيلي اساتيد و دانشجويان

(1/1) آيت الله خامنه‌اي: اساتيد و دانشجويان بورسيه و مأمور كه حقوق دريافتي دارند، در سفر اول و دوم نمازشان شكسته است و نبايد روزه بگيرند. و از سفر سوم نمازشان كامل و روزه شان صحيح است. [ديگر دانشجويان در صورت رجوع به مرجع ديگر بنابر فتواي مرجع انتخابي عمل نمايند.]

(2/1) آيات عظام صافي، فاضل (ره) و نوري: در سفر اول نمازشان شكسته است و نبايد روزه بگيرند. و از سفر دوم نمازشان كامل و روزه شان صحيح است.

(3/1) آيت الله بهجت (ره): اگر فاصله محل تحصيل بيش از 45 كيلومتر باشد از همان سفر اول نماز كامل و روزه صحيح است.

(4/1) آيت الله مكارم: سه يا چهار روز سفر اول را احتياط كنند يعني نماز را هم كامل و هم شكسته بخوانند و روزه را بگيرند و بعد هم قضا كنند. ولي در روزهاي بعد، نمازشان كامل و روزه شان صحيح است يا در سفر اول قصد اقامت ده روز كنند. [مقلدين ايشان در اين احتياط مي توانند به مرجع ديگري رجوع كنند.]

(5/1) آيت الله سيستاني: دو هفته اول شروع سفر احتياط كنند. [مقلدين ايشان در اين احتياط مي توانند به مرجع ديگري رجوع كنند.]

 

***توجه 2***
احكام شروع
مجدد سفر بعد از اقامت ده روز در وطن

(1/2) مراجع معظم (به جز آيات عظام بهجت (ره) و سيستاني): كساني كه كثيرالسفر باشند و در زمان تعطيلات بيش از ده روز در وطن بمانند در اولين سفر بعد از اقامت در وطن نمازشان شكسته است و روزه نمي توانند بگيرند. ولي در رفت و آمدهاي بعدي كم تر از ده روز نمازشان كامل و روزه شان صحيح است.

(2/2) آيت الله بهجت (ره): اگر فاصله محل تحصيل بيش از 45 كيلومتر باشد از همان سفر اول نماز كامل و روزه صحيح است.

(3/2) آيت الله سيستاني: برای کثیرالسفر هميشه نماز كامل و روزه صحيح است؛ مگر اين كه دو ماه پي در پي در وطن اقامت داشته باشد كه در اين صورت در دو هفته اول شروع سفر بايد احتياط شود [مقلدين ايشان در اين احتياط مي توانند به مرجع ديگري رجوع كنند.]

اين مطلب در پنجم آذر 1393 تنظيم شده. در صورت تغييراتي در نظر مراجع معظم تقليد در آينده، در همين مطلب اطلاع رساني خواهد شد.

تصوير پوستر اين مسايل را از اين صفحه دريافت كنيد.

سوال يا نظر خود را مي توانيد در سايت احكام از مجموعه سايت هاي پرسمان دانشجويي مطرح نماييد.نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       ajoopari : سلام بزرگوار وقت‌تان به خیر و خوشی ساختار رساله‌ها از سیاقی علمی پیروی می‌کند. به همین دلیل نقش کتاب خودآموز را ندارند؛ در نتیجه برای فهم برخی مسائل باید به افراد کارشناس و مسئله دان مراجعه نمود. به ویژه آنکه رساله ها حاوی تعداد زیادی لغات و اصطلاحات تخصصیِ فقهی می باشد که فهم آن برای بعضی سخت بوده و گاهی برداشت درست از حکم را نیز به چالش می‌کشد . به همین منظور در موسسه اطلس کارگروهی با عنوان «کانون نشر احکام» تشکیل شد تا بتوانند احکام شرعی را زیر نظر مراجع معظّم تقلید در قالبی جذاب و سبکی متفاوت و با رویکرد آموزشی در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند. از جمله آثار این مرکز: رساله مصور جانبازان(هفت مرجع) رساله مصور عبادات(هفت مرجع) رساله مصور مقام معظم رهبری رساله مصور کودکان درسنامه رساله مصور جوانان احکام مصور پوشش بانوان و... در این آثار، مجموعه‌ای از جدول‌ها و نمودارهای کاربردی، تصایر آموزشی و کمک آموزشی به همراه متنی سلیس و روان گرد هم آمده‌اند تا همه افراد با سنین مختلف و سطح اطلاعات متفاوت، بتوانند از آن بهره ببرند. شما می توانید جدیدترین کتاب‌ها و پوسترهای آموزش احکام را در رسانه‌های زیر ببینید. کانال تلگرامی https://telegram.me/atlasshia اینستاگرام https://www.instagram.com/atlasshia/ رسانه کلوب http://www.cloob.com/atlas_shia سایت موسسه http://ahkam.atlasshia.ir/ باتشکر

       دانشجو : با سلام. من دانشج.ی شهر دیگری می باشم و ترم آخر فقط برای امتحانات به محل تحصیل سفر دارم که مصادف با ماه رمضان است، مرجع من آقای خامنه ای هستند، با مطالعه متن بالا متوجه تکلیف خود نشدم. بنده معمولا ماهی یک هفته به شهر خود بر می گشتم و بقیه ماه را در محل تحصیل بودم.

       شاهمندی : با سلام من دانشجو می باشم و هفته ای دو روز به دانشگاه میروم فاصله زمانی ام یکساعت تا محل تحصیل می باشد و مرجع ایت اله مکارم شیرازی است

       mohammad : باعرض سلام و خسته نباشید.من دانشجو هستم و خونمون تا دانشگاه 35 کیلومتر فاصله داره و معمولا سه روز در هفته کلاس دارم ورفت و آمد می کنم. می خواستم بدونم حکم نماز و روزم چیه ؟ در ضمن مقلد آیت ا... خامنه ای هستم . باتشکر از زحماتتون.
       پرسمان : باسلام و تشکر، درصورتي كه رفت وآمد مرتب نداريد نماز شما شكسته است. اگر حداقل هفت سال در محل تحصيل مي مانيد وطن حكمي شما خواهد بود و نمازتان تمام است.

       hosseini : باسلام بنده دو سال ارشد را در شهرستان بودم و چون ماهی یکبار چند روز به خانه برمیگشتم نماز و روزه را کامل به جا می آوردم طبق نظر مرجع تقلیدم که آقای مکارم شیرازی بودن ولی یه بازه خرداد تا مهر فاصله افتاده که من این چند روز را برای دفاع برگشتم دانشگاه و کمتر از 10 روز میمانم نمیدونم باید در نظر بگیرم که چون ادامه تحصیلم هست باید کامل بخونم یا باید شکسته بخونم ممنون میشم نظر آقای وحید خراسانی را هم بفرمائید چون دوست بنده وضعیت من رو داره و مرجع اشون ایشون هستند با تشکر.
       پرسمان : اگر حداقل دوسال درمحل تحصيل هستيد نماز هر دو تمام است چون وطن حكمي است و در سفرهاي كمتر از ده روز نماز تمام است.

       حنانه : باعرض سلام وتشکرازشما.بنده روز١٨خرداددرمحل تحصیل بودم وبعدبه منزل (تهران)بازگشتم.قبل از١٨ام نیزدرخوابگاه بودم صبح روز٢٨نیزدوباره به شهرمحل تحصیل بازگشتم درحالیکه روزه بودم.آیاروزه ی من درستبوده؟١٠روزنشده بودکه درشهرم بودم
       پرسمان : لطفا سوالتان را با تعیین نام مرجع تقلید محترمتان در صفحه ویژه درج سوال سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید تا پاسخ کامل خدمتتان ارائه شود.

       joojooking_M_ig... : باسلام . من دانشجوی شهری هستم که حدود 300 کیلومتر با محل زندگیم فاصله داره . همیشه اینجام و شاید تو سه ماه یه بار به خونه برگردم . ولی امسال ماه رمضون جوریه که کمتر از ده روز دیگه میرم خونه ... خب روزه ای که اینجا بگیرم چیه تکلیفش درسته ؟؟
       پرسمان : سلام و درود بر شما. ضمن تبریک حلول ماه مبارک خدا، لطفا نام مرجع تقلید محترمتان را به علاوه کد (761156) درج بفرمایید. موفق باشید.

       afshin.bayat.z... : لینک پوستر مسائل خراب است لطفاً اصلاح کنید
       پرسمان : ضمن تشکر بابت پیگیریتان، متن پوستر تغییراتی داشت و نیاز به اصلاح داشت که هم اکنون در دسترس است. موفق باشید.

       مارکز : باسلام. 1) فاصلهء شهری که در آنجا درس میخوانم(دانشجو هستم) تا روستایی که در آن زندگی میکنم حدود 40 کیلومتر است، و در هفته چهار روز کلاس دارم، که تقریباً هر چهار روز را میروم شهر و برمیگردم خانه، تکلیف نماز و روزه ام چه میشود؟ مقلّد آقای خامنه ای هستم، ظاهراً حکم ایشان خواندن نماز به صورت جمع(هم شکسته،هم کامل) میباشد، که برای بنده مقدور نمیباشد، (حتی المقدور میخواهم از احکام حضرات مکارم و یا سیستانی پیروی کنم، لطفن نظر آنها را برای بنده توضیح دهید.)؟ 2) روزهایی که برای کار شخصی به آن شهر میروم تکلیف نمازم چه میشود؟ لطفن مشکلم را حل کنید. باتشکر
       پرسمان : علیکم السلام. در فرض سوال طبق نظرهر دو بزرگوار فقط در سفرهاي تحصيلي نماز كامل است و در غير آن نماز شكسته است و مقام معظم رهبري فقط در نماز دانشجوي اجازه رجوع به مرجع ديگر داده اند. موفق باشید.

       زینب : دانشگاه محل تحصیل بنده تا محل زندگی مان بیش از سه ساعت فاصله دارد و فقط ماهی یک بار به خانه می روم. در این صورت اگر ماه رمضان باید مدام در حال رفت وامد به خانه باشم اکلیف روزه من چیست باتوجه به اینکه مرجع من رهبری می باشند.
       پرسمان : لطفا سوال خود را در آدرس زیر ثبت نمایید تا پاسخ داده شود. http://www.porseman.org/q

       فائزه : اگر کمتر از ده روز خوابگاه بمانیم بعدش وطن نریم و بریم یه شهر دیگه تکلیف چیه؟؟؟ الان باید کامل بخونم نمازمو یا شکسته.... تو رو خدا سریع جواب بدین تا قضا نشده!
       پرسمان : با عرض پوزش ازتاخير: درفرض سوال نماز به نظر برخي از مراجع شكسته است مرجع خود را تعيين كنيد تا مطابق نظر ايشان پاسخ داده شود. ضمنا خواهشمندیم سوالهای خود را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.

       باغبان : با سلام و ارزوی قبولی طاعات و عبادات من دانشجویی هستم که سه روز از هر دو هفته( یعنی یک هفته در میون سه روز متوالی) باید دانشگاه باشم که حدود 200 کیلومتر از محل زندگیم فاصله داره ضمنا بورسیه هم هستم می خواستم در مورد احکام نماز و روزه راهنمائیم کنید. با تشکر
       پرسمان : لطفا سوالتان را با ذکر نام مرجع تقلیدتان در صفحه ویژه درج سوال سایت http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید.

       دهقان : من دانشجو هسم،از محل زندگی تا دانشگاه 30 ک.م هرروز میرم و میام،آیا وقتی قبل غروی آفتاب برمیگردم باید نمازمو دوباره بخونم؟ در مواقعی که به قصد دیگری جز دانشگاه به آن شهر میروم نمازم به چه صورته؟
       پرسمان : لطفا سوالتان را با ذکر نام مرجع تقلیدتان در صفحه ویژه درج سؤال سایت http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید.

       محمد : سلام من گیج شدم ! من هفته ای یک روز دانشگاه میرم لطفا بگید چی کار کنم
       پرسمان : اگر تکلیف شرعی تان را متوجه نشدید سوالتان را به طور کامل با تعیین نام مرجع تقلیدتان در صفحه ویژه درج سؤال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید.

       با سلام : خواهشمندم این راهم ذکر بفرمائید که برای کسانی که با نظر مرجعشان متحمل سختی میشوند(مثلاً مجبور میشوند در دانشگاه نماز شکسته بخوانند و در صورتیکه قبل از غروب آفتاب به شهرشان رسیدند نماز کامل را هم بخوانند)، میتوانند در مسائل نماز و روزه، به مرجع هم سطح یا یک سطح پایین تر از مرجع خودشان مراجعه کنند. با تشکر فراوان.
       پرسمان : چنين چيزي كه شما مي گوئيد ما در بين فقهاي مشهور كسي را نيافتيم كه چنين نظري داشته باشد لطف نام ان مرجع تقليد را بيان كنيد تا ما پيگير صحت وسقم مساله بشويم . ولي در عين حال اگر مرجع تقليد فتوايي بدهد مقلد بايد به ان فتوا عمل كند ولي اگر فتوا ندهد بلكه احتياط واجب كند مقلد مخير است يا به احتياط واجب عمل كند يا در ان مساله به مرجع مساوي يا الاعلم فالاعلم مراجعه كند.

       sangardar... : باسمه تعالی سلام علیکم ابتدائا تشکر میکنم از این کار ارزندتون. مساله یه مقدار مشکله و جمع آوری شسته رفته فتاوا کار قشنگیه. ثانیا می خواستم بپرسم در عبارات سفر اول، سفر دوم و ...، منظور از سفر، یک رفت و برگشت کامل است یا فقط یک رفت تنها یا برگشت تنها هم سفر محسوب می شود؟ با تشکر
       پرسمان : عليكم السلام ضمن تشكر از ابراز نظر و لطفتان مسافري كه قصد سفري دارد كه فاصله آن تا وطن او هشت فرسخ شرعي يا بيشتر باشد و فرق نمي‏كند رفتن هشت فرسخ باشد يا چهار فرسخ برود و برگردد (45 كيلومتر رفت و برگشت). اين سفر شرعى است و بايد نمازهاى چهار ركعتى را بعد از حد ترخص شكسته بخواند و روزه نگيرد؛ مگر اين كه قصد ماندن ده روز در آن محل را داشته باشد كه در اين صورت نماز تمام و روزه صحيح است. فردي كه قصد سفر (45 كيلومتر رفت و برگشت) را ندارد ولي از حد ترخص خارج شده؛ نمازش تمام و روزه اش صحيح است.

       alavy... : منابع احكام را حتما ذكر كنيد با تشكر
       پرسمان : متن اين احكام توسط اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، با توجه به متن رساله و استفتاءات مراجع معظم تقليدي كه اسامي شان ذكر شده تنظيم شده است. در صورت لزوم مي توانيد در روزهاي اداري و ساعات اداري با شماره 2907797 (0251) تماس بگيريد.

       beitolahzan1... : با سلام و خسته نباشید. متن استفتاء از سایت آسک دین: وظیفه دانشجو در محل تحصیل همانند مسافر است وتنها با قصد ده روز در محل تحصیل می تواند نماز را تمام ویا روزه را بگیرد . اجوبة الاستفتائات ،احکام نماز ،س652 ولی چیزی که شما در بند (ب)نوشتید چیز دیگه ای هست؟ لطفا اصلاح کنید یا علی(ع)
       پرسمان : به نام خدا و با سلام ضمن تشكر از دقت نظر شما، البته به دليل اين كه اين فتوا براي بسياري از دانشجويان به ويژه براي روزه ايجاد مشكل مي كند، ايشان اجازه داده اند كه در اين مساله به مراجع بزرگوار ديگري كه نماز و روزه دانشجويان كثيرالسفر را تمام مي دانند، رجوع شود.

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها