خانه > مهدويت >846


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326ظهور منجي در ساير اقوام بازديد: 3437

پرسش: آيا عقيده به ظهور منجي، به غير از اديان در ميان غربي ها و ساير اقوام نيز مطرح بوده است؟
پاسخ: باورداشت ظهور يك نجات دهنده بزرگ و رفع كاستي ها و مشكلات جامعه بشري و برچيده شدن بساط ظلم و تبه كاري از ميان انسان ها، منحصر به شرقي ها و يا اديان نيست ؛ بلكه اين يك اعتقاد عمومي و جهاني است كه به شكل هاي مختلف، در عقايد و انديشه هاي اقوام گوناگون ديده مي شود. اين حكايت از ريشه دار بودن و فراگيري انديشه «منجي گرايي» در كلّ جهان است. البته بايد خاطر نشان ساخت، اين اعتقاد - چنان كه در ميان شيعه بسيار عميق، عيني و راهبردي است - در بين بيشتر مكاتب و اقوام به عنوان آموزه اي اصيل و بنيادين مطرح نيست و به عنوان باوري فرعي و احتمالي تلقّي مي شود. در واقع شيعه با انديشه «مهدويت» زنده و پويا است و با آن زندگي مي كند و نفس مي كشد و آن را ركن اساسي، اعتقاداتش مي داند ؛ امّا در ميراث مكتوب و شفاهي بيشتر ملل و اديان، تنها اشاراتي گذرا به آن شده و مطالبي اجمالي درباره آن طرح گشته است.

اين اعتقاد، هنوز به عنوان باوري اثرگذار و يقيني تبديل نشده و جايگاه استراتژيك خود را نيافته است! با اين حال همين اشارات و بيانات نيز، نشانگر فراگيري و ريشه دار بودن انديشه «ظهور رهايي بخش بزرگ» و حقانيت و درستي آن است.

 

منجي گرايي در غرب

يكي از اعتقادات غربيان مسيحي، باور به بازگشت عيسي مسيح - به عنوان نجات دهنده مسيحيان و تحقق بخش ملكوت و سلطنت الهي - است. با اين حال در ميان اقوام مختلف غربي نيز سخن از يك منجي بزرگ مطرح بوده و پاره اي از افراد از چنين انتظاري بهره برداري كرده اند. نام پنج تن از مدعيان كه از انگلستان برخاسته اند، جيمزنا يلور، يوحنا سوثكات، ريچارد برادرز، جان نيكولز و هنري جيمز پرينس ذكر شده است (حكومت جهاني مهدي، ص 59.). برخي از فيلسوفان و دانشمندان غربي نيز آشكارا اعلام كرده اند كه جهان در انتظار مصلحي بزرگ است كه زمام امور جهان را به دست گرفته، همه انسان ها را زير يك پرچم و يك شعار گرد مي آورد ؛ به عنوان نمونه : دانشمند بزرگ انيشتين مي گويد : «روزي كه سراسر جهان را صلح و صفا فرا گيرد و مردم با يكديگر دوست و برادر باشند، دور نيست»(همان، ص 7).

به طور فهرست وار مي توان به بعضي از اقوام و نژادهاي غربي اشاره داشت :

1. نژاد اسلاو بر اين عقيده بودند كه از مشرق زمين، يك نفر برخيزد و تمام قبايل اسلاو را متّحد سازد و آنها را بر دنيا مسلّط گرداند.
2. نژاد ژرمن معتقد بودند : يك نفر فاتح از طوايف آنان قيام مي كند و «ژرمن» را بر دنيا حاكم مي گرداند.
3. اهالي صربستان، انتظار ظهور «ماركوكر اليويچ» را داشتند.
4. ساكنان جزاير انگلستان، از چندين قرن پيش آرزومند و منتظرند كه : آرتور از جزيره آلون، ظهور كند و نژاد ساكسون را در دنيا غالب گرداند و سعادت جهان نصيب آنها گردد.
5. اسن ها معتقدند : پيشوايي در آخرالزمان ظهور كرده، دروازه هاي ملكوت آسمان را براي آدميان خواهد گشود.
6. اقوام اسكانديناوي بر اين باورند كه : براي مردم دنيا بلاهايي مي رسد و جنگ هاي جهاني اقوام را نابود مي سازد ؛ آن گاه «اودين» با نيروي الهي ظهور كرده و بر همه چيره مي شود.
7. اقوام اروپاي مركزي، در انتظار ظهور «بوخص» مي باشند.
8. يونانيان مي گويند : «كالويبرگ» نجات دهنده بزرگ ظهور خواهد كرد و جهان را نجات خواهد داد و... .
 

منجي گرايي در آمريكا، آسيا و آفريقا
بر اساس تحقيقات و بررسي هاي صورت گرفته، اعتقاد به ظهور يك منجي در ميان چيني ها، مصريان و ساير ملل و تمدن ها و نحله هاي فكري رايج بوده است. در ميان قبايل سرخ پوست آمريكايي اين عقيده رايج است كه روزي «گرد» سرخپوستان، ظهور خواهد كرد و آنها را به بهشت زمين رهنمون خواهد ساخت. ايرانيان باستان معتقد بودند : «گرزاسپه» قهرمان تاريخي آنان، زنده است و در كابل خوابيده و صد هزار فرشته او را پاسباني مي كنند تا روزي كه بيدار شود و قيام كند و جهان را اصلاح نمايد. چيني ها باور داشتند كه : «كرشنا» ظهور كرده، جهان را نجات مي دهد. گروهي از مصريان (كه در حدود 3000 سال پيش از ميلاد در شهر «ممفيس» زندگي مي كردند)، معتقد بودند : سلطاني در آخرالزمان با نيروي غيبي بر جهان مسلّط مي شود ؛ اختلاف طبقاتي را از بين مي برد و مردم را به آرامش و آسايش مي رساند.
گروهي ديگر از مصريان باستان معتقد بودند كه فرستاده خدا در آخرالزمان، در كنار خانه خدا پديدار گشته، جهان را تسخير مي كند. ملل و اقوام مختلف هند، در انتظار مصلحي هستند كه ظهور كرده، حكومت واحد جهاني تشكيل خواهد داد. برهمائيان از دير زمان بر اين عقيده بودند كه در آخرالزمان، «ويشنو» ظهور مي كند و بر اسب سفيدي سوار مي شود. شمشير آتشين در دست گرفته و مخالفان را خواهد كشت و تمام دنيا برهمن گرديده و به اين سعادت برسد. اعتقاد به منجي هستي در ميان بوميان مكزيك نيز وجود داشته است و...
(او خواهد آمد، ص 87و88 ؛ ظهور حضرت مهدي از ديدگاه اسلام و مذاهب و ملل جهان، ص 44و45).

از مجموع آنچه گفته شده، اين نتيجه به دست مي آيد كه انتظار ظهور يك مصلح آسماني و نجات دهنده بزرگ، منحصر در اديان نيست و جنبه منطقه اي ندارد ؛ بلكه گسترده، فراگير و جهاني است و ريشه در فطرت انسان ها و نيازمندي آنان به رفع مشكلات و دشواري هايشان به دست يك انسان برتر دارد.


نويسنده :
info@porseman.orgويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها