خانه > دفتر خاطرات >763


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326خاطراتي از حضرت امام (ره) بازديد: 4120

قبل از وقت خودشان را آماده نماز مي کردند

امام حتي در ايام بيماري (در بيمارستان) اهميت زيادي به نماز اول وقت مي دادند. وقتي که نزديک وقت نماز مي شد در وجود ايشان اضطرابي به وجود مي آمد که خودشان را آماده کنند تا به محض دخول در وقت فريضه بتوانند نمازشان را انجام دهند.

به نقل از: دکتر کلانتر معتمدي-گل هاي باغ خاطره

*****

ذکر خدا و ياد مولا علي (ع)

تقريبا چهل و هشت ساعت قبل از رحلت امام بود که من بالاي سر ايشان رفتم. احساس کردم امام تحليل مي روند. درد شديدا اذيتشان مي کرد. فرمودند: (درد خيلي اذيتم ميکند.) يکي دو تا از متخصصان به من گفتند که آلودگي خون به شدت زياد مي شود. به گفته همه نزديکان و پزشکان عکس العمل ايشان در برابر درد ذکر خدا و ياد مولا علي (ع) بوده است.

به نقل از: حجت الاسلام والمسلمين مهدي کروبي-پابه پاي آفتاب جلد 4صفحه 112

*****

هر روز دعاي عهد را مي خواندند

امام تقيد خاصي به خواندن دعاي عهد به مدت چهل روز حتي در ايام بيماري داشتند. وقتي پس از رحلت اثاثيه ايشان از جمله مفاتيح شان را به بيت منتقل مي کرديم متوجه شديم که در گوشه صفحه تاريخ 8 شوال را به عنوان دعا مرقوم فرمودند.

به نقل از: حجت الاسلام و المسلمين محمدرضا توسلي

*****

از مرگ هيچ گونه وحشتي نداشتند

هرگز شب آخر عمر امام با شب هاي ديگرشان فرقي نداشت و اصلا امام _قبل از اينکه پزشکان تشخيصي بدهند_مي دانستند که عمر شريفشان به اتمام رسيده و اين راه، راه برگشت پذيري نيست و با اين حال هيچ گونه ترس و اضطراب و وحشتي در وجود شريفشان نبود.

به نقل از: دکتر پور مقدس-پاسدار اسلام شماره 96

*****

 آرامش در کمال درد

معمولا افرادي که بيمار مي شوند و يا جراحي مي کنند در اثر درد قبل و بعد جراحي ناله مي کنند گاهي فرياد مي زنند و يا لااقل اخم مي کنند و ابرو در هم مي کشند ولي امام با اينکه در اثر بيماري درد هم داشتند و پس از جراحي معمولا درد به قدري زياد است که اصلا قابل کنترل نيست با اين حال هر چه دقت کرديم نه اخمي در چهره امام ديديم و نه ناله و فريادي از اين بزرگوار شنيديم.

به نقل از: حجت الاسلام والمسلمين رحيميان-پاسدار اسلام سال 8 شماره 91

*****

آقاي دکتر از شما بعيد است

قبل از ظهر روز اول _پس از عمل_که امام از تخت خارج شدند و روي صندلي به استراحت پرداختند احساس ضعف شديدي مي کردند. آقاي دکتر عارفي که وضع امام را ديد وحشت زده گفت: (امام حالش خوب نيست کمک کنيد ايشان را بگذاريم روي تخت) که حضرت امام با خوشرويي به آقاي دکتر عارفي نگاه کردند و گفتند: (حالم خوب است آقاي دکتر عارفي از شما بعيد است.) به هر حال اين امام بود که به ما دلداري مي دادند.

به نقل از: دکتر ايرج فاضل-پزشک معالج امام-روزنامه اطلاعات 28/3/68

*****

آخرين روز عمر با برکت امام

امام در حالي که حس کرد که فشار دارد سقوط مي کند و افراد مختلف در اطراف ايشان بيش از معمول وجود دارند به يقين مي دانست که در واقع مراحل آخر زندگي را طي مي کند. در اين مراحل ديگر با خودش و خداي خودش بود. با اينکه بيماري آنقدر وسيع پيشرفت کرده بود که تمام تاروپود وجود ايشان را سلول هاي سرطاني گرفته بود ريه را گرفته بود کبد را گرفته بود و جاهاي مختلف را گرفته بود ايشان در بستر که خوابيده بودند اغلب در يک حالت بي حالي که درست نمي توانست جواب بدهد و تن صدا پايين آمده بود وقتي که حس مي کرد نزديک ظهر است دائما به ما تذکر مي داد که بگوئيد وقت نماز ظهر شده؟ يا وقت نماز مغرب شده؟ وقتي که به نماز مي رسيد ايشان با تن صداي خوب نماز مي خواند و هوشياري کامل داشت. وقتي نماز تمام مي شد ايشان دوباره مي رفت به حالت خودش و ما همه حس مي کرديم با خداي خودش خلوت کرده است. ساعت هاي آخر عمر دائما سوره حمد را مي خواندند. دائم و متصل مي خواندند البته با صداي بسيار ضعيف. يک چيزي که براي من جالب بود اين نکته بود که در يکي از منابر شنيده بودم که يک فردي آمده کتابي نوشته که آخرين جمله اي که بزرگان دين گفتند چه بوده؟ البته اين صحبت را چند سال پيش قبل از اينکه ايشان رحلت بکنند شنيده بودم. بعدا که ايشان در آن مراحل بد و خيلي ناجور قرار داشتند و ديگر تن صدا خيلي پايين بود و فشار بسيار پايين آمده بود و روي 40 ميلي متر جيوه بود و اصلا قدرت تنفس و قدرت صحبت و توان از ايشان گرفته شده بود ناگهان مرا به اسم صدا کردند و چون به من گفتند آقاي دکتر دستور دادند آقاي دکتر (من نزديک بودم) گفتم جانم چيه؟ ايشان ذکر کردند که وضو گرفتن قبل از وقت تا اين جمله را گفتند من متوجه شدم يک مسئله فقهي را دارند مطرح مي کنند. آقاي آشتياني نزديک بود صدا کردم و حاج آحمد آقا نزديک بود ايشان را هم صدا کردم گفتم تشريف بياوريد امام يک مسئله فقهي را مي گويند و در حد من نيست.

به نقل از: دکتر حسن عارفي-حضور شماره 8

*****

از مردم بخواه دعا کنند

امام فرمودند: (سلام مرا به مردم خوبمان برسان و از کساني که ابراز احساسات کردند تشکر کن و بگو که من انشاالله به زودي جواب اين محبت ها را خواهم داد و از مردم بخواه دعا کنند که خداوند مرا بپذيرد.)

به نقل از: حجت الاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني-روزنامه اطلاعات 6/3/68 (خطبه هاي نماز جمعه يک هفته قبل از رحلت)

*****

برای مردم دعای خیر می کردند

امام در روزهای قبل و بخصوص روز آخر عمرشان مسئولین یا افراد مختلف وقتی به دیدار و عیادت ایشان می آمدند مردم عزیز را دعا می کردند و دعا برای مردم از زبان ایشان قطع نمی شد و دائماً برای مردم دعای خیر و عاقبت بخیری می کردند.

به نقل از: دکتر حسن عارفی

*****

براي هميشه از پيشتان ميروم

پس از اينکه پزشکان تصميم خود را مبني بر بستري شدن امام در بيمارستان اعلام کردند امام به هنگام وداع با اهل منزل به ايشان گفتند: (من براي هميشه از پيشتان مي روم و ديگر باز نخواهم گشت.) اهل منزل گفتند شما باز خواهيد گشت و سلامتي خود را دوباره باز خواهيد يافت. ولي امام دوباره تکرار کردند: (اما اين بار ميدانم که بازگشتي در کار نيست.) سپس امام خطاب به همسر حاج احمد آقا گفتنند: (به پدرتان-که فرد بسيار مومن و عالمي است -تلفن بزنيد و بگوييد برايم دعا کند و از خدا بخواهد که مرا بپذيرد و عاقبت من را ختم بخير بگرداند.) هنگامي که منزل را به طرف بيمارستان ترک مي کردند. حاج احمدآقا کنار در ايستاده بود. امام در حضور دکترها و پرستارها به ايشان اشاره کردند و ايشان نزديک آمد. امام گونه حاج آحمد آقا را بوسيدند اين منظره را تا آن لحظه کسي مشاهده نکرده بود و اين خود گوياي علم امام به (رفتن بدون بازگشت) بود.

به نقل از: حجت الاسلام و المسلمين آشتياني -مرزداران شماره 193

*****

پس از عمل زير لب ذکر مي گفتتد

پس از اتمام عمل جراحي در حالي که امام را روي تخت متحرک بيمارستان از اتاق عمل خارج مي کردند همه حاضران متوجه حرکت لب هاي ايشان بودند. در اين لحظه حاج احمدآقا نزديک امام رفت و متوجه شد امام زير لب ذکر «الله اکبر» را زمزمه مي کنند.

به نقل از: حجت الاسلام و المسلمين علي اکبر آشتياني روزنامه ابرار 12/3/72

*****

دائم تسبيحات اربعه مي گفتند

امام تا آخرين لحظات هم ذکر و نماز و دعا را فراموش نکردند و به گفته حاج احمد آقا پيش از ظهر آخرين روز عمر امام ايشان شروع به خواندن نماز کردند که ما نمي دانستيم چه نمازي مي خوانند. پس از مدتي نماز خواندن پرسيدند که آيا ظهر شده يا نه و پس از اينکه جواب مثبت دريافت کردند نماز ظهر و عصرشان را خواندند. امام تا قبل از اينکه به حالت بيهوشي بروند دائما تسبيحات اربعه مي گفتند.

به نقل از: آيت الله خامنه اي روزنامه اطلاعات 19/3/68

*****

صورتشان پر از اشک بود

امام حتي در بيمارستان نيز عبادات خاص خود را ترک نگفتند و بلکه با شور و حال بيشتري به عبادت مي پرداختند. يکي از نزديکان حضرت امام نقل مي کرد: زماني به اذان صبح باقي مانده بود که وارد اتاق امام در بيمارستان شدم. ايشان را در حالت عجيبي يافتم. امام آنقدر گريه کرده بودند که تمامي چهره منورشان خيس شده بود و هنوز اشک هاي مبارک همچون باران جاري بود و چنان با خداي خود راز و نياز مي کردند که من تحت تاثير قرار گرفتم. وقتي متوجه من شدند با حوله اي که بر شانه داشتند صورت مبارک را خشک کردند.

به نقل از: حجت الاسلام و المسلمين آشتياني-پاسدار اسلام شماره 93

*****

من خواهم رفت

يکي از نزديکان امام مي گويد: امام در حدود دو ماه قبل (پيش از ارتحال) فرموده بودند که من خواهم رفت و در آستانه رفتن هستم.

به نقل از: جهاد-شماره118

*****

ناگهان چشم خود را باز کردند

روز شنبه گذشته (روز رحلت امام) حدود مغرب بود که به زيارت امام به بيمارستان رفتم. من حدود ساعت نزديک 8 بعد از ظهر بود که به بالاي سر مبارک ايشان رفتم که در حال اغما بودند و نفس مصنوعي به ايشان ميدادند. يکي از دوستان که در آنجا حضور داشت گفت: امام، امام، وقت مغرب و نماز است. آب بياورند وضو بگيريد و نماز بخوانيد. عجيب است همين که امام شنيدند وقت نماز است ناگهان در حالي که در حالت اغما بودند يک دفعه چشم خود را باز کردند و يک کلمه گفتند و بعد چشم خود را بستند و من بعد از آن حرفي نشنيدم.

به نقل از: آيت الله امامي کاشاني -روزنامه کيهان 15/3/68

*****

آخرين مناجات امام

امام هر چه به لحظه هاي پاياني عمر نزديکتر مي شدند در حالي که هر روز و هر ساعت از نظر جسمي رو به کاستي و ضعف و رنج بيشتر بودند، که به موجب روال طبيعي و سير مادي و جسماني، بروز و ابراز بيشتر آثار تالم و ناله و جزع مي طلبيد؛ اما از ناي وجودشان که جز براي خدا نناليده بود به جاي ناله از آلام جسماني، زمزمه ذکر خدا و آهنگ روح انگيز وصل و قرب و لقا حق بر مي خواست و هيچ کس در اين مدت کمترين ناله و اخمي از درد و الم جسماني و شخصي از ايشان نشنيد و نديد. فقط زمزمه مناجات و نواي عطر آگين عبادت و خشوعشان بود که فضاي اطراف و چشم و گوش همه را پر کرده بود.

به نقل از: حجت الاسلام و المسلمين رحيميان

*****

علي اينجا نيايد

يک وقتي امام از مرحوم شاه آبادي عارف بزرگ نقل مي کردند در موقع مرگ شيطان کوشش مي کند انسان را به گونه اي از ياد خدا غافل کند آن چيزهايي را که مورد علاقه اش است جلوي چشمش مي آورد. شايد به همين خاطر بود که ايشان با اينکه به علي پسر حاج احمد آقا خيلي علاقه داشتند ولي سه روز مانده به فوتشان گفته بودند: (علي اينجا نيايد) . امام دائما در حال ذکر بودند. حتي در يکي از موارد وقتي به هوش آمده بودند لب هاي مبارکشان تکان مي خورده است. وقتي دکتر گوشش را جلو مي برد مي شنود که امام «الله اکبر» مي گويند. با همان حال ذکر گفتن نيز از دنيا رفتند.

به نقل از: حجت الاسلام والمسلمين توسلي-حوزه شماره 45

 

به نقل از: موسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينی (ره)

http: //www. imam-khomeini-isf. com


نويسنده :
info@porseman.orgويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها