خانه > تاريخ و سيره >726


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326خون خدا بازديد: 4456

معناي «ثارالله» چيست و آيا اطلاق اين كلمه به امام حسين عليه السلام، ريشه قرآني و روايي دارد؟

 

«ثار» از ريشه «ثَأر» و «ثُؤره»، به معناي انتقام و خون خواهي و نيز به معناي خون است.1

1. براي «ثارالله»، معاني و وجوه مختلفي ذكر شده كه هر يك تفسير خاص خود را دارد و در مجموع به اين معناست كه خداوند، ولي خون آن حضرت است و خود او، خون آن بزرگوار را از دشمنانش طلب مي كند؛ زيرا ريختن خون سيدالشهدا در كربلا، تجاوز به حريم و حرمت الهي و طرف شدن با خداوند است. به طور كلي، از آن جهت كه اهل بيت عليهم السلام «آل الله» هستند، شهادت اين امامان و ريخته شدن خونِ آنان، متعلق به خداوند است2.

اگر چه اين واژه در قرآن نيامده است، اما مي توان آن را با آيات قرآني، اين گونه توجيه كرد كه خداوند مي فرمايد: «من قتل مظلومًا فقد جعلنا لوليه  سلطَنًا3؛ آن كس كه مظلوم كشته شده، براي ولي اش، سلطه (و حق قصاص) قرار داديم».

هر كسي (صرف نظر از مسلك و مذهبش)، اگر مظلومانه كشته شود، صاحبان خون او، حق خون خواهي دارند و از آن جا كه اهل بيت عليهم السلام - به ويژه امام حسين عليه السلام - مظلومانه و در راه ايمان و حق و خداوند، كشته شده اند و جان به جان آفرين تسليم كرده اند، در واقع، «ولي دم» و خون خواه آنان، خود خداوند است.

بنابراين، «ثارالله» به اين معناست كه خون بهاي امام حسين عليه السلام، متعلق به خداست و او كسي است كه خون بهاي امام حسين عليه السلام را خواهد گرفت. اين واژه، حاكي از شدت همبستگي و پيوند سيدالشهدا عليه السلام با خداوند است كه شهادتش همچون ريخته شدن خوني از قبيل ه خدا مي ماند كه جز با انتقام گيري و خون خواهي خدا، تقاص نخواهد شد4.

2. اگر «ثار» به معناي خون باشد، قطعاً مراد از «ثارالله»، معناي حقيقي نيست؛ بلكه يك نوع تشبيه، كنايه و مجاز است؛ چون مسلّم است كه خدا موجودي مادي نيست تا داراي جسم و خون باشد؛ پس اين تعبير، از باب تشبيه معقول به محسوس است؛ يعني همان گونه كه نقش خون در بدن آدمي، نقشي حياتي است، وجود مقدس امام حسين عليه السلام نسبت به دين خدا نيز چنين نقشي دارد و احياي اسلام، با نهضت عاشورا بوده است.

3. شايد بتوان در اين باره با نگاه عرفاني مستند به روايات نيز به نتيجه اي نوراني دست يافت. از امام علي عليه السلام نيز به «اسدالله الغالب» و «يدالله» تعبير شده است و در حديث «قرب نوافل» از پيامبر صلي الله عليه و آله روايت شده كه خداوند فرمود:

«بند ه من، به چيزي دوست داشتني تر از واجبات، نزد من اظهار دوستي نمي كند و همانا او با نوافل نيز به سوي من اظهار دوستي مي كند؛ پس آن گاه كه او را دوست بدارم، گوش او مي شوم كه با آن مي شنود و ديد ه او مي شوم كه با آن، مي بيند و زبان او مي شوم كه با آن سخن مي گويد و دست او مي شوم كه با آن، ضربه مي زند و پاي او مي شوم كه با آن راه، مي رود. اگر به درگاه من دعا كند، او را دوست خواهم داشت و اگر از من درخواست كند، به او عطا مي كنم».5

از اين روايت به خوبي آشكار مي شود كه اولياي خداوند، «خليفه» او بر روي زمين و مظهر افعال الهي اند. خداوند، جسم نيست؛ اما آن چه را كه اراده مي كند انجام بدهد، از طريق دست اولياي خود، به ظهور مي رساند و كمكي را كه مي خواهد به سوي بنده اي بفرستد، با پاي اولياي خود مي رساند و خوني را كه مي خواهد از سوي خود، براي احياي دين خودش ريخته شود، از طريق شهادت اولياي خودش، ظاهر مي سازد. از اين رو، همان طور كه دست امام علي عليه السلام دست قدرت خدا و «يدالله» است، خون امام حسين عليه السلام نيز خون خدا و «ثارالله» است.

از اين رو، در زيارت عاشورا، چنين مي خوانيم: «السلام عليك يا ثار الله و ابن ثاره  و الوتر الموتور؛ سلام بر تو اي خون خدا و فرزند خون او! سلام بر تو اي يگانه دوران»! همان گونه كه ابن قولويه در زيارت هفدهم و بيست و سوم امام حسين عليه السلام اين فقره را نقل مي كند: «و انك ثار الله في الأرض و الدم الذي  لا يدرك ثاره أحد من أهل الأرض و لا يدركه الا الله وحده».6

همان گونه كه نقش خون در بدن آدمي، نقشي حياتي است و بود و نبودش، زندگي و مرگ او را رقم مي زند، وجود مقدّس

امام علي و امام حسين عليهماالسلام نزد خدا و در دين او، چنين نقشي دارند و اگر آن حضرت نبود، اسلام نبود و اگر حسين

عليه السلام نبود، اسلام و تشيّع نبود.

آري، تا ياد و نام سيّدالشّهدا عليه السلام زنده و بر سر زبان هاست، تا عشق حسين عليه السلام در دل ها مي تپد، تا آتش محبت و ولايت او در قلوب انسان ها مشتعل است، تا فرياد «يا حسين» بر بلنداي آسمان ها و زمين، طنين انداز است، نام و ياد خدا، زنده و پايدار است؛ چون او، هم ه هستي خود را در راه خدا، انفاق و ايثار كرد؛ سيماي ننگين رياكاران و تحريف گران زمان را آشكار نمود و نقاب از چهر ه زشت آنها برداشت و اسلام ناب نبوي و علوي را نماياند. خون او، شرافت «ثارالله» را گرفت.

 

پي نوشت:

1. الطريحي، مجمع البحرين، ج 1، ص 237، معين، محمد، فرهنگ فارسي، ج 1، ص 1185.

2. جواد محدثي، جواد، درس هايي از زيارات عاشورا، ص 14؛ اصغر عزيزي تهراني، شرح زيارت عاشورا، ص 35.

3. اسراء، آي ه 33.

4. فرهنگ عاشورا، واژه «ثار».

5. برقي، المحاسن، ج1، ص291.

6. كامل الزيارات، ص683.

ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها