خانه > تاريخ و سيره >699


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326نكاتي آموزنده از امام صادق(ع) بازديد: 5673

امام جعفر بن محمد صادق (ع) ششمین امام از ائمه اطهار (ع) است که پیامبر اسلام (ص) بر جانشینی آن ها پس از خود، تصریح فرموده است.

آن حضرت در سال 83 ه.ق دیده به جهان گشود و در سن 65 سالگی در سال 148 هجری دیده از جهان فروبست و در قبرستان معروف «بقیع» در کنار مرقد پدر بزگوارش به خاک سپرده شد.

امام صادق (ع) در سال 114 یعنی در سن 31 سالگی به امامت رسید. دوران امامت آن حضرت با اواخر حکومت امویان که در سال 132 به پایان رسید و اوایل حکومت عباسیان که از این تاریخ آغاز شد، مصادف گردید.

امام صادق (ع) از میان خلفای اموی با افراد زیر هم معاصر بود:

1 ـ شهام بن عبدالملک (15-125 ه.ق)

2 ـ ولید بن یزید بن عبدالملک (125-126)

3 ـ يزيد بن وليد بن عبدالملك (126)

4 ـ ابراهيم بن وليدبن عبدالملك (وي فقط 70 روز حكومت كرد، آن هم در سال 126)

5 ـ مروان بن محمد مشهور به مروان حمار (126 -132)

امام صادق (ع) همچنين در اواخر عمر بابركت خود با دو خليفه عباسي هم معاصر بودند:

1 ـ عبدالله بن محمد، مشهور به سفاح (132 137)

2 ـ ابوجعفر، مشهور به منصور دوانيقي‌(137 158)

شرايط زمان امام صادق (ع) ويژه بود؛ بدين شرح كه آن دوره از نظر سياسي دوره ضعف و تزلزل حكومت بني‌اميه و فزوني قدرت بني‌عباس بود و اين دو گروه مدتي در حال كشمكش و مبارزه با يكديگر بودند. از زمان هشام بن عبدالملك تبليغات و مبارزات سياسي عباسيان آغاز گرديد و در سال 129 وارد مرحله مبارزه مسلحانه و عمليات نظامي شد و سرانجام در سال 132 به پيروزي رسيد. از آنجا كه بني‌اميه در اين مدت گرفتار مشكلات سياسي بودند، لذا فرصت ايجاد فشار و اختناق نسبت به امام و شيعيان را نداشتند از طرفي عباسيان چون پيش از دست‌يابي به قدرت در پوشش شعار طرفداري از خاندان پيامبر و گرفتن انتقام خون آنان عمل مي كردند، فشاري از طرف آنان مطرح نبود. از اين رو اين دوران، دوران آزادي نسبي امام صادق (ع) و شيعيان و فرصت مناسبي براي فعاليت فرهنگي و علمي آنان به شمار مي آمده؛ لذا امام صادق (ع) با توجه به فرصت مناسبي كه بوجود آمده بود شاگردان بزرگ و برجسته اي مانند هشام بن حكم، ابان بن تغلب، هشام بن سالم، مومن طاق، مفضل بن عمر، جابر بن حيان و ... را تربيت كرد كه تعداد آنها را بالغ بر چهار هزار نفر نوشته اند. هر يك از اين شاگردان از چهره هاي علمي و درخشان جهان اسلام شدند كه به اسلام خدمت نمودند به طور نمونه جابربن حيان بيش از دويست جلد كتاب در زمينه علوم گوناگون به خصوص رشته هاي عقلي و طبيعي و شيمي تصنيف كرد كه به پدر علم شيمي معروف شد.

در اين تحقيق قصد داريم نكاتي آموزنده از زندگاني حضرت امام صادق (ع) را ارائه دهيم كه با بهره گيري از اين آموزه ها در مسير تكامل و قرب الي الله سبحانه و تعالي قدم بگذاريم.

 

1 ـ تاكيد بر «تعبد» و بندگي خدا

حضرت به مسلمانان آموختند كه مسائل تعبدي را نبايد با قياس عقلي سنجيد و براي اثبات آن در مناظره با ابوحنيفه پيشواي سني هاي حنفي مثالهايي آوردند كه ابوحنيفه مدافع سرسخت قياس عقلي نتوانست دفاعي را از عقيده اش ارائه دهد. حضرت به ابوحنيفه فرمودند. به نظر تو كشتن كسي به ناحق مهمتر است يا زنا؟ ابوحنيفه پاسخ داد: كشتن كسي به ناحق حضرت فرمود: پس چرا براي اثبات قتل، دو شاهد كافي است، ولي براي ثابت نمودن زنا چهار گواه لازم است؟

آيا اين قانون اسلام با قياس توافق دارد؟ ابوحنيفه پاسخ داد. نه

امام صادق (ع) در مثال ديگر فرمودند. بول كثيف تر است يا مني؟

ابوحنيفه پاسخ داد: بول. امام صادق (ع) فرمودند: پس چرا خداوند در مورد اول مردم را به وضو امر كرده، ولي در مورد دوم دستور داده غسل كنند؟

آيا اين حكم با قياس توافق دارد؟ ابوحنيفه پاسخ داد: نه حضرت باز هم مثال ديگري آوردند و فرمودند نماز مهمتر است يا روزه؟ ابوحنيفه گفت: نماز حضرت فرمودند: پس چرا بر زن حائض قضاي روزه واجب است ولي قضاي نماز واجب نيست؟ آيا اين حكم با قياس توافق دارد؟

ابوحنيفه در حيرت و بي پاسخي فروماند. (ر.ك: سيره پيشوايان از صفحه 363 تا ص 366)

 

2 ـ نهي از منكر

نهي از منكر گاهي با زبان و گاهي با اعضا و جوارح به طور عملي صورت مي گيرد و در هر صورت عكس العمل در مقابل عمل حرام لازم است مگر در ضرورت.

امام صادق (ع) در جشني كه از سوي منصور دوانيقي ترتيب يافته بود حضور يافتند در آن مجلس سفره غذا پهن شد و در اين ميان يكي از حاضران آب خواست، به جاي آب به او شراب دادند. امام صادق (ع) بي درنگ برخاست و به عنوان اعتراض مجلس را ترك كرد و گفت: رسول خدا (ص) فرمود: كسي كه در كنار سفره اي كه در آن شراب نوشيده شود بنشيند ملعون است.

به اين ترتيب امام صادق (ع) با قاطعيت نهي از منكر عمل كرد و با كمال بي اعتنايي به سفره منصور خشم خود را به آن سفره و حاضران نشسته در آن، ابراز داشت (رك سيره چهارده معصوم محمدي اشتهاردي ص 562)

اين قبيل رفتارها از اهل بيت (ع) مي تواند الگوي خوبي براي ما در جهت نهي از منكر در جامعه باشد.

 

3 ـ شكر نعمت و اشتياق به عبادت

معاويه بن وهب مي گويد: همراه امام صادق (ع) بودم، آن حضرت سوار بر مركب بود، در مسير راه، پياده شد و سجده طولاني انجام داد، پس از سجده، از علت آن پرسيدم، فرمود: به ياد نعمتي افتادم از اين رو سجده به جا آوردم. هم چنين حفض بين غياث مي گويد: امام صادق (ع) را ديدم در كنار درختهاي باغهاي كوفه عبور مي كرد تا كنار يكي از نخل ها رسيد، در آنجا وضو گرفت و مشغول نماز شد و به سجده رفت، شمردم پانصد مرتبه در سجده فرمود: سبحان الله، سپس بر تنه آن درخت تكيه نمود و به دعا و راز و نياز پرداخت.

روزي امام صادق (ع) را مشاهده كردند كه پس از تلاوت آيات قرآن از حال رفت و پس از لحظاتي به حال عادي بازگشت حاضران از او پرسيدند: اين چه حالي بود كه به شما دست داد؟

امام (ع) فرمود: آيات قرآن همواره تكرار كردم تا اينكه به حالتي رسيدم كه گويي آن آيات را به طور مستقيم از زبان خداوند نازل كننده آيات شنيدم  (سيره پيشوايان محمدي اشتهاردي ص 590-591)

امام صادق (ع) به شيعيان فرمودند: همانا بوي بهشت از فاصله مسيري كه در دو هزار سال پيموده مي شود مي رسد، ولي همين بوي بهشت را انساني كه پدر و مادرش را بيازارد و يا قطع رحم كند استشمام نخواهد كرد. (ر ك فروع كافي ج 7 ص 55)

 

4 ـ توصيه به نماز

حضرت در لحظات پاياني عمر شريفشان دستور دادند تا بستگانش را حاضر نمايند پس از حضور بستگان به آنها نگاه كردند و فرمودند: همانا شفاعت ما به كسي كه نماز را سبك بشمارد نرسد. (ر ك رياحين الشريعه ج 2 ص 19)

خصوصيات واقعي شيعيان از زبان آن حضرت:

امام صادق (ع) فرمودند: شيعيان ما كه پيروان علي (ع) هستند ـ آنهايي هستند كه در راه ولايت از بذل جان و مال دريغ نكنند و در راه دوستي ما با يكديگر نيز مهر ورزند.

و در راه زنده نگه داشتن اهداف ما، با يكديگر رفت و آمد كنند، در هنگام خشم ستم نكرده و در هنگام خشنودي زياده روي نكنند، با هر كس همسايه شوند مايه بركت او با هر كس بياميزند مايه سلامت وي باشند (تحف العقول 295 و 300)

امام صادق (ع) در جاي ديگري مي فرمايند: هرگاه يكي از شما ديندار و راستگو بوده،‌ امانت را حفظ كند و با مردم با اخلاق خوب برخورد نمايد به طوري كه اگر گفته شود اين شخص شيعه جعفري است، موجب خشنودي شود. (رك اصول كافي 2/636)

 

ماجراي شهادت حضرت:

محمد بن عبدا... اسكندر مي گويد: روزي بر منصور وارد شدم و او را غمگين يافتم، به او گفتم : در چه فكري هستي؟

منصور پاسخ داد: اي محمد، از اولاد فاطمه صد و اندي كشته شده اند (البته اين فقط تعداد كساني است كه خود منصور كشته است)

اما آقا و امامشان هنوز باقي مانده است. گفتم منظور تو كسي است؟ منصور پاسخ داد: جعفر بن محمد صادق اسكندري سعي بسيار كرد تا منصور را از اين تصميم منصرف كند. وي به منصور گفت: جعفر بن محمد مردي است كه از شدت عبادت ضعيف شده و اشتغال به عبادت خدا وي را از طلب ملك و خلافت رويگردان كرده است.

اما منصور كلام او را نپذيرفت و به او گفت: مي داني آگاهم كه تو او را قبول داشته و به امامت او اعتقاد داري. اما بدان كه سلطنت عقيم است (مهيج الدعوات/247) سرانجام منصور عباسي (عليه اللعنه) سم مهلكي را براي حاكم مدينه فرستاد و او نيز آن سم را به امام صادق (ع) نوشانيد.

ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها