خانه > سياسي و انديشه سياسي >697


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326خط امام بازديد: 4262

گاهي ابعاد برخي وقايع سياسي و اجتماعي را به راحتي نمي توان در زمان وقوع اتفاق به درستي تحليل كرد، اين وقايع همچون معركه اي هستند كه در زمان اتفاق  پيرامونشان را گرد و خاک  مي گيرد و بسياري از جزئيات واقعه حتي از چشمان انسان هاي تيز بين نيز مخفي مي ماند، دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري علي رغم ويژگي هايي مشتركي كه با انتخابات هاي قبلي داشت ،از اين نوع بود. لذا براي بررسي همه ابعاد اين انتخابات نياز به زمان بيشتري است چه اينكه هنوز غائله پايان نيافته و پيامدهاي آن ذهن بسياري از مسئولين قضايي سياسي امنيتي و حتي توده مردم را همچنان به خود مشغول كرده است.

با کمرنگتر شدن هیجانات انتخاباتی اینک از بين موضوعات مختلفي كه نياز به واكاوي دارد،گفتماني بود كه در اين انتخابات حاكم شد و آن گفتمان رجعت به شعارهاي اصيل انقلاب و خط امام بود. گفتماني كه در عصر اصلاحات رسما شعار به موزه رفتنش را سرداده بودند .البته نمي توان منكر بود كه سابقه برخي از اين كانديداها در همراهي با خط امام و همراهي آنان با آن رهبر فرزانه بيشتر بود. ولي به راستي چه مقدار از اين شعارها و منش ها منطبق بر سيره و سلوك حضرت امام بود؟!

در اين نوشته كوتاه نويسنده در صدد است به طور مختصر به بيان مهمترين ويژگي هاي خط امام خميني(ره) بپردازد تا مخاطب با درايت خود به مقايسه رفتارهايي كه از نامزدهاي چهارگانه و حاميان آنها مطرح شد با گفتمان و خط امام بپردازد.

مهمترين اين ويژگي ها كه از محكمات انديشه و سيره امام خميني(ره) هستند عبارتند از:

1.  حفظ نظام: از حضرت امام ميراثهاي بزرگي به جا مانده است ولي بي ترديد«حكومت ديني» بزرگترين ميراث فكري امام براي همه نسل ها بود. حكومتي كه علاوه بر مشروعيت الهي با 2/98 درصد آراء به تصويب رسيد و براي پايداري آن خون صدها هزار از بهترين اقشار جامعه به زمين ریخت. از اين رو ايشان در اهميت حفظ نظام فرمودند: حفظ نظام« از واجبات شرعيه و عقليه و از اعظم فرايض» است[1] ولي متاسفانه در اين انتخابات عده اي بخاطر منافع شخصي و حزبي كاري كردند كه اقتدار نظام اسلامي، کارآمدی و دست آوردهاي آن به شدت زير سوال رفت تا جايي كه حتي برخي از كشورهاي عربي مزدور نيز براي ايران نسخه می پيچیدند.

2.  ولايت فقيه: گرانينگاه اصلي در حكومت اسلامي « ولايت فقيه و رهبري است» از جمله كلمات قصاري كه بسياري از هموطنان عزيز آن را در حافظه خود دارند اين سخن آن بنيان گذار است كه فرمودند: «پشتيبان ولايت فقيه باشد تا به مملكت شما آسيبي نرسيد». ولي متاسفانه در برخي از محفل ها عنوان شد كه بايد از اين موقعيت براي ترديد در عدالت رهبري بيشترين استفاده را برد! بايد ايشان را به جانب داري متهم كنيم تا جايگاه ايشان در اذهان مردم كمرنگ شود!وعلی رغم توصیه ایشان به هشیاری ، برخی از رجال سیاسی از هر بهانه ای برای متشنج کردن فضای روانی جامعه استفاده می کردند.

3.  حمايت از فلسطين:  نام گذاری آخرين جمعه ماه مبارك رمضان به عنوان «روز جهاني قدس» بيانگر نگاه راهبردي حضرت امام (ره) به مسئله فلسطين بود ولي طرفداردان مدافعين خط امام در روز قدس شعار دادند« نه غزه نه لبنان جانم فداي ايران» يعني همان خط مشي كه برخي از كانديداها به صورت رسمي از قول امام نقل كردند كه مثلا ايشان فرمودند: فلسطين را رها كنيد زيرا راه قدس از كربلا مي گذرد! كه البته اين نقل قول به هيچ وجه صحت نداشت.

4.  دفاع از محرومان: در انديشه و امام(ره) مبارزه با زراندوزان و دفاع از محرومان و مستضعفان يك برنامه حياتي و اسلامي _ انقلابی بود. تشکیل نهادهایی چون جهاد سازندگی، کمیته امداد امام خمینی (ره) بنیاد مسکن و حساب 100 امام از جمله اقدامات عملی ایشان برای تحقق این امر مهم بود. وی مستضعفان و زاغه نشینان را ولی نعمت می دانست و تلاش برای از بین بردن اخلاق کاخ نشینی از ملت تأکید می فرمود. از نظر ایشان یک موی کوخ نشینان بر همه کاخ نشینان ترجیح داشت.

      ولی در گفتمان انتخاباتی دوره دهم، دفاع از محرومین و رسیدگی به حال آنها عنوان گداپروری به خود گرفت!

5.    تمایز بین اسلام آمریکایی و اسلام ناب محمدی:

      از اصلاحات تقابلی که حضرت امام در گفتمان خود به کار می برد اسلام ناب محمدی و اسلام آمریکایی بود و واژه های معادلی که به کار می‌بردند عبارت بودند از: اسلام راستین، اسلام پابرهنگان، اسلام مستضعفین و رنجیدیدگان تاریخ، اسلام عارفان مبارزه جو و پاک طینتان عارف، اسلام پرخاشگر برستمگران.
و اصطلاحاتی که در تبیین مشخصه های  اسلام آمریکایی به کار بردند عبارت بود از: رفاه و تجمل، التقاط، سازش و فرومایگی، اسلام    ذلت و نکبت، اسلام مستکبرین، اسلام فرومایگان بی درد، اسلام راحت طلبان.

6.   استکبار ستیزی: بی شک استکبار ستیزی از برجسته ترین محکمات در اندیشه و رفتار حضرت امام خمینی(ره) است. اعلام روز 13 آبان به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی در مجلس سوم، و بیانیه های حج به مناسبت برائت از مشرکین در ایام حج و نیز استفاده از کلمات قصاری همچون:
-
ما تا آخر عمر علیه دولت آمریکا مبارزه می کنیم.

-
 خدا نیاورد آن روز را که ایران گرایش پیدا کند به آمریکا.
و استفاده از عباراتی همچون : جنایتکار، شیطان بزرگ، مجرم دست اول، فاسد متجاوز، دشمن اسلام، تروریست پرور و دهها واژه مشابه این کلمات گویای روحیه ی ضد استکباری حضرت امام بود.
 ولی متأسفانه علاوه بر پوشش تبلیغاتی رسانه های کشورهای استکباری و تبلیغ له و علیه برخی از کاندیداها به ناگاه دولت آمریکا نسب به مسائل انتخاباتی ایران دایه مهربانتر از مادر شد!

7.  مردم: «مردم» از بنیادی ترین واژه ها و مفاهیم در نزد امام خمینی است. در ادبیات امام در دو محور می توان جایگاه مردم را به صورت بسیار پررنگ مشاهده کرد.

اول) خدمت به مردم: امام همواره از خدمتگزاری مسؤلین برمردم تأکید داشته اند و این فراز بلند از ایشان به یادگار مانده است که فرمودند: «اگر به من خدمتگزار بگویند بهتر است تا اینکه رهبر بگویند»

دوم) سرنوشت سازی رأی مردم:

      امام همواره میزان را رأی ملت می دانست و در ضرف دو ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دستور ایشان 5 انتخابات برگزار شد. وی همواره می فرمود« هر چه داریم از ملت است»[2] و «اتکاء ما به نیروی ملت است»[3]وی همواره تأکید داشت «مردم نباید کنار بروند ، اگر مردم کنار بروند همه شکست می خوریم»[4]

ولی متأسفانه در انتخابات اخیر با برچسب هایی همچون پوپولیسم، نقش مردم تا حد سیاه لشگری که حاضر شدند با یک گونی سیب زمینی رأی خود را بفروشند پاییین آورده شد!

 در پایان ذکر این نکته ضروری می نماید که اولا نمی توان عملکرد افراد غیر معصوم را سیاه و سفید دید ثانیا همچنان که حضرت امام در بند میم وصیت نامه الهی خود فرموند :میزان حال فعلی افراد است. چرا که نظام اسلامی همچون قطاری است که در هر ایستگاه عده ای را سوار و پیاده می کنند و تنها آنهایی مورد قبول دائمی خداوند و مردم قرار خواهند گرفت که تا ایستگاه آخر پاینبد معیارهای نظام اسلامی بمانند.  انشاء الله   

پي نوشت ها

[1].كلمات قصار –( پندها و حكمت ها) امام خميني دفتر چهارم موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني . (تهران: مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني1378)

[2] . کلمات قصار، ص120

[3] . همان، 121

[4] . همان، 122

ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها