خانه> تاريخ و سيره >667


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
پيامدهاي خودارضايي...
قرص شب امتحان (تار...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
هولوكاست چيست؟
همجنسگرايي، علل و ...
گناهان كبيره
رابطه دختر و پسر
چشم چراني، آثار و ...
چگونه از ياران اما...
عجم، دشمن اهل بيت؟...
تقويت اراده در انج...
علامت قبولي توبه
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
اخلاق پيامبر (4) -...
نقش قرآن در زندگي ...
احكام نماز و روزه ...
شوخي هاي پيامبر
چه كنم گناه نكنم؟!
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
جلسه خواستگاري
...

گرايش دختران آمريك...
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
دفتر 30 پرسش ها و ...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
لیست کتب اداره مشا...
اخلاق پيامبر(2)- م...
موي بلند و وضو
خاطره اي جالب از ز...
اخلاق پيامبر - توص...
امام خميني(ره) و غ...
تا باشگاه هسته اي

آمار سایت


تعداد مقالات:
2049

بازدید مقالات:
6313488

بازدید سوالات:
2573960دوران امام موسي كاظم عليه السلام بازديد: 4616

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


به مناسبت فرارسيدن ايام شهادت حضرت امام موسي كاظم ـ عليه السلام ـ قصد داريم به طور مختصر به بررسي دوران ايشان بپردازيم و از رفتارهاي حكيمانه‌ي حضرت پند بگيريم.

امام موسي كاظم ـ عليه السلام ـ هفتمين پيشواي شيعيان در سال 128 ه.ق متولد شد و بيست سال از زندگي بابركتش را با پدر بزرگوارش حضرت امام صادق ـ عليه السلام ـ سپري كرد و پس از به شهادت رسيدن آن حضرت به دست منصور عباسي، به امامت رسيد.

ايشان ده سال از مدت امامتش را در دوران اين خليفه‌ي ستمگر سپري نمود و در اين مدت به خوبي مي‌دانست كه رفتارهايش كاملاً  تحت مراقبت خليفه است؛ از اين رو براي اين كه براي خود و شيعيانش مشكلي پيش نيايد، ديدار با شيعيانش را بسيار محدود نمود تا اين كه خليفه از دنيا رفت و سومين خليفه عباسيان يعني مهدي عباسي، فرزند خليفه دوم (منصور) به خلافت رسيد.

به طور كلي در زمان مهدي عباسي فضايي براي نشر علم براي امام كاظم ـ عليه السلام ـ فراهم شد. خليفه اگرچه همانند پدرش اهل عيش و نوش بود ولي ستم‌هاي وي در حق شيعيان به مراتب كمتر از پدر بود.

ارتباط شيعيان با امام كاظم ـ عليه السلام ـ آنقدر زياد شد كه خليفه احساس خطر نمود و تصميم گرفت امام را دستگير كند. وي نامه‌اي به حاكم مدينه نوشت و از او خواست تا هرچه زودتر امام را به بغداد اعزام كند. در بين راه داستان زيبايي پيش آمد كه گوياي علم غيب امام ـ عليه السلام ـ مي‌باشد. هنگامي كه امام ـ عليه السلام ـ به منطقه‌ي «زباله» رسيد در آن منطقه استقبال خوبي از امام شد؛ زيرا مردم آن منطقه شيعه و دوستدار امام بودند.

امام آثار ناراحتي را در شخصي به نام «ابوخالد» ديد. از علت حزنش پرسيد، وي گفت: چگونه ناراحت نباشم در حالي كه مي‌بينم به سمت خليفه ستمگر مي‌رويد و اطميناني به بازگشت شما نيست؛ امام به وي اطمينان داد كه در اين سفر هيچ خطر جاني به ايشان نخواهد رسيد و براي اطمينان بيشتر به او فرمود كه در فلان تاريخ باز هم به سوي شما باز مي‌گردم. سپس امام با مردم اين منطقه خداحافظي كرده، رهسپار بغداد شد.

به محض ورود امام ـ عليه السلام ـ به بغداد خليفه ايشان را دستگير نمود. آن شب خليفه در خواب حضرت اميرالمومنين ـ عليه السلام ـ را ديد كه او را سرزنش مي‌كند و اين آيه را تلاوت مي فرمايد: « فَهَلْ عَسَيْتُمْ إِن تَوَلَّيْتُمْ أَن تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ وَتُقَطِّعُوا أَرْحَامَكُمْ» (اگر (از این دستورها) روی گردان شوید، جز این انتظار می‌رود که در زمین فساد و قطع پیوند خویشاوندی کنید؟!) (سورة محمد، آيه 22)

خليفه با ترس از خواب بيدار شد و امام را آزاد كرد (تاريخ بغداد، ج 13، ص 30)

مهدي (خليفه عباسي) در سال 1369 ه.ق از دنيا رفت و فرزندش هادي عباسي در 24 سالگي به خلافت رسيد.

او فردي سنگدل بود و ستم وي به حدي بود كه علويان به قيام پرداختند. قيامي كه به رهبري «حسين بن علي» معروف به «شهيد فسخ» از نوادگان حضرت امام حسن ـ عليه السلام ـ صورت گرفت.

خليفه پس از سركوبي اين قيام تصميم بر قتل امام موسي كاظم ـ عليه السلام ـ گرفت؛ خاندان حضرت پريشان شدند اما امام با كمال خونسردي فرمود: اولين نامه‌اي كه از عراق برسد خبر مرگ خليفه است. همان‌طور هم شد. هادي عباسي فقط يك سال حكومت كرد و در سن 25 سالگي از دنيا رفت. برخي عامل مرگ او را وجود جراحت داخلي، برخي تحريك شدن وليعهدش هارون عليه او و برخي غضب و ناراحتي مادرش دانسته‌اند.

پس از هادي، برادرش هارون به خلافت رسيد. وي چهار سال امام ـ عليه السلام ـ را در بصره زنداني كرد و از حاكم بصره خواست تا امام را به قتل برساند، اما وي از انجام فرمان خليفه خودداري كرد؛ چرا كه هيبت امام باعث ترس حاكم از قتل امام شده بود. سپس خليفه سنگدل امام را به بغداد آورد و به شخصي به نام «فضل بن ربيع» سپرد تا امام را زنداني كرده و به شهادت برساند ولي او نيز سرپيچي كرد. امام ـ عليه السلام ـ به شخص ديگري به نام «فضل بين يحيي» سپرده شد، كه او هم از زنداني كردن و كشتن امام سر باز زد. هارون كه از اين ماجرا سخت آشفته شده بود فضل بن يحيي را تنبيه كرد و در مجلسي به او صد تازيانه زد؛ چرا كه او به جاي انجام امر خليفه به تكريم و احترام حضرت اقدام كرده بود.پس از آن هارون امام را به دست فرد سنگدلي داد كه از فرمان قتل امام سرپيچي نكند. آن شخص «سندى بن شاهك» نام داشت كه پس از آزار و اذيت، حضرت را در سال 183 ه.ق بنا به روايت مشهور در 25 رجب به شهادت رساند.

امام كاظم عليه السلام توانست شاگرداني را تربيت كند و علوم و معارفي را از خود برجاي گذارد كه تا امروز شيعيان از آن معارف بهره مند گردند.

رفتار امام در زمان چهار خليفه زمان خود، كاملا عقلاني و حساب شده بود. اگر امام شيعيان را از ارتباط مستقيم با خود در زمان حكومت منصور برحذر نمي‌اشت وي در همان دوره به شهادت رسيده بود؛ ما امام در زمان هر خليفه به فراخور شرايط عمل كرد و بيشترين فيض ممكن را به شيعيان رساند.

در پايان به يك روايت از امام موسي كاظم ـ عليه السلام ـ  اشاره مي‌شود:

«ما الحجه علي الخلق اليوم، فقال: العقل يعرف به الصادق علي الله فيصدقه و الكاذب علي الله فيكذبه»

از امام كاظم ـ عليه السلام ـ  پرسيده شد: امروز آنچه تكليف مردم را مشخص مي‌سازد و حجت و دليل روشن ميان آنان و خداست، چيست؟ امام پاسخ دادند: «عقل» عقلي كه به وسيله آن، كسي كه به راستي مطالبي را به خدا نسبت مي‌دهد، شناخته شود تا صدق مطالب او روشن گشته و مورد تصديق قرار گيرد، و نيز كسي كه دروغ بر خدا مي‌بندد رسوا شود تا مورد تكذيب و انكار واقع شود. (اصول كافي ج 1 ص 25)نظر شما راجع به اين مقاله

 

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها