خانه> قرآن و دانشجو >596


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
پيامدهاي خودارضايي...
قرص شب امتحان (تار...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
هولوكاست چيست؟
همجنسگرايي، علل و ...
گناهان كبيره
رابطه دختر و پسر
چشم چراني، آثار و ...
چگونه از ياران اما...
عجم، دشمن اهل بيت؟...
تقويت اراده در انج...
علامت قبولي توبه
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
اخلاق پيامبر (4) -...
نقش قرآن در زندگي ...
احكام نماز و روزه ...
شوخي هاي پيامبر
چه كنم گناه نكنم؟!
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
جلسه خواستگاري
...

گرايش دختران آمريك...
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
دفتر 30 پرسش ها و ...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
لیست کتب اداره مشا...
اخلاق پيامبر(2)- م...
موي بلند و وضو
خاطره اي جالب از ز...
اخلاق پيامبر - توص...
امام خميني(ره) و غ...
تا باشگاه هسته اي

آمار سایت


تعداد مقالات:
2049

بازدید مقالات:
6313520

بازدید سوالات:
2573960رمز سعادت (1) بازديد: 4315

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


در ايام پاياني سال 87 هستيم و دانشجويان پس از ثبت نام آماده‌ي سفر معنوي‌اند پرسش بيشتر اين عزيزان اين است که به منظور آمادگي اين مسافرت نوراني چه عملي انجام دهيم که با بيشترين معنويت و نورانيت به وطن برگرديم. پيش از سفر و پس از شروع آن چه انجام دهيم و از چه کارهايي دوري کنيم؟
آيات کريم قرآن و روايات به ما اين گونه مي آموزند که اعمال صالح به شرطي ارزشمندند و در دنيا و آخرت تأثير گذار و داراي پاداش اند که با «ايمان» همراه باشند. عمل صالح بدون معرفت و ايمان مانند طبابت يک طبيب است که كار مقدس خود را براي تقويت باطل انجام دهد، چنين كاري داراي هيچ ارزش ديني نيست.
در آيات قرآن کريم 79 بار عمل صالح ذکر شده و در تمامي آنها با لفظ «آمنوا» يا معني ايمان همراه است. آية 97 سوره نحل مي‌فرمايد: «مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ؛ يعني هر مرد و زني که عمل صالحي انجام دهد در حاليکه مومن باشد . بايشان حيات پاکيزه عطا مي‌‌کنيم».
 عمل صالح بدون ايمان از نظر دين، كاري عبث و تباه شده است. خداوند متعال مي‌فرمايد: «وَ مَن يَكْفُرْ بِالإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ؛ هرکس که کافر باشد عملش تباه خواهد شد. و او در قيامت از زيانكاران مي باشد». (مائده/ 5) «اما کسي که به خداوند ايمان داشته باشد، اعمال صالحه او باعث خوشبختي در آخرت و قيامت مي‌شود». (ر.ك: غافر/ 40)
پس از شناخت خداوند و پيامبر، يکي از مهم‌ترين معرفت‌هايي که باعث اثر بخشي اعمال صالح مي‌شوند معرفت به امام زمان است. در حديثي از پيامبر اکرم(صلي الله عليه وآله) نقل شده که فرموده اند: «من مات و لم يعرف امام زمانه مات ميته جاهليه؛ [1] هر کس بميرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهليت مرده است»، يعني از اسلام بهره اي نبرده است. به عبارت ديگر کسي که مسلمان باشد و اعمال صالح شرعي خود را هم انجام بدهد، ولي امام زمانش را نشناسد و بدون شناخت وقبول امامت ايشان، دينداري کند، نماز و روزه و حج و زکاتش قبول نشده، از اين اعمالش هيچ بهره اي نمي‌برد. اين موضوع نه تنها اعتقاد شيعه، که اهل سنت نيز بدان پايبندند.
مرحوم شيخ عباس قمي در کتاب الکني و الالقاب، ص 25 به نقل از كتاب گلزار قدس محقق کاشاني (از نويسندگان اهل تسنن) نقل مي‌کند که وقتي حجاج داخل مکه شد و با حمله به بيت الله الحرام عبد الله ابن زبير را، که با خليفه بيعت نکرده بود، دستگير كرد و به دار کشيد پس از مرگ او عبدالله بن عمر به نزد حجاج آمد و به او گفت دستت را به من بده تا با تو براي عبدالملک بيعت کنم. چون پيامبر فرموده هرکس بميرد و ... پس حجاج پايش را دراز کرد و گفت پايم را بگير (و بيعت کن) که دستم مشغول است. پسر عمر گفت: آيا مرا مسخره مي‌‌‌‌‌‌‌‌کني؟ حجاج گفت: اي احمق، تو در زماني که علي امام زمانت بود با علي بيعت نکردي و ياد اين حديث نبودي و امروز مي گويي هرکس بميرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلي مرده است؟! آيا علي امام زمان تو نبود؟ به خدا سوگند، تو به خاطر گفتار پيامبر نيامده‏ اي بيعت کني، بلکه به دليل ترس از آن درختي که ابن زبير به آن بدار کشيده شد آمده اي بيعت کني.
بنابراين حديث و آيات فراوان قرآن، آنچه به اعمال، ارزش مي‌دهد اعتقادات صحيح است و بدون اعتقاد به امامت، اعمال و عبادات، سودي نخواهد داشت. به همين خاطر زائران گرامي لازم است در کنار تلاش براي آموزش اعمال، به منظور ارتقاي بنيان‌هاي اعتقادي خود به خصوص در زمينه امامت دانش‌هاي گذشته خود را افزون سازند که به فرموده آيه الله جوادي آملي «زائران محروم از شناخت امامت و ولايت، هرگز ميهمان الهي نبوده، از ضيافت معنوي خداوند برخوردار نيستند و براي زيارتشان ارج و حرمتي نيست». [2]
 هر قدر شناخت و تمسک ما به امامان معصوم عليهم السلام بيشتر باشد، به هدايت و رستگاري نزديک‌تر خواهيم شد. و هر چه از اين چراغ‌هاي هدايت و کشتي‌هاي نجات دور تر شويم، زود‌تر به دره‌هاي گناه و گمراهي سقوط خواهيم نمود.
باتوجه به اين مقدمات، ضروري ديديم که سلسله مقالاتي پيرامون مسايل امامت خدمتتان تقديم کنيم. روش ما در طرح مطالب، بر اساس استدلال به آيات قرآن و احاديثي است که مورد قبول شيعه و سني مي‌باشد. از اين رو مقالات، براي هر فرد غير متعصبي مفيد خواهد بود. پيشاپيش از هر گونه انتقاد و پيشنهاد استقبال مي‌كنيم. در انتهاي هر مقاله سؤالي مطرح شده که مي توانيد با ارائه پاسخ آن در قسمت نظرات (با ذكر ايميل خودتان) از جوايز ارزشمندي بهره مند شويد.

سؤال:
با آيه و حديثي ثابت نماييد که رمز سعادت مسلمين، شناخت و ايمان به ائمه اطهار (عليهم السلام) است؟

پي نوشت‌ها:
[1] - تفسير نورالثقلين، ج 3، ص 194 . که از تفاسير شيعه و شرح سعد بن عمر تفتازاني بر شيخ نجم الدين حفص عمر بن محمد نسفي که اولين شرح اعتقادي اهل تسنن است ص181.
[2] - صهباي حج – ص 100.نظر شما راجع به اين مقاله

 

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها