خانه > سياسي و انديشه سياسي >58


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326فلسطين؛ منافع ملي و ارزشها بازديد: 4378

هرچند ممكن است در فرايند سياست گذاري خارجي در شرايطي بين آرمانها و اهداف ايدئولوژيكي يك كشور با منافع ملي آن تعارض به وجود بيايد ؛اما اين موضوع دائمي وكلي نيست بلكه مي توان اين دو را با هم جمع نمود و در كنار هم پيش برد. نمونه اين موضوع مساله فلسطين است كه همواره از اول انقلاب هم به عنوان موضوعي ايدئولوژيك وهم به عنوان منافع ملي كشورمان مورد توجه سياست خارجي جمهوري اسلامي بوده است . البته در مقاطعي ممكن است به دليل شرايط خاص و اقتضاي مصالح كلان نظام اسلامي درميزان توجه به هركدام تغييراتي به وجود آمده باشد -كه البته در جاي خود ضروري و مورد دفاع است -اما به هيچ وجه نمي توان ادعانمود كه همواره منافع ملي بر ارزش ها ترجيح داده شده است :بلكه برعكس نگاهي به عملكردهاي نظام اسلامي در قبال فلسطين و هزينه هاي سنگيني كه تا كنون در قبال اين مساله پرداخته ، همگي اثبات كننده غلبه بعد ارزشها بر منافع ملي در قضيه فلسطين است خصوصا با توجه به اين كه انجام حمايت‏هاى اقتصادى، سياسى و تبليغاتى در حد وسع و توان از ملت‏هاى مسلمان ديگر خصوصا فلسطين، نه تنها با منافع ملى ما تعارض ندارد بلكه در راستاى تأمين منافع ملى ايران به حساب ميآيد؛ زيرا:
اولاً، منافع ملى يك كشور فقط در مرزهاى جغرافيايى آن محدود نميشود. لذا دولت‏ها به ميزان هزينه‏هايى كه در كشورهاى ديگر مبذول ميدارند، از توان و قدرت تصميم‏گيرى و تأثيرگذارى بيشترى نيز در آينده آن كشور و معادلات منطقه‏اى برخوردار ميباشند.
ثانيا، حفظ موجوديت، استقلال و تماميت ارضى و امنيت ملى كشور كه از عناصر كليدى و حياتى تشكيل‏دهنده منافع ملى ميباشد، نيازمند صرف چنين هزينه‏ها و كمك به ملت‏هايى كه در خط اول مبارزه با دشمنان ما قرار دارند ميباشد.
آينده‏نگرى و تأمين منافع بلندمدت خود بهترين دليل بر انجام چنين اقداماتى ميباشد، زيرا آرمان‏ها و اهداف توسعه طلبانه رژيم صهيونيستى هرگز به فلسطين محدود نبوده بلكه آرزوى سيطره بر جهان اسلام و خصوصا ام‏القراى آن يعنى جمهورى اسلامى ايران را در سر ميپروراند.
بنابراين در قضيه فلسطين منافع ملي تقويت كننده بعد ارزشي است و اقتضا مي نماييد كه به اين مساله توجه دقيق شود.
در ادامه لازم است به چند نكته اساسى توجّه شود:

الف) بررسى سياست خارجى و اقدامات ايران در قبال جهان اسلام.
يكم: بر اساس اصول و مبانى اسلام، جامعه اسلامى پيكره واحدى است و مسلمين نميتوانند در قبال ساير مسلمانان بيتفاوت باشند. پيامبر اسلام(ص) ميفرمايند: من اصبح‏و لم يهتمّ بامور المسلمين فليس بمسلم و يا در رواياتى ديگر فرموده‏ اند: من سمع رجلاً ينادى يا للمسلمين فلم يجبه فليس بمسلم. آن حضرت در جاى ديگر ميفرمايد: مثل المؤمنين فىتوادّهم و تراحمهم و تعاطفهم كنثل الجسد الواحد، اذا اشتكى بعضهم تداعى سائرهم بالسهر و الحمى؛ حكايت مؤمنان دردوستى ومهربانى، چون اعضاى يك پيكر است؛ وقتى يكى از آنها رنجور شود ديگران به مراقبت و حمايت از او همداستان ميشوند»،(نهج‏الفصاحه، ش 2712).
اين همبستگى عميق اسلامى، تعاون اسلامى را نيز به همراه دارد؛ بدين معنا كه مسلمانان در كليه امور و شؤون مشترك اجتماعى، اقتصادى و سياسى خود، موظّف به همكارى و هميارى يكديگرند. تعاليم مذكور در چارچوب عقيده و ايمان، بسيار كارساز است و مجموعه امتاسلامى را - از مشرق تا مغرب عالم - همچون دانه‏هاى تسبيح به يكديگر پيوند ميدهد.
دوم: اصول و قوانين نظام انقلاب اسلامى، ناشى از آموزه‏هاى دين مبين اسلامى است؛ لذا از بدو شكل‏گيرى تاكنون، اهداف خود را منحصر به برپايى حكومت اسلامى در ايران نكرده؛ بلكه خود را موظف به آزادى و بيدارى ساير ملل مظلوم جهان و حمايت از حقوق آنانميداند. بر اساس تحقق عملى حاكميت ملّى، دولت به نمايندگى از تمام افراد مردم، موظّف به ايفاى «تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان» است. به همين جهت، ضمن آن كه «موظف است سياست كلى خود را بر پايه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامى قرار دهد»، در اعمال سياست خارجى«دفاع از همه مسلمانان را» بايد وجهه همّت خود سازد، (قانون اساسى، اصول 6، 11، 56، 153).
بر اين اساس جمهورى اسلامى ايران، حمايت‏هاى بى دريغ مادى و معنوى خود را در حد امكانات و اجازه شرايط بين‏المللى، از ملت‏هاى مظلوم به عمل آورده است (مانند حمايت از مردم ستمديده آفريقاى جنوبى، حمايت از مسلمانان بوسنى - هرزگوين، افغانستان، قفقاز،لبنان و فلسطين و...).
سوم: از آن جا كه مشكل اسرائيل مربوط به همه جهان اسلام است و تمامى مسلمانان مورد تهديد هستند، نجات ملت فلسطين و تشكيل دولت مستقل، و طرد و نابودى اسرائيل، پيوسته مورد اهتمام مسؤولان، مردم و نظام جمهورى اسلامى ايران بوده است و در اين جهت تدابيرقانونى و انواع حمايت‏هاى مالى، معنوى، تبليغاتى و... صورت گرفته است.
قانون حمايت از انقلاب اسلامى مردم فلسطين (مصوب 19/2/69 مجلس شوراى اسلامى) خطوط اصلى سياست حمايت از مردم فلسطين را چنين مقرر داشته است:
1. اعتقاد بر تعلّق فلسطين به ملّت فلسطين و غاصب بودن اسرائيل و حمايت از مردم ستمديده، آواره و مبارز فلسطين تا رسيدن به حقوق حقّه خويش به هر نحو ممكن (ماده 1)؛
2. تشكيل صندوق كمك‏هاى انسانى جهت حمايت از مردم فلسطين، آوارگان و مبارزان فلسطينى؛
3. حمايت معنوى و مادّى از خانواده شهدا، جانبازان، اسرا و مفقودان سرزمين‏هاى اشغالى به وسيله بنياد شهيد؛
4. اعطاى بورس تحصيلى دانشگاهى به داوطلبان فلسطينى؛
5. تشكيل كميته دائم نظارت بر اجرا، پيگيرى و هماهنگيهاى لازم نسبت به امور فلسطينيان و ارائه گزارش به مجلس شوراى اسلامى؛
6. حمايت‏هاى تبليغاتى مؤثر برون مرزى از سوى سازمان‏هاى مربوط (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى و سازمان صدا و سيماى جمهورى اسلامى)؛
7. تعيين و پيشنهاد رسميت بيت المقدس به عنوان موطن و مركز دولت اسلامى در تبعيد فلسطين به كشورهاى اسلامى؛
8. تحريم رابطه اقتصادى نسبت به تمام مؤسسات و شركت‏هاى وابسته به صهيونيست‏ها در سطح جهان.
اين مواضع فرهنگى، سياسى و اقتصادى، حداكثر حمايتى است كه در حال حاضر جمهورى اسلامى ايران از فلسطينيان آواره و اخراج شده از كشورشان به عمل ميآورد.

ب) بررسى موانع و مشكلات بين المللى و واقعيت‏هاى موجود
بر اساس آرمان‏ها و اهداف انقلاب اسلامى و جهت‏گيريهاى سياست خارجى، استراتژى خارجى ايران در سال‏هاى اوليه پيروزى، بر صدور انقلاب بر اين اساس در سال‏هاى اوليه انقلاب استراتژى خارجى ايران بر صدور انقلاب متمركز بود و اين امر با شدت تعقيب ميشد و دراين راستا حمايت‏هاى گوناگون تبليغاتى و مالى و... از جنبش‏هاى مردمى در كشورهاى همسايه و دور به عمل آمد ولى متأسفانه بازدهى مثبتى نداشت و در عوض باعث حساسيت حكومت‏هاى مجاور ايران و قدرت‏هاى جهان شد و محدوديت‏هاى زيادى بر عليه ايران از لحاظاقتصادى سياسى و نظامى و.. به وجود آمد.
نتيجه اين امر ايجاد يك نوع تعديل و تغيير الگوهاى عملى استراتژى صدور انقلاب بود. زيرا نتايج اوليه حاكى از اين مطلب بود كه براى صدور انقلاب بايد مردم كشورهاى مسلمان آمادگى لازم را براى پذيرش و ايجاد تحول انقلابى داشته باشند و اين نيازمند به گذشت زمان وامرى تدريجى است، همچنان كه انقلاب ايران پس از چندين دهه بيدارى و مبارزات مردم ايران حاصل شد. از طرف ديگر هر نوع كمك نظامى يا... به گروه‏هاى مبارز علاوه بر اين كه مشكلات زيادى را در روابط ايران با ديگر كشورها به وجود ميآورد باعث سركوبى آن گروه‏ها توسطدولت‏هايشان و در نتيجه نابود شدن جنبش انقلابى در نطفه ميشود. خصوصا اين كه جنبش‏هاى انقلابى در اين كشورها در اقليت ميباشند و توانايى بسيج همگانى مردم را ندارند. با توجه به اين نتايج سياست خارجى ايران در كنار استراتژى صدور انقلاب به سوى استراتژى حفظ وتقويت ام‏القرى و الگو شدن جمهورى اسلامى تحول پيدا كرد، بر اين اساس خيلى از گروه‏هاى اسلام‏گرا در كشورهاى اسلامى منتظر اين ميباشند كه آيا انقلاب اسلامى در ايران توانسته است به اهداف سياسى، اقتصادى، نظامى و... خود دست يابد تا بتوانند آن را به عنوان الگويى مفيد ومثبت براى مردم خود مطرح كنند و اين خود يكى از راه‏هاى صدور انقلاب است ولى جمهورى اسلامى به اين حد اكتفا نميكند بلكه از طريق كمك‏هاى معنوى و مالى و فرهنگى اين استراتژى را ادامه ميدهد.

ج ) وظايف ساير مسلمانان در قبال مردم فلسطين:
ملت‏هاى مسلمانان جداى از اقداماتى را كه دولت‏هاى آنان با حضور خود در صحنه و حمايت از مبارزات مردم فلسطين نقش بسزايى در تقويت روحيه مبارزات فلسطين و تقويت اتحاد و همبستگى ميان مسلمانان دارد.

د ) ارائه راه حل‏ها:
با توجه به علل ضعف مسلمانان در قبال غرب، ملت‏هاى اسلامى بايد براى رفع اين مشكلات به پا خيزند. اقدامات اساسى در اين راستا شامل:
1- تلاش براى شناساندن اسلام ناب محمدى و آشنايى مسلمانان با احكام و تعاليم واقعى اسلام.
2- تلاش براى بيدارى مسلمانان و شناساندن اهداف و توطئه‏هاى قدرت‏هاى بزرگ و زدودن جهل و خرافات.
3- مقابله با حكومت‏هاى دست‏نشانده كه خود يكى از موانع عمده در پيشرفت و اتحاد مسلمانان ميباشد.
4- تلاش براى اتحاد بين‏الملل اسلامى و جلوگيرى از مسائل تفرقه‏انگيز.
در اين راستا اقدامات مفيدى نيز صورت گرفته است مانند: اعلام هفته وحدت، روز قدس، تشكيل مجمع تقريب المذاهب اسلامى، سازمان‏هايى مانند سازمان كنفرانس اسلامى و...
در نهايت ميتوان چنين گفت كه چون مشكل اسرائيل مربوط به همه جهان اسلام ميباشد و تمامى مسلمانان را تهديد ميكند تنها راه حل آن اتحاد و همبستگى مسلمانان و دست زدن به اقدام جمعى توسط همه كشورهاى اسلامى ميباشد و براى تحقق اين هدف بايد تمامىموانع اين اتحاد و همبستگى را از ميان برداشت.
بنابراين دست زدن به گزينه هاي ديگري علاوه بر مسائل سياسي ، اقتصادي و تبليغاتي ،در شرايط فعلى - كه قدرت‏هاى جهانى تمام تلاش خود را براى شكست و تضعيف جمهورى اسلامى، به كار برده‏اند و مترصد به دست آوردن بهانه‏اى براى ايجاد فشارهاى بين المللى بيشتر بر ايران ميباشند - به هيچ وجه مورد نياز ملّت فلسطين نيست؛زيرا جوانان فلسطين مبارز و انقلابى بسيارى در داخل فلسطين اشغالى وجود دارند. هم چنين به صلاح منافع جمهورى اسلامى ايران نيز نميباشد. خصوصا در شرايطى كه هيچ كدام از كشورهاى اسلامى در انجام دادن اين قبيل اقدامات، متفق‏القول و هماهنگ نيستند.

براى آگاهى بيشتر ر.ك:
1- جهان اسلام از ديدگاه امام خمينى، مؤسسه نشر آثار امام خمينى
2- فلسطين از ديدگاه امام خمينى، مؤسسه نشر آثار امام خمينى

 

نويسنده : عليرضا محمدي
Mohammadi@porseman.org


نويسنده :
info@porseman.orgويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها