خانه> اجتماعي و فرهنگي >509


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8277278

بازدید سوالات:
2653015کامجويي و پريشاني! بازديد: 4550

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


چكيده:
دكتر چوپرا يكي از پزشكان هندي است كه با نگاهي به سال هاي زندگي خويش در هند و آمريكا، معتقد است كه مسائل مختلف فرهنگي و اجتماعي و زيست محيطي و اقتصادي به وجود آمده در غرب، ريشه در بي هويتي و سودجويي و دوري از خداوند غربيان دارد.هدف دستيابي به يك »زندگي خوب« در غرب باعث گرديده است كه انسان غربي به سوي كامجويي مادي، پريشاني و بي هويتي پيش برود.چوپرا معتقد است كه كليد حل اين مشكلات را بايد در تقويت ايمان و اخلاق جستجو نمود.

نويسنده با اتكا به تعاليم معنوي هنديان، خواهان بهره گيري غربيان از روح شرقي و احترام به محيط زيست مي باشد.

هنگامي كه بر فراز ابرها، در هواپيمايي نشسته ايد، مناظر زيبايي را مشاهده مي نماييد.با اين كه بايد بگويم اين منظره هنوز هم زيباست؟ خطرات قابل مشاهده اي در اتمسفر زمين وجود دارند كه به دليل انتشار گازهاي سمي صنايع، تحقق «زندگي خوب» بشر امروز را به مخاطره انداخته است.

به ياد مي آورم كه حدود 35 سال پيش، در يك مهاجرت طولاني، از هندوستان رهسپار آمريكا شدم.در آن زمان، من در مورد وجود ابرهاي كثيف و آلوده، نگران نبودم.من هيچ دغدغه اي نداشتم.سفر من، سفري هيجان انگيز و اطمينان بخش بود، چرا كه از يك سو، به تازگي ازدواج كرده بودم و از سوي ديگر، فرصت شغلي مناسبي نيز براي من به دست آمده بود و آن سال ها، هر جواني را كه مي شناختم، چشم به غرب داشت.

به دليل وقوع جنگ ويتنام و كمبود پزشك درايالات متحده، من نيز فرصت را غنيمت دانستم.من كه به دنبال يك زندگي خوب و شاد بودم )هر چند من نتوانستم به آن دست يابم(، عازم آمريكا شدم.

در اولين شب اقامت خود در يك متل در نيوجرسي، تلويزيون رنگي اتاق خود را روشن كردم و به مشاهده صحنه هاي وحشتناك و خونبار زد و خوردگروه هاي مسلح در شهر پرداختم.آه، خداي من، آنان مجروحان را به بخش اورژانس بيمارستاني منتقل كرده بودند كه من صبح فردا بايد به آنجا حضور مي يافتم.بدين ترتيب، بيماران نيازمند درمان، تلويزيون هاي رنگي و رفتن از يك بيمارستان به بيمارستان ديگر، به بخش هاي ثابت زندگي من تبديل شدند.

اما از سال 1980 ميلادي به بعد، احساس درماندگي نمودم، چرا كه دريافتم من كسي هستم كه همه چيز را در مورد پزشكي مي دانم، اما در عين حال هيچ چيزي در مورد درمان نمي دانم.پس از مدتي زندگي بي هدف، كاري انجام دادم كه هيچ يك از دوستان هندي ام، به آن دست نزده اند.من ديگر بار رو به شرق نمودم.

البته اين كار تنها به جنبه شخصي و روحي قضيه باز نمي گشت.من نه تنها در جستجوي خداوند، كه به دليل عدم تمايل به تداوم كارهاي سابق، اين راه را دنبال نمودم.در آن زمان، همواره به اين مسئله فكر مي كردم كه چرا تلاش براي دستيابي به شادي، مردم را تا اين حد غمگين نموده است؟ من تلاش كردم كه شادي را به دست آورم و البته در اين راه، يك هشدار دهنده معنوي در سر راهم قرار گرفت.
آن فرد يك معلم روحاني بود.البته رهبران فكري جوامع غربي را ستارگان سرشناس و يا شارلاتانهاي نامدار، تشكيل مي دهند.اما در كشور من، يك استاد، شباهت زيادي به وجدان خودتان دارد.

اگر بخواهم به صورتي واضح تر اين مطلب را توضيح دهم بايد خاطر نشان كنم كه در زبان سانسكريت، »استاد« به معناي رهايي دهنده از تاريكي مي باشد، اما در زندگي روزمره، آنان همانند ندايي دروني به شما يادآوري مي نمايند كه در زندگي، اصول ديگري نيز هستند كه بايد براي آنها زندگي كرد.احتياجي به بازگو نمودن اين مطلب نيز نيست كه اين اساتيد مترادف »زندگي خوب« مورد نظر غربيان را براي شما فراهم نمي كنند.

در كشور ما، استاد و مرشد به فردي اطلاق مي شود كه روح انسان را اعتلا مي بخشد.من هم تصميم گرفتم كه تعاليم آنان را با جديت دنبال كنم، چرا كه براي قرن هاي متمادي، اين اساتيد يك تصوير واضح را براي بشريت ترسيم نموده اند كه بر اساس آن، دو راه براي زندگي وجود دارد، يكي از آنها لذت جويي و ديگري آزادي جويي و كمال خواهي است.اين دو راه كاملاً از هم متمايزند و به همين دليل نيز مسير دستيابي به »زندگي خوب« بشريت غربي با دورنماي نشان داده شده از سوي اساتيد اخلاق كاملاً تفاوت دارد.براي من ثابت گرديده است كه كامجويي مادي، انسان را به سوي پريشاني روحي و بي هدفي سوق مي دهد.اما اين اساتيد، چه چيزي را براي انسان، به ارمغان مي آورند؟
بايد بگويم كه اين مرشدان روحاني، شاگردان خويش را به سوي سكوت و نظم و آرامش رهنمون مي كنند.چيزي كه شهروند غربي همواره به دنبال دستيابي به آن است.من عميقاً به تعالي اين راهبران و راهنمايان اخلاقي معتقدم كه بشر را نيازمند تزكيه روحي و پاكي مي دانند.

به نظر شما چرا كره خاكي ما در آستانه يك بحران و فاجعه زيست محيطي قرار گرفته است؟

پاسخ اين سؤال را بايد در اين واقعيت جستجو نمود كه همه افراد دنيا از شهر خارطوم سودان تا مانهاتان ايالات متحده در صدد دستيابي به «زندگي خوب» هستند و داشتن خودرو، خانه، هواپيما، قايق، تعطيلات، جت اسكي و غيره براي آنان به هدف هاي زندگي تبديل شده است.

پيام اصلي همه مرشدان و اساتيد روحاني را بايد در دوباره ديدن خويش، جستجو نمود.بي ترديد، با تداوم وضعيت كنوني، نمي توان زمين را براي مدتي طولاني، حفظ نمود.اگر انسان ها همانند حيوانات تنها به دنبال كسب لذت بيشتر باشند، از بين خواهيم رفت.

البته شادي را مي توان از راهي ديگر نيز كه جستجوي آزادي است، به دست آورد.انسان سرگشته امروز، با اين انديشه كه سرنوشتي منفرد دارد، طبيعت را به تسخير خويش در آورده است، هر چند بايد براي تقويت ايمان و اخلاق در گام اول، به زمين احترام بگذاريم.

طبيعت ما زيبا و ناب است، اما وضعيت آن غير قابل پيش بيني است.

امروزه بحران هاي زيست محيطي كنوني، بيشتر دلايلي دروني دارند.براي حفظ زمين و ساكنان آن، بايد طرحي نو درانداخت. (منبع: www.Commondreams.org )

برگرفته ازسايت: www.mokatebe.com


نويسنده :
info@porseman.org

نظر شما راجع به اين مقاله

 

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها