خانه > اجتماعي و فرهنگي >509


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326کامجويي و پريشاني! بازديد: 4618

چكيده:
دكتر چوپرا يكي از پزشكان هندياست كه با نگاهي به سال هاي زندگي خويش در هند و آمريكا، معتقد است كه مسائل مختلففرهنگي و اجتماعي و زيست محيطي و اقتصادي به وجود آمده در غرب، ريشه در بي هويتي وسودجويي و دوري از خداوند غربيان دارد.هدف دستيابي به يك »زندگي خوب« در غرب باعثگرديده است كه انسان غربي به سوي كامجويي مادي، پريشاني و بي هويتي پيش برود.چوپرامعتقد است كه كليد حل اين مشكلات را بايد در تقويت ايمان و اخلاق جستجو نمود.

نويسنده با اتكا به تعاليم معنوي هنديان، خواهان بهره گيري غربيان از روح شرقي واحترام به محيط زيست مي باشد.

هنگامي كه بر فراز ابرها، در هواپيمايينشسته ايد، مناظر زيبايي را مشاهده مي نماييد.با اين كه بايد بگويم اين منظره هنوزهم زيباست؟ خطرات قابل مشاهده اي در اتمسفر زمين وجود دارند كه به دليل انتشارگازهاي سمي صنايع، تحقق «زندگي خوب» بشر امروز را به مخاطره انداخته است.

بهياد مي آورم كه حدود 35 سال پيش، در يك مهاجرت طولاني، از هندوستان رهسپار آمريكاشدم.در آن زمان، من در مورد وجود ابرهاي كثيف و آلوده، نگران نبودم.من هيچدغدغه اي نداشتم.سفر من، سفري هيجان انگيز و اطمينان بخش بود، چرا كه از يك سو، بهتازگي ازدواج كرده بودم و از سوي ديگر، فرصت شغلي مناسبي نيز براي من به دست آمدهبود و آن سال ها، هر جواني را كه مي شناختم، چشم به غرب داشت.

به دليل وقوع جنگ ويتنام و كمبود پزشك درايالات متحده، من نيز فرصت را غنيمت دانستم.من كه به دنباليك زندگي خوب و شاد بودم )هر چند من نتوانستم به آن دست يابم(، عازم آمريكاشدم.

در اولين شب اقامت خود در يك متل در نيوجرسي، تلويزيون رنگي اتاق خود راروشن كردم و به مشاهده صحنه هاي وحشتناك و خونبار زد و خوردگروه هاي مسلح در شهرپرداختم.آه، خداي من، آنان مجروحان را به بخش اورژانس بيمارستاني منتقل كرده بودندكه من صبح فردا بايد به آنجا حضور مي يافتم.بدين ترتيب، بيماران نيازمند درمان،تلويزيون هاي رنگي و رفتن از يك بيمارستان به بيمارستان ديگر، به بخش هاي ثابتزندگي من تبديل شدند.

اما از سال 1980 ميلادي به بعد، احساس درماندگي نمودم، چراكه دريافتم من كسي هستم كه همه چيز را در مورد پزشكي مي دانم، اما در عين حال هيچچيزي در مورد درمان نمي دانم.پس از مدتي زندگي بي هدف، كاري انجام دادم كه هيچ يكاز دوستان هندي ام، به آن دست نزده اند.من ديگر بار رو به شرق نمودم.

البتهاين كار تنها به جنبه شخصي و روحي قضيه باز نمي گشت.من نه تنها در جستجوي خداوند،كه به دليل عدم تمايل به تداوم كارهاي سابق، اين راه را دنبال نمودم.در آن زمان،همواره به اين مسئله فكر مي كردم كه چرا تلاش براي دستيابي به شادي، مردم را تا اينحد غمگين نموده است؟ من تلاش كردم كه شادي را به دست آورم و البته در اين راه، يكهشدار دهنده معنوي در سر راهم قرار گرفت.
آن فرد يك معلم روحاني بود.البتهرهبران فكري جوامع غربي را ستارگان سرشناس و يا شارلاتانهاي نامدار، تشكيل مي دهند.اما در كشور من، يك استاد، شباهت زيادي به وجدان خودتان دارد.

اگر بخواهم بهصورتي واضح تر اين مطلب را توضيح دهم بايد خاطر نشان كنم كه در زبان سانسكريت، »استاد« به معناي رهايي دهنده از تاريكي مي باشد، اما در زندگي روزمره، آنان همانندندايي دروني به شما يادآوري مي نمايند كه در زندگي، اصول ديگري نيز هستند كه بايدبراي آنها زندگي كرد.احتياجي به بازگو نمودن اين مطلب نيز نيست كه اين اساتيدمترادف »زندگي خوب« مورد نظر غربيان را براي شما فراهم نمي كنند.

در كشور ما،استاد و مرشد به فردي اطلاق مي شود كه روح انسان را اعتلا مي بخشد.من هم تصميمگرفتم كه تعاليم آنان را با جديت دنبال كنم، چرا كه براي قرن هاي متمادي، ايناساتيد يك تصوير واضح را براي بشريت ترسيم نموده اند كه بر اساس آن، دو راه برايزندگي وجود دارد، يكي از آنها لذت جويي و ديگري آزادي جويي و كمال خواهي است.ايندو راه كاملاً از هم متمايزند و به همين دليل نيز مسير دستيابي به »زندگي خوب«بشريت غربي با دورنماي نشان داده شده از سوي اساتيد اخلاق كاملاً تفاوت دارد.برايمن ثابت گرديده است كه كامجويي مادي، انسان را به سوي پريشاني روحي و بي هدفي سوقمي دهد.اما اين اساتيد، چه چيزي را براي انسان، به ارمغان مي آورند؟
بايد بگويم كه اين مرشدان روحاني، شاگردان خويش را به سوي سكوت و نظم و آرامش رهنمون مي كنند.چيزي كه شهروند غربي همواره به دنبال دستيابي به آن است.من عميقاً به تعالي اينراهبران و راهنمايان اخلاقي معتقدم كه بشر را نيازمند تزكيه روحي و پاكي مي دانند.

به نظر شما چرا كره خاكي ما در آستانه يك بحران و فاجعه زيست محيطي قرار گرفتهاست؟

پاسخ اين سؤال را بايد در اين واقعيت جستجو نمود كه همه افراد دنيا از شهرخارطوم سودان تا مانهاتان ايالات متحده در صدد دستيابي به «زندگي خوب» هستند وداشتن خودرو، خانه، هواپيما، قايق، تعطيلات، جت اسكي و غيره براي آنان به هدف هايزندگي تبديل شده است.

پيام اصلي همه مرشدان و اساتيد روحاني را بايد دردوباره ديدن خويش، جستجو نمود.بي ترديد، با تداوم وضعيت كنوني، نمي توان زمين رابراي مدتي طولاني، حفظ نمود.اگر انسان ها همانند حيوانات تنها به دنبال كسب لذتبيشتر باشند، از بين خواهيم رفت.

البته شادي را مي توان از راهي ديگر نيز كهجستجوي آزادي است، به دست آورد.انسان سرگشته امروز، با اين انديشه كه سرنوشتيمنفرد دارد، طبيعت را به تسخير خويش در آورده است، هر چند بايد براي تقويت ايمان واخلاق در گام اول، به زمين احترام بگذاريم.

طبيعت ما زيبا و ناب است، اما وضعيتآن غير قابل پيش بيني است.

امروزه بحران هاي زيست محيطي كنوني، بيشتر دلايليدروني دارند.براي حفظ زمين و ساكنان آن، بايد طرحي نو درانداخت. (منبع: www.Commondreams.org )

برگرفته ازسايت: www.mokatebe.com


نويسنده :
info@porseman.orgويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها