خانه> قرآن و حديث >444


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8351036

بازدید سوالات:
2657131عجم، دشمن اهل بيت؟! بازديد: 48089

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


يكي از دوستان يه سؤالي رو در مورد عرب و عجم به صورت زير از ما پرسيده كه ما سؤال و پاسخ رو مي آوريم. قضاوت با شما. نظر يادتون نره؟

 

 سؤال:

اينجانب در کتاب «سفينه البحار و مدينه الحکام و الآثار» صفحه 164 نوشته شيخ عباس قمي مطلبي خواندم که به حضرت امام حسين(ع) منسوب شده بود آن مطلب اين است:

ما از تبار قريش هستيم و هواخواهان ما عرب و دشمنان ما ايراني ها هستند. روشن است که هر عربي از هر ايراني بهتر و هر ايراني از دشمنان ما هم بدتر است. ايراني ها را بايد دستگير کرد و به مدينه آورد و زنانشان را به فروش رساند و مردانشان را به بردگي و غلامي اعراب گماشت. مي خواستم ببينم آيا اين سخنان نژادپرستانه را واقعا مي توان به آن حضرت(ع) نسبت داد؟ و با چه مجوزي چنين سخنان خلاف عقلي را به امام پاکي ها نسبت داد؟

 

پاسخ:

مرحوم شيخ عباس قمي محدث توانمندي است که عموم مردم از آثار او استفاده مي کنند ومفاتيح الجنان اوزيور هر مسجد وخانه و زيارتگاه است.سفينة البحار کتاب فهرست موضوعي بحارالانوار علاّمه مجلسي است در مدت بيست سال به پايان رسيده است. شيخ عباس خود مي‌نويسد اين كتاب بهترين اثر بجا مانده از وي است. ايشان آن را در دو جلد تنظيم نموده و در جهت آسان نمودن مراجعه به بحارالانوار نوشته است. درباره حديث فوق اشاره به چند نكته شايان توجه است:

1. با مراجعه به کتاب سفينه(واژه عجم) احاديث متعددي در مورد برتري عجم آورده و ديدگاه منفي معاويه و خليفه دوم رانسبت به عجم , نقل کرده وآنرا خلاف خط مشي پيامبر و علي عليهما السلام نسبت به عجم دانسته است، که اين روايت و شرح و بسط آن در جلد 67 بحار هم آمده است.
2. قرآن کريم سند محکمي است و محتواي حديث بايد با ظهور قرآن و سنت قطعي پيامبر(ص) تعارض نداشته باشد و در غير اين صورت بايد كنار گذاشته شود. در اين باره، قرآن کريم ملاک فضيلت را تقوي و دوري از تعصب مي داند و زبان و نژاد عرب و عجم نمي تواند ملاک برتري باشد.(حجرات/13)
3. اگرچه كنيه اباعبدالله نزد عموم مردم براي امام حسين (عليه السلام) به كار مي رود اما در روايات، كنيه اباعبدالله، براي امام صادق(عليه السلام) است بنابراين حديث ج 1، سفينه البحار، ص 164 از امام صادق(عليه السلام) است.

4. بايد دانست لفظ «عجم» با «فارس» متفاوت است. عجم در لغت به معناي گنگ، بدون نطق و فهم است. متأسفانه كساني كه به اختلافات دامن مي زنند، «فارس» ها را عجم ناميدند  و با تحقير و توهين برخورد كردند. البته گاهي به خاطر كثرت استعمال، لفظ عجم بر ايرانيان و فارس ناميده مي شد كه در بسياري از روايات از فضايل عجم در برابر عرب گفته شده است. اينك جهت روشنگري بيشتر به بررسي سند و محتواي حديث مي پردازيم:

 

سند حديث:
اين حديث نزد علما ضعيف هست و اين حديث تقطيع دارد و نزد علماي رجالي اعتبار ندارد.

محتوائي حديث:
مولف کتاب سفية البحار اين حديث رادر باب فضائل عجم ها بيا ن کرده است. يعني ايشان از اين حديث فضيلت براي عجم تلقي نموده .جالب است بدانيد قبل از نقل اين حديث، مرحوم شيخ عباس، آيه را در تاييد سخنش در فضيلت عجم ها نقل مي کند :
تفسير علي بن إبراهيم: «ولو نزلناه على بعض الأعجمين فقرأه عليهم ما كانوا به مؤمنين»(شعراء/198)، قال الصادق(عليه السلام) : لو نزل القرآن على العجم ما آمنت به العرب، و قد نزل على العرب فآمنت به العجم، فهذه فضيلة العجم؛ (خداوند در کتاب خود فرمود) هرگاه ما قرآن را بر بعضى از عجم (= غير عرب) ها نازل مى کرديم ... و ايشان آن را بر اعراب مى خواند، (اعراب به دليل شدت تعصب) به قرآن ايمان نمى  آورند!))
امام صادق عليه السلام فرمودند: «اگر قرآن بر عجم نازل مي شد اعراب به آن ايمان نمي آوردند و اين قرآن بر اعراب نازل گشت و عجم ها ايمان آوردند پس اين خود يک فضيلتي است براي عجم ها».

مستدرك حاكم:
«قال(ص): لو كان الإيمان معلقا بالثريا لناله رجال من العجم؛ اگر ايمان (در آسمان) به ثريا آويخته بود مرداني از عجم (تلاش مي كردند و) به آن دست مي يافتند.» (ر.ك: سفينة البحار، واژه عجم)
اگر در متن حديث نيز دقت شود، بيان نشده «العرب شيعتنا و العجم عدونا» بلکه بيان شده «شيعتنا العرب، وعدونا العجم». در برگردان فارسي هم مي توان تفاوت اين دو نوع بيان را فهميد:

الف: اعراب شيعيان ما هستند و عجم ها دشمنان ما هستند.
ب: شعيان ما اعراب هستند و دشمنان ما عجم هستند.
اين دو معني کاملا با هم تفاوت دارند .که در روايت معني دومي مطرح شده نه اولي.
در بيان اولي اين مطرح مي شود که گروه اعراب، شيعه هستند و گروه عجم، دشمن اهل بيت هستند که اين با نص آيات قرآن و روايات فراوان در تضاد است و شواهد تاريخي نيز برخلاف آن است زيرا بسياري از اعراب شيعه نيستند بلكه حتي مشرك هستند.

در حالي كه عرب و عجم معني لغوي خاصي دارند .در حقيقت معناي لغوي عرب به معني با فهم وشعور و فصاحت هست و عجم به معني خِنگ و گُنگ است. حال مشخص مي شود معني حديث اين است كه؛ شيعيان، عرب (با فهم و درک) واقعي هستيم و آن عربي که دشمن اهل بيت(ع) است در حقيقت، عجم(گنگ و بدون منطق) واقعي است. مي بينيد که امام اين سخن را چه زيبا بيان کرده اند و دشمنان ايشان چه مضحک و خنده دار اين حديث را تحريف نموده اند .

علاوه بر اينکه در اينجا چند اشتباه توسط اشكال كننده صورت پذيرفته است؛

1. توضيح مؤلف درباره حديث را جزء حديث دانسته؛
2. توضيح مؤلف را نيز اشتباه ترجمه کرده است. ترجمه صحيح مؤلف سفينة البحار اين است:
«عربي که شيعه ما باشد ممدوح و شايسته است (پس معيار شايستگي، شيعه بودن است) اگر چه عجم و غير عرب باشد و اما عجم (غير عرب) که دشمن ما اهل بيت باشد مذموم و ناشايسته است (پس معيار مذموم بودن، دشمني با اهل بيت است) اگر چه عرب باشد.»
3. عبارت ادامه مطالب درباره رفتار خليفه دوم است: «لمّا ورد سبي الفرس أَرَادَ عُمَرُ بْنُ الْخَطَّابِ بَيْعَ النِّسَاءِ وَ أَنْ يَجْعَلَ الرِّجَالَ عَبِيدَ الْعَرَبِ... ؛ هنگامي که اسيران ايراني وارد مدينه شدند خليفه دوم خواست که زنهايشان را بفروشد و مردانشان را بردگان عرب قرار دهد ... .» در حالي كه مترجم اين را جزء سخنان امام حسين(ع) گرفته است !
علاوه بر اينکه دنباله حديث را نيز نقل نکرده است. مؤلف سفينة البحار در تقبيح بيشتر کار خليفه دوم، بيان امير مومنين(ع) به عمر را مي آورد: «فَقَالَ لَهُ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع) إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ(ص) قَالَ أَكْرِمُوا كَرِيمَ كُلِّ قَوْمٍ ... ؛ اميرالمومنين عليه السلام به خليفه دوم اعتراض کرد که اينکار را نکن چرا که رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرموده است که بزرگان هر قومي را گرامي بداريد ... .»
حال به تحريف اين حديث توسط آن شخص اشكال كننده، دقت نمائيد :
از حسين بن علي: «ما از تبار قريش هستيم و هواخواهان ما عرب و دشمنان ما ايراني ها هستند. روشن است که هر عربي از هر ايراني بهتر و بالاتر است و هر ايراني از دشمنان ما هم بدتراست. ايرانيها را بايد دستگير کرد و به مدينه آورد، زنانشان را بفروش رسانيد و مردانشان را به بردگي و غلامي اعراب گماشت.»
بنابر آنچه گفته شد، ترجمه و برداشت بدخواهان از حديث، به طور كامل با حقيقت و بيان مرحوم شيخ عباس قمي متفاوت است و عبارت خليفه دوم، كه جنبه نژاد پرستانه دارد به امام(ع) نسبت داده شده است در حالي كه خلاف واقعيت است.نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       H.D : سلام اگر میخواید چیزی یا کسی رو تخریب کنید، بد از اون دفاع کنید این دقیقاً کاری هست که نویسنده این مقاله انجام داده به حدی دفاع از امام حسین رو بد و ناشیانه و جسته و گریخته انجام داده که عرصه ی دفاع رو برای بقیه دوستان تنگ کرده به نظر من این توی مقاله باید تجدید نظر اساسی بشه و یه دفاعیه قابل قبول ارائه بشه

       فرید : خانمی به نام فرزانه به درستی اشاره کردند که در یک جا بیان کردین عجم به معنای گنگ و خنگ و در جایی دیگر بیان کردین که وفق حدیث اگر علم به ثریا آویخته باشند مردانی از عجم به آن دست می یابند و یا احادیثی دیگر که اگر قرآن بر عرب نازل شد که عجم می پذیرد . بسی جالب است آنجا که معنای اصطلاحی واژه عجم ایجاد مشکل کند و به زیان تان می شود لغوی معنا می کنید و آنجا که معنای لغوی عجم موافق متن حدیث نباشد اصطلاحی معنا می کنید و به ایرانیان نسبت می دهید . به عبارت ساده تر اگر در حدیثی برتری عجم بر عرب گفته شده باشد عرب را ایرانی و اگر در حدیثی عجم را دشمن خوانده باشد می گویید منظور آدم خنگ و گنگ است . عجب جماعت عوام فریبی هستید . شما جماعت کارتان این است که بنشینید و اعلاط اسلام را توجیه کنید و بابتش پول و قرب و منزلت بگیرید

        : سلام به نظر من اگه همچین حدیثی داشتیم که بین نژاد ها فرق میذاره الان همه وهابی ها وحکام عربستان شیعه بودن . اصلا به امام حسین(ع) ابا عبدالله میگن یعنی پدر بندگان خدا. حالا کدوم پدر بین بچه هاش فرق میذاره .چه بازبون چه گنگ وبی زبون. ما همه از آقا امام حسین (ع) چیزهایی بهمون رسیده وحقانیتشون برامون روشنه پس این مسایل گفتنش جز اینکه ایجاد شک کنه و بخواد به دشمنای دین وکشورمون کمک کنه فاید ه ای نداره.

       مخاطب : حیف به ملت همه تعلیم یافت تا که مبادا متعلم شود ! اکثر ما ایرانی ها متاسفانه فقط یاد گرفته ایم که توجیه کردن رو مشق کنیم به همین دلیل نیز انسان های اسفنج سواران کور خردی هستیم که در دریای اوهام شناوریم و بسی با خرد خود بیگانه گشته ایم، عده ای نیز هستند که به ما جهالت می فروشند

       Jeffryebra : حال بفرض این جمله درست باشه و ایرانی ها، عجم ها ومسلمان ها رو مخاطب قرار نده. درهرصورت از یک امام بعید است برای هر غیر مسلمانی هم این نظر رو داشته باشن و بفرمایند زنانشان رو بفروش برسانید‌ این جمله به شدت هرکسی رو نسبت به امامان ما بدبین میکنه. برای مسلمان غیر مسلمان عجم عرب نباید این جمله به کار گرفته بشه...

       ناشناس : این ازمشخصات دین ومذهبه که با مغالطه بازی بحثوفیتیله پیچ میکنه به همون خاطر گفته اند دین افیون توده هاس اگه این مطلب هم درست نباشه به تاریخ بنگرید که چطور اعراب اجدادمان راقتل عام کردند ومادرانمان رابه کنیزی وبردگی وپدرانمان رابه بردگی کشاندند وشهرهایمان راسوزاندند تا دین وقرانشان را قبول کنند

       علی : متن شایعه "حدیث شریف از امام حسین (ع): ما از تبار قریش هستیم , هواخواهان ما عرب و دشمنان ما ایرانیان هستند. روشن است که هر عربی از هر ایرانی بهتر و بالاتر و هر ایرانی از بدترین دشمنان ما بدتر است. ایرانیها را باید دستگیر کرد و به مدینه آورد, زنانشان را به کنیزی اعراب به فروش رسانید و مردانشان را به غلامی و بردگی اعراب گماشت.... از بیانات امام حسین(ع) امام سوم شیعیان. «سفینه البحار و مدینه الاحکام و الاثار ترجمه ی شیخ عباس قمی صفحه ۱۶۴»" پاسخ شایعه 1. بعضی از راویان این حدیث ضعیف اند و قابل اعتماد نیستند. همچنین این روایت به امام صادق (ع) منتسب شده نه به امام حسین(ع) ! معجم الرجال ج۴، ص۹ سیدابوالقاسم خوئی بحارالانوار ج۴۴، ص۳۲۹ 2. در هیچ روایتی نکوهش ایرانیان نیامده و با قران و روح تعالیم پیامبر(ص) که میفرمود: «هیچ عربی را بر عجم فخر نمی باشد و گرامی ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست.» سارگار نیست. سوریه حجرات، ایه ۱۳ 3. ترجمه اشتباهات فراوانی دارد، به عنوان مثال در متن عربی از کلمه «بیان» به بعد کلام امام نیست، بلکه توضیح روایت است! 4. در متن عربی از عبارت «سو رای الثانی» به بعد رفتار خلیفه دوم با اسیران فارسی نقل شده و جزو حدیث نیست! جالب است بخشی که درمورد اعتراض امام علی (ع) به خلیفه دوم بوده را هم حذف نموده اند! 5. ایشان به خلیفه دوم میفرماید: «پیامبر فرموده کریمان هر قومی را احترام کنید، هرچند مخالف با شما باشند. این جماعت عجم حکیمان و کریمان هستند که آغوششان را با تسلیم به روی ما گشوده و اسلام را قبول کرده اند و من حق خودم و بنی هاشم را از آنان بخشیدم.» سفینة البحار ج۲، ص۱۶۵ 6. هیچ لغت شناسی تا بحال «عجم» را به ایرانی ترجمه نکرده است! واژه عجم در لغت بار منفی دارد و مراد از آن کسی است که از بیان مراد خود گنگ است، هرچند به ظاهر عرب باشد. لسان العرب، ج۲، ص۳۸۶ 7. با فرض صحیح دانستن سند این حدیث، از سایر روایات معصومین (ع) ، معنای باطنی عبارات چنین برداشت می شود: امامان با اصالت ترین انسانها و شیعیانشان نیز اصیل و ستایش شده و دشمنانشان متزلزل و مزمت شده اند، حتی اگر عرب باشند. معدن الجواهر، ص۲۱ 8. روایات فراوانی در مدح ایرانیان آمده و یکی از آنها روایتی است که در ابتدای این متن آمده است ولی متاسفانه مغرضانه آن را حذف کرده اند‌. 9. عبارت «روشن است که هر عربی از هر ایرانی بهتر و بالاتر و هر ایرانی از دشمنان ما هم بدتر است ...» جز حدیث نیست و توضیح نویسنده کتاب نسبت به حدیث می باشد.

       یک انسان : به نظر من شما ابتدا سعی در رد کردن حدیث اومدید ولی وقتی دیدید که ج.اب قانع کننده ایی ندارید سعی کردین که ترجمه رو زیر سوال ببرید که به نظر من تمام اینها بازی با کلمات بود .

        : سلام دوستان.اهل بیت پیامبر باکسی قابل مقایسه نیست واز خاندان کریمی مانند ایشان چنین چیزی بعید ودور از عقل هست.درضمن امام های ما بهانه افرینش هستند اگر نبودند الان بعضی از دوستان که گزافه گویی میکنند نبودند.حدیث حسابی تحریف شده.وقتی سلمان فارسی که ایرانی هست راجع بهش میفرمایند سلمان از ما اهل بیت هست .به نظرتون میگن زنانشونو بردگی بگیرید.متاسفم از ساده لوح هایی که مثلا تعصب ملی دارن وامام خودش رو با شنیدن چرندیات زیر پا میزاره .علیکم بالتفکر

       محمدحسین : دفاعیه قدری ضعیف بود... خواننده به وضوح متوجه این میشه که اصل مطلب با تمثیلات متعدد داره محو میشه.

        : ما نفهمیدیم چجوری ربط داده شد به خلیفه دوم ... چرا پایان جمله در کتاب نوشته امام حسین امام سوم شیعیان

       محسن : من

       فرزانه : الان که گفتی عجم به معنی خنگ وگنگ هست پس چطوری میگی قران گفته ایمان در اسمان هم باشه مردانی از عجم به اون دست پیدا میکنن؟؟؟؟

       داود : احساس مس کنم عزیزانی که نظر مخالف دارن و از پاسخ قانع نشدن اصلا پاسخ را با دقت و تامل نخوندند و الا پاسخ کاملا روشن است مطلب دیگر اینکه این روایت از امام صادق نقل شده است نه از امام حسین زیرا در منابع روایی مراد از اباعبدالله امام صادق می باشد

       رضوان : سلام خلاصه کلام اینکه با تفاسیر مختلفی که برای رد ترجمه متن آمده امام حسین ع عرب را از خودشان و عجم را دشمن خوانده است و در نهایت اینکه ایشان و یاران واهل بیتش بدست عرب و دوستانش شهید واسیر شدند واین یعنی قضاوت درستی نسبت به عجم نداشتند وبرخلاف نظر ایشان عرب باعث این فاجعه تاریخی شد که در تاریخ بی نظیر است.

       فرهاد : کسانی که نظر دادند بعضی ها سنی متعصب و نه عقلگراست و بعضی کوچکترین اطلاع علمی و حدیثی ندارد ولی متاسفانه با وقاحت تمام نظر غیر علمی داده و بعضی ها قسم می خورم اصلا خود حدیث را بامضامین عالیه اش نفهمیده و ای کاش و باز می گویم که ای کاش در تمامی نقد و انتقادهایمان علم کافی و تعصب عالمانه داشتیم ای کاش

       حسن : با سلام به نظر من پاسخ شما قابل قبول نیست و ادم رو قانع نمکنه مگر اینکه متعصبانه بخواهی قضاوت کنی اول اینکه همه میدونیم عجم ایرانی ها هستند پس قبولش سخته یه چیز دیگه تفسیر کنی دوم اینکه یه بزرگواری با وجود کرامات فراوانی که داره چرا به روشنی مطلب رو بیان نکرده تا سو تعبیر نشه سوم اینکه گیریم ما قبول کردیم ایا تندرو های وهابی هم قبول میکنن من یه جا خوندم که شیخ اونا با استناد به این حدیث همه ایرانی ها رو غلام کنیز خودشون میدونست ممنون

       هموطن : چرا سعی در توجبه و تفسیر به رای موضوع داریم فرار از حقیقت راهگشا نیست ما امام را دوست داریم ولی حقیقت را بیشتر بجای گریز دنبال علت چنین روایت باشیم یا حدیث نامعتبر است یا گوینده حدیث و یا منبع اولیه مورد اشکال است

       رضا : برادر من! شمایی که فرمودید کمترین سواد را دارید. یکی از خصوصیات مهم یک علم این هست که پویا باشه. آیا این علم حدیث این خضوضیت را دارد؟ نه. پس همه دوستان بجای کلفت کردن رگ گردن و توهین دنبال یک مدرک مستند باشید.

       ناشناس : عرب راهرکه باشد بر من دشمن است

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها