خانه> شخصيتها >387


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
گناهان كبيره
علامت قبولي توبه
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
تقويت اراده در انج...
احكام نماز و روزه ...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
شوخي هاي پيامبر
لیست کتب اداره مشا...
جلسه خواستگاري
...

چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
دوستي با نامحرم در...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
شيوه هاي کنترل نفس...
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
خاطره اي جالب از ز...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2216

بازدید مقالات:
8096439

بازدید سوالات:
2644367دردانه اصحاب معرفت؛ ويژه آيت الله معرفت بازديد: 6394

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


اينك كه در سوگ سالگرد رحلت استادي كم نظير، فقيهي وارسته، مفسري ژرف انديش و محققي سخت كوش –حضرت آيت الله محمد هادي معرفت رضوان الله تعالي عليه- نشسته ايم غمگنانه سرود رحلت آن دردانه اصحاب معرفت را مي سراييم و بر آن روح پاك و مطهرش درود مي فرستيم.

روزهايي سخت خواهد گذشت تا از دامن دانش و دين، مردي بدين رتبه، در مطالعات و تحقيقات و نگارش، در حوزه هاي علوم قرآني طلوع كند، مي توان او را يگانه عرصه قرآن پژوهي و احياء گر علوم قرآني شيعه به شمار آورد و با غروب غم انگيزش، كاروان اصحاب انديشه و دانش، يكي از پيشگامان حوزه مطالعات و تحقيقات را وداع گفت، شخصيتي كه به شايستگي اش، شايد در ميان پژوهشيان علوم قرآني يافت نمي شد.

چه زيباست فرموده نوراني «إذا مات العالم ثلم في الاسلام ثلمة لايسدها شيء» و چه زمان ها كه بايد بگذرد تا قلوب اصحاب انديشه و دانش، در سوگ جانكاه آن عزيز التيام يابد و بي ترديد ثلمه فقدان آن دانشمند گرانمايه و قرآن پژوه بزرگ، جبران ناپذير خواهد ماند.

حضرت استاد قرآن پژوه و مفسري بود كه راه تقريب را مي پيمود و انديشه هاي فرزانگان فريقين –شيعه و سني- را بدون تعصب، مورد پژوهش خويش داشت و در نشر فرهنگ اهل بيت(عليهم السلام) چه هنرمندان از گستره گسترده قرآن و سنت بهره مي گرفت.

يكي از ويژگي هاي شخصيتي آن استاد عالي مقام سخت كوشي در مطالعه، تحقيق، نگارش و آموزش بود كه همه شاگردان گواه بر آنند كه ايشان تا آخرين لحظات زندگي پربارشان با نشاط و فعال بدان اهتمام مي ورزيد.

آزاد انديشي و تلاش براي ارائه انديشه هاي متوازن و معتدل از ويژگي هاي ارزشمند ايشان بود. پرهيز از تعصب بي جا و پيروي از انديشه هاي پويا و بينش عميق، در همه جلسات درس وي موج مي زد.

سادگي و بي پيرايگي در رفتار و گشاده رويي و تواضع علمي، صداقت و پاكي، ايمان و توكل، امانتداري و تحقيق ايشان بسياري از دانش پژوهان را مجذوب خويش مي ساخت و راه پرهيز از خودكامگي علمي و تحجر را مي آموخت.

آنان كه بر خوان پر حشمت معارف قرآن در محضر معرفت پرور ايشان نشته اند به نيكي دريافتند كه ايشان چه جسورانه دل و دين جوانان را از خطر كژانديشي و افراط و تفريط پاس مي داشت و چه غريبانه از حريم دين و دانش و قرآن و عترت دفاع مي كرد و از سرزنش سرزنش گران نادان نمي هراسيد هم از تحجر و متحجران بيم مي داد و هم دفاع انديشمندانه را عرضه مي داشت و هم از روشنفكرمآبان پرهيز مي داد و از پاي بندي به قرآن و عترت تأكيد مي نمود. فهم درست دين هديه هميشگي ايشان به انديشه وران خردورزان بود و در اين راه هيچگاه از پاي ننشست.

گرچه آثار آن عزيز فرزانه بسيار جاي قدرشناسي و مطالعه و تحقيق دارد اما در اين نوشتار به برخي از خدمات علمي ايشان، اشارت مي رود:

1. حضرت استاد سرآغاز مباحث علوم قرآني خويش را با مطالعه و تحقيق و تدريس 30 ساله «التمهيد في علوم القرآن» نام نهاد كه در هفت مجلد به زبان عربي به چاپ رسيده است و حاوي مباحث مهمي در علوم قرآني است كه مي توان ادعا كرد در اين حوزه بي نظير است.

2. نگارش كتاب گرانسنگ «التفسير و المفسرون في ثوبه القشيب» در دو مجلد خدمت بزرگي بود كه به نوعي بهسازي و احياء التفسير و المفسرون دكتر سيد محمد حسين ذهبي است. همانگونه كه مرحوم فيض كاشاني با نگارش «محجة البيضاء»، كتاب «احياء العلوم» امام غزالي را احياء كرد آيت الله معرفت با نگارش «التفسير و المفسرون» و بيان مباحث دقيق در تفسير و روش هاي آن و مفسران، اثري جاودان را به انديشه وران قرآني جهان اسلام به ارمغان آورد. –اين اثر بزرگ به زبان زيباي فارسي برگردان شده است.-

3. كتاب تفسير «التفسير الاثري الجامع» كه تفسيري اثري (روايي) بديع به شمار مي رود كه يك مجلد آن به زيور طبع آراسته شد كه اميد است شاگردان آن عزيز، ادامه مجلدات آن را با همان سبك و سياق و دقت به قرآن پژوهان ارائه نمايند.

4. ايشان در مقابل امواج تند و گزنده اي كه شيعه را متهم به قول تحريف قرآن مي كرد كتابي گرانمايه به نام «صيانة القرآن عن التحريف» را تقديم مجامع علمي اسلامي كرد.

5. كتاب «التأويل في مختلف الآراء و المذاهب» نوشته دقيق و متيني است كه اين بحث عميق را در ميان انديشه قرآن شناسان، عارفان و ... به كاوش پرداخت.

6. كتاب «علوم قرآني» نوشته اي است منظم و دقيق برآمده از خلاصه اي از مباحث علوم قرآني التمهيد و ... استاد كه به زبان فارسي منتشر شده است.

7. كتاب «تاريخ قرآن» كه با نگاهي جديد اين بحث را به دانشجويان و طلاب ارائه كرده است.

و ...

نگارش ده ها مقاله علمي ارزشمند، مصاحبه هاي راهگشا و سخنراني هاي علمي در مجلات علمي–پژوهشي، علمي-تحصصي و ... جهان اسلام و كنفرانس هاي ملي و بين المللي از ديگر خدمات آن فقيد فرزانه است.

تربيت و پرورش شاگردان پژوهشگر و نويسنده در سطوح عالي حوزه و دانشگاه كه امروزه از برجستگان حوزه مطالعات و تحقيقات علوم قرآني به شمار مي روند.

سخن آخر اين كه آن عزيز، زاده كربلا بود و عاشق اهل بيت(عليهم السلام) و با تمسك به دو يادگار ماندگار پيامبر اكرم(ص) راه رستگاري را پيمود و در آغاز ماه عزاي سالار شهيدان امام حسين(ع) دعوت حق را لبيك گفت. روحش شاد و راهش پر رهرو باد!نظر شما راجع به اين مقاله

 

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها