خانه> اجتماعي و فرهنگي >366


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8279245

بازدید سوالات:
2653045توليد علم 3 بازديد: 4634

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


در شماره اول اين مقاله به رابطه كلاس درس و توليد علم پرداختيم. در شماره دوم هم 4 مورد از راهكارهاي بهره گيري بهتر از كلاس درس پرداخته شد در اين شماره كه آخرين شماره از اين مقاله است به ادامه راهكارهاي بهره گيري بهتر از كلاس درس پرداخته شده است. نظرات دوستان رو خواستاريم.

 

ذهن انسان بگونه‌اي است كه همواره، در تكاپو و حركت است. و بر اساس تداعي معاني افكار انسان بر شاخه‌هاي مختلف نشست و برخاست دارد. اگر به مطالب بلند مشغولش نكنيم، به اموري بي ارزش و بي فايده خواهد پرداخت. كه نتيجه‌اي جز اتلاف عمر ندارد. ما در هيچ موضوعي نمي‌توانيم مقاله نوشته يا حرفي بگوييم؛ مگر اينكه در اطراف آن موضوع تمركز كرده و غور كنيم. و غواص افكار خود را بدنبال غرر از نوع انديشه‌اي بفرستيم فخررازي است مي‌گويد: «علم را وقف هيچ كسي نكرده‌اند».

بايد بدانيم كه ذهن نيز يكي از اعضاي (جوانح) انسان است. و ما همچنانكه از اعضاي بدني و خارجي خود انتظار داريم كه كار بكنند، و درست كار بكنند. بايد ذهن را نيز وادار كنيم كه اولا كار بكند. ثانيا درست كار بكند. و خود را دست نخورده تحويل خاك ندهيم. چرا كه انسانيت انسان، به همين تعقل و تفكر است. لذا برخي از كساني كه در خلاقيت كتاب نوشته‌اند مي‌گويند قبل از تفكر در حول موضوعي بايد ذهن را نرمش داد. درست مانند ورزشكاري كه قصد دارد از اعضاي بدن خود، در فعاليت فيزيكي استفاده كند.

از نظر دين نيز ما، موظف به بكار گيري عقل هستيم. بدين معني كه اگر ما براي امتحان آفريده شدهايم و يكي از قواي ما فكر ما است. اگر ما شرايط كاملا يكساني نسبت به يكديگر داشتيم، مي‌توانستيم براحتي از افراد موفق و از انديشمندان ديگر تقليد كنيم. و ضرورتي براي نشان دادن قدرت فكري خود نبود. ولي تفاوت شرايط انسانها اين مشكل را حل كرده كه هر كس، راه خود را بپيمايد و از قدرت اداره خود در اين دنيا (يعني فكر) ‌بهره جويد. خلاصه اينكه هر كس بايد به شيوه فكري خود اعلام موجوديت كند.

 

5- ايجاد سوال:

پرسشها، افكار ما را شكل مي‌دهند. و افكار موفق، سوالات بهتري مطرح مي‌كنند. و در نتيجه به پاسخهاي بهتري نيز دست مي‌يابند. و حتي مي‌توان گفت كيفيت زندگي ما، با كيفيت سؤالهايي كه مطرح مي‌كنيم در ارتباط است. و اين سؤالات هستند كه ما را راهنمايي كرده، به ما جهت مي‌دهند. لازم نيست در توليد علم، فقط دنبال ساختن معلومات جديد و كشف يافت نشدهها باشيم. ارائه جواب براي مجهولات ملاك نيست. بلكه طرح مسئله خوب و ايجاد سوال خوب و خوب مطرح كردن سؤال، خود جزء‌توليد علم است. چنانكه برخي از مقالات، فقط براي اينكه سؤال خوبي را به احسن وجه بيان مي‌كنند، مطرح مي‌شوند. و حتي بنظر مي‌رسد، برگزاري كلاسهايي براي روش تفكر (كه ممكن است در ضمن كلاسهاي منطق يا روش تحقيق بيان شود) خالي از ضرورت نباشد. و بعد از ارائه اصول تفكر، موضوعاتي نيز براي برداشت خود آموزندگان ارائه شده و نتيجه مورد بررسي قرار گيرد. زيرا زماني توليد علم، به توليد انبوه مي‌رسد كه روش تفكر (بجاي خود محصول) به طلاب علم ارائه شود. سؤال خوب همانگونه كه به دانشجو كمك مي‌كند و زمينه رشد او را فراهم مي‌كند باعث رشد استاد نيز هست. هر چه سطح شاگردان و سؤالات پايين باشد، سطح كلاس و استاد نيز رشد چنداني نخواهد داشت.

 

6- پيش مطالعه:

اگر انسان خالي الذهن در كلاس درس حاضر شود، ذهن او بصورت انفعالي فقط سعي در فهميدن اصل موضوع دارد. و نهايت اين است كه آن درس را خوب بفهمد. و آنچه را كه استاد ارائه مي‌دهد، دقيقا درك كند. ولي از لوازم و مقارنات و تعاملات آن با مطالب ديگر، چيزي عايد او نمي‌شود. ولي حقيقت اين است كه كساني در تحصيل موفق هستند، كه بيش از آنچه كه استاد مي‌گويد، در كلاس مي‌فهمند. زيرا مطلبي كه از زبان استاد خارج مي‌شود، در ذهن آنها مي‌جوشد و در برخورد آنها لوازم كلام استاد و احيانا ناهماهنگي‌ها با اندوخته‌هاي پيشين و يا تأييداتي از آنها، ذهن را بارور مي‌كند. و لذا است كه مستشكلين در كلاس درسهاي علما معمولا به درجات علمي مي‌رسند. و سطح كلاس درس را نيز اين جوشش فكري مشخص مي‌كند. هر چه شاگردان يك كلاس درس، جوشش و خلاقيت بيشتري داشته باشند، استاد نيز جلوتر از آنها بيشتر به خود زحمت داده و اولاً مطالب عميقري بيان مي‌كند. و ثانياً آمادگي برخورد با افكار تيز را پيدا مي‌كند. خلاصه هر چه سطح شاگردان درس بالاتر باشد، سطح درس نيز بالا است. لذا درباره صاحب الميزان مي‌گويند ايشان تفسير الميزان را در تبريز به دو جلد ختم كرده بود. وقتي به قم آمدند و برخورد آراء صورت گرفت. به بيست جلد منتهي شد. و حضرت علي عليه السلام مي‌فرمايد: «صواب الراي في اجاله الافكار» (غرر الحكم ديل ماده ر‌أي حديث 22) برخورد آراء و تلاقي آنها نظر درست را به بار مي‌آورد.

انسان متفكر آشنا را عجيب، و عجيب را آشنا مي‌كند. و ديگران را مقهور سخن خويش مي‌دارد. فرد خلاق آموختههايش را روي هم انباشته نمي‌كند. بلكه از آنها بنا مي‌سازد. بنايي كه هم خود به آن پناه گيرد. هم ديگران از آن بهره مي‌برند. فرد خلاق باورهاي زيادي را به يدك نمي كشد. كه باور ترمز خلاقيت و تفكر است.

فرد خلاق زنده است. زنده يعني بي ثبات يعني متحرك. براي خلاق شدن، بيشتر از آنكه به اطلاعات زيادي نياز باشد، به مراقبت بيشتري نياز است. خلاقيت مساوي شهرت نيست. بلكه خلاق واقعي اهميتي به شهرت نمي‌دهد. و خرسند است كه نه در اعتبار بلكه در واقع برفراز است. بايد دست و دست آويزهاي متعددي به ذهن داد. تا چيزهاي مختلفي را بگيرند. انسان خالي الذهن مقهور و منفعل از كلمات استاد است و قدرت تحليل و بازشناسي انديشه را ندارد.

 

7- پس مطالعه:

مطالعه پس از كلاس درس، موجب تثبيت مطالب كلاس و بررسي آنها است. كه ذهن در فراغت كامل زمينه را براي ايجاد سؤال و تشكيك در مسئله فراهم مي كند. چرا كه هنوز ذهن مطلب را به درستي در آغوش نگرفته و احتمال گريز هست. ولي مطالعهٴ پس از درس موجب فهم بهتر و ماندگاري مطالب ارائه شده در كلاس است. مطالعه بعد از كلاس موجب زنده ماندن موضوع در ذهن است.

 

8- گفتگوي علمي

يكي از خصوصيتهاي خوب روش تحصيل در حوزه‌هاي علميه، مباحثه علمي است. طلاب بعد از تعلّم نزد استاد درس را براي يكديگر بيان كرده و در اين ميان سؤالها و اشكالات يكديگر را پاسخ داده. و يا اگر اشكالي در كلام استاد يا مطلب باشد روشن شده و به دنبال حل آن خواهند بود. گفته مي‌شود در برخي از دانشگاهها نيز، دانشجويان از اين روش بهره مي‌برند. مباحثه علمي دانش طلب را به فضاي علمي برده، ذهن را به تكاپو مي‌كشد. علاوه بر اينكه شخص قدرت بيان و چگونگي ارائه را فرا مي‌گيرد. مسئله را لمس كرده و با آن مي‌جوشد. و سعي مي‌كند درك صحيحي از مطلب داشته باشد علاوه بر اين در حوزه‌هاي علميه هر كس استعداد داشته باشد، مي‌تواند كتب خوانده را تدريس كند. و اين به رشد علمي شخص كمك شاياني مي‌كند. چه خوب است در همه مجامع علمي، اين گفتگو جا افتد. و نتايج آن را همه دانشجويان درك كنند.

 

پاياننظر شما راجع به اين مقاله

 

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها