خانه > قرآن و حديث >355


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326علامه طباطبايي(ره) بازديد: 6457

انسان بزرگ، بزرگ روزگار خويش است اگر چه روزگار وي را بزرگ نشمارد و اسباب بزرگي ظاهري و دنيايي فراهم نيايد. روزگاران مديون، انسانهاي بزرگ است چرا که موجب زندگي و سرزندگي و فرهيختگي و فرزانگي و کمال و کاميابي اينان اند.

انسان هاي بزرگ در زمين و زمان خودشان شناخته نمي شوند چرا که آنقدر بايد بگذرد تا  زمانه و زمينه پذيرش و پردازش شخصيت آنان آماده شود. 

يکي از بزرگان عرصه حيات انديشه و فرهنگ و معنويت  بشر،علامه عالي مقام سيد محمد حسين طباطبايي صاحب تفسير گرانسنگ «الميزان في تفسير القران» است، همو که در کنار ثقل اکبر «قرآن »، شيدايي ثقل اصغر «عترت» بود. تاريخ دانشمندان اسلامي کمتر بياد دارد که عالمي در اين اندازه نور افشاني کند و انوار فروزان آن تا شرق و غرب زمين را در نوردد. ماندگار ترين اثر ايشان، کتاب «الميزان» است که در تاريخ تفاسير به نوعي مانند ندارد...

اين شخصيت برجسته شيعي، در سال 1281 ش در تبريز به دنيا آمد در 5 سالگي مادر و در 9 سالگي پدر بزرگوارشان را از دست داد. از سال 1297 به تحصيلات ديني روي آورد و مدت 7 سال مقدمات را به پايان برد در سال 1304 براي ادامه تحصيلات به نجف اشرف رفت و تا 10 سال در ان ديار به مطالعه و پژوهش پرداخت درک محضر دانشمنداني چون: آيت الله ناييني، آيت الله سيد ابوالحسن اصفهاني، آيت الله حجت کوه کمره اي، آيت الله بادکوبي، آيت الله خوانساري و بالاخص آيت الحق قاضي طباطبايي از ايشان در فقه، فلسفه، رياضيات، عرفان، و تفسير شخصيتي بي نظير ساخت دو داستان شگفت از زندگي ايشان از زبان وي نقل شده که براي همه اصحاب دانش و انديشه درس آموز است:

1- در سال 1314 در نجف بر اثر اختلال در وضع معاش و فقر ناگزير به مراجعت به تبريز شدم و 10 سال و اندي در آن سامان به کشاورزي پرداختم که حقا بايد اين دوره را در زندگي خود دوره خسارت روحي بشمارم ...

2- در اوايل تحصيل که به صرف و نحو اشتغال داشتم علاقه زيادي به ادامه تحصيل نداشتم و از اين روي هر چه مي خواندم نمي فهميدم و 4 سال به همين نحو گذراندم. پس از آن، يکباره عنايت الهي دامنگيرم شده، عوضم کرد و در خود يک بي تابي و شيفتگي نسبت به تحصيل کمال حس نمودم.

ايشان در اثر تهذيب نفس و سير مقامات معنوي يکي از بزرگان عرفاني معاصر بشمار مي روند تاثير استادي چون آيت الحق قاضي براو چنان بود که حتي در اواخر عمر شريفشان که نام افراد را به ياد نداشت لحضه اي از ياد حق باز نماند  از ايشان نقل شده است که روزي در پي مسأله اي آيت الله قاضي به وي مي گويد: «اگر خير دنيا را مي خواهي نماز شب بخوان و اگر خير آخرت را مي خواهي نماز شب بخوان.»

که خود آغازي بود بر بسياري ...

داستان هاي عجيبي از مقام عرفاني ايشان نقل شده است که مراجه به کتاب هاي «طبيب دلها»  و« مهر تابان » و ... اندکي از آن را گويا مي باشد.

محضر روح پرور و انسان ساز وي که بر آمده از انس دائمي ايشان به قرآن و عترت بود موجب تربيت بزرگاني چون: استاد و متفکر بزرگ مطهري، استاد علامه آيت الله جوادي آملي، عارف و حکيم نامي معاصر آيت الله حسن زاده آملي، مقام معظم رهبري آيت الله خامنه اي، آيت الله ناصر مکارم شيرازي، آيت الله اميني، آيت الله قدوسي، آيت الله مصباح يزدي، آيت الله هاشمي رفسنجاني، دکتر نصر و بسياري از انديشمندان بزرگ اسلامي معاصر شده است.

از آثار گرانسنگ ايشان «تفسير الميزان» است که به روش تفسير قرآن به قرآن نگارش يافته است و حاصل تلاش 30 ساله آن قرآن پژوه و مفسر بزرگ است که در 20 مجلد عربي بارها در ايران و لبنان به چاپ رسيده است. ترجمه اين کتاب نيز توسط آقاي «سيد محمد باقر موسوي همداني» انجام شده و بارها به چاپ رسيده است. يکي از ابعاد چشمگير اي کتاب، جامعه گرايي آن است بي ترديد اين ويژگي از انديشه و گرايش هاي اجتماعي مؤلف برخاسته است و به مباحثي چون حکومت، آزادي، عدالت احتماعي، نظم اجتماعي، مشکلات امت اسلامي، علل عقب ماندگي مسلمانان، حقوق زن و دهها موضوع روز روي آورده و بهاي لازم داده است. از مسائل بارز در الميزان، توجه به شبهات و اشکالات مخالفان و نقد و بررسي آنهاست. يکي ديگر از جنبه هاي آن عنايت به بحث هاي علمي، فلسفي و کلامي است ... .

ايشان در نوشتار هاي خود عموما و در الميزان خصوصا نام کسي را در نقد و تحليل نظر او نمي آوردند بلکه غالبا به جرح و تعديل راي و فکر توجه مي نمودند و اعتقاد داشتند که فکر ها هستند که با هم برخورد دارند نه صاحبان افکار.

ايشان در هنگام نقد و جرح يک نظر، حرمت صاحب نظر را حفظ مي کردند و مقام انديشمند را گرامي مي داشتند و هرگز تعبيري که تحقير آميز باشد نداشتند.

حاصل آن که، با توجه به دقت نظر حکيمانه مؤلف معظم و موشکافي هاي منطقي و ادبي و نقادي احاديث و نيز انتقاد آراي مفسران قديم و جديد و اشتمال بر مهمات مسائل فلسفي و کلامي و گنجينه عظيمي از احاديث تفسيري و غير تفسيري و رعايت انصاف محققانه به عکس تفاسير علمي معاصر، تسليم علم زدگي و دنياگرايي نشد و چنان که سزاوار راسخان در علم است با متانت و منطق صبورانه پرده از چهره حقايق والا بر گرفت. و چه بسا اين ترکيب موزون «عقل و نقل » و روايت و درايت تفسيري گرامي ترين هديه علمي و حکمي جهان تشيع به پيشگاه قرآن باشد.  

از آثار ديگر حضرت علامه طباطبايي مي توان به موارد زير اشاره کرد:

1- شيعه در اسلام

2-قرآن در اسلام

3-سنن النبي

4- بدآيت الحکمه

5- نهآيت الحکمه

6- فلسفه و روش رئاليسم

7- رساله ولايت نامه

8- ...

اين دانشمند بزرگ در يکم آبان ماه 1360 در سن 79 سالگي در شهر مقدس قم دار فاني را وداع گفت و به ديار باقي شتافت.

جهت مطاله بيشتر مي توان به منابع زير مراجعه کرد :

1-تفسير الميزان

2- دانشنامه قرآن و قرآن پژوهي

3- مهر تابان

4- شناخت نامه تفاسير

5- تفسير و تفاسير جديد

6- طبيب دلها

7- فصلنامه قرآن پژوهي (بهار و تابستان 76)

8- ياد نامه علامه طباطبايي

9- مقاله آيت الله جوادي آملي در مقدمه ترجمه الميزان

10-  ...

ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها