خانه> ايستگاه اول >322


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
پيامدهاي خودارضايي...
قرص شب امتحان (تار...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
هولوكاست چيست؟
همجنسگرايي، علل و ...
گناهان كبيره
رابطه دختر و پسر
چشم چراني، آثار و ...
چگونه از ياران اما...
عجم، دشمن اهل بيت؟...
تقويت اراده در انج...
علامت قبولي توبه
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
اخلاق پيامبر (4) -...
نقش قرآن در زندگي ...
احكام نماز و روزه ...
شوخي هاي پيامبر
چه كنم گناه نكنم؟!
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
جلسه خواستگاري
...

گرايش دختران آمريك...
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
دفتر 30 پرسش ها و ...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
لیست کتب اداره مشا...
اخلاق پيامبر(2)- م...
موي بلند و وضو
خاطره اي جالب از ز...
اخلاق پيامبر - توص...
امام خميني(ره) و غ...
تا باشگاه هسته اي

آمار سایت


تعداد مقالات:
2049

بازدید مقالات:
6314077

بازدید سوالات:
2573991لطفا عصباني نشويد بازديد: 4613

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


در ايستگاه اول پيشين، راجع به بايکوت محصولات اسرائيلي مطالبي نوشته بوديم. يکي از خوانندگان در نظرسنجي آن سرمقاله، مطلبي نوشته اند که پيش از خواندن ادامه بحث، پيشنهاد مي کنم آن را بخوانيد.

آنچه باعث شد مجددا به اين موضوع بپردازم، نه تنها اين نظر، بلکه مجموع بازخوردهايي بود که از نوشتن اين مطلب ديدم (و البته قبلا هم در ميان آشنايان وقتي مثلا کوکاکولا نمي خوردم، جواب هاي مشابهي مي شنيدم.) به علاوه مشابه اين برخوردها را در ساير سايت هايي که سخني مشابه گفته بودند ديده بودم.

با توجه به محدوديت هاي ايستگاه اول به عنوان سرمقاله، تنها اشاره اي به بعضي اشکالات مي کنم. در صورتي که دوستان نياز به توضيحات بيشتري داشتند يا سوالات جديدي برايشان مطرح شد، در مقالاتي به قلم محققين گروه انديشه سياسي که در ستون خواندني ها درج مي شود به اين موضوع خواهيم پرداخت.

 

اما اصل مطلب:

1- تحريم اسرائيل، بيش از هر چيز يک حکم عقلي است. ما با اسرائيل دشمني دوطرفه داريم و اين دشمني نيز به خاطر اعتقاداتمان ايجاد شده است. به دستور قرآن، تا هنگامي که ظالم را بر سر جاي خود ننشانده ايم، دشمني ما پايان نمي يابد. در راه اين عقيده هرگونه تلاشي که از دستمان بربيايد، انجام مي دهيم. يکي از اين کارها نيز، تحريم اقتصادي است. حتما مي دانيد کشورهاي اسلامي، چه جمعيت بزرگي در جهان را تشکيل مي دهند و بازار مصرف ايده آلي براي همه توليد کنندگان هستند. اگر بتوانيم دشمن خود را از اين موقعيت محروم کنيم، گامي به سمت پيروزي برداشته ايم. البته اگر کسي راجع به چرايي خصومت ما با اسرائيل سخني دارد، جاي آن در اينجا نيست.

2- در مقاله پيش نيز اشاره کردم که در قيامت از ما مي پرسند که مال خويش را در چه راهي صرف کرديم. اگر کسي با پرداخت پولي هر چند اندک، به ظلم ظالمي کمک کند، آيا مورد بازخواست قرار نمي گيرد؟ مسئله اساسي براي ما اعتقادمان است. «اگر ياد نگيريم که بر اساس اعتقادمان خريد کنيم، به هيچ جا نمي رسيم»

3- مي دانيد تفاوت اصلي ما با تلفن عمومي چيست؟ تنها دليل قابل قبول براي تلفن عمومي، پول است. اگر شما سکه اي درون آن نيندازيد، برايتان بوقي نخواهد زد. اما آدمي اينگونه نيست -يا لااقل نبايد باشد- محرک آدميزاد اعتقاد اوست. حتي کسي که تنها براي پول تلاش مي کند، اعتقاد دارد که پول حلال مشکلات است. اگر از کسي بخواهيم در راه اعتقادش -حتي- ضرري متحمل شود، از او خواسته ايم تفاوت خويش را با تلفن سکه اي نشان دهد.

4- به نظر مي رسد دليل اصلي عصبانيت دوستان از حرف تحريم، نه سند اثبات مالکيت اسرائيلي آن شرکت ها، که مسائل ديگري باشد که به اختصار به سوالات مطرح نشده آن جواب داديم. اما در مورد سند نيز بايد شما را به خبرگزاري هاي داخلي و بعضي سايت هاي اسرائيلي ارجاع بدهم. البته به نظر خودم اين نيز سند محسوب نمي شود، اما چه کنم که دست ما کوتاه و خرما بر نخيل.

5- اسرائيل در سالهاي 1947-1948 رسميت پيدا کرد و در پنجاهمين سالگرد تاسيس خويش را جشن گرفت و در آن به شرکت هايي که حمايت جدي از آن کشور کرده بودند جوايزي داد. اين جايزه جوبيلي نام داشت (jubilee award) که به امثال کوکاکولا و نستله تعلق گرفت. مدارک آن در سايت هاي رسمي اسرائيلي نيز هست.

6- اين بار واقعا بايد بگويم ناگفته بسيار ماند. چرا که هنوز سخن زيادي براي گفتن مانده ولي مقاله رو به درازا دارد. خوشحال مي شويم که نظرات خود را در اين موارد برايمان ارسال کنيد. به سايت هاي فراوان بايکوت اسرائيل نيز سري بزنيد. مخصوصا که بسياري از آنها حتي مسلمان نيز نيستند.

ناگفته بسيار ماندد

ياحق؛ امضاء: سردبيرنظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       farivar65... : تحريم اسرائيل، بيش از هر چيز يک حکم عقلي است. ما با اسرائيل دشمني دوطرفه داريم و اين دشمني نيز به خاطر اعتقاداتمان ايجاد شده است. به دستور قرآن، تا هنگامي که ظالم را بر سر جاي خود ننشانده ايم، دشمني ما پايان نمي يابد. در راه اين عقيده هرگونه تلاشي که از دستمان بربيايد، انجام مي دهيم. يکي از اين کارها نيز، تحريم اقتصادي است. حتما مي دانيد کشورهاي اسلامي، چه جمعيت بزرگي در جهان را تشکيل مي دهند و بازار مصرف ايده آلي براي همه توليد کنندگان هستند. اگر بتوانيم دشمن خود را از اين موقعيت محروم کنيم، گامي به سمت پيروزي برداشته ايم. البته اگر کسي راجع به چرايي خصومت ما با اسرائيل سخني دارد، جاي آن در اينجا نيست.

       ناشناس : مطالبتان تا حدي مفيد بود.

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها