خانه > ايستگاه اول >322


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326لطفا عصباني نشويد بازديد: 5307

در ايستگاه اولپيشين، راجع به بايکوت محصولات اسرائيلي مطالبي نوشته بوديم. يکي از خوانندگان در نظرسنجي آن سرمقاله، مطلبي نوشته اند که پيش از خواندن ادامه بحث، پيشنهاد مي کنم آن را بخوانيد.

آنچه باعث شد مجددا به اين موضوع بپردازم، نه تنها اين نظر، بلکه مجموع بازخوردهايي بود که از نوشتن اين مطلب ديدم (و البته قبلا هم در ميان آشنايان وقتي مثلا کوکاکولا نمي خوردم، جواب هاي مشابهي مي شنيدم.) به علاوه مشابه اين برخوردها را در ساير سايت هايي که سخني مشابه گفته بودند ديده بودم.

با توجه به محدوديت هاي ايستگاه اول به عنوان سرمقاله، تنها اشاره اي به بعضي اشکالات مي کنم. در صورتي که دوستان نياز به توضيحات بيشتري داشتند يا سوالات جديدي برايشان مطرح شد، در مقالاتي به قلم محققين گروه انديشه سياسي که در ستون خواندني ها درج مي شود به اين موضوع خواهيم پرداخت.

 

اما اصل مطلب:

1- تحريم اسرائيل، بيش از هر چيز يک حکم عقلي است. ما با اسرائيل دشمني دوطرفه داريم و اين دشمني نيز به خاطر اعتقاداتمان ايجاد شده است. به دستور قرآن، تا هنگامي که ظالم را بر سر جاي خود ننشانده ايم، دشمني ما پايان نمي يابد. در راه اين عقيده هرگونه تلاشي که از دستمان بربيايد، انجام مي دهيم. يکي از اين کارها نيز، تحريم اقتصادي است. حتما مي دانيد کشورهاي اسلامي، چه جمعيت بزرگي در جهان را تشکيل مي دهند و بازار مصرف ايده آلي براي همه توليد کنندگان هستند. اگر بتوانيم دشمن خود را از اين موقعيت محروم کنيم، گامي به سمت پيروزي برداشته ايم. البته اگر کسي راجع به چرايي خصومت ما با اسرائيل سخني دارد، جاي آن در اينجا نيست.

2- در مقاله پيش نيز اشاره کردم که در قيامت از ما مي پرسند که مال خويش را در چه راهي صرف کرديم. اگر کسي با پرداخت پولي هر چند اندک، به ظلم ظالمي کمک کند، آيا مورد بازخواست قرار نمي گيرد؟ مسئله اساسي براي ما اعتقادمان است. «اگر ياد نگيريم که بر اساس اعتقادمان خريد کنيم، به هيچ جا نمي رسيم»

3- مي دانيد تفاوت اصلي ما با تلفن عمومي چيست؟ تنها دليل قابل قبول براي تلفن عمومي، پول است. اگر شما سکه اي درون آن نيندازيد، برايتان بوقي نخواهد زد. اما آدمي اينگونه نيست -يا لااقل نبايد باشد- محرک آدميزاد اعتقاد اوست. حتي کسي که تنها براي پول تلاش مي کند، اعتقاد دارد که پول حلال مشکلات است. اگر از کسي بخواهيم در راه اعتقادش -حتي- ضرري متحمل شود، از او خواسته ايم تفاوت خويش را با تلفن سکه اي نشان دهد.

4- به نظر مي رسد دليل اصلي عصبانيت دوستان از حرف تحريم، نه سند اثبات مالکيت اسرائيلي آن شرکت ها، که مسائل ديگري باشد که به اختصار به سوالات مطرح نشده آن جواب داديم. اما در مورد سند نيز بايد شما را بهخبرگزاري هاي داخلي و بعضيسايت هاي اسرائيلي ارجاع بدهم. البته به نظر خودم اين نيز سند محسوب نمي شود، اما چه کنم که دست ما کوتاه و خرما بر نخيل.

5- اسرائيل در سالهاي 1947-1948 رسميت پيدا کرد و در پنجاهمين سالگرد تاسيس خويش را جشن گرفت و در آن به شرکت هايي که حمايت جدي از آن کشور کرده بودند جوايزي داد. اين جايزه جوبيلي نام داشت (jubilee award) که به امثال کوکاکولا و نستله تعلق گرفت. مدارک آن در سايت هاي رسمي اسرائيلي نيز هست.

6- اين بار واقعا بايد بگويم ناگفته بسيار ماند. چرا که هنوز سخن زيادي براي گفتن مانده ولي مقاله رو به درازا دارد. خوشحال مي شويم که نظرات خود را در اين موارد برايمان ارسال کنيد. به سايت هاي فراوان بايکوت اسرائيل نيز سري بزنيد. مخصوصا که بسياري از آنها حتي مسلمان نيز نيستند.

ناگفته بسيار ماندد

ياحق؛ امضاء: سردبير

ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها