خانه> ايستگاه اول >300


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8287675

بازدید سوالات:
2653212شمارش معکوس بازديد: 5597

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


سخن را با يک مثال ساده آغاز مي کنيم (مثال براي چه چيزي؟ حالا عرض مي کنم، عجله نکنيد.):

سهميه بندي سوخت -که اين روزها، بحث رايج و داغي است- يک تصميم است. نمي خواهم انتقاد يا دفاع کنم، بلکه فقط مي خواهم نتايج مثبت يا منفي را که در پي يک تصميم مي آيد نشان دهم. مجلس و دولت تصميمي گرفتند و در نتيجه آن: ترافيک و آلودگي هوا کاهش پيدا کرد ولي کرايه ها زياد شد، برخي جرايم مثل دزدي موتور و ماشين و حتي بعضي از انواع تجاوز کم شد اما سرگرداني مسافران -موقتا- بيشتر.

اما اصل سخن:

روزگار براي شما دانشجويان شروع به شمارش معکوس کرده است. مدتي ديگر، شما مسئوليتي خواهيد داشت که بايد به خاطر آن، تصميمات کوچک و بزرگي بگيريد. هر تصميم (به اندازه اهميتش) نتايج مثبت و منفي خواهد داشت. يک نمونه آن را در مثال آغازين ديديد. از اين نمونه ها بسيار است. وقتي شما بايد تصميم بگيريد، پس شما هم پاسخگوي نتايج آن هستيد، يعني افتخارات آن براي شماست و مشکلات آن را نيز شما بايد حل کنيد. در روز حساب هم، شما بايد پاسخگوي مشکلاتي که در نتيجه تصميم شما ايجاد شده است باشيد. البته اگر به نيت خدايي کار کرده باشيد، نتايج خير آن تصميم نيز، براي خودتان خواهد بود.

تصميم گرفتن خطرناک است و تصميم نگرفتن نيز. اگر شما مسئوليتي داشته باشيد و در تصميم گرفتن تعلل کنيد، گاهي نتايج بسيار تلخي پيش خواهد آمد. بنابراين نمي توان شانه از زير بار تصميم خالي کرد. بالاخره روزي نوبت شماست که تصميم بگيريد. پس بايد براي آن روز آماده شويد.

چه چيزهايي باعث مي شود تصميم حساب نشده بگيريم؟ به نظر من مي توان دو دليل کلي «نبود عدالت و علم» را عنوان کرد. «کسي که بدون علم کاري کند، آنچه خراب مي کند بيش از آن چيزي است که آباد مي کند» اين جمله آخر، حديثي از پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله بود (بحار الانوار-ج1-ص208). پر واضح است که از الان بايد تمرين کنيد که وقتي در کاري علم نداريد، وارد آن نشويد. ممکن است شما «پسر خاله» يکي از مديران کل باشيد و به خاطر همين «شايستگي» به شما پيشنهاد تصدي کاري شود. اولين تصميم مهم شما اينجاست: آيا شايستگي و علم آن را داريد؟ اگر نه، پس يادتان باشد که با قبول آن مجبور به اخذ تصميماتي مي شويد که بايد در برابر خدا، پاسخ آن را بدهيد. اين کار را نيز از الان که دانشجو هستيد بايد تمرين کنيد. رد کردن پيشنهادهاي جذاب، واقعا سخت است.

دليل دوم عدم عدالت است. اگر شما به جاي آن مدير کل باشيد و «پسر خاله» گرامي خود را -که شايستگي ندارد- براي تصدي کاري پيشنهاد کنيد، به خاطر کمبود علم نيست، به خاطر نبود عدالت است. اين هم مانند قبلي سخت است. اين که بخواهيد در تصميمات خود عدالت را رعايت کنيد، واقعا بدون تمرين و خودسازي نمي شود. اين يکي را هم بايد از الان که دانشجو هستيد تمرين کنيد. رعايت عدالت واقعا سخت است؛ قبول داريد؟

*

شمارش معکوس روزگار را جدي بگيريد. به زودي نوبت به شما خواهد رسيد. اگر رئيس جمهور يا وزير نشويد، مدير کل يا جزء مي شويد. اگر آن هم نشود... مدير زندگي خود که هستيد، بايد در زندگي تصميم بگيريد. پس علم بياموزيد و عدالت را تمرين کنيد.نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       fatemeh93n... : باسلام من دو مطلب از سایتتان را تلفیق کرده ام با حذفیات وکمی تغییربرای نشریه دانشجویی .لازم است منبع رو ذکر کنم؟
       پرسمان : سلام و تشکر بابت همکاریتان در گسترش فرهنگ پرسش و پاسخ و معارف دینی، بله، جهت اطمینان بخشیدن به مخاطب و قابل پیگیر بودن مطالب، معرفی منبع لازم است. می توانید با عبارتی همچون: «با اقتباس از ...» مطلب را منتشر نمایید. موفق باشید.

       ناشناس : به نام خداوند مقاله بسيار ابتدايي ، سطحي و با پيش فرض شكل گرفت در نتيجه بدون ارزش علمي است . داشتن پيش فرض سببي خواهد بود تا فرد قادر به ديدن ناهمواري هاي ايجاد شده در مسير به دليل اتخاذ تصميم نادرست ، نباشد . در نتيجه آن خواهد ديد كه خود باور دارد . اينگونه تصميم گرفتن مطمئنا نياز به مديريت ندارد . چرا كه شما تنها تصميم مي گيريد و جماعت تحت امر شما مكلف به تحمل آن هستند و وقتي كه قرار باشد جماعت تحت امر خود را با تصميم مدير وفق بدهند مدير مي تواند هر تصميمي بگيرد و در نتيجه تصميم او درست خواهد بود و اين به معناي چند ايكس لارج بودن ميدان تصميم گيري براي هر مدير . و اينگونه مدير بودن خود مي تواند ذاتي باشد كه همه‌ي انسانها از اين نوع مديريت برخوردارند و نيازي به توصيه ندارد . مي توان آزمايش كرد جماعتي را به دست هر كس كه مي خواهيد بدهيد و آنها را مطيع امر قرار دهيد ببينيد آيا مشكلي وجود خواهد داشت .

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها