خانه> انقلاب و دفاع مقدس >274


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
پيامدهاي خودارضايي...
قرص شب امتحان (تار...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
هولوكاست چيست؟
همجنسگرايي، علل و ...
گناهان كبيره
رابطه دختر و پسر
چشم چراني، آثار و ...
چگونه از ياران اما...
عجم، دشمن اهل بيت؟...
تقويت اراده در انج...
علامت قبولي توبه
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
اخلاق پيامبر (4) -...
نقش قرآن در زندگي ...
احكام نماز و روزه ...
شوخي هاي پيامبر
چه كنم گناه نكنم؟!
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
جلسه خواستگاري
...

گرايش دختران آمريك...
اثر بيدار ماندن بي...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
دفتر 30 پرسش ها و ...
جايگاه و ارزش نماز...
لیست کتب اداره مشا...
چرا جنگ را ادامه د...
اخلاق پيامبر(2)- م...
خاطره اي جالب از ز...
موي بلند و وضو
اخلاق پيامبر - توص...
امام خميني(ره) و غ...
تا باشگاه هسته اي

آمار سایت


تعداد مقالات:
2072

بازدید مقالات:
6408354

بازدید سوالات:
2580261تهاجم مقدس بازديد: 5016

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


معمولا وقتی کلمه ای زیاد استفاده می شود، حالت شعاری می گیرد و معنای اصلی خویش را از دست می دهد. به همین دلیل اگر کسی بتواند با واژه ای مشابه، همان معنی را برساند؛ موفق تر عمل می کند.

واژه دفاع مقدس، به دلیل استفاده شعارگونه و فراوان، به یک عادت تبدیل شده است و هر چند کامل است، اما به خاطر عادت ذهن و گوش ما به آن، دیگر به معنای آن فکر نمی کنیم. ذهن ما به شنیدن این کلمه خو کرده است و هرگز همان تداعی معنی که اولین استفاده از این واژه داشته است، در ما ایجاد نمی شود. بنابراین بهتر است گاهی با تغییر واژه ها، ذهن را مجبور به اندیشه کنیم. ما به جای کلمه «دفاع» از «تهاجم» استفاده کرده ایم. درست است که این دو، معنای متناقضی دارند اما این جانشانی، باعث می شود که لحظه ای ذهن ما روی این دو کلمه بیشتر تفکر کند. کدام درست است؟ «دفاع مقدس» یا «تهاجم مقدس»؛

*

این نوشته نمی خواهد بیش از این روی کلمه اول از این ترکیب، وقت بگذارد. بهتر است در مورد کلمه دوم صحبتی داشته باشیم. چرا این جنگ را مقدس می دانیم؟ آیا ممکن است یک جنگ با همه خسارات و ویرانی هایش، مقدس هم باشد؟ اصلا به چه چیزی از این هشت سال صفت مقدس می دهیم؟ به شهدایش، یا به جنگ و درگیری آن؟

*

نگاه یک انسان به دنیا، روی کلماتی که استفاده می کند تاثیر می گذارد.

*

شهدای جنگ تحمیلی بدون شک مقدس و مورد تکریم هر عقل سلیمی هستند. کسانی که برای راحتی دیگران، سختی بکشند، مورد احترام هستند و اگر این کار با نیت الهی همراه شود، به سوی آستان قدس الهی بالا می رود و مقدس می شود.

این نه تنها مربوط به شهادت است، بلکه هر کاری به نیت الهی انجام شود مقدس است. اگر کسی به خاطر رضای خدا سختی بکشد، این سختی مقدس است و اگر کسی به خاطر خواسته الهی، شرایط زندگی راحت برای خانواده خویش را فراهم کند، این تلاش هم مقدس است. هر چند اگر به همان نیت خداخواهانه کار سخت تری انجام دهد، ارزش و احترام بیشتری نیز دارد.

*

نگاه یک انسان به دنیا، روی کلماتی که استفاده می کند، تاثیر می گذارد. کسی که به همه چیز مادی نگاه می کند، چیزی را مقدس نمی داند. شخصی هم که عمق دین را درک نکرده است، تنها ظواهر دین را مقدس می شمارد و نمی تواند مبنا و منشاء واقعي تقدس در دین را دریابد.

*

هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، سختی ها و مشکلاتی -هم در زمان خود و هم برای بعد از خویش- ایجاد کرد. نیروها و انرژی هایی از ملت و دولت ایران صرف این جنگ شد که می توانست برای سازندگی کشور –که از تاراج بیگانگان و چراغ سبز پادشاهان ویران شده بود- خرج شود. جوانانی از این مرز و بوم در این غائله از دست رفتند که به گواهی اطرافیانشان، جزء بهترین ها در اخلاق و علم و ادب و دانش بودند.

با این همه ما به این جنگ، نام مقدس می دهیم. علت آن را از خطوط بالاتر می توان فهمید. کاری که برای خدا انجام شود مقدس است؛ حتی اگر سختی داشته باشد. بلکه اگر با وجود اینکه سختی می کشیم رضای خدا را طلب کنیم، ارزش و تقدس کارمان بیشتر خواهد بود. بنابراین منافاتی بین اینکه یک جنگ خرابی داشته باشد و در عين حال مقدس باشد وجود ندارد.

*

نگاه یک انسان به دنیا، روی کلماتی که استفاده می کند، تاثیر می گذارد. کسی که به همه چیز مادی نگاه می کند، چیزی را مقدس نمی داند. شخصی هم که عمق دین را درک نکرده است، تنها ظواهر دین را مقدس می شمارد و نمی تواند مبنا و منشاء واقعي تقدس در دین را دریابد.

انقلاب اسلامي ما، در جهت برانداختن طرح هاي غيرالهي از زندگي بشر و ايجاد طرحي نو بوده است. اين طرح بايد از روي اسلام، نسخه ناب محمدي(صلوات الله عليه) تهيه مي شد كه مطمئنا در دنیای امروز مخالف های فراوانی داشت و دارد. همین مخالفت ها جنگ را شروع کرد و امروزه هم تحریم ها و تضادهایی ایجاد کرده است. در میان داخلی ها، کسانی که هدف واقعی از انقلاب را درک نکرده اند، برای تحلیل و نتیجه گیری تنها به آمارهای اقتصادی بسنده می کنند و از سایر عوامل و نتایج، غافل می مانند. این به خاطر نوع نگاه آنها به دنیا است. ولی اگر کسی هدف مقدس انقلاب –و به تبع آن دفاع مقدس– را درک کند، دلیل تقدس جنگ تحمیلی را نیز درک خواهد کرد.

 نظر شما راجع به اين مقاله

 

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها