خانه> روانشناسی و مشاوره >221


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
گناهان كبيره
علامت قبولي توبه
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
تقويت اراده در انج...
احكام نماز و روزه ...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
شوخي هاي پيامبر
لیست کتب اداره مشا...
جلسه خواستگاري
...

چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
دوستي با نامحرم در...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
شيوه هاي کنترل نفس...
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
خاطره اي جالب از ز...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2216

بازدید مقالات:
8096457

بازدید سوالات:
2644367عاشقي آدم ها و حواها بازديد: 7742

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


وقتي فرزندان آدم و حوا در دنياي امروز به سن بلوغ نزديك مي شوند، آرام آرام احساس مي كنند علاقه دارند با يكديگر رابطه داشته باشند. اين كشش بين دخترها و پسرها گاهي آن قدر جذاب و قوي مي شود كه بزرگترها را به اضطراب وامي دارد. بر اساس هنجارهاي جامعه و دين اين رابطه ها بايد كنترل شود. براي اين منظور بايد علت و ريشه اين كشش را شناخت. به نظر شما علت گرايش اين آدم ها و حواهاي جوان و نوجوان به رابطه با جنس مخالف چيست؟

در يک نگاه کلي مي توان علل گرايش دختران و پسران به داشتن روابط با جنس مخالف را در امور زير خلاصه کرد:


1- نوجوان و افکار غير واقعي:
ذهن آدمي پيوسته آميزه اي از واقعيت و عدم واقعيت است. آميزه اي از شناخت واقعي از محيط و شناخت غير واقعي از آن است. هر چند سنين ميانسالي و پس از آن اين امکان را مي دهد که به اين واقعيت ذهني خويش واقف شود و بپذيرد که آنچه را او مي داند و مي شناسد تمامي واقعيت نيست بلکه ممکن است چيز يا چيزهايي نيز وجود داشته باشد که او نداند و يا اينکه در محاسبه وارد نکرده باشد. به اين لحاظ که انسان در ميان سالي اساسا با احتياط سخن مي گويد و با احتياط عمل مي کند.
به سخن ديگر نوجوان به آساني نمي تواند از ذهن خويش خارج شود و ذهن ديگران را نيز در نظر بگيرد. به همين لحاظ است که در مورد انديشه و باور خود مطلق عمل کند و باور خود را تقريبا به طور مطلق، درست مي پندارد و باعث مي شود که کمتر به عواقب عمل خويش و وقايعي که ممکن است در آينده به وقوع بپيوندند، بينديشد. باور امروز او به طور مطلق راهنماي عمل اوست. اين احتمال را کمتر به ذهن خود راه مي دهد که ممکن است، اشتباه کنم و يا اينکه در آينده از عمل خويش آسيب ببينم.
يکي از منابع بسيار مهم در تعذيه فکري نوجوانان وجود افکار و شايعات رايج بين آنهاست. افکاري که معمولا در گفتگوهاي خصوصي و گاه به صورت حرف هاي پيش پا افتاده ولي در عين حال قعطي بين نوجوانان رد و بدل مي شود. اين افکار و انديشه ها را از طريق گفت و شنودهاي مکرر مي آموزند و به صورت راهنماي عمل مورد استفاده قرار داده و آن را واقعي و قعطي مي پندارند. باورها و عقايدي که درباره روابط دختر و پسر بين نوجوانان رواج دارد از همين طريق به عنوان يک باور مسلم غير قابل ترديد مي پذيرند و به ارزشمند بودن آن معتقد مي شوند و به تدريج گرايش و تمايل به داشتن دوست پسر يا دوست دختر در او ايجاد مي شود. اطمينان و اعتمادي که به سخنان و باورها و افکار دوستان صميمي و هم سن و سالان خود پيدا مي کند بيش از اطميناني است که به گفته هاي خانواده و مربيان دارد و آنها را واقعي مي پندارد و چون آنها را مطلق و کاملا صحيح تلقي مي کند و به عواقب آن نمي انديشد، به باورها و افکار مقابل نمي انديشد و براي کشف مطالب جديد و ورود به دنيايي نو، مشتاقانه و به فضاي ارتباط جنسي مخالف حرکت مي کنند و علي رغم مخالفت احتمالي والدين يا ديگر مربيان در خانواده و جامعه در حرکت خود و اصرار ورزيدن براي داشتن رابطه با جنس مخالف ترديد و شکي نمي کنند. و حتي اين رفتار را قابل جمع با ارزش هاي ديني و اخلاقي مي دانند و چه بسا به برخي رفتارهاي ديني مثل نماز، روزه و ساير عبادات عملا پاي بند باشد و درعين حال اين رفتار را هم نامطلوب تلقي نكنند و تضادي بين اين دو رفتار نبينند و هر دو نوع رفتار از او مشاهده شود.

2- خانواده و شيوه برخورد با نوجوان:
دومين و شايد مهم ترين عامل گرايش نوجوانان و جوانان به داشتن ارتباط با جنس مخالف، خانواده است. خانواده نقش تعيين کننده اي در شکل دهي رفتارهاي اجتماعي فرزندان خود دارند. آنها بايد در اين فکر باشد که فرزندان امروزه با گسترش وسائل ارتباط جمعي و حضور پيدا کردن جوانان اعم از دختر و پسر در اجتماع و گسترش ارتباط زن و مرد با يکديگر، به سرعت رشد کرده و وارد اجتماع خواهد شد و نيازمند آموزش هاي خاص و فراوان است و در صورت تسامح مشکلاتي را براي خانواده و جامعه ايجاد خواهد کرد. يکي از مهم ترين مواردي که در زمينه تربيت اجتماعي، بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد آماده ساختن فرزند براي رو در رو شدن با جنس مخالف است. اطلاعات کافي از وضعيت موجود و چگونگي برخورد با جنس مخالف و خطرات احتمالي آن را به نوجوان ارائه نموده با چشمي باز و پر از بصيرت و بينش وارد صحنه اجتماع شده و آمادگي کافي براي مقابله با تنش ها احتمالي داشته باشد. به عبارت ديگر قبل از آن که نوجوان برخي مسائل در زمينه مسائل جنسي و يا ارتباط با جنس مخالف را از دوستان و هم سالان خود بشنود يا ببيند، خانواده بايد به تربيت رفتار اجتماعي فرزندان شان همت گمارند اين کار مستلزم دو عامل است يکي شناخت صحيح و درست از الگوي مناسب رفتار اجتماعي دوم ارائه صحيح اين الگو به فرزند.
از آنجا که معمولا خانواده در يکي از اين دو عامل يا در هر دو عامل با مشکل روبرو هستند زمينه گرايش فرزندان به تماس و ارتباط با جنس مخالف را فراهم نموده اند. يعني گاهي خانواده ها و والدين به خاطر نداشتن يک الگوي مناسب متکي بر ارزش هاي ديني و اخلاقي به طور صحيح و يا به خاطر ناتواني در ارائه آن الگوي صحيح به فرزندان خود به دليل نداشتن رابطه عاطفي و مناسب با آنها، گرايش نوجوان به سخنان و رفتار هم سالان خود بيشتر از گرايش آنها به سخن و ارزش هاي والدين نموده اند. در واقع افراط و تفريط هايي که خانواده ها در امر ارائه الگوي صحيح و ساختار مناسب اخلاقي و ديني دارند باعث مي شود نوجوانان ترسيم دقيقي از چگونگي ارتباط مناسب با جنس مخالف نداشته باشند. برخي از خانواده ها نسبت به ارزش هاي ديني و اخلاقي کاملا بي توجه هستند و فرزندان خود را کاملا آزاد و به حال خود گذاشته و هيچ کنترلي نسبت به رفتارهاي اجتماعي و ارتباطات خارج از خانه وي ندارند و چه بسا خودشان نيز اعتقادي به لزوم رعايت اصول ديني و اخلاقي ندارند و در نتيجه فرزندان شان نيز به حدود اخلاقي و شرعي پايبند نيستند و رعايت آن ها را نوعي محدوديت تلقي مي کنند. طبيعي است که اعضاي و چنين خانواده هايي ارتباط با جنس مخالف را تنها نامطلوب تلقي نمي کنند بلکه آن را ارزشمند مي دانند و به آن افتخار مي کنند.
برخي ديگر از خانواده ها برداشت هاي افراط گونه از قوانين و مقررات اخلاقي و ديني دارند و يا در انتقال اطلاعات و آموزش فرزندانشان در مورد وضعيت و واقعيت جنس مخالف کوتاهي مي کنند و حاضر نيستند مسائلي را که در تربيت اجتماعي و يا تربيت جنسي فرزندانشان لازم و ضروري است به آنها آموزش دهند. طبيعي است اگر از قبل و از طريق اعضاي خانواده و مربيان دلسوز در يک فضاي سالم، آموزش ها و اطلاعات مفيد به نوجوان ارائه شود با رسيدن فرد به مرحله بلوغ جنسي و بيداري غريزه جنسي در صورت بروز برخي آشفتگي ها، راه مقابله با آن را خواهد دانست و در کنترل و تعادل جنسي به آن نقش مثبتي ايفا خواهد کرد. نه آن که براي اطلاع يافتن از حقيقت مطلب و براساس حس کنکجاوي، در مسير خطا قرار گيرد و فريب برخي عوام فريبي ها و مسيرهاي گول زننده دوستان ناباب و افراد سودجو بخورند.

3- فقدان روابط عاطفي مناسب بين والدين و نوجوان:
خانواده ها بايد شرائطي را فراهم آورند که فرزندان شان بتوانند به آساني افکار و تمايلات خويش و مشکلات و تعارضات خود را با والدين يا ديگر اعضاي خانواده خويش در ميان بگذارند. خانواده اي که در آن احساس بيگانگي و تنهايي مي کند و کسي را به عنوان هم راز و هم سخن و هم کلام نيابد، نمي توان آن را خانواده مطلوبي به لحاظ تربيتي به شمار آورد. و متأسفانه برخي والدين، شرائط را به گونه اي ايجاد مي کنند که فرزندان شان نمي تواند در يک موقعيت آرام و مناسب با آنها به گفتگو بنشيند. براي چنين فضايي زمينه را براي ايجاد ارتباط عاطفي نوجوان با فردي خارج از خانواده فراهم نموده و او را هم راز و دلسوز خود انتخاب خواهد کرد که آغاز مشکلات خواهد شد.
در حقيقت در چنين خانواده هايي نوجوان و جوان جرأت اظهار عقيده و بيان مشکلات خود را ندارد. برخي از پدران سلطه و اقتدار خود در اين مي دانند که با چهره اخم آلوده و خشن در خانه حضور پيدا نموده و از هر گونه مکالمه دوستانه و ارتباط عاطفي مناسب با فرزندان شان اجتناب ورزند و معتقدند نبايد به فرزندان خود رو بدهند و آنها را نسبت به خود اصطلاحا پر رو کنند. به همين دليل به گونه اي رفتار مي کنند که فرزند بين خود و او لايه اي بسيار محکم و غير قابل نفوذ احساس مي کند.
والديني که سعي مي کند سلطه خشونت بار خود را به هر قيمتي که شده، حفظ کنند و فرزنداني که در خانه، دوستي براي خود نمي يابند و کينه و خشونتي مستمر را در دل مي پرورانند جذب روابط عاطفي با افرادي بيرون خانواده مي شوند يا رابطه با جنس مخالف را ترجيح مي دهند.

4- فقدان شرائط مناسب براي ازدواج:
بدون شک يکي از غرايز به وديعه گذاشته شده در انسان غريزه جنسي اوست که هم پسران و هم دختران با رسيدن به مرحله بلوغ جنسي، بايد با بهره گرفتن از امکانات و شرائط مناسب بتوانند به اين غريزه پاسخ مثبت داده و ارضاء نمايند و گر نه به انحراف کشيده مي شود و از مسير خود فاصله خواهد گرفت. غريزه جنسي يک نياز همگاني است که اگر به طور صحيح تأمين نشود، خطرناک شده و پيامدهاي بدي را به دنبال خواهد داشت. گسترش ارتباطات و حضور دختر و پسر در جامعه و مجامع علمي و دانشگاهي اين نياز را تشديد کرده و احساس نياز را مضاعف مي کند و از طرف ديگر چون شرائط فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و خانوادگي براي ازدواج (يعني تأمين معقول و مشروع اين غريزه) فراهم نيست نوجوان و جوان براي تأمين اين نياز به ارتباط با جنس مخالف تمايل پيدا کرده و اگر پاي بند اصول اخلاقي و ارزشي و ديني نباشد اين ارتباط گسترش پيدا خواهد کرد و به عنوان يک مشکل و گاهي معضل اجتماعي و فرهنگي در سطح جامعه مطرح مي شود. اميد است با فراهم شدن شرائط و امکانات براي ازدواج و گسترش فرهنگ آن بين خانواده ها و تمهيداتي که سازمان ها و نهادهاي اجتماعي مي توانند تدارک کنند از اين روابط نامطلوب بين دختر و پسر در سطح جامعه، اندکي کاسته شود.

 نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       samira... : عالیه .

       pejman_samira : خیلی بد بود درباره چیزهای بهتر بنویسید.

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها