خانه> اخلاق و عرفان >189


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8343116

بازدید سوالات:
2656536چشم چراني، آثار و راهكارهاي درمان بازديد: 40854

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


چشم چراني متاسفانه يکي از بيماري ها و عادت هاي ناپسندي است که برخي از افراد جامعه به دلايل مختلف بدان دچار مي شوند. به منظور مبارزه با اين عادت ناپسند, اولا لازم است نسبت به مفهوم, آثار و عواقب و زمينه هاي بروز آن آگاهي بدست آورد و سپس از راهکارهاي عملي براي کنترل آن سود جست. در نوشته زير تقريبا تمامي آنچه شما در زمينه کنترل چشم و درمان چشم چراني بدان نياز داريد, آمده است که اميد واريم مفيد باشد.

معناي چشم چراني: چشم چراني در مقابل غض بصر و چشم پوشي, به معناي نگاه خيره و شهوت آلود به نامحرم است که با انگيزه لذت طلبي جنسي انجام مي شود. ما در روابط اجتماعي خود با ديگران چه جنس مخالف يا موافق به طور طبيعي با آنها ارتباط حضوري و کلامي داريم و به آنها نگاه مي کنيم, نگاهي که به هيچ وجه در آن بحث تحريک شهوت و لذت جنسي مطرح نيست, اين نگاه ها داخل در مقوله چشم چراني نيستند, ولي نگاه هاي ادامه داري که با انگيزه لذت جنسي انجام مي شود و به تحريک شدن غريزه و ميل جنسي مي انجامد, تحت عنوان چشم چراني تعريف مي شود.

در قرآن آمده است :  «قل للمومنين يغضوا من ابصارهم » به مومنين بگو چشم هاي خويش را بپوشانند. يغضوا از ماده "غض" به معني نگاه و صوت کوتاه مي باشد و نقطه مقابل آن خيره نگاه كردن و صدا را بلند كردن است . منظور اين است كه انسان به هنگام نگاه كردن معمولاً منطقه وسيعي را زير نظر مي گيرد ؛ هر گاه نامحرمي در حوزه ديد قرار گرفت ، چشم را چنان فرو گيرد كه آن نامحرم از منطقه ديد مستقيم و عميق او خارج شود, يعني به او نگاه خيره نكند اما راه و چاه خود را نيز ببيند. درحديثي كه ويژگي هاي رسول گرامي اسلام ـ صلي الله عليه و آله ـ را توصيف مي كند چنين آمده است : « و اذا فرح غض طرفه » وقتي كه خوشحال مي شد چشمانش را به صورت نيمه بسته در مي آورد . مرحوم مجلسي اين جمله را در بحارالانوار چنين تفسير كرده است: پلك چشم را مي شكست و سر را پايين مي انداخت و چشمها را نمي گشود, چنين مي كرد تا از سبكسري و سرمستي به دور باشد . پس غض بصر يعني كم كردن نگاه و خيره نشدن.

چشم پوشي, وظيفه شرعي يک مسلمان: قرآن کريم قض بصر و چشم پوشي از نگاه به نامحرم را وظيفه مسلمانان اعلام کرده و به زن و مرد توصيه کرده است که مواظب چشمان خود باشند. قرآن کريم مي فرمايد: به مؤمنان بگو چشمان خود را فرو بندند و دامن خود را حفظ كنند، اين براي آنها پاكيزه تر است و خدا به آنچه مي كنند، آگاه است. قُل لِلمؤمِنينَ يغُضُّوا مِنْ اَبْصارِهِمْ وَ يَحفَظُوا فرجَهُمْ ذلِكَ اَزْكي لَهٌم اِنًَّ اللهَ خَبيرٌ بِما يَصْنَعونَ (1)
و پس از آن فرمود : به زنان با ايمان بگو چشمانشان را (از نامحرم) فرو بندند و دامن خود را حفظ كنند.  وَ قُلْ لِلْمؤمِناتِ يَغْضُضنَ‌مِنْ اَبْصارِهنَّ وَ يَحفَظنَ‌ فُروجَهُنًّ...(2)پس خواست قرآن رعايت عفت عمومي براي زن و مرد است و اين كار را وظيفه ضروري و واجب مومنين شمرده شده است.

نگاه كردن مرد به بدن زن نامحرم چه با قصد لذّت و چه بدون آن حرام است و نگاه كردن به صورت و دستها، اگر با قصد لذّت باشد، حرام است، بلكه احتياط واجب آن است كه بدون قصد لذت هم نگاه نكنند و نيز نگاه كردن زن به بدن مرد نامحرم حرام است (3)

در روانشناسي ديني نيز ارتباط نزديكي ميان نگاهداري چشم از نامحرم و نگاهداشتن دامان از آلودگي به زنا وجود دارد . 

اما در مورد چرايي تقدم غض بصر بر حفظ فرج سيد قطب مي نويسد : « حفظ فرج پي آمد طبيعي خواباندن چشم است و گامي است در استواري اراده و هوشياري در حفاظت از افتادن در گناه و تسلط بر خواهشهاي نفساني ، از اين رو بين آن دو ، در يك آيه جمع كرده تا نشان دهد يكي سبب و ديگري نتيجه آن است . و هر دو گامهايي هستند پي در پي در صفحه دل و صحنه زندگي ! (4)

بيماري چشم چراني: از نظر روانشناسان و عالمان اخلاقي, چشم چراني هنگامي که به صورت يک عادت مزمن در مي آيد, يک بيماري رواني تلقي مي شود و همان طوري كه بيماري ساديسم نقطه مقابل بيماري مازوشيسم است، شهوت و بيماري چشم چراني نيز نقطه مقابل بيماري خودنمايي است . خودنما فردي است كه خود را در معرض ديد ديگران قرار مي دهد و چشم چران كسي است كه ازتماشا ونگاه به ديگران لذت مي برد. خودنمايي در زنها به نسبت بيشتري ديده مي شود . در حالي كه بيماري چشم چراني در مردها بيشتر رايج است. زن ها بيشتر از لمس لذت مي برند و مردها از نگاه و اين مربوط به تفاوتي است که در آستانه تحريک آن ها وجود دارد.

زناي چشم: اسلام براي پاكدامني پيروان خويش حتي نگاه ريبه و شنيدن سخنان نامحرم را نيز اگر از روي غرض باشد، ممنوع كرده است . اين خود هشداري بجا و حساب شده است كه تماس نامشروع با نامحرمان را کنترل و محافظت مي کند. البته رويارويي جدّي و ضروري و بدون هيچ گونه غرض، آنهم با حجاب كامل اسلامي و با رعايت ادب و ساير مسايل اخلاقي اشكالي ندارد.
پيامبر اكرم ـ صلي الله عليه و آله ـ فرمود : در مورد رابطه نامشروع براي هر عضوي از آدمي سهمي از زنا است؛ زناي چشم، نگاه كردن، زناي زبان، سخن گفتن و زناي گوش ها، شنيدن حرام است.  لِكُلِ عُضْوٍ مِنِ ابْنِ ادَمَ حَظّاً مِنَ الزِّنا فَالْعَينُ زِناهُ النَّظَرُ وَ لِّسانُ زِناهُ الْكَلامُ وَ‌الأُذُنان زِناهُما السَّمْعُ (16)
همچنين درباره شوخي كردن با نامحرم فرمود : هر كسي با زن نامحرمي شوخي كند براي هر كلمه اي كه با او در دنيا سخن گفته، هزار سال در جهنم زنداني مي شود.  مَنْ فاكَهَ بِامْرَأَةٍ لا يَمْلِكُها حُبِسَ بِكُلِّ كَلِمَةٍ كَلَّمَها فِي الدُّنيا اَلْفَ عامٍ فِي النّارِ... (17)
حضرت علي ـ عليه السلام ـ به نقل از انجيل مي فرمايد : « در تورات نوشته شده زنا نكن ، ولي من مي گويم اگر حتي با نظر شهوت آلود به كسي نگاه كني همان وقت در دلت با او زنا كرده اي . (18). و نيز مي فرمايد : « نابينا بودن بهترازنگاه هاي نامشروع است » پس فاصله بين نگاه و گناه اندك است 

عوامل بروز بيماري چشم چراني:

محروميت جنسي: ويلهم اشتگل محروميت هاي جنسي را عامل اين بيماري دانسته و مي گويند : محروميت هاي جنسي باعث مي شود كه (لي يبدو) در اعصاب چشم متمركز شود، با اين تمركز، بستگي عصب چشم با اعصاب جنسي توسعه يافته وشخص از چشم چراني لذت مي برد و با ديدن اندام جنس مخالف تحريك مي شود. (5)

 خود نمايي زنان: بيشترين عامل بروز اين بيماري در مردان حس خودنمايي در زنان است. مردان به طور طبيعي نسبت به زيبايي و اندام جنس مخالف حساس اند و زنان بد يا بي حجاب با خودنمايي در عرصه جامعه اين گرايش مردان را تحريک مي نمايند. در تفاسير شيعه وسني ذيل آيه 30 سوره نور, نقل كرده اند كه: «روزي در هواي گرم مدينه، زن جواني در حالي كه روسري خود را به پشت گردن انداخته و دور گردن و بناگوش او، پيدا بود، از كوچه اي عبور مي كرد، مرد جواني از انصار، آن حالت را مشاهده كرد و چنان غرق تماشا شد كه از خود و اطرافش غافل گرديد و به دنبال آن زن حركت نموده تا اين كه صورتش به شي اي اصابت كرد و مجروح گرديد، هنگامي كه به خود آمد، خدمت پيامبر(ص) رفت و جريان را براي او بيان داشت، اين جا بود كه آيات سوره مباركه نور در مورد پوشش زنان نازل گرديد(6)
قرآن کريم براي رفع اين معضل اجتماعي در آيات شريفه سوره نور، از يك طرف مؤمنان اعم از زنان و مردان را مخاطب قرار داده دستور مي دهد كه نگاه هاي خود را كوتاه ساخته و به نامحرم خيره نشوند و از فساد و آلودگي دوري كنند و از سوي ديگر به خانم ها دستور مي دهد پوشش مناسب را رعايت كرده و زيورآلات خود را آشكار نسازند. تا حوادث نظير حادثه اي كه آيه در ارتباط با آن نازل شده است، اتفاق نيفتد و جوانان از خود بي خود نشده و دنبال زنان و دختران نامحرم راه نيفتند و امنيت و آرامش خود و ديگران را خدشه دار نسازند.
در سوره احزاب نيز در يك جا به خانم ها دستور مي دهد: «در محاورات روزمره حالت عادي داشته و با ناز و كرشمه و طنازي صحبت نكنيد و در كوچه و خيابان با بدن هاي نيمه عريان و لباس هاي بدن نما، ظاهر نشويد.»(7) چند آيه بعد مي فرمايد: «با چادر و مقنعه اندام خود را بپوشانيد.»(8) تمام اين برنامه و تأكيدها براي آن است كه: مردم، زن ها را به عنوان افراد عفيف و پاكدامن بشناسند و موجبات آزار و اذيت آنان را فراهم نسازند(9). و چشم طمع ندوزند.(10) و در نتيجه امنيت و آرامش قشر خانم ها در سايه چادر و رعايت ضوابط شريعت و پوشش اسلامي، تأمين شود.
در ادامه قرآن كريم مي فرمايد: با اين راه و روش، اگر بيماردلان هوسباز اصلاح نشدند و به آزار و اذيت خانم ها ادامه داده و امنيت و آرامش آنان را تهديد كردند. برخورد شديدتري با آنان صورت خواهد گرفت: «اگر منافقان و بيماردلان «شهوت پرست» و كساني كه در شهر، اضطراب و نگراني به وجود مي آورند از اعمال زشت خود دست برندارند، ترا «اي رسول» عليه ايشان مي شورانيم، در آن صورت، مدت كمي در مجاورت با تو در اين شهر زندگي خواهند كرد و نابود خواهند شد.»(11) تا آرامش و امنيت در جامعه تأمين شود.
از مجموع مطالب ياد شده اين نتيجه به دست مي آيد كه رعايت حجاب و پوشش اسلامي براي زنان و مردان مؤمن ومسلمان، تكليف الهي است. رعايت آن، علاوه بر اين كه موجب عمل به دستورات الهي مي شود، شخصيت فردي اجتماعي و معنوي انسان محجوب و پاكدامن، سير صعودي پيدا كرده و نردبان تعالي و تكامل را يكي پس از ديگري طي خواهد كرد و از سوي ديگر در تأمين بهداشت روحي و رواني و آرامش خانواده ها و صفا، نورانيت و امنيت در جامعه نقش به سزايي ايفا مي كند. به اميد روزي كه جوامع اسلامي و انساني از تمام آلودگي ها تصفيه شود و زمينه حضور زنان و دختران بدون دغدغه و دلواپسي، در اجتماعات فراهم شود.

عواقب و آسيب شناسي چشم چراني:

عامل غفلت و فراموشي: چشم چراني يکي از مصاديق حب دنيا و عامل مهمي براي بروز غفلت از ياد خدا و خود است. غفلت همان چالش اساسي است که انسان در سر راه کمال و سعادت خود دارد و بيداري اولين نياز او براي حرکت در اين مسير است. چشم چراني باعث مي شود که انسان هر چه بيشتر به خواب رود و از بيداري و ياد خدا دور ماند.

حضرت علي ـ عليه السلام ـ درباره مواظبت و حفاظت از چشمها فرمود: چيزي در بدن كم سپاستر از چشم نيست، خواسته اش را ندهيد كه شما را از ياد خدا باز مي دارد.  لَيْسَ فِي الْبَدَنِ‌ شَيءٌ اَقَلَّ شٌكراً مِنَ الْعَيْنِ فَلا تُعطوها سٌؤلَها فَتَشْغَلكُم عَنْ ذِكْرِ اللهِ‌ عَزَّ وَجَل(12)
اولين گام انحراف عملي: چشم چراني و نگاه به نامحرم, گذرگاه ورود به منجلاب انحرافات و فساد جنسي است. نگاه هاي آلوده، تخم شهوت را در دل بارور ساخته، صاحبش را به فتنه, انحراف و گناه مبتلا مي كند.
حضرت امام صادق ـ عليه السلام ـ فرمود:  چشم چراني، تخم شهوت را در دل مي كارد و چنين كاري براي نگاه كننده كافي است كه منشأ فتنه گردد.
نگاه كردن به ناموس ديگران،‌ خواست شيطان است. چشمي كه تيرهاي آلوده نگاه را به نامحرمان پرتاب مي كند، محل كمين شيطان است. شيطان از كمان چشم هاي او ناموس ديگران را نشانه مي گيرد. اَلنَّظرَةُ بَعْدَ النًّظرَةِ تَزرِعُ في الْقَلبِ الشَّهْوَةَ وَ كَفي بِها لِصاحِبِها فِتْنَ (13)
پيامبر خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ فرمود : نگاه به نامحرم تير زهرآلودي از تيرهاي شيطاني است.   انَّظَرُ سَهمٌ مَسْموُمٌ مِنْ سِهامِ اِبليسَ ...(14)
پس بايد مراقب چشمان خويش باشيم، تا شيطان از آن براي تخريب ايمان ما و ناموس مردم استفاده نكند.

حسرت و اندوه طولاني: امام صادق ـ عليه السلام ـ مي فرمايد: چه بسا نگاه هايي كه غصه هاي طولاني را در پي دارد . به اين معني كه چشم قوي ترين ابزار حسي است . يعني ميدان آستانه تحريك چشم از بقيه حواس بيشتر است و بيشترين تحريكات حسي را دريافت مي كند و اين دل است كه بعد از نگاه به كار مي افتد يعني آنچه را ديده ، مي بيند ، دل طلب مي كند و چون امكان رسيدن به آنچه ديده شده فراهم نمي شود ؛ افسردگي و رنجوري عايد انسان مي شود .

از فحواي حديث رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ که فرمود: همه چشمها روز قيامت گريانند جز سه چشم: چشمي كه از ترس خدا بگريد، چشمي كه از نامحرم فرونهاده شود، چشمي كه در راه خدا (و پاسداري از كيان اسلام) شب زنده دار باشد, فهميده مي شود که علاوه بر حسرت دنيوي,  فرد چشم چران در آخرت از فرط حسرت و پشيماني چشماني گريان خواهد داشت. كُلُّ عَيْنٍ باكِيَةٌ يَومَ القِيامَةِ اِلّا ثَلاًًثَةُ اَعيُنٍ: عَيْنٌ بَكَتْ مِنْ خَشيَةِ اللهِ وَ عَيْنٌ غَضَّتْ عَنْ مَحارِمِ اللهِ وَ عَيْنٌ باتَت ساهِرَة في سبيلِ الله (15)
به خطر افتادن امنيت و سلامت جامعه: در واقع، نگاه هاي آلوده، مسموم و شهوت انگيز، آتش درون را شعله ور مي سازد كه فرايند و محصولي جز فحشا، سياهي دل؛ مشكلات و نارسايي هايي اجتماعي، نخواهد داشت. چشم چراني دام شيطاني، بذر شهوت و رويشگاه فسق و فجور است كه دل را مي لرزاند، آرامش و ثبات را سلب نموده و باعث هرج و مرج و فتنه و فساد در جامعه مي شود.
لذا چشم چراني، اين تير مسموم و زهرآلود شيطاني اگر بدون قيد و بند، رها شود يقيناً سلامت و امنيت طرفين را به خطر مي اندازد، جوان و نوجواني كه به كوچه و خيابان راه مي افتد اگر دستور اسلام را رعايت نكرده و نگاهش را كوتاه نكند و از طرف ديگر، كساني كه بايد حجاب و پوشش اسلامي را رعايت كنند، رعايت نكنند، چشم جوان به صحنه هاي شهوت انگيز خواهد افتاد، و نيروي قدرتمند شهوت به جوشش و غليان آمده و تحريك خواهد شد، درچنين شرايط حساس و خطرناكي، اين جوان، يا بايد به عياشي، فساد و تجاوزگري روي آورد و به خواسته هاي قوه شهواني جواب مثبت دهد، امنيت خود و ديگران را به خطر اندازد، و يا با تخيل و تصور، با حالت افسرده و پريشان، زندگي بيمار گونه خود را ادامه داده آسايش و آرامش خانواده را برهم زند.
ايجاد نگراني و اضطراب : آنچه از مجموع آيات، روايات و تجربيات كارشناسان به دست مي آيد اين است كه: چشم چراني هاي هوس آلود بدحجابي و بي حجابي زنان و دختران بي بند و بار از جمله عوامل مؤثر در ايجاد اضطراب ونگراني افراد و خانواده ها و هرج و مرج و ناامني در جامعه به حساب مي آيد. در طرف مقابل اگر اصول و ارزش هاي اسلامي از جمله حجاب و پوشش اسلامي، رعايت شود از چشم چراني و نگاه هاي آلوده جلوگيري به عمل آيد وخانم ها در نشست و برخواست و صحبت ها و مكالمات روزمره، دستورات شرع مقدس را رعايت كنند يقيناً زمينه هاي فساد زدوده شده دام هاي شياطين برچيده خواهد شد، آرامش روحي و رواني براي افراد و خانواده ها، نظم، ثبات و امنيت در جامعه پديد خواهد آمد. امام علي(ع) مي فرمايد: «كسي كه نگاهش را كاهش دهد، قلبش آرام مي گيرد.»(19) و نعمتي بالاتر از آرامش قلب، وجود ندارد. اين موهبت بزرگ اگر در اعضا و افراد جامعه، محقق شده و تجلي پيدا كند، جامعه نيز به طبع اعضا و افراد خود، داراي امنيت و آرامش خواهد شد.

    ز دست ديده و دل هر دو فرياد                  كه هر چه ديده بيند دل كند ياد

    اين همه آفت كه به تن مي رسد              از نظر تو به شكن مي رسد

    ديده فرو پوش چو دُر در صدف                  تا نشوي تير بلا را هدف

عذاب اخروي:  علاوه بر ابتلا به عواقب دنيوي، «چشم ناپاك» از عذاب و شكنجه الهي نيز بي نصيب نمي ماند.  رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ فرمود : آن كه چشمانش را از نگاه به زن نامحرم پر كند، روز قيامت، خداوند چشمانش را با ميخ هاي آتشين و از آتش پر كند، تا وقتي كه به حساب مردم رسيدگي كند، سپس امر مي شود كه او را به جهنم ببرند. مَنْ مَلَاَ عَيْنَيْهِ مِنِ امْرَأَةٍ حَراماً حَشاهُما اللهُ عَزَّ وَجَلَّ يَوْمَ القِيامَةِ بِمَساميرَ مِنْ نارٍ وَحَشاهُما ناراً حَتّي يَقْضِيَ بَيْنَ‌ النّاسِ ثُمَّ يُؤمَرُ بِه اِلَي النّارِِِ(20)

چشم پاکي و نتايج آن :

هر يك از اعضاي بدن مؤمن نسبت به عبادت پروردگار متعال وظيفه خاصي بر عهده دارد كه اگر بدان وظيفه عمل كرد، ارزشمند است.
چشمي كه به نگاه حرام آلوده نگردد، سبب بركات زير مي گردد:
1- ديدن شگفتيها: رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ فرمود:  چشمهايتان را (از نامحرم) بپوشانيد تا عجايب و شگفتيها را ببينيد.  غُضُّوا اَبْصارَكُم تَرَوْنَ الْعَجائِبَ (21)

2- راحتي قلب: امام علي ـ عليه السلام ـ فرمود: آنكه از نامحرم چشم خود را فرو نهاد، قلبش را راحت كرده است.  مَنْ غَضَّ طَرْفَهُ اَراحَ قَلْبَهُ (22)
3- نيك خويي:‌ همچنين آن حضرت فرمود:  كسي كه نگهاه هايش كنترل شود، صفاتش نيكو گردد.  مَن‌ غُضَّتْ اَطرافُهُ حَسَنَتْ اَوصافُهُ (23)
4- پاداش الهي: امام صادق ـ عليه السلام ـ فرمود: هر كسي زني را ببيند و بلافاصله ديده اش را به آسمان بدوزد يا چشم فرو بندد، چشم باز نگرداند مگر اينکه خداوند حوريان بهشتي را به عقد او در آورد. مَنْ نَظَرَ اِلي امْرأَةٍ فَرَفَعَ بَصَرَهُ اِليَ السَّماءِ اَوْ غَمَضَ بَصَرَهُ لَمْ يَرْتَدَّ اِلَيْهِ بَصَرُهُ حَتّي يُزَوَّجَهُ اللهُ مِنَ الْحُورِ العينِِ (24)
5- چشيدن شيريني ايمان: پيامبر اسلام ـ صلي الله عليه و آله ـ فرمود: نگاه (به نامحرم) تير زهرآلودي از تيرهاي شيطان است و هر كس آن را از ترس خدا ترك كند، خداوند چنان ايماني به او عطا كند كه شيريني اش را در دل خويش احساس كند. اَلنَّظَرُ سَهْمٌ مَسموُمٌ مِنْ سِهامِ اِبْليسَ‌ فَمَنْ تَرَكَها خَوْفاً مِنَ اللهِ اَعطاهُ اللهُ ايماناً يَجِد حَلاوَتَهُ في قَلْبِهِِ (25)
6- بروز صفت شجاعت: شجاع ترين مردم كسي است كه بر خواهش نفساني اش چيره شود. اَشْجَعُ النّاسِ مَنْ غَلَبُ هَواهُ (26)

معالجه خوي زشت چشم چراني:

قرآن مجيد حضرت يوسف ـ عليه السلام ـ را به عنوان قهرمان ميدان «عفاف» مطرح مي كند تا جوانان مسلمان كه در پي قهرمان يابي و الگوپذيري هستند، از يوسف ـ عليه السلام ـ كه شجاعترين مرد روزگار خود در مخالفت با هواي نفس و شيطان بود پيروي كنند.
نكته شايان توجه در داستان حضرت يوسف ـ عليه السلام ـ"استمداد" از خداي سبحان و پناه بردن به قدرت سرمدي اوست كه هيچ چيز جز ايمان به پروردگار نمي تواند جلوي نفس سركش و غريزه نيرومند شهوت را بگيرد.
از اميرمؤمنان علي ـ عليه السلام ـ سؤال كردند : به كمك چه چيزي مي توان چشم از نامحرم پوشيد؟ پاسخ داد : با خاموش كردن آتش شهوت، زير نظر قدرتمندي كه بر مخفيگاهت آگاه است.  بما يستعان علي غمض بصر؟ قال بالخَمُودِ تَحْتَ السُّلطانِ الْمُطَّلَعِ عَلي سَتْرِكَ (27)
نكته ظريف ديگري كه در مسأله ناموس ‌نهفته است و روايات نيز آن را تأييد كرده اند اين است كه به هر دستي بدهي به همان دست پس مي گيري، چنان كه فرموده اند : آن طور كه جزا دهي جزا بيني. «كَما تُدينُ تُدانُ (28)
امام صادق ـ عليه السلام ـ فرمود:  در زمان حضرت موسي ـ عليه السلام ـ مردي با زني زنا كرد وقتي به خانه خويش آمد، مردي را با زن خود ديد، آن مرد را نزد حضرت موسي آورد و از او شكايت كرد. در آن لحظه جبرئيل بر آن حضرت نازل شد و گفت: هر كس به ناموس ديگران تجاوز كند به ناموس اش تجاوز كنند. حضرت موسي به آن دو فرمود: با عفت باشيد تا ناموستان محفوظ بماند(29)
بنابراين، مؤمن با غيرت هرگز به ناموس ديگران نگاه حرام نمي كند، چرا كه نمي خواهد كسي به ناموسش نظر بد داشته باشد.
    هر كه باشد نظرش در پي ناموس كسان            پي ناموس وي افتد نظر بوالهوسان
شخصي از امام صادق ـ عليه السلام ـ پرسيد: آيا نگاه كردن به پشت سر زنهايي كه عبور مي كنند جايز است؟ حضرت پاسخ داد: اگر به ناموس شما اين گونه نگاه كنند، خوشنود مي شويد؟! آنگاه فرمود: براي مردم همان را بخواهيد كه براي خود مي خواهيد.(30)
يكي ديگر از راه هاي پيشگيري از انحراف اين است كه مؤمن با نامحرم در جاي خلوت اجتماع نكند، چرا كه دور از چشم مردم، زمينه لغزش و انحراف فراوان است.
پيامبر ـ صلي الله عليه و آله ـ فرمود:  آن كه به خدا و روز جزا ايمان دارد نبايد در جايي بخوابد كه صداي نفس زن نامحرم شنيده مي شود.  مَنْ كانَ يُؤْمِنُ بِاللهِ و اليَوْمِ الاخِرِ فَلا يَبيتَ في مَوْضِعٍ تُسمَعُ نَفَسُ امْرأَةٍ لَيْسَتْ لَهُ بِمَحرَمٍ (31)
اگر مرد و زن نامحرم در محل خلوتي باشند كه كسي در آنجا نباشد در حالي كه ديگري هم نتواند وارد شود چنانچه بترسند كه به حرام بيفتند، بايد از آنجا بيرون بروند .(32)
اميرمؤمنان علي ـ عليه السلام ـ فرمود:  هيچ مردي با زني(نامحرم) خلوت نكند. اگر مردي با زن بيگانه اي خلوت كند، سوّمي آن دو شيطان است .لا يَخْلُوا بِامْرَأَةٍ رَجُلٌ، فَما مِنْ رَجُلٍ خَلا بِامْرَأةٍ الّا كانَ الشًّيطانُ ثالِثَهُما (33)
امير مؤمنان علي ـ عليه السلام ـ براي گريز از خطر آلوده شدن و رهايي از دام شيطان هنگام رو به رو شدن با نامحرم، اين گونه رهنمود مي دهد:
اگر يكي از شما زني را ديد و خوشش آمد، چشم از او برداشته، نزد همسر خود رود كه آنچه او ديده است، همسرش نيز دارد و مواظب باشد كه شيطان را بر دل خويش راه ندهد و آن كه متأهل نيست، دو ركعت نماز بخواند و خدا را زياد سپاس گويد و صلوات بر پيامبر و خاندانش فرستد، آنگاه از فضل خدا بخواهد و خدا نيز با رحمت خويش او را از راه مباح بي نياز مي گرداند .(34)
به اميد آنكه با ياري خداوند، تمام اعضاي خويش را از آلوده شدن حفظ كنيم و عفت و پاكدامني بر جامعه اسلامي سايه گستر باشد ان شاء الله.


پي نوشت ها:

1- نور (24)، آيه 30.

2- نور (24)، آيه 31.

3- رساله حضرت امام خميني (قدس سره)، مسأله 2440،‌انتشارات اسلامي.

4- في خلال القرآن ، ج 4 ، ص 2512

5-  اصول روانكاوي فرويد ، صص 257 ـ 259 .

6- ر.ك: تفسير صافي، ج3، ص 430؛ الدر المنثور، ج5، ص 40؛ كافي، ج5، ص .521

7- برداشت از آيه 32 و 33 سوره احزاب.
8- قرآن كريم، احزاب/ 59: ترجمه آزاد
9- برداشت از آيه 59 سوره احزاب
10- قرآن كريم، احزاب/ 32
11- قرآن كريم، احزاب/ 60

12- بحارالانوار، ج 101، ص 35.

13-روضة المتقين، ج 9،‌ص 434.

14- بحارالانوار، ج 104، ص 38.

15- بحارالانوار، ج 101، ص 35.

16- مستدرك الوسائل، ج 14، ص 269.

17- ثواب الاعمال، ص 334.

18-  ا نجيل متي ، 5 / 27 / 28

19- غررالحكم و درر الكلم، ج5، ص 449

20- ثواب الاعمال، ص 338.

21- بحارالانوار، ج 101، ص 41.

22- شرح غررالحكم، آمدي،‌ج 5، ص 449.
23- ميزان الحكمه، ج 10، ص 7.

24- بحارالانوار، ج 101، ص 37.
25- بحارالانوار، ج 101، ص 38.
26- نهج‌ الفصاحه، پاينده، حديث 299، ص 58.
27- بحارالانوار، ج 101، ص 411.
28- فروع كافي،‌ج 5، ص 553.
29- همان.
30- مستدرك الوسائل، ج 2، ص 555.
31- بحارالانوار، ج 101، ص 50.

32- رساله توضيح المسائل امام خميني(ره)، مسأله 2452.

33- مستدرك الوسائل، ج 14، ص 265.

34- تفسير نورالثقلين، ج 3، ص 586.

 نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       علی : در کل متن فقط یک جمله علمی پیدا کردم که مرا به فکر فرو برد.از اینکه همیشه راه تکرار مکررات را پیش می گیرید وتاثیرات کوتاه مدت می گذارید از شما ممنون نیستم

       ناشناس : سلام به همگی...خیلی خوشحالم ک افرادی هستند در جامعه ک برای درست زندگی کردن معیارهای درست رو انتخاب میکنند.بنده نظرم اینه که مردم ما دچار مرض فرهنگ غرب شدند و این یک عادت در پوشش افراد و تفکرات گردیده که ب دنبال ان این تبرج ها به سوی حسرت و افسردگی افراد جامعه شده. ما ایرانیا اصالت خودمون. رو زیر پاگذاشتیم و از اصول اسلامیه رد شدیم و غرب رو پذیرفتیم گرچه ما ایرانیا پدرها و مادرامون با این وضع بزرگ نشدند.. پسرهای خوب و ساده ایرانی باید بدونن که سکس سرگرمی ما نبوده و ما یجکر ده بار اومدیم و باید این تخریب عقل و دل رو حواسمون بهش,باشه بخدا که دیگه فریاد رسی بعد از پشیمونی نداریم و خودمون شادی و غصه رو با روش هامون انتخاب می کنیم ما زاده اهل خداییم ما اهل خوبیو نجابتو حیاییم ما نه در زندگی زناشویی به ارامش,می,رسیم نه در هیچ چیزی از شادی های درونمان و خنده های ما موقتی می شود اگه راه غرب و هدف اونها رو به عمل در بیاریم ما مرده متحرکیم که روانشناسان اروپا و کشورهایی ک هدفشان جنگ نرم بین ماست و اینها دارند به روند نگاهمان به زندگی می خندند به سادگی ما پوز خند میزنند و ما رو احمق فرض میکنند ما ایرانیان شکست خوردیم در راه اخرت ما می بازیم خود را برای نگاه دیگران. .... خودت باش و برای خودت زندگی کن.

       سحر : سلام. شما مياين همه حرفارو تو يه متن مينويسين اما راه حل شو به ما نميگين من خيلي گشتم خيلي كتاب خريدم نماز خوندم اما اثر نكرد وقتي به چشماي يه جنس مزكر نگاه ميكنم شيطان مياد تو وجودم خيلي تلاش كردم اما نميتونم هضمش كنم به مشاور گفتم گفتن كه دليلش اعتياد به نفس پايينه ممنون ميشم اگه شما كمك كنيد
       پرسمان : باسلام و تشکر از ارتباطتان با این سایت، می توانید مشکلتان را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال مطرح نمایید تا پاسخ مناسب خدمتتان ارائه شود. موفق باشید.

       ali313... : ممنون من از این 3 تا ذکر جواب گرفتم
*)اللهم صل على محمد وال محمد وعجل فرجهم
**)استغفر الله ربي واتوب اليه
***)اللهم اشف کل مریض

       پرسمان : خداروشکر. ان شاءالله همیشه در پناه حق موفق و موید باشید.

       پیرزاد : با سلام به همه لطفا با استفاده از روانشناسان مجرب به اقایون یاد بدین که چطور تصمیم بگیرن وچطورشروع به حفظ چشماشون بکنن .کسی که مبتلا شده از من وشما بهتر میدونه این کار گناهه ولی نمیتونه ترکش کنه مثل اعتیاد میمونه.نظربنده حقیر در این مورد اولین قدم تصمیم به ترک است بدون اینکه شروع به محدودکردن دیدمان که قبلا بوده فقط این جمله رو برای خودتون روزی هر چندبارکه میتونید تکرارکنید یک هفته فقط بگید: خدا این چشماروسالم به من امانت داده وروزی این امانتو از من سالم خواهد خواست . یک هفته فقط اینو اگه متونید توبیکاری هاتون .رانندگی.مسافرت .سرکار فرست کردین .توپیاده روی فقط فکرتونو متمرکز این مساله کنید ولی زیاده روی نکنید که ازش خسته بشید .ممنون که با من همراه شدید تا قدم دوم خدا نگهدار
       پرسمان : سلام و ممنون بابت درج نظر دلنشین و مفیدتان. ان شاءالله مورد استفاده دوستان واقع شود. منتظر نظرات دیگرتان هستیم. موفق باشید.

       arsal200921... : (((لطفا در متن اصلی قرار گیرد)))
راهکار مجرب:
0)تقویت عزم
1)اراده بر ترک گناه
2)آماده کردن شرایط ازدواج و اغنا شدن از راه شرعی
3)در برخورد با نامحرم و قرار گرفتن در معرض گناه مداومت بر اذكار زير سفارش شده است:
لا اله الا الله
الحمد لله
سبحان الله
لا حول و لا قوه الا بالله
يا حي يا قيوم
4)نگاه به آسمان یا زمین در هنگام برخورد با منظره تحریک آمیز
5)خواندن قرآن ونگاه به آیات نورانی که شفا برای دلهاست
6)زیارت حرم های مطهر امامان معصوم
***7)تکرار فراوان این سه ذکر بسیار مهم در طول روز و یا هنگامی که اسیر نگاه به نامحرم شده اید:
*)اللهم صل على محمد وال محمد وعجل فرجهم
**)استغفر الله ربي واتوب اليه
***)اللهم اشف کل مریض (یا ذکر کامل تر اللهم اشف كل مرضانا به حرمت مولاتنا فاطمه الزهرا)
----------------------------
پ.ن:
*رسول خدا(ص):
-«مَنْ أَکْثَرَ الإِسْتِغْفارَ جَعَلَ اللهُ لَهُ مِنْ کُلِّ هَمّ فَرَجاً وَ مِنْ کُلِّ ضیق مَخْرَجاً وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لایَحْتَسِبُ»؛ کسى که زیاد استغفار گوید و از خدا عذرخواهى کند، خداوند از هر غصه‌اى برایش گشایشى قرار دهد و از هر تنگنایى راه فرارى پیش پایش گذارد و او را از جایى که گمان ندارد روزى مى‌دهد.
**هر دعائي‌ كه‌ ضميمه‌ صلوات‌ باشد به استجابت نزدیک تر است.
***« بیمار » هم فقط بیمار جسمی نیست . در سوره بقره می خوانیم که : « فی قلوبهم مرضٌ فزادهم الله مرضاً » ( یعنی : ـ منافقان ـ مریض قلبیند ، خدا مرضشان را اضافه کند ! ) پس « نفاق » بیماری است ! حسد ، دروغ‌گویی ، غیبت کردن و کلاً صفات رذیله نوعی بیماری اخلاقی هستند.
خدایا اگر در دل ما نیز مرضی است و خودمان هم محجوب از دیدن آن هستیم تو خود به کرمت شفا عنایت بفرما به حق نامت یا شافی ، یا کافی و یا معافی آمین ربّ العالمین التماس دعا

       پرسمان : باسلام و تشکر فراوان از درج مطلب مفیدتان. نظرات دوستان عزیز برای استفاده بیشتر و ایجاد فضای هم فکری در ادامه مقاله به نمایش در می آید. موفق باشید.

       یه زن : شوهر من اینطور بود با آینه تو خونه مردم را دید می زد با دوربین توخونه همسایه هامون را می پاید جلوی دخترم همه کاری می کرد منم راحت ازش طلاق گرفتم و راحت شدم بابا آدم باید از دست این آدم های کثیف راحت بشه حالام خیلی خوشحالم روانشناسان می گن این آدما مریضن و درمانشون به این سادگی ها نیست پول می خواهدو 2 سال وقت حالا خیلی راحتم همیشه دلم به حال خانومایی که این جور مردان را دارن و دارند تحملشون می کنن می سوزه واقعا خدا صبرشون بده آخر عاقبت این مردا خیانت می کنند آخر چشم چرانی خیانته
       پرسمان : دانشجوي گرامي؛ از اينكه تجربه زندگي خود را با ما در ميان گذاشتيد، سپاسگزاريم.
خوب ميدانيم كه لابد دوران سختي در رابطه شما و همسر سابقتان داشتهايد كه «طلاق و جدايي» را به عنوان راه رهايي از اين وضعيّت برگزيديد؛ امّا حقيقت آن است نسخه واحدي براي چنين مسائلي وجود ندارد. كم نيستند شوهراني كه با وجود آلوده شدن به چنين مسألهاي تن به درمان ميسپارند و با كمك و يا بدون كمك مشاور و روانشناس و به صرف همراهي با همسر خود از اين وضعيت رهايي مييابند.
از جزئيات زندگي شما و مسائلي كه باعث شد به سمت جدايي پيش برويد، با خبر نيستيم؛ امّا به صورت كلّي گفتني است كه طلاق آخرين دواست نه اولين گام. هنر، در حفظ و اداره كردن زندگي مشترك است نه بهم ريختن حيات زندگي؛ زيرا گرچه زندگي با شوهر چشمچران سختيهايي دارد؛ امّا اينگونه هم نيست كه جدايي و طلاق از وي بدون عوارض باشد؛ به ويژه براي خانوادههايي كه صاحب فرزند هستند.
در يك كلام، كسي كه صورت مسأله را بهتر از بقيّه درمييابد و يا بيان ميكند، به احتمال زياد پاسخ مسأله را هم بهتر از بقيّه خواهد يافت. اگر مسأله چنين خانوادههايي «چشمچراني شوهر» است، راهكار طلاق و جدايي راه به جايي نميبرد؛ زيرا مسأله به حال خود باقي است.
منتظر مکاتبات بعدیتان در صفحه ویژه درج سؤال: http://www.porseman.org/q/qservice.aspx هستیم.


       مهدی ملکی : من یه مدته سعی میکنم وقتی تو خیابون راه میرم نگاهم رو فقط به کف خیابون بدوزم و وقتی سوار اتوبوس یا تاکسی هستم فقط به پشت صندلی جلویی نگاه میکنم و هنگام رانندگی هم فقط به جلو خیره میشم نه به اطراف ... اگر هم اتفاقی یه موردی رو ببینم سعی میکنم دوباره نگاه نکنم و اون صحنه رو در ذهنم بازسازی نکنم ... گاهی اوقات هم که تحریک میشم به نامحرم نگاه کنم به خودم میگم به خاطر خدا یا مثلا یکی از امامان نگاه نکن ... خیلی تاثیرات خوبی در ارامش ذهن و تمرکزم داشته ... پیشنهاد میدم شما هم تمرین کنید ... مثل مرحوم بهجت دائما سرتون پایین باشه ... حتما نتیجه میگیرید

       hhim1158... : سلام خسته نباشید .مطالب خوب بود .ولی کاش داستانهای از عواقب این کار قبیح رو تو هر دو جهان بیشتر متذکر شوید و ایاتی برای ذکر مدوام ذکر کنید ممنون
       پرسمان : سلام و ممنون از شما بابت مطالعه این مقاله و درج نظرتان، پاسخ را علاوه بر ایمیلتان می توانید با شناسه 793408 و گذرواژه dtjsq در صفحه مشاهده و پیگیری پاسخ: http://www.porseman.org/q/aservice.aspx مطالعه فرمایید. موفق باشید.

       مرد/ghadimi armin... : چرا باید خدا ما مردان را طوری آفریده باشه که کنترل چشم بری ما سخت تر باشه ما چه گناهی کردیم خدا ما را اینطور آفریده آیا شما زنان چشمان ناپاک ندارید؟
       پرسمان : خدای متعال فرمود: «قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِكَ أَزْكى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یصْنَعُونَ (30) وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیوبِهِنَّ وَ لا یبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَكَتْ أَیمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعینَ غَیرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذینَ لَمْ یظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیعْلَمَ ما یخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ـــــــــ به مردان مؤمن بگو چشمهاى خود را پایین نگه دارند، و عفاف خود را حفظ كنند؛ این براى آنان پاكیزه‏تر است؛ خداوند از آنچه انجام مى‏دهید آگاه است.(30) و به زنان مومنه بگو چشمهاى خود را پایین نگه دارند و دامان خویش را حفظ كنند و زینت خود را، جز آن مقدار كه نمایان است، آشكار ننمایند و(اطراف) روسرى‏هاى خود را بر سینه خود افكنند(تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)، و زینت خود را آشكار نسازند مگر براى شوهرانشان، یا پدرانشان، یا پدر شوهرانشان، یا پسرانشان، یا پسران همسرانشان، یا برادرانشان، یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان هم‏كیششان، یا بردگانشان‏ (كنیزانشان‏)، یا افراد سفیه كه تمایلى به زن ندارند، یا كودكانى كه از امور جنسى مربوط به زنان آگاه نیستند؛ و هنگام راه رفتن پاهاى خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود(و صداى خلخال كه برپا دارند به گوش رسد). و همگى بسوى خدا بازگردید اى مؤمنان، تا رستگار شوید.» (النور)
طبق این آیه، هم به مردان هم به زنان دستور داده شده كه هر دو، چشمان خود را پایین اندازند و به نامحرم نگاه نكنند. لذا این حكم، اختصاص به مردان ندارد. البته خدای متعال افزون بر این حكم مشترك، چند حكم دیگر هم به زنان كرده است.
بلی مردان، بیش از زندان، تمایل به نگاه هوس آلود دارند؛ از آن طرف نیز زنان بیش از مردان، تمایل به خود نمایی دارند. لذا حجاب را بر زنان واجب نمود تا از یك طرف كمكی به مردان باشد برای كنترل چشمانشان و از طرف دیگر مانع از خود نمایی خود زنان شود.
خلاصه آنكه، خداوند حكیم، خدایی كردن را بلد است. پس لازم نیست ما خدایی كردن را یادش دهیم. آدم عاقل، به جای اینكه اشكالات خدا را بگیرد و خدایی كردن را به خدا یاد دهد، وقت و انرژی اش را صرف بندگی كردن خود می كند. این احكام، برای این هستند كه ما تمرین بندگی بكنیم.
در پناه حق موفق باشید.


       ابراهیم ... : خدایا کمکم کن خودم را اصلاح کنم

       محمد : باسلام متن تان تکراری وبه دردنخور بود دانستن این مطالب هیچ کمکی به فرد مبتلا به بیماری چشم چرانی نمی کند وفقط بر زجر او می افزاید
       پرسمان : اولا ممنون که به سایت ما سر زدید و این مطلب رو مطالعه کردید؛
ثانیا کاش نقطه ضعف های مطلب رو دقیقا می فرمودید تا بهتر بتونیم استفاده کنیم؛
ثالثا اگه اینطور که می فرمایید باشه شاید خود زیاد شدن زجر از این کار کمک کنه که شخص تصمیم جدی بر ترک بگیره چون یکی از راه کارهای ترک گناه همینه که عواقب و زیان هاشو بدونه. نظر شما چیه؟


       ناشناس : کاش ب این نکته ام شاره میکردین که زنانِ مردان چشم چران چقدر آسیب روحی و عاطفی میبینند زنانی که عاشق همسرو زندگیشون هستند و چیزی از عاطفه و ارضای نیاز جنسی همسر کم نذاشتند اما باز هم در خیابانهای شهر بی درو پیکر و هزار رنگ تهران سر همسرشون 180 درجه میچرخه و زنهایی که از زن بودن فقط جلوه گری بلدن رو نگاه میکنه!!!!!!!!!!!!!!!!
       پرسمان : ممنون از درج نظر و تذکر خوبتون، بالاخره این گناه و گرفتاریی هست که باید با به کار بستن راه حل های آن چه از طرف خود شخص و چه از طرف همسر، برطرف شود. خوشحال می شویم جهت رفع ابهامات و مشکلات خود، پرسشتان را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید.

       baraneshaho... : سلام بسیار زیبا مطلب را پرورده کردید . چشم پاک و روشن را برایتان آرزو دارم

       محمد : خوب چیزی گفتی من که دیگه سعی میکنم دنبال اینکارا نرم

       hemmat : به نظر من گوشت و باید از جلوی گربه رداشت نه اینکه به گربه بگیم پیشته.

       علی : خیلی ممنون انشالله سعی میکنم عمل کنم اما چون ناتوانم مثل حضرت یوسف از خدا کمک میخوام

       moayyednavid... : من به دنبال یک دیدگاه فلسفی بودم که به این متن برخوردم سلسله مباحث واستنادات رواییتون عالی بود یازهرا

       tfz.soltani92... : سلام ممنون از مطالب مفیدتون، از خدا میخوام روزی برسه زنان این جامعه واقعا الگوی حجاب شان حضرت زهرا س باشد وعده ای با عشوه گری های خود مردان را به گناه نیندازند.البته مردان هم باید تقوا پیشه کنند. زهرا از اصفهان

       درجواب متن هستي خانوم:... : نظر من اينه که مرداگناهي ندارند اونا اين جوري افريده شدند همين طور که زنها دوست دارن خود نمايي کنند مردهاي بيجاره به واسطه اين روحيه طبيعي خيلي مورد حجمه وسرزنش قرار ميگيرن ولي کسي نيست به اين زنها که باپوشيدن شلوارهاي ساپورت وتنگ ومانوهاي کوتاه کسي جرات نميکنه بگه بالا چشمت ابروهه،،متمعنم غضاوت اصلي با خداست که مارو افريده،،،خداحافظ

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها