خانه > سياسي و انديشه سياسي >18


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
دوستي با نامحرم در...
جلسه خواستگاري
...

شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
فطريه چيست؟
ايميل هايي از شيطا...
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8468900

بازدید سوالات:
2662326انقلاب اسلامي چه نوع انقلابي است؟ بازديد: 9465

لزوم آمادگي جوانان براي مبارزه علمي و عملي
من دراين جا به جوانان عزيز كشورمان، به اين سرمايه ها و ذخيره هاي عظيم الهي و به اين گل هاي معطر و نوشكفته جهان اسلام سفارش مي كنم كه قدر و قيمت لحظات شيرين زندگي خود را بدانيد و خودتان را براي يك مبارزه علمي و عملي بزرگ تا رسيدن به اهداف عالي انقلاب اسلامي آماده كنيد.
و من به همه مسؤولين و دست اندركاران سفارش مي كنم كه به هر شكل ممكن وسايل ارتقاء اخلاقي و اعتقادي و علمي و هنري جوانان را فراهم سازيد و آنان را تا مرز رسيدن به بهترين ارزش ها و نوآوري ها همراهي كنيد و روح استقلال و خودكفايي را در آنان زنده نگه داريد.
(صحيفه نور، ج 20، ص 241، پيام امام قدس سره به مناسبت سالگرد كشتار خونين در مكه و قبول قطعنامه 598، تاريخ 29/4/1367)
*******
انقلاب اسلامي چه نوع انقلابي است؟ مفهوم آن چيست؟ بر چه اصولي استوار است؟ مدرن است يا پست مدرن؟ آيا انقلابي در جهت اهداف اسلامي است؟ مباني خود را از كجا گرفته است؟ از انقلاب كبير فرانسه يا انقلاب كبير روسيه يا بعثت نبوي و يا عاشوراي حسيني؟ رو به چه آينده اي دارد؟ به سوي آنچه انديشمندان غربي در قرن هاي هجدهم و نوزدهم آرزو داشتند يا رو به آينده بهتر, از نوع حكومت جهاني عدل مهدي؟
بسياري از كج فهمي هاي صاحب نظران غربي در شناخت انقلاب اسلامي, چه آنهايي كه گرايشات ماركسيستي يا نئو ماركسيستي دارند, يا آنهايي كه به مكاتب كاركردگرايي و ساختارگرايي و نئوساختارگرايي معتقد هستند و چه آنهايي كه با مباني پست مدرن به نقد مدرنيته مي پردازند اين نكته است كه انقلاب اسلامي, انقلابي است كه در بعثت نبوت و قيام حسين ريشه دارد و هدف آن گسترش معنويت و عدالت در جامعه و مبارزه با ظلم و فساد است و از اين جهت مقدمه ظهور محسوب مي شود. پس, انقلاب اسلامي نه تنها برآمده از مدرنيسم و مدرنيته نبوده و حتي انقلابي پست مدرن هم نيست, بلكه انقلابي كاملا ديني و سنتي است كه عليه همه حاكميت غرب بپاخاسته و در اسلام و معنويت گرايي و عدالتخواهي اسلام ريشه دارد. انقلابي كه محور آن اسلام و مكتب تشيع و سرمشق آن راه و روش حضرت سيدالشهدا(ع) است و براساس محرم پا گرفته است. تظاهرات و راهپيمايي هاي ميليوني ملت ايران در روزهاي عيد فطر, تاسوعا, عاشورا, اربعين, قيام 15 خرداد 1342, برگزاري چهلم ها براي شهداي حوادث مختلف كه به فلج شدن رژيم انجاميد, همگي, نشان از ريشه اسلامي آن دارد.
انقلاب اسلامي به هيج وجه وامدار انقلابهاي مدرن و شبه مدرن معاصر نيست, بلكه وامدار مقام بعثت و عاشورا و ظهور منجي است, انقلابي كه براي برپايي عدالت و معنويت -همان هدف انبيا- بر پا شد و مبارزه با حكومت پهلوي و استعمار را به اين دليل بر خود فرض شمرد كه انبياي الهي مبارزه با طاغوتيان زمان خود را ضروري مي دانستند, انقلابي كه برپايه رهبري ديني و مرجعيت شيعه, نايب امام زمان-سلام الله عليه- شكل گرفت و با شعار «نه شرقي, نه غربي, جمهوري اسلامي» راه نويي را در جهان به شدت به ظلمت گرايش پيدا كرده امروزي باز كرد. پس, در تعريف و مفهوم انقلاب اسلامي چنين بايد گفت:
انقلاب اسلامي, انقلابي است در بستر اسلام و مكتب تشيع, و اساس آن بعثت و عاشورا و ظهور منجي است كه عليه همه حاكميت غرب قيام كرد و خواستار قدرت در جهت برقراري معنويت و عدالت در جامعه است و استقلال و آزادي را در پرتو اسلام و شريعت و احكام اسلامي معنا مي بخشد. انقلابي است كاملا اسلامي و به دور از هرگونه شائبه هاي بهره گيري از غرب و غربيان و فرهنگ مدرنيته و پس از آن.
آري, انقلاب اسلامي ملت ايران انقلابي ديني است نه «انقلاب ايران» و «انقلاب 57»؛ در جهت اهداف اسلامي الهي است نه در جهت اهداف مدرنيته؛ و از نظر رهبران آن هيچ تضادي بين مفاهيم «انقلاب» و «اسلامي» وجود ندارد و اسلام اصل ثابتي است كه انقلاب و حكومت برآمده و برخاسته از آن است, امري كه فهمش براي آنهايي كه در فضاي ديني-اسلامي زندگي نكرده اند بسيار مشكل و حتي محال و براي ملت مسلمان ايران و فرهيختگان و نخبگان جامعه اسلامي, كاملا واضح و آشكار است.
در يك كلمه, انقلاب اسلامي, كوشش در عينيت بخشيدن به اسلام و احكام اسلامي در جامعه است, تلاشي در جهت تحقق ظهور منجي آخرالزمان با ارائه چهره اي از قدرت و حكومت, كه در آن معنويت و عدالت اصل اصيل و ركن اساسي سياست و حكومت است. آري, انقلاب اسلامي اراده معطوف به معنويت و عدالت در زير سايه احكام اسلامي است.
(تشکل فراگير, ج 2, ص 101 و 102)
ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها