خانه> تاريخ و سيره >151


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8434661

بازدید سوالات:
2660795شوخي هاي پيامبر بازديد: 25974

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


پيامبر (صلّي الله عليه و آله و سلّم) شوخي مي كرد ولي به جز سخن حق چيزي نمي گفت.(1)

*

زيد بن اسلم مي گويد: زني با پيامبر (صلّي الله عليه و آله و سلم) در مورد شوهرش سخن گفت، پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمودند: هماني كه در چشمش سفيدي است گفت نه در چشمش سفيدي نيست، پس از آن براي شوهرش گفته پيامبر را نقل كرد شوهرش گفت مگر نمي بيني سفيدي چشم من بيشتر از سياهي آن است.(2)

*

پيرزني از انصار به پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) عرض مي كند از خداوند براي من بهشت را طلب كن. حضرت فرمودند: پيرزن داخل بهشت نمي شود. پيرزن اندوهگين شد. پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) خنديدند و فرمودند: مگر نشنيده اي قول خداوند را در مورد بهشتيان كه ما آنان را به ابداع آفريده ايم  و دوشيزگان داشته ايم.[يعني زنان بهشتي به صورت جوان و دوشيزه وارد بهشت مي شوند](3)

*

پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) به پيرزني از قبيله اشجع فرمود: اي اشجعيه! پيرزن داخل بهشت نمي شود. بلال او را ديد كه گريه مي كند به پيامبر مطلب را عرض كرد پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود سياه نيز داخل نمي شود هر دو نشستند و مشغول گريه شدند عباس آنان را ديد و به پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) مطلب را عرض كرد. حضرت فرمود: پيرمرد نيز داخل نمي شود، سپس حضرت آنان را فراخواند و آنان را دلداري داد و فرمود: خداوند آنان را به بهترين شكل در روز قيامت مي آورد و داخل بهشت مي شوند به صورت جوان نوراني و فرمود اهل بهشت جوانان بدون مو و سرمه كشيده اند.(4)

*

جد خالد قسري زني را بوسيد، زن به پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) شكايت كرد، حضرت او را احضار كردند، او به كار خود اعتراف كرد و گفت اگر او هم مي خواهد قصاص كند و مرا ببوسد من آماده ام، پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) و اصحاب آن حضرت تبسم نمودند و فرمودند ديگر اين كار را نكن. گفت نه، به خدا قسم ديگر نمي كنم. پيامبر از او گذشتند.(5)

*

امام صادق عليه السلام از اميرالمؤمنين عليه السلام فرمود: پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) پيرزن بي دنداني را ديدند و به او فرمودند پيرزن بي دندان داخل بهشت نمي شود. پيرزن گريه كرد. پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمودند چرا گريه مي كني؟ گفت من دندان ندارم پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) خنديدند و فرمودند با اين حالت داخل بهشت نمي شوي.(6)

 

پي نوشت ها:

1- بحار الانوار 16 / 294

مناقب: كان صلّي الله عليه و آله يمزح و لا يقول إلا حقّا.

2- بحار الانوار 16 / 294

مناقب: زيد بن أسلم: قال [صلّي الله عليه و آله و سلّم] لأمرة وذكرت زوجها: أهذا الذي في عينييه بياض؟

فقالت لا ما بعينيه بياض، و حكت لزوجها فقال أما ترين بياض عيني أكثر من سوادها.

3- بحار الانوار 16/295

مناقب: و قالت عجوز من الأنصار للنبي (صلي الله عليه و آله و سلم) ادع الله لي بالجنة فقال (صلي الله عليه و آله و سلم) إن الجنة لايدخلها العجوز، فبكت المرأة فضحك النبي (صلي الله عليه و آله و سلم) و قال أما سمعت قول الله تعالي: «إنا أنشأناهن إنشاءا فجعلناهن أبكارا»(واقعه/35-36)

4- بحار الانوار 16/295

مناقب: و قال للعجوز الأشجعية، يا أشجعية لاتدخل العجوز الجنة فرآها بلال باكية فوصفها للنبي (صلي الله عليه و آله و سلم) فقال و الأسود كذلك مجلسا بيكيان فرآهما العباس فذكرهما له فقال و الشيخ كذلك ثم دعاهم و طيب قلوبهم و قال ينشئهم الله كأحسن ما كانوا و ذكر أنهم يدخلون الجنة شباب منورين و قال إن اهل الجنة جرد مرد ملحلون.

5- بحار الانوار 16/295

قبّل جد خالد القسري امرأة فشكت إلي النبي (صلي الله عليه و آله و سلم) فأرسل إليها فأعترف و قال إن شائت إن تقتص فلتقتص فتبسم رسول الله (صلي الله عليه و آله و سلم) و أصحابه و قال أولا تعود فقال: لا والله يا رسول الله فتجاوز عنه.

6- بحار الانوار 16/298

نوادر راوندي: بإسناده عن جعفر بن محمد (عليه السلام) قال علي (عليه السلام) بصر رسول الله (صلي الله عليه و آله و سلم) امرأة عجوزا درداء فقال أما إنه لايدخل الجنة عجوزا درداء فبكت فقال (صلي الله عليه و آله و سلم) لها ما يبكيك فقالت يا رسول الله إني درداء فضحك رسول الله (صلي الله عليه و آله و سلم) و قال لاتدخلين الجنة علي حالك.نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       mohsen.ajodani14... : از اینکه دل مارو شاد کردین ممنون

       sajadakhgari07... : واقعا عالی بود

       ندا : پس همه ي شوخي هايي که در شبکه هاي اجتماعي امروزه در قالب کامنت و چت و ...صورت ميگيره گناه محسوب ميشه؟! به هر حال دو شخص نامحرم گرچه همديگه رو نميبينن ولي با هم شوخي ميکنن....
       پرسمان : ضمن تشکر بابت ارتباطتان با این سایت، در پاسخ شما گفتنی است چنانچه خلاف قوانين نباشد و عمل غير شرعي در آن انجام نشود و صرفا براي صحبت هاي معمولي با دوستان همجنس باشد اشكالي ندارد ولي اگر مطالب خلاف شرع و خلاف اخلاق رد و بدل شود جايز نيست. موفق باشید.

       امیرمحمد : خیلی قشنگ بود شوخی های حضرت علی هم زیبا بود واقعا به این ها میشه گفت شوخی نه شوخی هی امروزی :) سایتتون فوق العادست.

       محمد : شوخیهای امام علی ع را هم بیان کنید.
       پرسمان : در اين مورد اطلاعات بسيار اندك و منحصر به چند مورد است كه در ادامه به آن اشاره مي‌شود:
1. روزي حضرت علي (ع) با عده اي از ياران نشسته بود در اين هنگام حضرت دست راستش را بالا برد و به ياران فرمود: اگر گفتيد دست راست من شبيه چيست؟ يكي گفت شبيه شمشير ديگري گفت شبيه پنجه هاي شير و خلاصه هريك چيزي گفت.
حضرت فرمود : دست راست من شبيه دست چپ من است.
2. روزي ابوبكر و عمر، دو طرف حضرت علي (عليه السلام) راه مي‌رفتند چون قد آن دو نفر كمي بلندتر از آن حضرت بود، عمرخطاب به حضرت گفت: اَنت في بَينِنَا كَنُونِ «لَنا». علي! تو در ميان ما، مثل حرف نون در لنا هستي. حضرت علي (عليه السلام) بلافاصله پاسخ داد كه : اِن لَم اَكُن اَنا اَنتُم «لا». يعني اگر من نباشم، شما چيزي نيستيد چون لا يعني هيچ.
3. روزي يكي از دوستان امام علي (عليه السلام) حلوايي تهيه كرد و از آن حضرت خواست تا تناول فرمايد. امام فرمود: مناسبت آن چيست؟
جواب داد: امروز نوروز است (روز عيد است). حضرت از آن حلوا ميل فرمود، خنديد و چنين شوخي كرد كه اگر مي‌تواني همه روز را نوروز قرار ده.
مناسب است در اين باره كتاب غم و شادي در سيره معصومان (عليهم السلام)، نوشته محمود اكبري مطالعه شود.


       payamfabrik... : خیلی جالب بود اگه میشه باز هم بنویسید

       دانشگاه بیرجند : با سلام مبحث بسیار مفیدی است.

       marziehkhaldikalhor... : اینا که بیشترش تکراری بود ولی در هر حال خوب بود ممنون

       sahar : برجمال محمد و آل محمد صلوات

       پریسا : اللهم صل علی محد و آل محمد

       دلبر : واقعابی نظیراست متشکرم

       alizadeh.farid... : من یه جا یه حدیثی خوندم که می گفت اگه کسی با نامحرمی یک شوخی کند، بر ازای هر بار شوخی با نامحرم، 1000 سال در آتش جهنم خواهد سوخت. آیا این حدیث با احادیثی که شما در اینجا نقل کردید منافات ندارد؟
       پرسمان : چند نكته در رابطه با شوخي پيامبر با زنان و روايت مورد سوال كه عقوبت اخروي بر شوخي با نامحرم مترتب شده است به نظر مي رسد: الف: پيامبر اكرم ص معصوم از هر گونه خطا و لغزش است بنا بر اين رفتار حضرت مطابق با خواست الهي است و اگر پيامبر با زن نامحرمي شوخي كرده است قطعا مصداق شوخي حرام و يا حتي مكروه نبوده است. ب: شوخي با نامحرمي در صورتي حرام است كه زمينه حرام باشد مثلا مكالمه بين اثنيني باشد و فرد سومي حضور نداشته باشد و شوخي پيامبر در حضور اصحاب بوده است و به گونه اي بوده كه زمينه حرام نبوده. ج: افرادي كه پيامبر با آنان شوخي نموده افراد مسن بوده اند چنانكه در برخي از اين نقل ها تصريح به پيرزن بودن آنان شده است.

       م-ر : به نظر میرسد این گفتمان فرضی است و در واقعیت انجام نشده است بسیاری از جوک ها و فکاهی ها این گونه است برای شخص من جالب بود از شما تشکر میکنم
       پرسمان : هرچند طبق منابع معرفی شده این جریانات واقعی بوده ولی اگر ابهامی هست در صفحه ویژه درج سوال سایت پرسمان http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید تا پاسخ خدمتتان ارائه شود.

       مسعود آسیوندزاده : اسلام دین کاملی است وبه همه ی جوانب روح و روان وسرشت وخلقیات انسان توجه عمیق نموده است دین یعنی تضمین نشاط زندگی انسان

       مرمر : چه مطالب خوبی چه سایت خوبی ممنونم خوشم میاد از سایتتون مخصوصا قسمت پیگیریه سوالات غیر خصوصی...ولی چون من جنبه ی شوخی رو ندارم با خودم تو فکر شوخی های پیامبر هستم!!!!!! !!! !!! !!! !!! !!! !!! !!!

       masoodghanbari57... : خوب بود دمت گرم :)

       مهسا : بهره ی هوشی اعراب رو هم نشون می ده! بنده خدا پیامبر که هیچ کس شوخی هاشو متوجه نمی شد هی می زدن زیر گریه باید بهشون توضیح می داده! اگه من بودم چی می کشیدم!

       akoakoyi... : خیلییی خوب بود لطفاً چند تا شوخی از حضرت عیسی هم تعریف کنید. ممنون
       پرسمان : از آنجايي كه در مورد زندگاني حضرت عيسي (علی نبیّنا وآله و علیه السلام) كتب تاريخي مطالب اندكي نقل كرده اند؛ لذا طبيعي است كه اطلاعات كمي از ايشان به خصوص مسئله شوخي هاي آن حضرت، در دست است با اين حال به طور نمونه به يك مورد اشاره مي كنيم: نقل شده شخصي مادر پيرش را در زنبيلي مي گذاشت و هرجا مي رفت، همراه خودش ميبرد. روزي حضرت عيسي (ع) او را ديد، به وي فرمود: آن زن كيست گفت مادرم است. (به شوخي) فرمود: او را شوهر بده. گفت: پير است و قادر به حركت نيست. پيرزن تا اين جمله را شنيد دست از زنبيل بيرون كرد و بر فرق پسر زد و گفت : اي بي شرم! تكذيب مي كني قول پيغمبر خدا را، تو بهتر مي داني يا پيغمبر خدا!؟

       نوس : عالی بود

       tifa : mamnoon khaili khob bod

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها